bolniki

Iščete novo serijo ali res dober film? To so naši predlogi
Ste na preži za res dobro kriminalko? Res smešno komedijo? Si raje ogledate dramo ali dokumentarni film? Brez skrbi, druga polovica aprila prinaša za vsak okus nekaj.

Princ je na prireditev pripeljal slavnega igralca
Nedavno se je princu Williamu na dobrodelni prireditvi v Londonu pridružil ameriški igralec Tom Cruise, zbirali pa so sredstva za organizacijo London Air Ambulance. William je najprej gostil slovesnost na gradu Windsor, nato pa se je odpravil v London na dobrodelno večerjo, kjer je svoj večer začel s srečanjem s člani posadke, nekdanjimi bolniki in podporniki organizacije.

Kdo je bila cesarica Sissi, princesa Diana 19. stoletja?
Avstrijska cesarica Elizabeta, ki jo marsikdo bolj pozna po njenem vzdevku Sissi oziroma Sisi, je prvič osvojila srca javnosti, ko jo je ovekovečila igralka Romy Schneider v trilogiji romantičnih komedij iz petdesetih let prejšnjega stoletja. Toda, medtem ko mnogi poznajo podobo, ki se smeji s tisoč razglednic, je zgodovinska oseba veliko bolj zanimiva.

Spirulina: superhrana, ki ima številne koristne učinke
Spirulina je vrsta cianobakterije, modro-zelena alga, ki jo mnogi imenujejo tudi superhrana. Je bogat vir beljakovin, magnezija, železa in klorofila ter naj bi imela številne koristne učinke. Med drugim naj bi krepila imunski sistem, pomagala pri izgubi odvečnih kilogramov, zniževanju holesterola, imela pa naj bi tudi 'anti age' učinek.

Jod: katera živila ga vsebujejo in kakšni so znaki pomanjkanja?
Jod je bistven mineral, kar pomeni, da ga telo potrebuje za pravilno delovanje. Ker ga ne more proizvesti samostojno, ga morate zaužiti s prehrano ali kot dodatek.

Dobrodelni roza kruh
V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

Kakšni so znaki, da ščitnica ne deluje pravilno?
Motnje v delovanju ščitnice so velikokrat genetsko pogojene, kar pomeni, da je več tveganja, če so prisotne v družini. Večkrat prizadenejo ženske, ki obolevajo pet do desetkrat pogosteje kot moški. Največkrat se pojavijo pri mlajših ženskah, starih med 30 in 40 let, sprožilec pa je dostikrat tudi porod. Kakšni so znaki, da ščitnica ne deluje pravilno, je pojasnil predstojnik Oddelka za nuklearno medicino v UKC Maribor, prim. Mitja Topalovič, dr. med., specialist internist.

Cedevita je začela s kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' za podporo bolnikom z rakom dojke in njihovim svojcem
S kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' bo Cedevita ob novem proizvodu Pink Grejp z donacijo in vrsto aktivnosti podprla delovanje združenj s področja raka dojk na Hrvaškem, v Sloveniji, Srbiji in BiH.

Kako odpraviti glivice na nohtih?
Glivično obolenje nohtov je bolj razširjeno, kot si morda mislite. Pogostejše je v zrelejših letih, pri sladkornih bolnikih in ob oslabljenem imunskem sistemu, lahko pa so začetki tudi pri vas, a tega sploh ne veste.

S prehrano do mladostnega videza kože z nasveti strokovnjakinje
Ali s prehrano res lahko vplivamo na staranje? Ali, bolje rečeno, na pomlajevanje in čvrstost kože? Celo na globino gub? Na sijočo, svežo polt, polno energije? Vsekakor! Ekstrinzično ali prezgodnje vidno staranje je posledica našega življenjskega sloga. Spanje, stres, predelana hrana in aditivi v hrani, kava, cigareti, alkohol in izpostavljanje soncu ključno vplivajo na naše počutje, zdravje in videz. Prehrana je eden štirih ključnih stebrov pomlajevalnega življenjskega sloga.

Lepotni poseg, ki vas lahko popolnoma spremeni
Nos je organ, ki zagotovo spada med najbolj opazne in izpostavljene dele telesa ter močno zaznamuje vsak obraz. Če je nepravilne oblike, ukrivljen, grbinast, širok ali kako drugače izstopa, to ni nujno moteče le z estetskega vidika, pač pa lahko človeku povzroča tudi funkcionalne težave, denimo oteženo dihanje. Rinoplastika je tako poseg, ki lahko popolnoma spremeni vašo podobo in posledično tudi vašo samozavest.

Komaj čakate frizerja? Preverite, kako bo videti vaš obisk
S ponedeljkom bodo svoja vrata ponovno odprli frizerski saloni, obisk le tega, pa seveda ne bo takšen, kot je bil pred začetkom karantene. Zaradi preprečevanja okužbe s covidom-19 se bomo morali namreč vsi držati določenih ukrepov, ki so jih pripravili pri NIJZ, kateri veljajo pri obisku frizerskega salona, pa preverite v nadaljevanju!

Na to NIKAR ne pozabite niti pozimi!
Brez vode lahko človek preživi le do štiri dni, zato lahko pogosto slišimo stavek: 'Voda je življenje'. Od prvih bitji na Zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije.

Hujšanje z zelo nizkoenergijsko dieto - za tiste, ki to res morajo storiti
Pri nekaterih zadostuje že, če so malce bolj pozorni pri vnosu živil in z jedilnika črtajo samo sladkarije in sladke pijače. Tisti, pri katerih telesna teža vpliva na zdravje, pa se morajo zadeve lotiti bolj resno. Tokrat smo pod drobnogled vzeli diete, ki temeljijo na znižanem kalorijskem vnosu.

V podporo Movembru z brki tudi slovenski zvezdniki
Alen Kobilica, Vid Valič, David Urankar, Neisha, Rebeka Dremelj in Nina Ivanič opozarjajo, kako pomembno je na prvo mesto postaviti svoje zdravje.

Zgodba Slovenke: doživela je vse, kar si ženska, žena, mama ne želi doživeti
Marlene Djurašević je doživela vse, kar si ženska, žena, mama ne želi doživeti. "Za seboj sem imela neuspel zakon, iz katerega sem odšla praktično brez vsega, vendar srečna, da sem ostala živa." To je zgodba, ki jo je pustila za seboj in se preselila v Anglijo. Spremenila je svoje okolje in življenje, moč za to pa ji je dal tudi njen takratni partner, saj nad ljubeznijo ni nikoli obupala. Obupala pa je nad službo, ki jo je imela v Sloveniji: "Pred selitvijo sem vodila manjši računovodski servis, uspešen, vendar ne dovolj, da me ne bi popolnoma izžel. Delati, delati in še delati. To še gre, če si za to ustrezno nagrajen. Žal tega ni bilo."

Hujšanje z zelo nizkoenergijsko dieto - za tiste, ki to res morajo storiti
Pri nekaterih zadostuje že, če so malce bolj pozorni pri vnosu živil in z jedilnika črtajo samo sladkarije in sladke pijače, tisti, pri katerih telesna teža vpliva na zdravje, pa se morajo zadeve lotiti bolj resno. Tokrat smo pod drobnogled vzeli diete, ki temeljijo na znižanem kalorijskem vnosu.

Spoznajte izjemen učinek te slim prehrane, na katero prisegajo mnoge Slovenke
Se stalno vrtite v začaranem krogu neučinkovitih diet, jo-jo efekta ali pa vlagate ogromno truda in sprememb v svojo prehrano ter telesno akitvnost, a enostavno ni želenega učinka?

Tako izgleda dan medicinske sestre!
Erna Skornšek je ena izmed mnogih žensk, ki jim tempo življenja narekuje, da so ves čas v pogonu, opravljajo več stvari hkrati in zaradi tega potrebujejo zaščito, s katero se bodo ves dan počutile sveže in jih ne bo razočarala. Za zaposleno medicinsko sestro, ki je pred nekaj dnevi diplomirala in je ves dan v stiku z bolniki, pa je to še toliko bolj pomembno. "Delam na oddelku za intenzivno nego in ni ravno enostavno. Že povsem miren, na videz navaden dan je nabit z adrenalinom,« pove in doda, da si po stresnem dnevu v službi vedno vzame čas za sprostitev.

Kako prepoznati znake?
S težavami s ščitnico se v Sloveniji spopada kar 150 tisoč ljudi, vsako leto pa na novo odkrijejo skoraj 4 tisoč novih primerov bolezni. Nihanje telesne teže, pomanjkanje energije, depresija, izpadanje las, močna in boleča menstruacija, to je le nekaj simptomov, s katerimi se vsak dan soočajo številne pripadnice nežnejšega spola.

Za vsako tegobo rož'ca raste
Ljudje so že stoletja nazaj poznali zdravilne moči rastlin in njihovih izvlečkov. Še danes nam naravne snovi lahko pomagajo v boju z različnimi težavami. Le vedeti moramo, kje jih iskati in kako jih uporabljati.

Vsak tretji prebivalec Slovenije ima zvišan krvni tlak
Namen svetovnega dneva hipertenzije, ki ga obeležujemo danes, je obveščati javnost o preprečevanju, odkrivanju in zdravljenju hipertenzije oz. zvišanega krvnega tlaka. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ) opozarjajo, da je zvišan krvni tlak eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni.

14.maj - evropski dan boja proti melanomu
Letošnji evropski dan boja proti melanomu, ki ga obeležujemo danes, namenja osrednjo pozornost preventivnemu samopregledovanju kože. Združenje slovenskih dermatovenerologov je v okviru dneva 26. aprila že šesto leto zapored pripravilo javnozdravstveni projekt Dan boja proti melanomu.

Živeti z epilepsijo
31-letni Marko Sila že deveto leto sobiva z epilepsijo. Prvi napad je dobil med učenjem, na srečo ni bil sam in dobil je hitro pomoč. Od takrat se je Povirčan naučil življenja z zahrbtno boleznijo, ki prizadene kar pet odstotkov prebivalstva in se tako uvršča med najpogostejše bolezni možganov. Zdravil zanjo še nimamo, lahko pa lajšamo napade in njihovo pogostost.

Ko psihične težave otrok postanejo tabu
Po hladnokrvnem strelskem pohodu 20-letnega Adama Lanze, ki je pretekli teden umoril 27 ljudi in nato sodil še sebi, so v ameriški javnosti znova vzplamtele burne razprave o za mnoge spornem ustavno dovoljenem posedovanju orožja, bore malo pa je bilo govora o njegovih dolgoletnih psihičnih težavah. Poročilo tragičnega dogodka naj bi namreč razkrilo, da je imel pokojni napadalec aspergerjev sindrom in je bil torej avtist. V javnosti so se pojavile govorice, da je za mladeničev pokol kriva njegova mati, ki pristojnih služb ni obvestila, da utegne biti sin nasilen. Prav zaradi tega so se preko medijev nesrečni Nancy Lanza, ki je padla pod streli lastnega sina, v bran postavile matere otrok z duševnimi motnjami in spregovorile o svojih težkih izkušnjah v upanju, da spodbudijo javno razpravo o težavah, s katerimi se soočajo predvsem zaradi neurejene zdravniške in socialne oskrbe.

Število okuženih z virusom HIV v Sloveniji narašča
Strah pred aidsom, ki je bil prisoten v osemdesetih letih in je deloval preventivno, je skoraj izginil, ugotavlja dr. Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. To je skrb vzbujajoče ob informaciji, da število okuženih s HIV v Sloveniji narašča. Samo letos so odkrili 41 novih okužb.

Lažni doktor pregledal kar 2300 pacientov
V eni od japonskih bolnišnic so se odločili, da bodo preverili izobrazbo vseh svojih zdravnikov, potem ko so odkrili, da je lažni doktor brez zdravniške licence pregledal več kot 2300 pacientov.

V vročih dneh poskrbite zase, za živali in rastline
Čeprav pred vročino ne moremo pobegniti, lahko njene učinke ublažimo in si privoščimo sproščujočo osvežitev. Vročina pospešuje utrujenost, vpliva na popuščanje koncentracije in zmožnost hitrega odzivanja, zato republiška uprava za zaščito in reševanje opozarja na primerno ravnanje ob visokih temperaturah, ki bodo danes in v četrtek lahko dosegle tudi 35 stopinj Celzija. V teh vročih dneh so najbolj ogroženi bolniki, starostniki, majhni otroci in ljudje s čezmerno telesno težo.

V prihodnjih dneh bo zelo vroče
V naslednjih dneh bo zelo vroče, opozarjajo na Uradu za meteorologijo Agencije RS za okolje. Kot kažejo meritve, bo po nižinah okoli 33 ali 34 stopinj, v četrtek pa do 35 stopinj Celzija, zato bo toplotna obremenitev zelo velika. Na inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) svetujejo uravnoteženo prehrano in zadostne količine tekočin.

Svetovni dan multiple skleroze letos o življenju s to boleznijo
Multipla skleroza je neozdravljivo obolenje centralnega živčnega sistema, za katero v Evropi zboli približno promil ljudi. Je najpogostejši vzrok invalidnosti pri mladih, pri obvladovanju te bolezni pa je pomembno zgodnje prepoznavanje. Letošnji svetovni dan multiple skleroze, ki ga obeležujemo danes, poteka pod temo Življenje z multiplo sklerozo.