izobraževanje žensk

To je ena najpogostejših intimnih težav pri ženskah
Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da vas je v službi ali med druženjem s prijatelji presenetila menstruacija. Zelo verjetno ste takrat začele mrzlično brskati po torbici v upanju, da v njej najdete vsaj kakšen vložek ali tampon. Pri tem je bilo še najmanj pomembno, kako dolgo je ta že v torbici in v kakšnem stanju je; ključno je bilo, da ga imate in se tako izognete zadregi ter krvavim madežem na oblačilih. A ne bi bilo bolje, če bi bili menstrualni pripomočki del obvezne opreme v straniščih, kot sta denimo toaletni papir in milo?

Tri navdihujoče zgodbe, ki bi jih morali poznati
Maya Angelou, Ruth Bader Ginsburg in Malala Yousafzai. Ste že slišale zanje? Njihovi dosežki in boj za enakopravnost so navdih za vse.

Dan žena - to je pravi pomen tega praznika
Bliža se osmi marec, dan, ki nas opominja, da pravice, ki jih ženske imamo danes, niso samoumevne in tudi ne podarjene, ampak izborjene s strani številnih pogumnih in bojevitih žensk, ki niso pristale na samoumevnost podrejenosti, ki je bila ženskam v zgodovini vsiljena. To je dan, ko sicer obeležujemo doseženo, a hkrati je tudi dan, ki nas opominja, da moramo še naprej vztrajno delovati za ohranjanje in širjenje teh pravic. A je to tudi dan, ko se sprašujemo: koliko spomina nam je še ostalo o pravem pomenu tega praznika?

Reakcije na gel lake: zakaj se pojavijo in kako jih preprečiti?
Rdečica, srbenje, luščenje kože in celo odstopanje nohtov so le nekatere od možnih reakcij po manikiri, s katerimi se srečuje vse več žensk. Kje so glavni vzroki, kakšne napake lahko ogrozijo zdravje nohtov in kako poskrbeti za varno, dolgotrajno manikiro, pojasnjuje izkušena nohtna stilistka Tamara Cvelbar.

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?
Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

To je ključnega pomena za uspešno hujšanje!
Ste preizkusili že na stotine različnih diet, pa nobena ni prinesla trajnih rezultatov? Brez skrbi, isto usodo si nas najbrž deli ogromno Slovenk. A kaj storiti? Je res tako zelo težko izgubiti odvečne kilograme? Odgovor na to vprašanje je odvisen od več dejavnikov, glavni razlog, zakaj večina diet ne deluje, pa je preprostejši, kot se vam morda zdi!

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

Kdo je Moza bint Nasser, žena katarskega šejka?
63-letna Moza bin Nasser, žena nekdanjega katarskega emirja, zdajšnjega šejka Hamada bin Khalifa Al Thanija, in mati sedanjega emirja Tamima bin Hamada Al Thanija, pritegne poglede, kjer koli se pojavi. Razlog za to pa ni le njen status, ampak tudi naravna lepota in dodelan modni stil. To se je potrdilo tudi leta 2015, ko je bila razglašena za eno najbolje oblečenih žensk na svetu.

Cedevita je začela s kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' za podporo bolnikom z rakom dojke in njihovim svojcem
S kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' bo Cedevita ob novem proizvodu Pink Grejp z donacijo in vrsto aktivnosti podprla delovanje združenj s področja raka dojk na Hrvaškem, v Sloveniji, Srbiji in BiH.

Vivin sklad in Tuš drogerije v podporo izobraževanju žensk
Z dogodkom Ženske ženskam: Z znanjem do prihodnosti, ki je potekal ob letošnjem dnevu žena, sta Tuš drogerije in Lions Klub Viva naslovila pomen znanja, veščin in usposabljanj žensk za dvig kakovosti njihovega življenja.

Zvezda meseca: to so nominiranci za 'fit' influencerja meseca
Priznajmo si, vplivneži so postali del našega vsakdana. Pravzaprav so postali prave zvezde. S svojim znanjem, veščinami, informacijami, triki in nasveti, osveščanjem o temah, ki so prevečkrat spregledane, in motivacijskimi vsebinami so postali naši najboljši spletni prijatelji. Zaradi njih imamo danes boljši modni stil, smo prave mojstrice ličenja, bolje skrbimo za kožo, se posvečamo osebni rasti in bomo tudi februarja vztrajale pri novoletni zaobljubi, da bomo od sedaj naprej jedle bolj zdravo in se več gibale. In ker je januar tisti mesec v letu, ko vsi največ poudarka dajemo pravi vadbi in zdravi prehrani, smo se v uredništvu odločili, da ta mesec posvetimo naj 'fit' influencerjem. Zakaj bi priznanja za dobro delo podeljevali le ob koncu leta?

33-letna Tanja: Prvih 7 mesecev je bilo popolnih, nato pa ...
"Partner, ki zna razvajati in izpovedati ljubezen." "Takšen, ki je v odnosu pristen in ob katerem sem lahko pristna tudi sama." "Pravi je tisti, ki ve, kaj želi ženska duša." To so le nekatere od najpogostejših misli deklet in žensk o partnerskem odnosu, ki si ga želi (skoraj) vsaka. Bližina, pozornost, razumevanje, nežnost, usklajenost. A kaj bi bilo, če bi imeli vsega tega v odnosu preveč? Spregovorili smo s 33-letno Tanjo, ki nam je zaupala, da je bila v preteklem partnerskem odnosu ’zadušena’ od ljubezni. Verjetno se na tem mestu marsikatera sprašuje, kako je lahko ljubezni preveč. "Bila sem središče njegovega sveta, ob njem sem imela popolnoma vse in še več, a sčasoma je vse skupaj postalo tako utesnjujoče, da sem morala oditi," nam je razkrila sogovornica.

Mnogi jo primerjajo s princeso Diano in za to obstaja dober razlog
Pravijo ji tudi sodobna Pepelka, saj je podobno kot tista v pravljici tudi danska princesa Mary morala prehoditi dolgo pot, da se je iz povprečne avstralske družine povzpela do evropskega dvornega naziva ter postala ljubljenka danskih src. Danes je Mary Donaldson bodoča danska kraljica. Kaj pa je počela, preden je spoznala in se poročila s prestolonaslednikom, princem Frederikom?

Angelina Jolie: življenje najslavnejše razdiralke zakonov ni bilo lahko
Igralka, producentka, režiserka, mama, humanitarka, borka za pravice beguncev, ena najlepših žensk na svetu – zdi se skorajda preveč, da bi lahko govorili o zgolj eni osebi. A ne, ko gre za Angelino Jolie, 44-letno igralko, ki je bila že od najstniških let posebna na več ravneh. Po ločitvi staršev se je oddaljila od očeta, ki naj bi varal mamo ter se odločila sama zgraditi igralsko kariero. Na poti je večkrat padla, obupala, a se je uspela vedno pobrati in ravno te preizkušnje so najbrž pripomogle k temu, da danes uspešno krmari med poslovnim, humanitarnim in zasebnim življenjem. Nenazadnje je mati šestih otrok, kar je za samsko žensko vsekakor izjemno velika odgovornost.

Vsaka peta je samska
Huang Juanjuan je 29-letna radijska moderatorka, ki živi v Pekingu. Kljub temu, da je izobražena, da dobro zasluži in uživa življenje, v kitajski družbi velja za 'ostanek ženske populacije' in to zgolj zato, ker še ni poročena in nima partnerja. A Huang ni edina, ki se mora vsakodnevno identificirati s tem izrazom. Po podatkih kitajskega statističnega urada je izobraženih samskih žensk v poznih dvajsetih in v tridesetih letih vse več. Čeprav same nimajo nobenih težav s samskim stanom, čutijo vse večji pritisk družine, družbe in celo države – ti od žensk po tradiciji namreč zahtevajo, da se poročijo čim mlajše.

Princesa iskreno: nosečnost se je končala s splavom
Tessy Antony je kljub ločitvi od moža, princa Louisa Luksemburškega, ohranila naziv luksemburške prinese, prav tako njuna otroka, princ Gabriel in princ Noah. Danes živi v Londonu in se posveča predvsem dobrodelnosti. Znana je po tem, da je precej dejavna na družbenih omrežjih, čeprav svojega zasebnega življenja nikoli ni obešala na veliki zvon. Pred nedavnim je za evropske medije spregovorila o svoji preteklosti, vzgoji, družini in ljubezni do rodnega Luksemburga.

Z uspešno preventivo lahko preprečimo skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za tem rakom, cepljenje proti okužbi s HPV pa to verjetnost še zmanjša.

Najbolj nori moški stereotipi o ženskah, ki ne držijo!
Ženske veljajo za nežnejši spol, so romantične in bolj čustvene, kar pa ne pomeni, da ne znajo same sestaviti kosa pohištva, da ne vedo ničesar o športu ali ne marajo akcijskih filmov. Čeprav so nekateri moški predsodki o ženskah upravičeni, so drugi popolnoma neresnični in dokaz, da ne moremo vseh pripadnic ženskega spola metati v isti koš. Predstavljamo vam najbolj nore moške stereotipe o ženskah, ki so vse prej kot resnični!

Samska pri 30. letih – ponos ali sramota?!
Vse več je mladih žensk, po nekaterih ocenah kar tretjina populacije, ki se odločijo za samsko življenje in ki v njem uživajo. Nekatere imajo za sabo ponesrečene večletne zveze, druge številna kratka razmerja, tretje so doživele hudo razočaranje.

Ta deklica je danes ena izmed najlepših žensk na svetu
Verjetno niste prepoznali deklice na fotografiji, a gre za danes eno izmed najlepših žensk na svetu.

Najbolj srečne so Danke!
Dan žena je mednarodni praznik žensk, ki se je na začetku praznoval vsako leto 19. marca, leta 1917 pa so ga prestavili na 8. marec, saj so se na ta dan začeli protesti v ruskem St. Peterburgu, ki so bili povod za Oktobrsko revolucijo. Sam praznik je nastal na pobudo vodje feminističnega gibanja za enakopravnost žensk Nemke Clare Zetkin, ki ga je predlagala na drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk leta 1910. Že naslednje leto so ga množično proslavljali v Nemčiji, Avstriji, na Danskem, v Švici in po nekaterih poročilih tudi v slovenskih Trbovljah. V nekaj letih je dan žena postal praznik številnih držav, danes ga denimo praznujejo v približno 100 državah po vsem svetu. Namen tega praznika je zavedanje, da je ženska v svetu pomembna in enakovredna vsakemu moškemu. Če si pri nas večinoma vse želimo biti poslovno uspešne, tega pri ženskah v nekaterih delih sveta sploh ni na seznamu želja. Kako pa pravzaprav živijo ženske po svetu?

Otroške poroke se vrstijo kar ena za drugo!
Deklice se predvsem v državah v razvoju morajo vsakodnevno soočati z diskriminacijo, nasiljem ter kršenjem temeljnih človekovih pravic. Med slednje prav gotovo spadajo tudi otroške poroke, ki močno vplivajo na vse vidike življenja deklet. Prikrajšajo jih za otroštvo, prekinejo njihovo izobraževanje, okrnijo možnosti za uspeh v nadaljnjem življenju, povečajo tveganje za izpostavljenost nasilju in zlorabam ter ogrozijo njihovo zdravje. Prav zaradi tega je potrebno čim prej pristopiti k reševanju izzivov, s katerimi se soočajo deklice in spodbuditi opolnomočenje deklic ob upoštevanju njihovih pravic.

Savdska Arabija dekletom na zasebnih šolah dovolila šport
Savdska Arabija je dekletom na zasebnih šolah dovolila ukvarjanje s športom, je danes sporočilo savdsko ministrstvo za izobraževanje. Ukrep je znak postopnega ukinjanja omejitev za ženske v sicer izredno konservativni kraljevini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Za družbo so 'stare device'
Huang Yuanyuan je 29-letna radijska moderatorka, ki se je pred leti iz mesteca na severu Kitajske preselila v Peking. Kljub temu, da je izobražena, da dobro zasluži in uživa življenje, pa v kitajski družbi velja za 'ostanek ženske populacije' in to zgolj zato, ker še ni poročena in nima partnerja. Vendar Huang ni edina, ki se mora vsakodnevno identificirati s tem izrazom. Po podatkih kitajskega statističnega urada je izobraženih samskih žensk v poznih dvajsetih in v tridesetih letih vse več. Čeprav same nimajo nobenih težav s samskim stanom, pa čutijo vse večji pritisk družine, družbe in celo države – ti od žensk po tradiciji namreč zahtevajo, da se poročijo čim mlajše.

Kontracepcija je greh
Cecilia Lopez je kot najstnica upala, da bo lahko ubežala revščini, če bo zaključila šolanje in postala učiteljica. Danes je stara 52 let in nikoli ni končala šole. Zakaj? Ker je pri vsega 17 letih zanosila in se bila prisiljena popolnoma predati družini. Je mati 12 otrok in če bi že v najstniških letih vedela, da lahko prepreči nosečnost, bi se sama odločila, kdaj in koliko otrok bo imela. Pred leti je mimogrede slišala za kontracepcijske tabletke, a ni vedela, čemu so namenjene in si jih zaradi finančne stiske niti ne bi mogla privoščiti. Na srečo revnih filipinskih najstnic se utegne situacija kmalu spremeniti, saj vlada načrtuje zdravstveno reformo, s katero namerava kontracepcijo približati tudi revnim slojem. Pri tem pa je naletela na oster odziv vplivne Katoliške cerkve, ki grozi, da bo naredila vse, da narod ''reši pred grehom in sejanjem zla.''

Catalina Escobar, varuhinja najstniških mamic
V Kolumbiji je vsaka peta najstnica že mamica ali je v veselem pričakovanju, število nosečnic, starih od 15 do 19 let, pa zadnjih deset let strmo narašča. A vsaj na mlade mamice na širšem območju obmorskega mesta Cartagena je v zadnjih letih posijal žarek upanja. Nekdaj uspešna podjetnica Catalina Escobar se je namreč po dveh travmatičnih izkušnjah z majhnimi otroki odločila prodati svoje mednarodno podjetje in se popolnoma posvetiti pomoči najstniškim mamicam ter njihovim otrokom. Kot kaže, trud ni bil zaman. Vse več najstnic namreč kljub materinstvu in revščini konča šolanje, se zaposli in zaživi dostojno življenje. To ni zgodba o uspehu. Je zgodba o brezmejni predanosti cilju, mladim ponuditi boljšo prihodnost.

Je šiviljska šola novo upanje za Nigerijke?
Iz šiviljske šole na severu Nigerije prihaja glasen zvok ropotajočih strojev. Morda se zdi nekoliko neverjetno, a ravno ti stroji naj bi za te ženske pomenili novo upanje. Za milijone obupanih deklet, ki se zaradi visokih stroškov šolanja nikoli niso imele možnosti naučiti brati ali pisati, namreč predstavljajo odrešitev iz primeža nasilnih zakonskih zvez, v katere so jih kot najstnice prisilili starši. Volji poglavarja družine se do zdaj niso upale upreti, ker so bile brez lastnih finančnih sredstev, brez izobrazbe in v popolnoma podrejenem položaju. Nekatere so že bile na robu obupa, a brezplačno šolanje jim vliva pogum za boljšo prihodnost, do katere pa jih najverjetneje loči še dolga in trnova pot.

Tajvanke razjezila definicija "dobre ženske"
Tajvansko ministrstvo za izobraževanje je razjezilo neporočene ženske z objavo spletnega slovarja, v katerem je "dobra ženska" opisana kot oseba, ki se osredotoča na svojo družino in obožuje svojega moža. Nekaj poslank v parlamentu je ministrstvu očitalo, da je krivično do neporočenih žensk in da spodbuja šovinistično vedenje.

Višje cene cigaret - manj kadilcev
Študija po naročilu ameriškega Nacionalnega inštituta proti raku ugotavlja, da je bilo zaradi različnih ukrepov in prizadevanj proti kajenju od leta 1975 do leta 2000 v ZDA rešenih skoraj 800.000 življenj.

Teden mode prvič tudi v Tel Avivu
Končno se lahko tudi Izrael pohvali s svojim lastnim tednom mode. Tel Aviv, ki že dolgo velja za eno najmodernejših prestolnic na svetu, je na svetovnem modnem zemljevidu končno spet umeščen na mesto, ki mu po mnenju mnogih modnih poznavalcev pripada. Tako najboljši izraelski modni oblikovalci kot tudi inovativni mladi talenti so v teh dneh skupaj predstavili kolekcijo pomlad/poletje 2012. Modni svet je sedaj torej bogatejši za arabski stil, ki prinaša veliko svežine in novosti.