indeks

Zakaj med hujšanjem ni dobro izgubljati mišic
Hujšanja se je treba lotiti na zdrav način. Kako zelo slabo je, če ob hujšanju stradate in nič ne telovadite, in kakšne so posledice pretirane izgube mišične mase ob izgubi odvečnih kilogramov, je razložila osebna trenerka Alenka Zakojč – coach Limony.

Najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo ženske nad 40
Ženske v teh letih se bližajo menopavzi in verjetno bodo imele določene zdravstvene zaplete že zaradi hormonskih sprememb, ki se zgodijo v telesu v tem času. Več zdravstvenih težav, s katerimi se srečujejo ženske, starejše od 40 let, razkrivamo v nadaljevanju.

Cindy Crawford razkrila, kako ohranja vitko linijo
Cindy Crawford je znana ameriška manekenka, igralka in televizijska osebnost, ki je vrhunec svoje slave doživela v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja. V zadnjem času sicer ni več prisotna v manekenskih vodah, toda njena vitka linija jo tudi pri 57. še vedno ni zapustila.

Razlogov, zakaj si ga privoščiti, je veliko
Kostanj ni le okusen, ampak tudi poln številnih koristi za zdravje. V jesenskih mesecih postaja eden najbolj priljubljenih prigrizkov ter zaželena sestavina tako sladkih kot slanih jedi. Preverite, kakšna je prehranska vrednost kostanja in kakšne so njegove koristi za zdravje.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Zakaj so pomembne in kako pomagajo pri hujšanju?
Stročnice so eno tistih živil, ki v telesu nekaj časa pustijo občutek sitosti. Z njimi boste v telo vnesli veliko potrebnih hranil. Fižol, grah, arašidi, čičerika in ostale stročnice so lahko super izbira za hiter in enostaven prehod k izboljšanju vaše prehrane in telesne teže.

Ali je sladki krompir bolj zdrav od navadnega?
Sladki krompir je živilo, ki se zelo pogosto znajde na krožniku tistih, ki se prehranjujejo uravnoteženo. Ne samo, da je poln hranil in vitaminov, ampak je tudi neverjetno vsestranski, okusen in enostaven za kuhanje. Najbolj je poznan po visoki vsebnosti vitamina A, vendar je tudi dober vir vitamina C in vitamina B6. Pravzaprav vam samo en srednje velik pečen sladki krompir zagotovi več kot 100 % dnevne vrednosti vitamina A, 25 % dnevne vrednosti vitamina C in 19 % dnevne vrednosti vitamina B6.

Kako skrbeti za svoje telo glede na obliko telesa?
Zdravniki so pojasnili, kaj vpliva na obliko telesa in kaj lahko storimo za zaščito zdravja glede na njegovo obliko.

Toliko kilogramov (in nič več!) je še zdravo izgubiti na teden
"Čudežne" diete niso zdrave in praviloma nimajo dolgotrajnega učinka. Koliko kilogramov tedensko je še varno izgubiti in koliko manj kalorij je še primerno zaužiti? Zakaj med hujšanjem niso merodajne številke na navadni tehtnici, temveč bi se morali osredotočiti na druge dejavnike, na denimo pridobivanje mišične mase in na izgubo maščob ter na obseg? Pojasnjuje svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.

Nizkokalorična dieta: koliko kalorij na dan in kaj jesti?
Bi se radi znebili odvečnih kilogramov? Eden od načinov je nizkokalorična dieta, pri kateri s štetjem kalorij čez dan ustvarite kalorični deficit, za katerega vemo, da je ključni dejavnik, ko gre za hujšanje. Gre za vrsto diete, ki vsekakor ni za vsakega in zahteva kar nekaj discipline in načrtovanja obrokov.

Ali je (že) zdaj pravi čas za hujšanje pred poletjem?
Mnoge si vsak ponedeljek v novem tednu ali/in tudi v novoletnih zaobljubah zadajo cilj, da bodo shujšale do poletja. Mnogim med njimi žal ne uspe. Pol leta prehitro mine, čeprav se 1. januarja zdijo junij, julij in avgust še zelo daleč, in še prej se odvrti sedem dni v tednu. Zaprisege o dieti, hujšanju in telovadbi velikokrat "padejo v vodo" že drugi ali tretji dan, kar je pogosto zaradi nerealnih pričakovanj in številnih vmesnih razočaranj ter prevelikih skomin in posledično preveč pregreh.

Kaj je kalorijski deficit in kako ga doseči?
Kalorični deficit je učinkovit način za zdravo in trajnostno hujšanje, dosežete pa ga lahko na preproste načine, ki ne zahtevajo drastičnih sprememb. Treba se je zavedati, da je v ta proces potrebno vstopiti počasi. Če boste drastično zmanjšali svoj dnevni kalorični vnos na recimo 1200 kalorij dnevno, lahko s tem upočasnite presnovo telesa, izgubo mišične mase in zmanjševanje bazalnega metabolizma.

To je odlična alternativa klasičnemu kruhu
Vse bolj se zavedamo pomena zdrave prehrane in ves čas iščemo načine ter sestavine, ki bi nam pomagale vzdrževati kakovosten življenjski slog. Prav to je verjetno razlog, da smo po več desetletjih ponovno obudili droži – naravno vzhajalno sredstvo iz moke in vode, ki velja za bolj zdravo alternativo klasičnemu kruhu ter pekovskim izdelkom. Prav zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako ga vključiti v pripravo slastnega zajtrka, malice ali večerje.

Zakaj bi morali uživati ajdo?
Ajda je psevdožitarica, ki ne vsebuje glutena, je dober vir vlaknin in je bogata z minerali in različnimi rastlinskimi spojinami, kot je rutin. Uživanje ajde povezujejo z več koristmi za zdravje, med drugim tudi tem, da naj bi uravnavala sladkor v krvi in imela dober vpliv na zdravje srca. Kako pogosto si jo pa vi privoščite?

Elegantna, zmogljiva in nadvse ženstvena - L11 in hitrejša, jasnejša in zmogljivejša - K10
Kieslect vam to pomlad prinaša dva nova modela privlačnih pametnih ur zanjo in zanj.

Top vaje z utežmi, ki bi jih morala delati vsaka
Ženske se pogosto bojimo uteži, saj smo prepričane, da bomo zaradi njih na konvu videti kot tisti mišičasti moški, ki jih vidimo v fitnesu. A resnica je povsem drugačna in uteži so ključnega pomena, če želimo preoblikovati telo in shujšati.

Najboljša vadba za ženske po 40. letu
Z leti začne naše telo izgubljati minerale in vitamine, ker proizvaja vedno manj kolagena, nastajajo gubice, koža je vedno manj elastična in prožna. Šibkejše in manj odporne proti poškodbam postanejo tudi naše kosti, počasi začnemo izgubljati moč, in da bi preprečile različne bolezni, mora biti telesna aktivnost reden del našega življenja. O tem, katera vrsta vadbe je najboljša za ženske po 40. letu, smo se pogovarjali z osebnim trenerjem Danielom Jelovičem, ki vsem svetuje, da se čimprej lotite treninga z utežmi oziroma lastne teže.

Top 10 živil za detoks telesa
Ob čiščenju organizma imajo največ dela prav naša jetra, ki za temeljito opravljeno delo občasno potrebujejo tudi nekaj naše pomoči. Poleg rednega pitja vode, ki pripomore k boljši prebavi, počutju in izgledu naše kože, pa je treba poskrbeti še za ustrezna hranila, ki bodo prečistila organizem in iz našega telesa odplaknila toksine. Predstavljamo vam deset zmagovalnih hranil.

8 zlatih nasvetov za krepitev imunskega sistema
Verjetno se v tem obdobju prav vsi trudimo na naraven način okrepiti svoj imunski sistem. Res je, da lahko za svoje zdravje marsikaj naredimo sami – z vsakodnevnimi malenkostmi, saj nam te pomagajo v boju proti patogenom, ki napadajo vse okoli nas.

Kako do zdrave in sijoče kože za vse življenje
Zdrava in sijoča koža je nekaj, kar si želijo vsi, ki me obiščejo. Težave, ki vas pestijo, pa so zelo, zelo različne. Od nečiste kože, ki še zdaleč ni le težava najstnikov, do preobčutljive, suhe kože z rdečico, hiperpigmentacije, gubice, upad čvrstosti kože, in kar je zelo pogosto, preplet različnih problematik istočasno.

Trenerka svetuje: 'V procesu izgube kilogramov ne smete biti nikoli lačne.'
"Večina bi rada na hitro opravila s svojim procesom izgube kilogramov, zato se lotevajo ekstremnih diet, dodajajo aktivnost in s tem drastično povečajo kalorični deficit," pojasnjuje osebna trenerja Alenka Zakojč, ki jo večina pozna kot Coach Limony. Spomladanski meseci so čas, ko se večina zapodi v fitnes in se loti hujšanja, pri tem pa marsikdo pozablja, da čudežev ne moremo pričakovati čez noč in da je to proces, v katerega moramo stopati počasi. "Ljudje se preveč osredotočimo na stvari, kot so popolna zadnjica, trebušne mišice, konfekcija ... Sigurno so to eksterni cilji, ampak pozabimo, da je to samo stranski učinek procesa, v katerem se gibamo, jemo zdravo, živimo zdravo in postajamo zdrav človek," poudarja Alenka.

Kaj mora vsebovati zdrav prigrizek, ko hujšate?
Lahko je postaviti cilj, da boste shujšale ali se začele bolj zdravo prehranjevati, nekaj povsem drugega pa se je tega potem tudi držati. Kako doseči cilj, ne da bi se na poti srečale z lakoto ali občutkom poraženosti? Težko. Ampak je mogoče. Vse vemo, da so najtežji trenutki med obroki in da so naša največja nočna mora prigrizki. Kaj morajo ti vsebovati, da nas bodo nahranili in napolnili z energijo in katere prigrizke priporočajo strokovnjaki, si preberite v nadaljevanju.

Slovenska nutricionistka razkrila največje zmote o hujšanju
Da bi se dobro počutile in bile zdrave, je prav, da skrbite za primerno težo. A če to pomeni, da morate izgubiti nekaj odvečnih kilogramov, imamo za vas dobro novico. Ni treba, da se odrečete testeninam. Tako pravijo raziskovalci, ki so rezultate svoje študije objavili v priznanem zborniku BMJ Open. Izberete lahko tudi predelane testenine, saj imajo celo te nizek glikemični indeks. Je pa res, da prehranski strokovnjaki svetujejo, da predelane ogljikove hidrate ne uživate več kot dvakrat do trikrat na teden, sicer pa vsak dan raje posegate po polnovrednih ogljikovih hidratih. Teh se namreč povsem po nepotrebnem bojimo. Lahko jih uživamo tudi, če hujšamo.

Kako izboljšati možnosti za zanositev po 35. letu
Če malo pomislimo, naše mame so zanosile v zgodnjih dvajsetih, zdaj ženske zanosimo v tridesetih letih, ki se že bližajo 40. letu. Vedeti moramo tudi, da optimalna plodnost ženske traja 15 let, moškega pa 30 let.

Potešite potrebo po sladkem na zdrav način in brez slabe vesti
Marsikdo vam bo rekel, da so zanj sladkarije kot alkohol in cigarete za katerega drugega odvisnika. Odvisnice od čokolade se le stežka odrečejo vsaj kakšni tablici dnevno, a kaj ko se to pozna na kilogramih. Za nasvet, kako se upreti sladkim dobrotam, a vseeno potešiti potrebo po sladkem, smo povprašali strokovnjakinjo Tamaro Šišić Kramer.

Kaj se zgodi, če za zajtrk pojeste banano?
O 'čudežnih' učinkih, ki jih imajo banane na naše počutje, zdravje in telo, smo pisali že večkrat. Poleg tega, da z njimi lahko blažite PMS bolečino, uravnavate prebavo in znižate krvni tlak, z njimi lahko izboljšajte tudi lase, nohte in ten kože. To pa ni vse! Zajtrk, sestavljen iz banane in kozarca mlačne vode, je lahko odlično orožje proti odvečnim kilogramom, ne glede na to, kaj boste pojedli čez dan.

Najpogostejše napake, ki upočasnijo vaš metabolizem
Metabolizem je sistem telesa, ki kalorije pretvarja v energijo. Na delovanje metabolizma vplivajo številni dejavniki, vključno z dednostjo, spolom in starostjo. Upočasnitev metabolizma oziroma presnove vodi v kopičenje kalorij, ko pride do upočasnitve se namreč kalorije začnejo kopičiti in pretvarjati v maščobne obloge.

Si lahko pretežka, a zdrava?
Tehtnica kaže preveč kilogramov? Je vaš indeks telesne mase večji od 30? Vendar pa nimate povišanega holesterola ali tlaka. Nimate sladkorne bolezni. Počutite se dobro. Mar to pomeni, da ste lahko prekomerno težke, a zdrave? Kaj pa če za povrh redno telovadite, vendar tehtnica še vedno kaže preveliko številko? Redno gibanje je vsekakor zdrava in koristna navada. Toda ali lahko izniči negativen učinek prekomerne teže? Odgovor nemških in ameriških raziskovalcev je žal: ne. Odvečne kilograme bi se v vsakem primeru morali potruditi izgubiti. Toda prav tako opozarjajo, da bi morali tudi tisti z normalno težo paziti, da ne dobijo povišanega holesterola in tlaka ali sladkorne bolezni.

Osebna trenerka razkriva načine, kako uspešno shujšati
V zadnjih letih je tudi na spletu vedno več poudarka na zdravem načinu hujšanja in spremembi življenjskega stila, ki je edina, ki prinaša dolgoročne rezultate in poskrbi, da se izgubljeni kilogrami ne bodo vrnili. 'Čudežne' diete, ki so še pred nekaj leti narekovale smernice uspešne izgube kilogramov, so tako nekoliko izgubile na priljubljenosti, a ne popolnoma. Še vedno obstajajo namreč tisti, ki bi radi odvečne kilograme izgubili čez noč ter telo izklesali s čim manj truda in odrekanj. O tem smo se pogovarjali z osebno trenerko in specialistko športne prehrane Alenko Zakojč, ki pravi, da čeprav večina ve, da je za izgubo kilogramov treba v telo vnesti manj kalorij, kot jih porabimo, pa se tu tudi najpogosteje zalomi. "Ta stavek si namreč hitro napačno interpretiramo."

Montignacova dieta: brez slabe vesti si lahko privoščite tudi ogljikove hidrate
Debelost ni posledica čezmernega uživanja hrane, temveč se redimo zato, ker jemo napačne stvari. Do tega odkritja je med raziskovanjem ozadja pridobivanja telesne teže prišel prehranski guru Michael Montignac, zato se je odločil uvesti nov način prehranjevanja, ki sloni na glikemičnem indeksu živil. Njegove metode ne moremo šteti med diete, saj ni omejena na določeno časovno obdobje. Gre bolj za spremembo v načinu prehranjevanja, zato mora vsak, ki se odloči za hujšanje po Montignacu, imeti trdno voljo, da trajno spremeni svoje prehranske navade. In kaj pravzaprav je Montignacova dieta?