hormonske

Trenerka svetuje, kako se znebiti trdovratne maščobe na trebuhu
Ko gre za hujšanje in odstranjevanje maščobe s trebuha, obstaja ena stvar, ki je absolutno ključna za uspeh – PREHRANA. Ne glede na to, koliko telovadite ali se trudite s fitnesom, brez pravilne prehrane ni mogoče doseči dolgoročnih rezultatov.

V menopavzo brez trpljenja: kako si lahko olajšate prehod?
Mnoge še vedno trpijo ob prehodu v menopavzo, ne da bi poiskale pomoč. Vročinski oblivi, nespečnost, utrujenost, razdražljivost in drugi simptomi lahko močno vplivajo na kakovost življenja, a obstajajo rešitve. S pravim pristopom – zdravim življenjskim slogom in strokovno pomočjo – lahko novo obdobje preživite brez nepotrebnega trpljenja. Kako, pojasnjuje ginekologinja Mili Lomšek Vidmar.

'Dovolite si biti tista, ki začne poljub, ki vodi ljubljenje, ki pove kaj želi'
Odnos, ki ga imaš do svojega telesa, se odslikava tudi v odnosu, ki ga imaš do svoje seksualnosti. Ta pa se seveda izraža v tvojih spolnih odnosih. Na žensko telo in naš užitek je bilo skozi zgodovino prilepljeno veliko sramu in krivde. Ženska seksualnost je bila dolgo neraziskana, zatirana in označena kot grešna.

Izpadanje las pri ženskah: kako lahko pomaga mikropigmentacija?
Za ženske je lahko zelo stresno in težko, če se soočajo z izpadanjem las in plešavostjo. Vse bolj priljubljeno rešitev za vse, ki si želijo povrniti videz polnejšega lasišča brez kirurških posegov, predstavlja mikropigmentacija lasišča. Vse o inovativnem postopku, ki "vrača samozavest in občutek svobode", je razložila strokovnjakinja Maja Dominič.

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev
Anti-Müllerjev hormon (AMH) postaja vse bolj poznan med ženskami, ki jih zanima njihovo reproduktivno zdravje, zlasti v povezavi s plodnostjo in menopavzo. Njegove ravni namreč ponujajo dragocen vpogled, koliko časa je še na voljo za naravno zanositev in kakšne so možnosti za uspešno umetno oploditev. Kaj je AMH, kaj povedo njegove vrednosti in kako vpliva na možnosti zanositve, pojasnjuje mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?
Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Koliko dni lahko zamuja menstruacija?
Menstruacija je naravni proces v ženskem telesu, ki običajno poteka vsakih 28 dni. Vendar pa je popolnoma normalno, da se menstruacijski cikel nekoliko razlikuje od ženske do ženske.

Strokovnjakinja svetuje, kako si pomagati ob glivični okužbi nožnice
Kdaj je treba zaradi glivične okužbe nožnice obiskati zdravnika in kako si lahko pomagamo same, tudi s preventivnim ravnanjem? Z vrsto uporabnih nasvetov odgovarja licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

To doleti vsako žensko vsaj enkrat v življenju
Črevesni mikrobiom je največji simbiotski ekosistem v telesu, ki igra ključno vlogo v telesu. Ta kompleksna skupnost, sestavljena iz milijonov bakterij, vpliva na imunski sistem, urejeno prebavo, absorpcijo hranil ter celo na mentalno zdravje. Vendar pa črevesni mikrobiom ni edini, za katerega je treba skrbeti. Poleg črevesne mikrobiote imajo ženske še eno pomembno mikrobioto: vaginalno. Ta druga največja zbirka bakterij v telesu je prav tako ključna za ohranjanje splošnega zdravja. Razumevanje in skrb za oba ta mikrobioma sta zato izjemno pomembna za dobro počutje in zdravje žensk.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Izdelek, ki bo to poletje zamenjal vaš najljubši parfum
Kožo je treba skrbno negovati skozi vse leto, posebno pozornost pa zahteva zlasti poleti, ko je izdatno izpostavljena soncu, vetru, slani vodi in raznim dišavam, s katerimi poskušamo prikriti vonj potenja. Našteti dejavniki jo lahko namreč močno izsušijo, posledice pa so izguba sijaja, hrapavost, luščenje, rdečica in celo vnetja. Toda ali ste vedeli, da lahko kožo telesa hkrati negujete in zapeljivo odišavite? Odkrijte, zakaj so dišeča parfumska mleka postala pravi hit!

Materinstvo: Kako vemo, da smo zrele za otroka?
Živimo v časih, ko je ženska glede materinstva lahko precej razdvojena. Na nivoju družbe se od ženske vedno bolj pričakuje, da je ekonomsko samostojna in uspešna, zato vedno več žensk odlaga materinstvo in se usmeri v kariero. Na koncu lahko otroka vidijo celo kot breme, za katerega bodo morale žrtvovati svoje življenje, zato želje po otroku sploh ne začutijo.

Kako hitreje odpraviti afte na naraven način?
Če obstaja še kaj bolj neprijetnega, kot je herpes, so to zagotovo afte. Gre za razjede, ki nastanejo na sluznici in jih spremlja močna bolečina. Ker se najpogosteje pojavljajo pri pripadnicah ženskega spola, v nadaljevanju razkrivamo nekaj naravnih načinov, kako se jih hitreje znebiti.

Ogrci: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?
Ogrci so pogosta težava, s katero se spopada veliko ljudi, ne glede na starost ali tip kože. Čeprav niso škodljivi za zdravje, so lahko ogrci neprijetni in estetsko zelo moteči. Običajno se pojavijo na nosu in okoli nosu, njihov pojav pa težko preprečimo.

Top aplikacije, ki jih potrebuje vsaka ženska na svojem telefonu
Za sodobno žensko je pametni telefon postal nepogrešljiv pripomoček, ki ne služi le za komunikacijo, temveč tudi za organizacijo, zabavo in skrb za zdravje.

Boleči spolni odnosi: niste same. Spregovorite in poiščite pomoč
Boleči spolni odnosi niso zgolj fizična težava, temveč običajno vplivajo tudi na čustveno stanje in odnose s partnerjem. Kje so vzroki in kako si lahko ženske pomagajo, je pojasnila ginekologinja Katarina Jerman, ki obravnava spolne motnje pri ženskah.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Nezdrava prehrana, hiter tempo življenja, stres in uživanje antibiotikov lahko kaj hitro porušijo našo prebavo. Pojavijo se prebavne težave, kot so napihnjenost, napenjanje in bolečine v trebuhu. Na srečo lahko že z majhnimi spremembami v svojem življenjskem slogu bistveno pripomoremo k urejeni prebavi in se znebimo težav z napihnjenostjo.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

Kako vremenske spremembe vplivajo na menstrualni cikel?
Menstrualni cikel je naravni proces v življenju vsake ženske, ki se ponavlja mesečno. Vendar pa lahko številni dejavniki, vključno z vremenskimi spremembami, vplivajo na menstrualne cikle žensk. Na to nakazujejo tudi številne študije, ki kažejo, da lahko spremembe vremena, še posebej v zimskem času, vplivajo na telesne in čustvene vidike menstrualnega cikla.

Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži
Kako na videz in zdravje kože vpliva redna telesna aktivnost, katera vadba je najboljša za bolj čvrsto, napeto in elastično kožo ter kakšna je ustrezna nega preznojene kože? Odgovarjata priznan dermatolog Igor Bartenjev in specializantka dermatologije Ana Benkovič.

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje
Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Kako upočasniti upad mišic s staranjem?
Izgubo mišične mase s staranjem lahko upočasnimo, kar je ključno za ohranjanje zdravja, gibljivosti in kakovosti življenja tudi v zrelejših letih.

Velik apetit: Zakaj smo nekatere ves čas lačne?
Vsaka izmed nas je že kdaj občutila lakoto, ki pa je nikakor ni uspela potešiti. Kaj je pravzaprav razlog, da smo nekatere ves čas lačne in kako to lakoto nadzorovati?

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Prednosti in slabosti spolnih odnosov po 40. letu
Čeprav se pri večini parov ob prihodu otroka spolno življenje malce umiri, pa se iskrica med zakoncema pogosto ponovno zaneti, ko otroci malce odrastejo in ne potrebujejo več nenehne nege in pozornosti. Kakšno je v resnici spolno življenje žensk po štiridesetem, razkrivamo v nadaljevanju.

Maca: superživilo, ki poveča libido in krepi vzdržljivost
V zadnjih nekaj letih ste verjetno že slišali za eksotično hrano, o kateri govorijo v presežnikih in ki jo mnogi imenujejo 'superživila'. Gre za naravna prehranska dopolnila, kot so chia semena, goji jagode, spirulina, klorela in maca v prahu, ki naj bi imela številne koristne učinke, med drugim naj bi povečevala tudi libido in uravnavala hormone v času menopavze.

Kako se spopasti z anksioznostjo?
Občasno doživljanje blage tesnobe je del življenja, saj se skoraj vsak med nami kdaj pa kdaj znajde v primežu neprijetnih občutkov, ki pa običajno tudi hitro minejo. Gre za povsem naraven odziv na zaznano grožnjo, ki nam pomaga, da se izognemo nevarnosti, in nam da energijo, potrebno za soočanje z zahtevnimi situacijami. Drugače pa je s tesnobno (anksiozno) motnjo, ki vključuje ponavljajoče se epizode nenadnih občutkov strahu, napetosti in zaskrbljenosti ter motijo vsakodnevne aktivnosti in močno poslabšajo kakovost življenja.

Nasveti za nego mastne kože v poletnih mesecih
Mastna koža ima morda to prednost, da se v primerjavi z ostalimi tipi kože stara počasneje, ima pa tudi nekaj slabih lastnosti, ki postanejo še posebej izrazite v poletnih mesecih. Svetleča koža, razširjene pore, akne in ekcemi ... Vse to so težave, ki jih tiste, ki jih je mati narava obdarila z mastno kožo, še predobro poznajo. Da bi se to poletje vsemu temu izognile, upoštevajte naslednje preproste, a zelo učinkovite nasvete, dodali pa smo tudi nekaj receptov za domače maske za obraz.

Preveri, kdaj je neredna menstruacija lahko znak za preplah
Čisto vsaka se kdaj v življenju sreča z obdobjem nerednih menstruacij, ko so ciklusi daljši od 35 dni, število dni med eno in drugo menstruacijo pa je zelo različno. Kakšni so lahko vzroki, kako jih lahko same odpravite ali vsaj omilite in kdaj je treba nujno obiskati ginekologa, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.