holokavst

Pred 80 leti so ugasnili plameni pekla na Zemlji
Vsako leto 27. januarja obeležujemo svetovni dan spomina na žrtve holokavsta. Na ta dan je vojska Rdeče armade osvobodila nemško koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau, v katerem je po krivici umrlo 1,1 milijona ljudi, med njimi približno 1600 Slovenk in Slovencev.

Medgeneracijske travme prizadenejo potomce tudi več desetletij pozneje
Medgeneracijske travme so duševne rane, ki se prenašajo z ene generacije na drugo. Pogosto so posledica hudega stresa, nasilja, izgube ali drugih travmatičnih dogodkov, ki vplivajo na družinske dinamike in vedenje. Te travme se prenašajo ne samo skozi genetsko dedovanje, temveč tudi skozi nezavedne čustvene vzorce, vedenje in komunikacijo v družini. Kaj so medgeneracijske travme, kako jih prepoznati, zakaj nastanejo ter kako jih zdraviti?

Okronali prvo miss, ki je preživela holokavst
V izraelskem mestu Haifa so pred dnevi izbrali prvo miss, ki je preživela holokavst med drugo svetovno vojno. Udeleženke tekmovanja so bile stare od 74 do 97 let, tekmovanje pa tokrat ni temeljilo na zunanjem videzu, temveč na presunljivih zgodbah tekmovalk. Žirantov in občinstva se je najbolj dotaknila življenjska zgodba 79-letne Have Herškovic, ki so jo leta 1941 nasilno pregnali iz Romunije in jo za tri leta zaprli v koncentrancijsko taborišče v takratni Sovjetski zvezi. Z izborom so želeli organizatorji opozoriti na pomen življenja, a je bilo poleg pozitivnega odziva v javnosti zaznati tudi številne negativne kritike. Mnogim se je izbor preživelih žrtev namreč zdel neprimeren in celo poniževalen.

Petina mladih Nemcev ne ve, kaj je bil Auschwitz
Vsak peti mlad Nemec ne ve, da je bil Auschwitz nacistično koncentracijsko taborišče, je pokazala raziskava, ki so jo v Nemčiji objavili dva dni pred mednarodnim dnevom spomina na holokavst. Raziskava, ki jo je predstavila revija Stern, je sicer pokazala, da je 90 odstotkov vprašanih vedelo za to zloglasno taborišče.