brezalkoholne

Odpovedovanje alkoholu še vedno privzdiguje obrvi – zlasti med generacijo Z
Kot je pokazala nedavna antropološka raziskava, ki sta jo pripravila družba Heineken za svojo blagovno znamko Heineken 0.0 in profesor eksperimentalne psihologije Charles Spence z Univerze v Oxfordu, naročanje pijač z manj ali brez alkohola kljub vedno večjemu sprejemanju še vedno vzbuja začudenje. Podatki raziskave razkrivajo, da se z družbenimi pritiski, povezanimi z uživanjem alkohola, v največji meri srečujejo pripadniki Generacije Z (od 18 do 26 let). Ali torej še vedno potrebujemo abstinenčne mesece, kot sta suhi januar in trezni oktober, da izberemo brezalkoholne možnosti?

Pijača, ki je hit pomladi
V zadnjih letih kot družba dajemo vse večji pomen dobremu počutju, zato se trudimo vzpostaviti rutino, ki bo zagotavljala ravnovesje telesa in duha. Poleg gibanja, uravnotežene prehrane in izogibanja stresu pri tem izjemno pomembno vlogo igra tudi zadostna ter ustrezna hidracija, ki jo lahko še dodatno nadgradimo z uživanjem funkcionalnih pijač. Za kakšno vrsto napitkov sploh gre in čemu so namenjeni?

Kaj se zgodi, če en dan grešite, ko hujšate?
'Cheat day' ali dan, ko lahko grešimo, je med fitnes navdušenci in tistimi, ki sledijo določenemu prehranskemu režimu, zelo priljubljen. To pomeni, da se nekdo ves teden drži stroge diete, razen enega dne, ko si dovoli jesti, kar mu srce poželi. Pica, sladoled, čokolada, brezalkoholne pijače, alkohol ... Kakšen učinek ima 'cheat day' na naš metabolizem? Ali je boljša izbira kot 'cheat meal', ki pomeni, da se pregrešimo le z enim obrokom na dan in kako pametno je to početi, kadar hujšamo? O tem smo se pogovarjali z osebno trenerko Alenko Zakojč.

Potovanje z letalom: kaj sodi v ročno prtljago in kaj ne?
Kdor se želi vkrcati na letalo z ročno prtljago, mora poleg predpisov glede velikosti in teže nahrbtnika ali kovčka, ki ga želi imeti pri sebi, upoštevati tudi varnostne predpise. Čeprav v Evropski uniji veljajo enotna osnovna pravila glede tega, kaj sme biti v ročni prtljagi in kaj ne, vendarle obstajajo določena odstopanja med letalskimi prevozniki, veliko je odvisno tudi od tega, kam nameravate potovati. Prav zato smo se odločili preveriti, kaj je na posameznih letih lahko sestavni del ročne prtljage in kaj ne.

S (po)praznično dieto do boljšega počutja
Obložene mize, ki se šibijo pod obiljem prazničnih dobrot, lahko našemu telesu pridelajo marsikateri nepotreben kilogram, ki se ga po obdobju brezglavega najedanja še kako težko znebimo. Če se je na našem krožniku tudi tokrat znašlo preveč dobrih, a tako zelo nezdravih jedi, je prav, da svojemu telesu namenimo nekaj dni počitka in ga oskrbimo zgolj s potrebnimi hranilnimi sestavinami. Prehrana po praznikih naj bo zato lahka, sveža in predvsem zdrava.

Naravni sokovi niso tako zdravi, kot mislimo
Le koga izmed nas v trgovini že kdaj ni pritegnil napis '100-odstotno naravno' ali '100-odstotni pomarančni sok'? Nekateri tovrstnim napisom slepo verjamejo, drugi so precej skeptični in se čudijo, kako je lahko napitek iz sadja popolnoma naraven in nima dodanih konzervansov, če pa ima precej dolg rok trajanja. Izsledki nedavne raziskave nekega nemškega laboratorija so pokazali, da naj bi skorajda vse brezalkoholne pijače med drugim vsebovale precej visoke vrednosti benzena, ki je že skoraj stoletje znan kot rakotvorna spojina.

Davek na presladke pijače
Italijanska vlada namerava z namenom spodbujanja bolj zdravega načina življenja dodatno obdavčiti brezalkoholne pijače, ki jim proizvajalci dodajajo sladkor ali umetna sladila. Davek, ki je že sprožil polemike, bo veljal tri leta in bo znašal 7,16 evra na 100 litrov takšnih pijač. Dekret, ki so ga pripravili na ministrstvu za zdravje in ga bo vlada predvidoma obravnavala konec tedna, zajema še nekaj podobnih ukrepov v podporo zdravju.

Vse o aditivih
Aditiv ali prehranski dodatek je kemični dodatek živilu, ki se uporablja z namenom konzerviranja, zgoščevanja ali razredčevanja, obarvanja ali dodajanja arom. V današnji živilski industriji veljajo za nepogrešljive, številni pa se sploh ne zavedajo, kako škodljivi so zdravju. Na leto zaužijemo približno štiri kilograme teh strupenih snovi, z njihovimi označbami nas zavajajo celo proizvajalci.

Ženske si pobelijo spolovilo
Prodajo ga več kot slovite ameriške brezalkoholne mehurčkaste pijače. In verjeli ali ne, ne gre za novo pijačo. Clean & Dry je milo za intimno nego, vendar ga ženske ne kupujejo zato, ker bi bile obsedene z intimno higieno. Vzrok je drugje. "Čudežno" milo jim uresničuje sanje, pobeli jim spolovilo. Poglejte video.

Na dobrodelno sladico velikanko v središče Ljubljane
V soboto, 19. maja, bo središče Ljubljane zasedla največja slovenska sladica. Prireditev z dobrodelno noto, ki jo organizira Lions klub Ljubljana Forum, bo poskrbela, da noben še tako sladkosned obiskovalec ne bo ostal lačen ali žejen. S simbolično donacijo dveh evrov, ki jih boste lahko namenili za paket sladice in nove osvežilne pijače, pa boste podprli projekte, ki spodbujajo aktivno vključevanje slepih in slabovidnih v družbo.

V brezalkoholnih pijačah je lahko veliko sladkorja
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) potrošnike opozarja, da naj v brezalkoholnih pijačah – tako v sokovih kot vodah z okusom – preverijo količino sladkorja. Večina jih namreč vsebuje preveč sladkorja, po zadnjih raziskavah pa uživanje pijač s sladkorjem od 2,5 do treh decilitrov na dan poveča verjetnost za koronarno bolezen za 20 odstotkov.

Erazem okuša mleko svoje Teje
Poslovnež Erazem B. Pintar in njegova Teja sta nedavno postala ponosna starša Leva Oscarja, ki je staršema dodobra spremenil življenje. Erazem je na svojem Facebook profilu napisal, da se imajo lepo, sinčku pa očitno ne namerava povsem prepustiti prsi svoje drage, saj je za določeno rumeno revijo brez sramu priznal, da je tudi sam že poizkusil, kaj pije mali Lev.

S čajem nad nadležne dlake in lakoto
Hladni večeri so kot nalašč za prijetne trenutke ob skodelici čaja. Če pa je ta še zdravilen, preprečuje rast dlak in vpliva na naše razpoloženje, ga bomo pile še raje.