assange

Heker na strani New York Timesa objavil uredniški komentar
Pri ameriškem časopisu New York Times so bili konec tedna zelo jezni, saj je neznanemu hekerju uspelo, da je na spletni strani objavil uredniški komentar v obrambo ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assanga in ga podpisal kot nekdanji izvršni urednik Bill Keller.

Na dražbi kosilo z Assangeom in Žižkom
Spletna dražbena stran Ebay je ponudila na dražbo kosilo z ustanoviteljem spletne strani WikiLeaks Julianom Assangeom in slovenskim filozofom Slavojem Žižkom. Osem srečnežev se jima bo lahko pridružilo na kosilu 2. julija v eni najboljših londonskih restavracij, kosilu pa bo sledila javna razprava med obema vidnima figurama današnjega časa.

Ženski, ki sta Assangea obtožili posilstva
Prvi človek WikiLeaksa Julian Assange je najbolj oblegana oseba preteklega meseca. Nad njim visi tudi obtožba spolnega nadlegovanja in posilstva, kar pa Assange označuje zgolj kot gonjo proti njemu. Ali je kontroverzni Avstralec res spolni iztirjenec ali gre zgolj za konstrukt dveh Švedinj, ki sta zadnje čase na udaru Assangeevih podpornikov.

WikiLeaksov bunker
Juliana Assangea išče ves svet in prav tako bi se mnogi radi dokopali do skrivališča, v katerem so strežniki razvpite spletne strani WikiLeaks. Nekateri so prepričani, da je zadnja objava zaupnih dokumentov ameriške diplomacije prišla z mrzle Islandije, saj je Assange prav tam v začeteku novembra registriral podjetje Sunshine Press Production. Na Islandiji živi tudi Kristinn Hrafnsson, tiskovna predstavnica WikiLeaksa, ki velja za desno roko Assangea. Dokumenti o vojni v Iraku in Afganistanu pa naj bi bili na Švedskem, v atomskem bunkerju, ki so ga zgradili leta 1943. Bunker, ki se mu reče Pionen White Mountains, se nahaja 30 metrov pod Stockholmom, od zunanjega sveta ga ločijo vrata, ki so debela kar 40 centimetrov. Bunker so preuredili v času hladne vojne in bi lahko zdržal vodikove bombe. Danes je v njem podjetje Bahnhof, ki je ponudnik internetnih storitev. Ko je Bahnhof prevzel prostore, jih je preuredil tako, da imajo danes lastne vire energije in lahko njihovi strežniki delujejo nemoteno. In prav v tem bunkerju gostijo tudi spletno stran WikiLeaks.

Kdo je ustanovitelj WikiLeaksa?
Julian Assange je verjetno ena najbolj razvpitih oseb teh dni. Zaradi objave 250 tisoč ameriških zaupnih diplomatskih dokumentov na spletni strani WikiLeaks se tresejo Združene države Amerike, številni svetovni voditelji pa zardevajo. A Assange, ki je v računalniške sisteme vdiral že v svojih ranih letih, je prepričan, da je takšne dokumente treba objavljati.