haiti

Najbolj nevarne države za turiste v letu 2024
Ste že razmišljali o destinacijah, ki bi jih radi obiskali letos? Organizacija International SOS je pred kratkim s pomočjo zemljevida tveganj razkrila, katere so najbolj nevarne in katere najbolj varne države za potovanje v letu 2024.

Prsata lepotica se bo spet potila!
Prsata svetlolasa hollywoodska zvezdnica Pamela Anderson je pred leti tekla po plaži v rdečih kopalkah in osvajala moška srca v seriji Obalna straža. Zdaj se je odločila, da bo svoj tek nadgradila – udeležila se bo newyorškega maratona!

Bizarne seksualne tradicije po svetu
Skozi zgodovino so ljudje po svetu imeli različne seksualne tradicije, ki ponekod še vedno veljajo. Nekatere se vam bodo zdele dokaj bizarne in skrajno nenavadne. Na Novi Gvineji pijejo semensko tekočino starešin, otroci pa se seksualnim aktivnostim predajo že zelo zgodaj. Na Himalaji si bratje delijo ženo, na Haitiju pa ljubezen častijo na prav poseben način.

Orkan Sandy New York spravil na kolena
Orkan oziroma tropska nevihta Sandy je 30. oktobra okrog ene ure zjutraj po srednjeevropskem času prešel iz Atlantika do vzhodne obale ZDA. Središče nevihte s hitrostjo vetrov 130 kilometrov na uro se je dotaknilo kopnega pri Atlantic Cityju, gladina morja pri mestu New York pa se je zaradi nevihte in plime dvignila za štiri metre. Sandy je v ZDA zakrivil smrt najmanj 111 ljudi, materialno škodo pa ocenjujejo na 50 milijard dolarjev. Opustošil je tudi obubožani Haiti, kjer je vzel več kot 50 življenj. Jug Manhattna se je zavil v temo že 30 minut po začetku pustošenja orkana, ko so zaradi naraščanja vode eksplodirali transformatorji v glavni elektrarni. Po svetu je bilo tako odpovedanih preko 20.000 poletov, preklican pa je bil tudi tradicionalni newyorški maraton. Veliko težav je povzročilo tudi pomanjkanje bencina. Znanstveniki še niso povsem prepričani, ali so velike nevihte zadnjih let, kot je orkan Sandy, posledica podnebnih sprememb oziroma segrevanja ozračja, vendar pa so si enotni, da bodo nevihte v prihodnosti še močnejše. Danes je brez elektrike še vedno 1,4 milijona odjemalcev, 40 tisoč ljudi je ostalo brez strehe nad glavo, grozi pa jim še zimsko neurje s snegom ali dežjem.

Težke preizkušnje za ženske na Haitiju
Groza haitijskih žensk se ni končala z dnem, ko so se prenehala tresti tla. V bistvu se je takrat šele dobro začela. Sredi ruševin so iskale svoje starše, može, otroke, sorodnike, sosede, svoj dom. A marsikatera je ostala popolnoma sama. Tiste, ki so ostale brez strehe nad glavo, so preselili v začasna zavetišča, v katerih večina (sama, z otroki ali družino) živi še danes. Najhuje pa je, da so po razdejanju, ko so bile najbolj ranljive in obupane, postale še žrtve spolnega nasilja. Čeprav se je še pred kratkim zdelo, da jim ne more nihče več pomagati, sedaj, predvsem zaradi prizadevanj mednarodnih nevladnih organizacij, mnoge že vidijo luč na koncu tunela.

Na letošnjem beneškem bienalu največ držav doslej
Na letošnjem beneškem bienalu, ki bo potekal med 4. junijem in 27. novembrom na različnih prizoriščih po Benetkah, bo s svojimi predstavniki sodelovalo 87 držav, kar je največ držav doslej. Med njimi bodo letos prvič Andora, Saudska Arabija, Bahrajn, Bangladeš in Haiti.

Veliko srce Naomi Campbell
Modna revija za pomoč Haitiju, ki se je odvijala v sklopu newyorškega tedna mode, je združila srca in dobrodelnost znanih, ki so se želeli v sklopu modne industrije odzvati klicu na pomoč.