Sabina Majerič

To je izguba, ki seže v najgloblje dele srca
Po naravni katastrofi, ki smo ji lahko bili priča, so ostale mnoge rane, ki se ne bodo zacelile čez noč. Ne gre samo za materialne izgube, ampak za bolečino, s katero se bomo prej ali slej morali soočiti tudi sami. Potrebovali bomo ogromno notranje moči, da bomo lahko začeli od začetka. "To je izguba, ki presega materialno in seže v najgloblje dele srca. Srca, ki so ostala brez doma, ne samo hiše. Ki izpod gor blata rešujejo svoje spomine. Leta dela, odrekanj in sanj, ki jih bo potrebno graditi znova," razlaga psihologinja Sabina Majerič.

Nihče si v tem obdobju ne zasluži biti sam
Ljudje smo socialna bitja in v težkih trenutkih potrebujemo drug drugega – podporo, razumevanje in empatijo. Sočutje lahko blagodejno deluje na naše čustvene rane, še posebej takrat, ko spoznamo, da v svoji stiski nismo ostali sami in da obstajajo tudi dobri ljudje, ki so nam pripravljeni pomagati. In prav zato je pomembno, da smo sočutni tako do sebe kot tudi do drugih. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo, ki pomaga ljudem v stiski, da znova najdejo svojo notranjo moč.

Kaj pomeni biti 'copata' v odnosu?
Ljudje se razlikujemo med sabo, zato se razlikujejo tudi naši odnosi, v katerih smo lahko dobri ali slabi, ljubeči ali hladni, kot tudi glavni ali podrejeni. Pri tem pa se lahko vprašamo, kakšna je naša vloga v odnosu, kdo pravzaprav smo in kdo hočemo biti? Mogoče tisti, ki nosi hlače, kot radi rečejo nekomu, ki ima glavno besedo, ali pa se bolj udobno počutimo v vlogi 'copate'? Z izrazom copata pogosto označimo nekoga, ki samo uboga in izpolnjuje ukaze svojega partnerja, pri tem pa nima ali ne izraža svojega mnenja, ampak ali je to vse? Torej, kdo je in kdo ni copata in kaj je v ozadju vloge, ki jo sam prostovoljno sprejema? O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.