brokoli

Tako lahko s prehrano podprete svoj imunski sistem
Imunski sistem predstavlja obrambni mehanizem našega telesa in deluje precej kompleksno. Ne bori se le proti dnevni izpostavljenosti pred različnimi škodljivci, kot so virusi, bakterije, glivice in paraziti, ampak odreagira na vsak tujek, ki pride v naše telo, tudi tistega, ki ga vnašamo zavestno: hrano, aditive in podobno. Alergija npr. predstavlja pretiran odziv imunskega sistem na vnos določene hrane in to je neželena reakcija našega imunskega sistema. Ob vstopu škodljivih mikroorganizmov, kot je npr. prehlad ali gripa, pa reakcijo želimo, saj nas ta obvaruje.

Flavonoli, ki jih je dobro vključiti v prehrano
Flavonoli so močni naravni antioksidanti s številnimi zdravstvenimi koristmi. Vključitev teh spojin v prehrano preko raznolikega vnosa sadja, zelenjave in drugih rastlinskih živil lahko bistveno prispeva k boljšemu zdravju in dobrobiti.

Toliko vitamina C bi morali zaužiti na dan
Vitamin C velja za najpomembnejši antioksidant, ki bo vašo kožo varoval pred škodljivimi prostimi radikali. Gre za izjemno pomemben vitamin, ki je ključen tudi za tvorbo kolagena, torej preprečuje staranje kože in hkrati poskrbi za njeno elastičnost.

Ste starejše od 40 let? To bi morale jesti vsak dan
Z leti moramo spremeniti in prilagoditi svojo prehrano, predvsem na način, da se osredotočimo na živila, ki vsebujejo antioksidante in delujejo protivnetno. V nadaljevanju razkrivamo 6 super živil, ki spadajo v to skupino in jih je brez dvoma vredno vključiti v naš vsakdan.

Vsi so nori na to zelenjavo, vendar z njo nikar ne pretiravajte
Cvetača je pred nekaj leti iz zapostavljenega živila, za katerega smo še pred kratkim lahko stavili, da bo najverjetneje ostalo na krožniku, nenadoma postala nova zvezda med zelenjavo, toda nutricionisti opozarjajo, da z uživanjem omenjenega živila ne smemo pretiravati ...

Znaki, ki kažejo na to, da vam primanjkuje vitamina C
Vitamini so bistveni za dobro zdravje, njihovo pomanjkanje pa ima lahko številne posledice za vaše telo. Če nam primanjkuje vitamina C, lahko to privede do resnih in nevarnih simptomov, ki jih razkrivamo v nadaljevanju.

To so najboljši viri kalcija in magnezija
Kalcij in magnezij, dvojček mineralov, ki ju nujno potrebujemo za številne procese v našem telesu. Ker pa ju naše telo ne more tvoriti samo, moramo poskrbeti za ustrezen dnevni vnos z različnimi vrstami hrane. S priljubljeno osvežilno pijačo pa lahko to storite na en mah.

Recept za napitek, ki se bori proti hiperpigmentaciji
Spremembe na koži so v zrelih letih posledica biološkega staranja kožnih celic. In vendar starost sama po sebi ni nujno odločilna za gubice, izsušenost ali pigmentne spremembe. Največ škode naredijo zunanji vplivi: izpostavljanje UV-sevanju, kajenje in uživanje alkohola ter vremenski vplivi. Proti staranju kože in pigmentnim madežem se lahko borimo tudi z uživanjem določenih živil. V nadaljevanju predstavljamo recept za napitek, ki naj bi bil zelo učinkovit prav pri slednjem.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

5 zdravih živil, ki podaljšujejo življenje
Nova študija je razkrila, da lahko pravilna prehrana in izbira določenih živil prispevata k dolgoročnemu zdravju ljudi in planeta.

Vsako jutro pijeta napitek, ki pomaga hitro topiti kilograme
David in Victoria Beckham skrbita, kaj vnašata v svoje telo. Vsako jutro pijeta ta napitek, ki pomaga hitro topiti kilograme. Recept najdete spodaj.

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Ali resnično obstajajo živila, ki imajo manj kalorij, kot jih porabimo za njihovo presnovo po zaužitju, oziroma hrana, zaradi katere hujšamo, ko jo jemo? "Takšna živila žal ne obstajajo, pa tudi če bi, se na tak način ne bi dalo hujšati," je poudaril klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, ki je osvetlil dejstva in zablode pri omenjanju "živil z negativnimi kalorijami".

7 živil, ki pomagajo pri razstrupljanju telesa
Telo ima sposobnost naravnega razstrupljanja, včasih pa se moramo tudi sami potruditi, da se znebimo vseh toksinov, še posebej po praznikih, ko mnogi pretiravamo s hrano in pijačo.

5 razlogov, zakaj novoletne diete nikoli niso uspešne
S prihodom novega leta se večina med nami odloči, da bomo bolj zdravo jedli in veliko več telovadili. Tako se s 1. januarjem podamo na dieto, ki na našem krožniku dovoljuje le piščanca in brokoli, kar je seveda recept za neuspeh. Tako stroga dieta nikoli ne more biti uspešna, to pa ni edina napaka, ki jo naredimo, ko se odločimo, da bomo spremenili svoj življenjski stil, in zaradi katere nam bo spodletelo.

Živila, ki pomagajo pri prehladu
Prehladi so še posebej pogosti v hladnejšem delu leta, s seboj pa prinašajo neprijetne simptome, kot so izcedek iz nosu, kašelj in boleče grlo. Kljub temu, da moramo običajno samo počakati, da prehlad mine, pa si lahko v tem času pomagamo z nekaterimi živili, kot so ingver, česen, citrusi, jabolčni kis, med in zeleni čaj. Ta živila so znana po svojih protivnetnih, antibakterijskih in imunsko podpornih lastnostih, posledično pa lahko olajšajo simptome prehlada in pospešijo okrevanje.

Sezonska živila, ki bi jih morale jesti pozimi
Jesti v skladu z letnimi časi se sliši kot čudovit cilj – kaj pa, ko je letni čas hladen, temen in siv? Brez skrbi, tudi zimska sezonska živila so bogata z vitamini, minerali in antioksidanti, ki pomagajo okrepiti imunski sistem in ohranjati dobro zdravje.

7 prebiotičnih živil, ki pozitivno vplivajo na vašo prebavo
Zagotovo ste že slišali za probiotike, bakterije, ki so izjemno koristne za delovanje našega telesa, a da bi imeli od njih kar največ koristi, je nujno uživati tudi prebiotike. Ti namreč spodbujajo rast in razvoj probiotikov.

Najboljši viri rastlinskih beljakovin in zakaj so odlična izbira
Ko pomislimo na beljakovine, imamo najpogosteje v mislih mlečne izdelke in meso, kot je perutnina. Toda ali ste vedeli, da je lahko tudi zelenjava odličen vir tega vitalnega hranila? Od stročnic, kot sta leča in čičerika, do oreščkov, semen in polnozrnatih žit, rastlinske beljakovine ponujajo široko paleto možnosti. Ta živila pa niso le bogata z beljakovinami, ampak so tudi zakladnica osnovnih vitaminov, mineralov in vlaknin.

Viri vlaknin, ki bi jih morali redno uživati
V današnjem hitrem tempu je ohranjanje zdravega načina življenja ključnega pomena. Medtem ko se mnogi osredotočajo na makrohranila, kot so beljakovine in maščobe, pomen prehranskih vlaknin pogosto ostane neopažen. Vlaknine so namreč bistvena sestavina uravnotežene prehrane, saj nudijo številne koristi.

Nenavadna dieta, s pomočjo katere je shujšala za 22 kilogramov
Pop zvezdnica Christina Aguilera je šla skozi svojevrstno mučenje. Po rojstvu otrok je pridobila nekaj odvečnih kilogramov, zaradi katerih je bila deležna številnih kritik, nato pa jo je rešila čudežna dieta, s pomočjo katere je izgubila kar 22 kilogramov.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Dieta, s pomočjo katere boste izboljšale svoje počutje
Ste že slišale za mavrično dieto? Gre za precej nenavaden prehranski koncept, ki pa ima številne pozitivne učinke tako na naše fizično počutje kot na naše duhovno zdravje. Omenjena dieta sicer ni namenjena hujšanju, toda številne zvezdnice dokazujejo, da se ta odlično obnese tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Več o mavrični dieti in njenih pozitivnih učinkih na naše zdravje lahko izveste v nadaljevanju.

Zdrava sezonska živila, ki bi jih morali jesti jeseni
Pred nami so hladnejši in krajši dnevi, ko naš imunski sistem lahko oslabi. Zato je zelo pomembno, da v prihajajočih mesecih poskušamo uživati čim več sezonskih živil, sveže zelenjave in sadja, v svoj vsakdan vnesti vsaj pol ure telesne aktivnosti, si redno umivati roke in skrbeti za higieno ter seveda poskrbeti za zadostno količino spanca. V nadaljevanju se bomo osredotočili na enega izmed teh dejavnikov, in sicer zdravo in uravnoteženo prehrano.

Pantotenska kislina je ključna pri ohranjanju zdrave kože
Pantotenska kislina, znana tudi kot vitamin B5, je večnamensko hranilo, ki ima ključno vlogo pri različnih biokemičnih procesih v našem telesu in je pogosto v senci svojih bolj znanih vrstnikov. Od proizvodnje energije do ohranjanja zdrave kože, od sinteze pomembnih molekul do podpore živčnega sistema, pantotenska kislina tiho, a nepogrešljivo prispeva k našemu splošnemu dobremu počutju.

Živila, ki povzročajo vetrove
Tudi živila, najbolj bogata s hranili, lahko povzročajo občutek napihnjenosti in težave z napenjanjem in vetrovi. Če je to nekaj, kar vas pogosto muči, in se sprašujete, zakaj, je morda krivo eno od naslednjih petih živil.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža
Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje hranil
Vsaki izmed nas v telesu primanjkuje vsaj enega hranila. Katerega? To lahko na zelo preprost način ugotovimo tudi same, le pozorno moramo poslušati svoje telo.

Beljakovine, ki jih morate nujno jesti, če hujšate
Beljakovine se nahajajo po vsem telesu – v mišicah, kosteh, koži, laseh in skoraj vseh drugih delih in tkivih telesa. Sestavljajo encime, ki poganjajo številne kemične reakcije, in hemoglobin, ki prenaša kisik v vaši krvi.

Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Ketogena oziroma dieta LCHF še naprej ostaja ena izmed najbolj priljubljenih diet na svetu in prepričani smo, da ste tudi vi že veliko slišali in prebrali o njej, morda ste jo tudi že preizkusili. In čeprav ima keto dieta številne pozitivne lastnosti, ima lahko tudi nekaj slabosti, zlasti če je ne izvajate pravilno. Če so namreč vir maščob predvsem nezdravi viri, se posameznik izpostavlja tveganju za dolgoročne zdravstvene posledice. Kaj dieta LCHF je, katera živila so dovoljena in katera ne, za koga je primerna in kakšni so lahko njeni negativni stranski učinki, si preberite v nadaljevanju.