Pandej

Taksistke – pot v neodvisnost indijskih žensk
Shanti Sharma je mati treh deklic, ki si kruh služi kot taksistka. To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi 31-letna samohranilka prihajala iz Indije, ki je znana po izredno patriarhalni družbi, v kateri ženske zelo redko dobijo priložnost za zaposlitev, kaj šele, da bi sedle za volan. Še bolj presenetljivo je, da se v njen taksi lahko usedejo samo ženske, saj dela za podjetje, ki Indijkam in turistkam omogoča, da varno potujejo po precej nevarni prestolnici. Pravi, da je bilo na začetku težko in da je večkrat premišljevala, da bi si raje poiskala nekoliko bolj "žensko" delo, a po tragični smrti 23-letne Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo v začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju posililo in preteplo šest moških, je odločena, da bo Indijkam omogočila bolj varen prevoz in s svojim poklicem pripomogla tudi k večji neodvisnosti.

Sohaila Abdulali: Mojega dostojanstva niso ranili
Sohailo Abdulali so pri vsega 17 letih med sprehodom s prijateljem dohiteli štirje neznanci ter jo hladnokrvno pretepli in posilili. Ko je danes 49-letna Indijka misel na to travmatično izkušnjo že skoraj dokončno zakopala globoko v sebi, so se rane ob smrti 23-letne diplomantke Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo na začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju brutalno posililo šest moških, spet odprle. Da podpre vse žrtve spolnega nasilja in jim pomaga prebroditi težko izkušnjo, je o svoji zgodbi spregovorila za revijo New York Times in poudarila, da je skrajni čas, da indijska družba dostojanstvo žensk postavi pred moško čast.

Je Indijke k vstaji spodbudila sodobna tehnologija?
V javnosti že nekaj tednov odmeva primer 23-letne Indijke Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo na začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju brutalno posililo šest moških. Hudo pretepeno dekle so prepeljali v bližnjo bolnišnico, kjer so izvedli nujne posege, čez nekaj dni pa so jo z letalom prepeljali v bolnišnico v Singapurju. Kljub prizadevanju zdravnikov je trinajst dni pozneje podlegla poškodbam. 29. decembra naj bi osem moških posililo in do smrti preteplo 45-letnico, le nekaj dni zatem pa je obupana družina prijavila izginotje 21-letne delavke, katere truplo so potem našli v zakotni ulici. Po poročanju lokalnih medijev naj bi bila skupinsko posiljena in pretepena do smrti. Te tragedije so Indijke ter Indijce pognale na ulice. Oblastem očitajo prepočasno ukrepanje in zatiskanje oči pred vse pogostejšim nasiljem nad ženskami. Svetovna javnost pa se ob tem sprašuje, zakaj so se oglasili šele zdaj. Zakaj je moralo ugasniti toliko življenj, da se je končno zgodila ulica?