grožnje v odnosu

Razkrivamo podatke Policije: ali so ženske v Sloveniji varne?
Strah, ranljivost, ustrahovanje, nadlegovanje in nasploh nasilje v kateri koli obliki, vse to vpliva na to, kako se bomo počutili v naši družbi in prav občutek varnosti ima pri tem ključno vlogo. Na podlagi tega smo si zastavili zelo pomembna vprašanja: ali se slovenska dekleta in ženske danes počutijo dovolj varne? Si upajo same hoditi po mestu, stranskih ulicah, parkih in neobremenjeno obleči krilo? Kako varne so v šolskem okolju, v službah in celo v svojem lastnem domu? In predvsem, kaj lahko dejansko tudi sami naredimo za boljšo varnost in preventivo? Za začetek lahko preverimo, kakšno je aktualno stanje v Sloveniji in kaj o varnosti govori statistika.

Karmični odnosi so priložnost za osebno rast
Karmična ljubezenska zveza je lahko zelo boleča izkušnja za oba. Psihologi pojasnjujejo, da je takšna zveza polna strasti, a jo je zelo težko vzdrževati, zato tudi nikoli ne traja dolgo. Njen namen je lekcija, ki se je moramo naučiti, preden smo pripravljeni spoznati svojo pravo sorodno dušo.

Klofutanje, brcanje, žganje kože. Nasilje, ki ga doživljajo ženske v Sloveniji
Klofutanje, brcanje, žganje kože. Udarci, metanje predmetov. Zvijanje rok, polivanje s tekočino, prisilno striženje las. Zaklepanje v stanovanje ali v sobo. Odrekanje hrane ali siljenje z njo. Nevarna vožnja z avtom, ko skuša nasilnež prestrašiti žrtev. Napadi z orožjem ... Nasilje, ki ga doživljajo ženske. Tudi v Sloveniji.

Ljubosumje ima na odnose večinoma negativen vpliv
Ljubosumje se pogosto prepleta z ljubeznijo, strahom in občutki manjvrednosti, sočasno pa lahko deluje uničujoče na vse naše odnose. Sum, ki se naseli v naše misli, sproža najrazličnejše bitke, ki se ne dogajajo samo v črni kroniki, literaturi ali na velikih platnih, ampak tudi v nas samih. Hrepenenje po ljubezni, pozornosti in občutkih ljubljenosti se lahko povsem enostavno sprevrže v boj z občutki, ki nas opozarjajo, da lahko ljubljeno osebo kadar koli izgubimo. V nas se prebudi ljubosumje, ki ga prepoznamo kot strah pred tem, da nas bo partner zapustil zaradi nekoga drugega.

Posilstvo: take spremembe prinaša model "ja pomeni ja"
Do sedaj je v Sloveniji veljalo, da je posilstvo kaznivo zgolj, če so uporabljeni nasilje, grožnje ali prisila. Zdaj pa smo tudi pri nas doživeli spremembo kaznivega dejanja posilstva iz modela prisile v model soglasja oziroma samo "ja pomeni ja". Preverite, kaj prinašajo spremembe definicije posilstva in kako ravnati po posilstvu.

Naredili bodo vse, da vas prepričajo v ljubezen iz pekla
V vaše življenje bodo prišli z očarljivim nasmeškom, izbranimi besedami in dejanji. Njihova dodelana podoba, do katere si pomagajo s skrbno naučenimi strategijami, vas bo popolnoma zaslepila. Naredili bodo vse – kot bi vam brali misli – da vas bodo prepričali v ljubezen iz pekla.

35-letna Deja: Z grožnjami, da se bo ubil, me je vedno znova vlekel nazaj
Če me boš zapustila, se bom ubil. Ti boš kriva. V resnici ti je vseeno zame, ali živim ali umrem. Zakaj ne bi kar zaključil svojega življenja? Potem boš najbolj srečna. Grožnja, ki nas zagotovo ne pusti ravnodušnih in v nas sproži številna čustva, je pogosto del depresivnih in samomorilnih ljudi, ki z njimi kličejo na pomoč. Vsako grožnjo s smrtjo je treba jemati z vso resnostjo in tudi ustrezno ukrepati. A v nekaterih primerih so grožnje lahko tudi del čustvene manipulacije, s katero eden od partnerjev izsiljuje drugega. Takšno izkušnjo je doživela 35-letna Deja, ki nam je zaupala svojo zgodbo. Dolga leta me je s svojimi grožnjami čustveno izsiljeval in stiskal v kot, pove sogovornica, ki je razmerje zaključila po petih letih stalnih pritiskov.

Ali je on tisti pravi?
Vsi vemo, da je treba v zvezi graditi na odnosu, se poslušati, sprejemati kompromise in se odkrito pogovarjati. Kljub temu pa se nam vsaj enkrat v zvezi porodi vprašanje, če smo sploh s pravo osebo, za katero se splača truditi, prilagoditi, se odpovedati drugim stvarem itd. Vprašamo se, ali je on tisti pravi zame?

Ko se ljubezenski odnos spremeni v največji čustveni pekel
Včasih se odnosi, ki obljubljajo najlepše življenjske zgodbe, spremenijo v največji čustveni pekel. Na začetku je vse povezano z mavrico in metuljčki, kar pa sčasoma lahko dobi povsem nasprotno podobo. Ob prvih znakih psihičnega nasilja si morda zatiskamo oči in iščemo 1001 izgovor, zakaj se partner tako obnaša. Vse drugo je krivo, samo on ne in velikokrat razloge za njegovo obnašanje iščemo celo v sebi. Nikakor ne želimo verjeti, da se je odnos, v katerega smo tako močno verjeli, spremenil v vir stiske, žalosti, obupa, strahu, razočaranja. Kam je izginil moški, ki je na začetku obljubljal vse in še več? In zakaj je tu nekdo, ob komer se počutimo osamljene, zavrnjene, spregledane in kar je najhuje – sredstvo za njegove nerazrešene travme?