burko

Kaj je burkini?
Pod burkini, elegantne kopalke, ustvarjene za muslimanske ženske, se je leta 2004 podpisala libanonsko-avstralska modna oblikovalka Aheda Zanetti, ki pravi, da je kontroverzne kopalke ustvarila, ker je ženskam želela dati svobodo, ne pa jim je odvzeti.

Na rdečo preprogo stopila v burki, a sploh ni muslimanka
Na nedavni premieri filma Dune v Londonu je ameriška igralka Anya Taylor-Joy postala tarča kritikov zaradi svoje modne odločitve. Zvezdnica se je odločila za obleko znamke Dior, ki jo je kombinirala z belo naglavno ruto. Ta kombinacija je ustvarila podobnost s tradicionalnim islamskim oblačilom, kar je na spletu sprožilo pravo senzacijo in dvignilo številne debat.

Zaročena še pred rojstvom, poročena pri šestih letih!
Hadidža je stara 18 let in je samo leto dni starejša od vojne v Afganistanu. Kljub rosnim letom se je že trikrat poročila – s tremi brati. Prvi soprog je bil pripadnik talibanov, ki je padel pod streli ameriških marincev. Drugi je bil policist, ki so ga v enem od spopadov ubili talibani. Tretji, s katerim je še vedno poročena, je bil v preteklosti prevajalec ameriških vojaških sil, zato ga talibani še vedno preganjajo in mu grozijo, da ga bodo ubili. Hadidža je spregovorila o otroštvu, dogovorjenih porokah, tradiciji in ljubezni, ki ji, kot kaže, ni naklonjena.

Ji je bilo tega res treba?!
Potem ko se je slavna manekenka pretekli mesec znašla v središču pozornosti, ker je oblečena v burko obiskala znano lepotno kliniko v Parizu, so jo sedaj paparaci prvič po operaciji oprsja ujeli v javnosti.

Začela je spati na tleh, zavračala je hrano in pijačo
Merve in Ece sta bili povsem običajni nemški najstnici. Pridni, zadržani. Vse dokler se pred nekaj tedni za njima ni izgubila vsaka sled. Kje sta, ne ve nihče, nekateri viri pa trdijo, da sta uresničili svoje načrte in se pridružili samooklicani Islamski državi. Zakaj najstnice kljub nazornim posnetkom okrutnega ravnanja z ženskami še vedno privlačita teror in nasilje?

Zakaj si ženske želijo postati teroristke?
Hayat Boumeddiene je trenutno najbolj iskana ženska v Franciji. 26-letnica, sicer partnerica enega izmed napadalcev, naj bi sodelovala pri načrtovanju napadov na satirični tednik Charlie Hebdo in trgovino s košer hrano v Parizu, še pred napadom pa naj bi pobegnila v Sirijo in se pridružila borcem samooklicane Islamske države. Zgodb, kot je Hayatina, je mnogo. Vse več žensk z vsega sveta se namreč odloči pridružiti terorističnim celicam. Kdo so in kaj jih žene v svet, kjer je njihova enakopravnost le mit?

Najbolj srečne so Danke!
Dan žena je mednarodni praznik žensk, ki se je na začetku praznoval vsako leto 19. marca, leta 1917 pa so ga prestavili na 8. marec, saj so se na ta dan začeli protesti v ruskem St. Peterburgu, ki so bili povod za Oktobrsko revolucijo. Sam praznik je nastal na pobudo vodje feminističnega gibanja za enakopravnost žensk Nemke Clare Zetkin, ki ga je predlagala na drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk leta 1910. Že naslednje leto so ga množično proslavljali v Nemčiji, Avstriji, na Danskem, v Švici in po nekaterih poročilih tudi v slovenskih Trbovljah. V nekaj letih je dan žena postal praznik številnih držav, danes ga denimo praznujejo v približno 100 državah po vsem svetu. Namen tega praznika je zavedanje, da je ženska v svetu pomembna in enakovredna vsakemu moškemu. Če si pri nas večinoma vse želimo biti poslovno uspešne, tega pri ženskah v nekaterih delih sveta sploh ni na seznamu želja. Kako pa pravzaprav živijo ženske po svetu?

Ruta – statusni simbol ali znak zatiranja?
Muslimanska ruta je navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami ter predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Tema, za katero se zdi, da je vedno aktualna – tudi pri nas. Na kakšen način to oblačilo pravzaprav zaznamuje ženske, ki ga nosijo? Ženske, za katere nekateri pravijo, da so sužnje svojih moških. Kaj je resnica in kaj mit?

Soosan Feroz – raperka z ruto
Z dolgimi valovitimi lasmi, masivnim nakitom, modnimi kavbojkami in naglavno ruto se Soosan Feroz na prvi pogled ne razlikuje od številnih modernih mladih žensk v afganistanski prestolnici Kabul. Čez dan je popolnoma običajna Afganistanka, ki vzorno skrbi za dom in gospodinji, ob večerih pa uporniška 23-letnica piše zgodovino kot prva raperka v konservativnem in nemirnem Afganistanu. Nastopa pred skorajda izključno moškim občinstvom, v oblačilih, ki jih nosijo ženske na zahodu, večinoma brez naglavne rute. To v tej večinoma muslimanski državi ni le nenavadno, temveč tudi revolucionarno in predvsem nevarno.

Šokantno! Nezvesto ženo ustrelil pred kamero
Ker se moška nista mogla sporazumeti, kateremu od njiju bi pripadla 22-letnica, sta jo obtožila prešuštva. Sledila je surova kazen – devet strelov s kalašnikovko. V medijih se je pojavil amaterski posnetek, ki prikazuje izvedbo grozljive kazni, množica moških, ki spremlja grozljivo eksekucijo, pa ob tem vzklika "Bog je velik!" Poglejte si video!

Pakistanska lepotica trdi, da so jo za naslovnico računalniško slekli
Kontroverzna pakistanska igralka Veena Malik se je zaradi svoje uporniške narave zopet znašla v težavah. Lepotica, ki ji številni očitajo, da je preveč razgaljena glede na svoje poreklo, se tokrat proti tovrstnim očitkom bori, ker je gola pozirala za indijsko različico revije FHM. Veena trdi, da je bila na fotografiranju oblečena, slekli pa naj bi jo kasneje računalniški grafični mojstri.

Seksi oblačila zamenjala za burko
Kim Kardashian je skupaj z mamo Kris Jenner v hotelu Atlantis Palms v Dubaju odprla trgovino Millions of Milkshakes. Temnolasa Američanka, ki slovi po svojih seksi oblinah, je tudi ob tej priložnosti ostala zvesta sama sebi in se na otvoritvi pojavila v seksi obleki, ki je poudarila vse njene čare. Kljub temu da je Kim ljubiteljica seksi oblačil, pa sta z mamo obiskali tudi trgovino, ki ponuja burke, v nekaterih muslimanskih državah tradicionalna oblačila, ki prekrivajo celotno telo od glave do pet. In burko si je nadela tudi Kim.

'Ne želimo biti talci žensk, ki nosijo burko'
V Franciji je stopil v veljavo zakon, ki prepoveduje nošenje burk ali nikab na vseh javnih krajih. Prepoved je sprožila številne razprave tako v Franciji, kjer živi med štiri do šest milijonov muslimanov kot v drugih državah v Evropi in širše. V Franciji si obraz popolnoma zakriva okoli dva tisoč žensk. Slovenska islamska skupnost poudarja, da nošenje burke ni stvar vere, ampak običajev.

V Franciji od danes prepovedano nošenje burk
V Franciji je danes začel veljati zakon, ki prepoveduje nošenje burk ali nikabov na vseh javnih krajih. Zakon o prepovedi zakrivanja obraza je francoski parlament sprejel 11. oktobra lani.

Gola pod burko
V muslimanskem svetu je završalo zaradi reklamnega videa, v katerem se zapeljiva lepotica najprej pojavi gola, nato se naliči, nadene seksi perilo, na koncu pa pokrije z burko. Muslimani to razumejo kot očitno provokacijo.