diskriminacija

Dan žena - to je pravi pomen tega praznika
Bliža se osmi marec, dan, ki nas opominja, da pravice, ki jih ženske imamo danes, niso samoumevne in tudi ne podarjene, ampak izborjene s strani številnih pogumnih in bojevitih žensk, ki niso pristale na samoumevnost podrejenosti, ki je bila ženskam v zgodovini vsiljena. To je dan, ko sicer obeležujemo doseženo, a hkrati je tudi dan, ki nas opominja, da moramo še naprej vztrajno delovati za ohranjanje in širjenje teh pravic. A je to tudi dan, ko se sprašujemo: koliko spomina nam je še ostalo o pravem pomenu tega praznika?

Pred 80 leti so ugasnili plameni pekla na Zemlji
Vsako leto 27. januarja obeležujemo svetovni dan spomina na žrtve holokavsta. Na ta dan je vojska Rdeče armade osvobodila nemško koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau, v katerem je po krivici umrlo 1,1 milijona ljudi, med njimi približno 1600 Slovenk in Slovencev.

Sprememba spola je več kot le fizična preobrazba
Sprememba spola ni le fizična transformacija, temveč je pot iskanja avtentičnosti in občutka pripadnosti. Za trans osebe je tranzicija pogosto edini način, da uskladijo svoje telo s svojo identiteto in si tako izboljšajo kakovost življenja. A pot ni lahka, saj je praviloma polna psiholoških in družbenih izzivov.

Oblačila, ki jih ženske kupujejo na moškem oddelku
Če med nakupovanjem oblačil hrepenite, da bi kar najbolje iztržili svoj denar, je tukaj nasvet: nehajte kupovati vse, kar je na ženskem oddelku v vaših najljubših trgovinah, in porabite nekaj časa za nakupovanje na moškem oddelku.

Igralka Ellen Page je postala Elliot
Igralka Ellen Page, ki je zaslovela v filmu Juno, v katerem je igrala nosečo najstnico, je spremenila svoje ime v Elliot Page in v iskrenem zapisu, ki ga je delila na družbenem omrežju Instagram, razkrila, da je transspolna oseba.

Ko so ji rekli, da zaradi tega ne sme v fitnes, je ostala brez besed!
Rose Nickels je že nekaj časa članica enega od kanadskih fitnes centrov, ki ga obišče nekajkrat na teden. Pred nekaj dnevi je doživela pravi šok, ko je do nje pristopila zaposlena v fitnesu in ji rekla, da v prihodnje ne sme več nositi takšnega topa, saj je menda neprimeren.

Ženska ali moški – kdo je zmagovalec?
Obstaja prava mala poplava teorij, kako zelo se moški in ženski spol razlikujeta med seboj in medtem ko vsaka stran brani svoje privilegije, navade in slabosti, vam predstavljamo, kdo je zmagovalec v igri brez konca.

Zmotni miti o ženskah in denarju!
Ko je v igri spletno nakupovanje, moški zapravljajo več kot ženske, so pokazale zadnje raziskave. Po podatkih iz preteklega leta pa so, kar se tiče nepremičnin, bolj zapravljiva neporočena dekleta. Ta naj bi se odločila za nakup ali najem stanovanja kar v dvakrat večjem številu kot samski moški.

Razlika v plačilu med moškimi in ženskami okoli 16 odstotkov
Evropski parlament je danes izglasoval poročilo o enakem plačilu za enako delo. Princip poštenega plačila za delo, ki ga človek opravlja, je namreč pred več kot petdesetimi leti postal ključna vrednota Evropske unije. Kljub že sprejeti zakonodaji pa je napredek zelo počasen.

Ob 1.maju - žensko delo je še vedno manj cenjeno
Mednarodni praznik delavstva vsako leto 1. maja praznujejo v večini držav po svetu, z njim pa so močno povezani številni simboli, kot so rdeče zastave, kresovi, delavski shodi, v številnih državah, kjer delavke in delavci nimajo zagotovljenih najosnovnejših pravic, pa tudi protesti. V Sloveniji na predvečer praznika ob mraku po številnih krajih zagorijo kresovi, a večina ne ve, da jih prižigamo v spomin na krvave spopade med protestom delavcev v Chicagu. V sodobni mednarodni skupnosti so se v zadnjih stotih letih na trg dela množično vključile tudi ženske, ki pa jim kljub mednarodnopravnemu varstvu (še) ni uspelo uveljaviti svojih pravic na področju dela. Tako so še vedno velikokrat podvržene neenakopravnosti na delovnem mestu, mobingu in strahu pred zanositvijo.

Svetovni dan boja proti rasni diskriminaciji
Leta 1966 je Generalna skupščina Združenih narodov 21. marec razglasila za svetovni dan boja proti rasni diskriminaciji. Ravno na ta dan leta 1960 je namreč policija v Shapervilleu v Južnoafriški republiki pobila 69 civilistov, ki so mirno protestirali proti zakonom apartheida, kar 300 pa so jih huje ranili. Rasizem je problem celotne sodobne mednarodne skupnosti in je po poročilih pristojnih organizacij pogostejši v zaostrenih ekonomskih in socialnih razmerah. Združeni narodi na ta dan letos poudarjajo, da sta rasizem in diskriminacija pogosto v samem središču smrtonosnega konflikta.

Zaradi novih uniform morajo stevardese hujšati
Sardinska letalska družba Meridiana Fly je svečano objavila, da si je finančno opomogla, še isti dan pa so predstavnice osebja sprožile protest zaradi uvedbe novih uniform. Te so namreč precej izzivalnejše, še najbolj pa jih moti, da so nove uniforme na voljo le v dveh številkah.

Resnična zgodba: 'Okužena sem z virsuom HIV!'
Vsak dan se v svetu z virusom HIV okuži okoli 300 ljudi, trenutno jih je okuženih približno 33 milijonov. V podsaharski Afriki, kjer je največ okuženih, je 60 odstotkov okuženih deklic in žensk. Vsako leto se z virusom HIV okuži okoli 370.000 novorojencev, skoraj vsi v revnih državah. Številke so strašljive in kljub temu, da smo prvič slišali za aids pred 30 leti, so stigma, diskriminacija in strah okuženih še vedno odraz družbenega nesprejemanja bolezni. Kljub temu nekateri o svoji bolezni govorijo. Preberite resnično zgodbo 23-letne študentke.

Zaradi zavzemanja za manjše plače žensk ostal brez službe
Izvršni direktor največje novozelandske delodajalske skupine Zveza delodajalcev in proizvajalcev (EMA) Alasdair Thompson je po tem, ko je izpostavil, da ženske nižjo plačo od moških prejemajo na račun pogostejše bolniške odsotnosti zaradi period in zaradi nege otrok ter da je to prav, ostal brez službe.

Ženske – še vedno žrtve diskriminacije in zlorab
Osrednja tema letošnjega mednarodnega dneva žena je enak dostop do izobraževanja in znanja, da bi lahko ženske vsega sveta imele enake možnosti pri zaposlovanju. Kljub temu da letos obeležujemo 100. obletnico tega praznika, pa ženske številnih dežel še zdaleč nimajo enakih možnosti za izobraževanje in lasten zaslužek, kar bi jim omogočalo dostojanstveno življenje in jih obvarovalo pred zlorabami.

Vesele in zapeljive debeluške
Ime ji je Lisa Marie Garbo in pravi, da je sorodnica božanske Grete. 41-letna dama nekoliko bolj zajetnih oblin je na čelu gibanja, ki se bori proti diskriminaciji debelih Američanov. Svojo prvo bitko gibanje bije na plesiščih nočnih lokalov.

FOTO: Naj bo gej parada vseslovenska!
Tudi letos se je v Sloveniji zgodila parada ponosa, ki pa žal ni minila brez nemirov.