Zadovoljna.si

estrogen

Osebna rast 17. 02. 2025 05.00

Ženske v mesecu zamenjamo kar 4 osebnosti

Ste se kdaj vprašale, zakaj imate nekatere dni občutek, da bi lahko premikale gore, spet druge pa bi najraje ostale v postelji s skodelico čaja? Razlog tiči v hormonskih spremembah, ki jih moramo spremljati in razumeti.

Koža 14. 06. 2024 07.54

To je razlog, da ne želimo v kopalke

Naše telo je skozi življenje podvrženo številnim spremembam. Nekatere so dedno pogojene, druge izvirajo iz okolja, za tretje poskrbi gravitacija. Vse te spremembe pustijo sledi - največkrat na koži, ki je naš največji organ in zaščitni plašč našega organizma. Čeprav se zavedamo, da vsaka sled nosi neko zgodbo, znajo te sledi močno načeti našo samozavest. Še posebej to velja za strije, ki so pogost razlog, da poleti skrivamo svoje telo za enodelnimi kopalkami in dolgimi hlačnicami ter rokavi. Čas je, da temu naredimo konec!

Dieta 16. 04. 2024 05.00

Vse, kar morate vedeti o soji: je škodljiva ali koristna?

Ali ste že slišale za sojo? Gre za vse bolj priljubljeno sestavino, ki ima poleg svojih koristi tudi številne škodljive lastnosti, zaradi katerih se mnogi sprašujejo, ali je soja sploh zdrava in ali jo je sploh varno uživati?

Dieta 23. 02. 2024 05.00

Idealen način prehranjevanja po 40. letu

V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Koža 14. 02. 2024 05.00

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?

V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

Zdravje 17. 12. 2023 05.00

Kako vremenske spremembe vplivajo na menstrualni cikel?

Menstrualni cikel je naravni proces v življenju vsake ženske, ki se ponavlja mesečno. Vendar pa lahko številni dejavniki, vključno z vremenskimi spremembami, vplivajo na menstrualne cikle žensk. Na to nakazujejo tudi številne študije, ki kažejo, da lahko spremembe vremena, še posebej v zimskem času, vplivajo na telesne in čustvene vidike menstrualnega cikla.

Zdravje 20. 11. 2023 05.00

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?

Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Zdravje 24. 10. 2023 05.00

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje

Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Zdravje 26. 09. 2023 05.00

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti

Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdravje 18. 09. 2023 05.00

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?

Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Seks 01. 07. 2023 05.00

Strokovnjakinja razkriva, kaj povzroči seks med menstruacijo

Seks med menstruacijo ne bi smel biti tabu. Morda bo res bolj umazano, a morda bo še bolj strastno in bo orgazem poskrbel za pomiritev bolečih krčev. Kako ženske doživljamo spolnost v različnih ciklih, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Zdravje 08. 06. 2023 05.00

Vsaka ženska bi morala vsaj 15 minut na dan masirati prsi

Vsaka ženska bi se morala vsaj 15 minut dnevno posvetiti prsim, poudarja Lucija Tao. Opisala je blagodejne učinke in postopek masaže prsi. Preverite!

Zdravje 03. 05. 2023 07.40

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska

Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Zdravje 22. 04. 2023 06.29

Ali magnezij res blaži menstrualne krče?

Magnezij je učinkovito orožje za simptome PMS, zlasti za menstrualne krče. Da ne omenjamo, kako zelo pomemben mineral je to za naše zdravje in dobro počutje.

Zdravje 03. 10. 2022 05.00

Rak dojk poleg vsega vpliva tudi na spolnost

Rak dojk pusti sledi na duši in telesu. Ob diagnozi se pojavijo mešani občutki, ženska občuti strah, negotovost, žalost, tudi jezo. Sledi boj za preživetje, ob katerem se zdi marsikaj obstranskega pomena in nepomembno. A vseeno je smiselno spregovoriti tudi o težavah pri spolnosti, ki jih prinaša bolezen. "To je res tema, o kateri nas v zadnjem času članice večkrat sprašujejo," je potrdila Predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze za raka dojk – Europa Donna, Tanja Španić.

Dieta 16. 09. 2022 05.00

Kako izgubiti maščobo in pridobiti mišično maso?

Prenizek kalorični vnos, prenizek vnos beljakovin in preveč kardio vadbe so običajno glavni razlogi, da med hujšanjem izgubimo preveč mišične mase. Kot pojasnjuje osebni trener Blaž Slaviček, je treba trenirati v smeri pridobivanja mišične mase, ne glede na to, da jo bomo kasneje zaradi kaloričnega deficita težje gradili. Na treningu torej potrebujemo dodatno obremenitev in tudi progresijo obremenitve, saj se naše telo znova in znova adaptira na nove pogoje.

Zdravje 14. 07. 2022 05.00

Suha nožnica ni nujno "zlo" staranja. Samo spregovoriti je treba

Suha nožnica je pogosta težava, ki se največkrat pojavi okoli menopavze, lahko pa tudi prej. Kakšne težave doživljajo ženske s suho nožnico, kako si lahko same pomagajo in kdaj je nujno potreben posvet z ginekologom?

Zdravje 20. 03. 2022 05.00

Spremembe ženskega telesa pri 40 letih (in kaj storiti glede tega)

Ženske, starejše od 50 let, ki se borijo proti starostnim stereotipom, so dobile vzdevek "elastična generacija". Kaj to pomeni? Preprosto povedano, starejše ženske ne dovolijo več, da jih določa njihova starost. Toda to ne pomeni, da so naša telesa imuna na posledice starosti, četudi se borimo proti tradicionalnim normam staranja. Kakšne spremembe lahko pričakujemo, ko pridemo do številke štirideset?

Seks 14. 02. 2022 05.00

Po 40. letu se lahko pojavijo težave v spolnosti. Naj ne bodo tabu!

Z leti se spreminja spolna sla in težave v spolnosti ne bi smele biti tabu. Zaupajte jih ginekologu, ki vam bo znal svetovati in pomagati, o njih pa se odkrito pogovorite tudi s partnerjem. Razkrijte mu želje, potrebe, pričakovanja, spolne fantazije. Ne bojte se sprememb in po želji vpeljite v vajino intimo (nove) spolne pripomočke. Škoda bi bilo, da bi se odpovedale užitkom in spolnosti zaradi težav, ki jih je moč odpraviti.

Koža 12. 01. 2022 07.52

Strije: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?

Videz kože lahko zelo vpliva na človekovo samopodobo. Eden izmed estetsko manj prijetnih, a pogostih kožnih pojavov so zagotovo lise, ki spominjajo na zebraste črte – strije. Te same po sebi niso nevarne in ne predstavljajo zdravstvenih težav, vendar lahko prestavljajo veliko psihološko breme za posameznika, ki je včasih povezano tudi z zmanjšano samozavestjo in drugimi čustvenimi stiskami.

Dieta 12. 10. 2021 08.07

Kako shujšati za doseg trajnega rezultata?

Shujšati načeloma ni težko, težje je novo težo obdržati. Zakaj je tako? Moj pogled na hujšanje je tak, da hujšanja ne smemo vzeti in obravnavati kot neko prehodno in težko obdobje, temveč kot spremenjen način življenja. Hujšanja ne smemo obravnavati kot 3-mesečno mučenje ob neprivlačni dieti in s prekomerno fizično aktivnostjo, hujšanje naj bo uvod v nov način prehranjevanja. In kako začeti in izgubiti tiste prve, najtežje izgubljene kilograme?

Šport in zdravje 30. 09. 2021 05.00

7 nasvetov, kako ostati fit po 30. letu

Če ste v dvajsetih letih lahko jedle, kar koli ste želele in se to nikjer ni poznalo, ste po 30. letu starosti verjetno opazile, da si ne morete več vsak večer privoščiti vrečke čipsa in pričakovati, da se to ne bo poznalo na vašem telesu in počutju. S staranjem namreč postaja vaše telo vedno bolj dovzetno za nezdrave življenjske navade in da bi ostale fit, boste morale vložiti več truda.

Lepota 16. 07. 2021 08.06

Ali so hormoni res eliksir mladosti?

Staranje je naraven proces, ki mu nikakor ne moremo ubežati in se prične že isti dan, ko se rodimo. Eliksir večnega življenja je že od nekdaj zelo iskan, a do današnjega dne ni uspelo še nikomur izumiti čudežnega napoja, ki bi zagotavljal večno življenje in mladosten videz. A kljub temu nekateri strokovnjaki trdijo, da obstaja izvir mladosti – to so naši hormoni.

Zdravje 07. 04. 2021 07.46

Kako na naraven način ublažiti menstrualne bolečine?

Mnoge pestijo boleče menstruacije, zato posegajo po protibolečinskih tabletah in drugih zdravilih. Kaj pa, če bi si raje pomagale na naraven način?

Zdravje 26. 03. 2021 08.00

Kdaj so za odvečne kilograme krivi hormoni?

Hormoni so lahko razlog za številne zdravstvene težave, pomanjkanje libida, težave s spancem, nepravilnosti na koži, nihanje razpoloženja, anksioznost in depresijo ter težave s presnovo, zamaščenimi jetri in prekomerno težo.

Zdravje 20. 01. 2021 07.59

Simptomi in z njimi povezani hormoni

Vsake toliko časa se nam zgodi, da nenadoma postanemo potrte in utrujene, mučijo nas prebavne težave, na koži opazimo akne, pojavijo se lahko tudi težave z nespečnostjo. Gre le za nekaj simptomov, s katerimi se večkrat v življenju bori marsikatera pripadnica ženska spola in ki lahko pomenijo težave s hormoni.

Lepota 15. 12. 2020 08.07

Imate med menstruacijo vedno mozolje? Potem morate to vedeti!

Naša koža nenehno doživlja številne spremembe, na kar vplivajo številni dejavniki. Od genetike, hormonov, staranja, prehrane, pitja vode, kozmetičnih izdelkov, ki jih uporabljamo za nego do menstrualnega ciklusa. Zaradi hormonskega neravnovesja je koža lahko en dan sijoča in brez nepravilnosti, naslednji dan pa bleda in aknasta. Da bi se temu izognile, moramo nego kože ves čas prilagajati menstrualnemu ciklu, ki ga lahko razdelimo v štiri faze.

Zdravje 03. 11. 2020 07.49

Sodelujte v nagradni igri in osvojite želen preventivni pregled

Hormonsko neravnovesje je dandanes ena najpogostejših zdravstvenih težav odraslih. Razlog za to je moderen način življenja, ki ga narekujejo hiter tempo, stres, premalo spanja, nezdravo prehranjevanje in pomanjkanje telesne aktivnosti. Vse to so dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov, kot so estrogen, testosteron, kortizol, inzulin, progresteron, serotonin in ščitnični hormoni. Ti so namreč tisti, ki odločajo, ali se boste v svojem telesu počutili dobro ali ne.

Koža 30. 10. 2020 06.00

Najboljši nasveti za ženske starejše od 50 let

V obdobju menopavze se ženske soočajo s številnimi simptomi in spremembami. To so lahko znani vročinski vali, nočno potenje, otožnost, pogosto pa se pojavijo tudi vidne spremembe na koži. Krivci za vse spremembe so hormoni, natančneje hormon estrogen. Izkazalo se je, da je ta isti hormon, ki vpliva na spremembe vašega telesa, lahko odgovoren tudi za težave s kožo v menopavzi.

Seks 19. 09. 2020 06.00

Zaradi tega nimate želje po seksu

Ko pogledate nazaj, se zagotovo spomnite obdobja, ko je bilo vaše spolno življenje zelo preprosto. In vroče. Spoznale ste nekoga, ki vam je bil všeč, začela sta se videvati in zdelo se vam je, da strast, ki jo čutite do te osebe, ne bo nikoli izginila. A sčasoma verjetno je. Mnoge ženske mislijo, da niso 'normalne', ker njihovo spolno življenje ni več tako burno, kot je bilo nekoč, ali kot bi po njihovo moralo biti. Realnost pa je povsem drugačna in dejstvo je, da ne obstaja čarobna številka, kolikokrat na teden bi morale seksati. Številne raziskave so pokazale, da imajo ženske med 20 in 40 letom spolne odnose od enkrat do enajstkrat na mesec – ne glede na starost.

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 850