kortizol

Vse to je slovenska vplivnica počela v Londonu
Praznični december je za mnoge najlepši mesec v letu. Ge za čas, ko mestne ulice zažarijo v lučkah, domovi zadišijo po cimetu in vanilji, vsakodnevna druženja pa dobijo tisti poseben praznični čar. Toda za sodobno žensko je to tudi obdobje, ko dnevi postanejo neskončno natrpani. Hitenje med službo, organizacijo družinskih praznovanj, nakupovanjem daril in urejanjem doma pogosto pomeni, da za skrb zase ostane le malo časa. Koža pa je tista, ki vse to prva začuti in pokaže.

Vitamini, ki bi jih morala jemati vsaka ženska
Poletje je čas, ko se sprostimo, uživamo v sončnih žarkih in v raznoraznih aktivnostih na prostem. V tem času se želimo počutiti kar najbolje v svoji koži in biti najboljša različica sebe. Za dosego tega cilja pa moramo poskrbeti zase tako navzven kot navznoter. In čeprav vitamini ne delajo čudežev, lahko nudijo odlično spodbudo za prihajajoče poletne dni in nam podarijo dodatno merico dobrega počutja. Kateri vitamini so tisti, ki nam lahko pomagajo kar najbolje izkoristiti poletje? Preverite v članku.

Ali lahko s pomočjo poljubljanja shujšamo?
Ste se kdaj vprašali, zakaj je poljubljanje koristno? Poljubljanje ni samo užitek, ima tudi številne pozitivne učinke na zdravje, tako fizično kot duševno.

Hormoni vplivajo na hujšanje. Kaj je ključ do uspeha?
Za mnoge ženske je hujšanje zahteven proces, saj kljub strogim dietam in redni vadbi pogosto ni in ni želenih rezultatov. Razlogi so lahko različni in eden med njimi je tudi hormonsko neravnovesje. Kako in kateri hormoni vplivajo na izgubo teže ter kako si pomagati, razkriva certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Zato bi morale vsako noč spati popolnoma gole
Res je, da smo že vstopili v hladnejši del leta, a strokovnjaki pravijo, da bi morale tudi pozimi spati popolnoma gole. Zato odvrzite svoje pižame in spalne srajce ter preberite, zakaj je dobro, da v nočnih urah odvržemo vsa svoja oblačila in se prepustimo spancu v svoji 'rojstnodnevni obleki'.

Pantotenska kislina je ključna pri ohranjanju zdrave kože
Pantotenska kislina, znana tudi kot vitamin B5, je večnamensko hranilo, ki ima ključno vlogo pri različnih biokemičnih procesih v našem telesu in je pogosto v senci svojih bolj znanih vrstnikov. Od proizvodnje energije do ohranjanja zdrave kože, od sinteze pomembnih molekul do podpore živčnega sistema, pantotenska kislina tiho, a nepogrešljivo prispeva k našemu splošnemu dobremu počutju.

Vsaka ženska bi morala vsaj 15 minut na dan masirati prsi
Vsaka ženska bi se morala vsaj 15 minut dnevno posvetiti prsim, poudarja Lucija Tao. Opisala je blagodejne učinke in postopek masaže prsi. Preverite!

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Ko objem traja 20 sekund, se zgodi nekaj čudovitega
Povprečna dolžina objema med dvema osebama je tri sekunde, toda raziskovalci so odkrili, da se zgodi nekaj čudovitega, kadar objem traja 20 sekund ali več. Tak objem ima namreč terapevtski učinek tako na telo kot tudi na duha.

Za vse obstaja rešitev. Tudi za akne v odrasli dobi
Čedalje več odraslih žensk se sooča z aknami, ki se pojavljajo predvsem okoli ust, na spodnjem delu obraza, vratu, dekolteju in hrbtu. Kako si lahko ob pojavu mozoljev pomagajo ženske, je pojasnila kozmetičarka, specializirana za različne problematike kože in pomlajevanje, Tanja Gorinšek.

7 faktorjev, zaradi katerih kolagen z leti upada. Kako ga naravno podpreti?
Kolagen daje koži zdrav in mladosten videz. A z leti tvorba kolagena upada. Koža je vedno bolj povešena in suha, drobne linije se začnejo poglabljati v gube. Na ta proces vpliva staranje telesa, pospešujejo pa ga okoljski dejavniki. Dobra novica je, da lahko izgubljanje kolagena upočasnite in telo spodbudite k proizvajanju novega.

30 hitrih nasvetov prehranske strokovnjakinje za izgubo odvečnih kilogramov
Če ste tudi vi med tistimi, ki se borijo z odvečnimi kilogrami, se držite teh preprostih korakov, s katerimi boste odvečne maščobe veliko hitreje in dolgoročneje izgubili. Predvsem pa se zavedajte, da je najpomembnejša dolgoročna izguba kilogramov, zato naj vaše na novo osvojene tehnike postanejo vaše vsakdanje navade in vaš način življenja. Le na tak način boste izgubljene kilograme tudi obdržali ter se v svojem telesu bolje počutili.

Kako shujšati za doseg trajnega rezultata?
Shujšati načeloma ni težko, težje je novo težo obdržati. Zakaj je tako? Moj pogled na hujšanje je tak, da hujšanja ne smemo vzeti in obravnavati kot neko prehodno in težko obdobje, temveč kot spremenjen način življenja. Hujšanja ne smemo obravnavati kot 3-mesečno mučenje ob neprivlačni dieti in s prekomerno fizično aktivnostjo, hujšanje naj bo uvod v nov način prehranjevanja. In kako začeti in izgubiti tiste prve, najtežje izgubljene kilograme?

7 nasvetov, kako ostati fit po 30. letu
Če ste v dvajsetih letih lahko jedle, kar koli ste želele in se to nikjer ni poznalo, ste po 30. letu starosti verjetno opazile, da si ne morete več vsak večer privoščiti vrečke čipsa in pričakovati, da se to ne bo poznalo na vašem telesu in počutju. S staranjem namreč postaja vaše telo vedno bolj dovzetno za nezdrave življenjske navade in da bi ostale fit, boste morale vložiti več truda.

Ali so hormoni res eliksir mladosti?
Staranje je naraven proces, ki mu nikakor ne moremo ubežati in se prične že isti dan, ko se rodimo. Eliksir večnega življenja je že od nekdaj zelo iskan, a do današnjega dne ni uspelo še nikomur izumiti čudežnega napoja, ki bi zagotavljal večno življenje in mladosten videz. A kljub temu nekateri strokovnjaki trdijo, da obstaja izvir mladosti – to so naši hormoni.

Kdaj so za odvečne kilograme krivi hormoni?
Hormoni so lahko razlog za številne zdravstvene težave, pomanjkanje libida, težave s spancem, nepravilnosti na koži, nihanje razpoloženja, anksioznost in depresijo ter težave s presnovo, zamaščenimi jetri in prekomerno težo.

5 razlogov, zakaj bi morale danes na sprehod
Če bi se tudi ve rade v svojem telesu počutile bolje in izgubile nekaj odvečnih kilogramov, a nimate časa in denarja za obiske fitnesa, potem je hoja odlična izbira telesne aktivnosti. Poleg tega, da prispeva k boljšem počutju, zmanjšuje stres in povečuje energijo, ima hoja tudi številne druge pozitivne učinke, zaradi katerih bi morale današnje popoldne izkoristiti za dolg sprehod. Če se povzpnete na bližnji hrib pa še toliko bolje!

Simptomi in z njimi povezani hormoni
Vsake toliko časa se nam zgodi, da nenadoma postanemo potrte in utrujene, mučijo nas prebavne težave, na koži opazimo akne, pojavijo se lahko tudi težave z nespečnostjo. Gre le za nekaj simptomov, s katerimi se večkrat v življenju bori marsikatera pripadnica ženska spola in ki lahko pomenijo težave s hormoni.

Sodelujte v nagradni igri in osvojite želen preventivni pregled
Hormonsko neravnovesje je dandanes ena najpogostejših zdravstvenih težav odraslih. Razlog za to je moderen način življenja, ki ga narekujejo hiter tempo, stres, premalo spanja, nezdravo prehranjevanje in pomanjkanje telesne aktivnosti. Vse to so dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov, kot so estrogen, testosteron, kortizol, inzulin, progresteron, serotonin in ščitnični hormoni. Ti so namreč tisti, ki odločajo, ali se boste v svojem telesu počutili dobro ali ne.

Akne v odrasli dobi: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?
Najstniška leta so že davno za vami, ve pa se kljub temu vedno pogosteje soočate z aknami. Čeprav te v večini primerov po 20. letu izginejo, se z njimi glede na študijo, objavljeno v 'American Journal of Dermatology', bori kar 51 % žensk, starih od 20 do 29 let in 39 % med 30. in 39. letom. Dejstvo je, da akne niso le najstniška težava, ampak se pogosto pojavljajo tudi v odrasli dobi. Večinoma so vnetnega tipa, ponavadi pa se nahajajo okoli ust, na vratu, spodnji čeljusti in bradi. Zakaj sploh nastanejo in kako se jih znebiti, si preberite v nadaljevanju!

Kaj je rotacija semen in kako pomaga ohraniti hormonsko ravnovesje?
Ste že slišali za 'seed cycling' oziroma rotacijo s semeni? Gre za metodo, ki izvira iz naturopatske filozofije in naj bi ženskam pomagala ponovno vzpostaviti hormonsko ravnovesje.

Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
Hormoni in hormonsko neravnovesje vplivajo na naše duševno, fizično in čustveno zdravje. Ti kemični sli igrajo pomembno vlogo pri nadzoru našega apetita, teže in razpoloženja. V normalnem in zdravem stanju, endokrine žleze proizvajajo natančno količino vsakega hormona, ki je potreben za različne procese v telesu. V današnjem času pa je hormonsko neravnovesje vse pogostejša težava odraslih in tudi že otrok, saj je naše moderno življenje preobremenjeno z različnimi dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov. Hormoni v našemu telesu skrbijo za prenos sporočil in vplivajo na naše celotno delovanje.

Kako izboljšati možnosti za zanositev po 35. letu
Če malo pomislimo, naše mame so zanosile v zgodnjih dvajsetih, zdaj ženske zanosimo v tridesetih letih, ki se že bližajo 40. letu. Vedeti moramo tudi, da optimalna plodnost ženske traja 15 let, moškega pa 30 let.

Se vračate v službo? S temi triki okrepite imunski sistem
Življenje se po globalni pandemiji koronavirusa počasi vrača v bolj znane tirnice, veliko ljudi se v teh dneh vrača nazaj v službe, veliko več je medosebnih kontaktov. Če tudi vas skrbi nova realnost, ne spreglejte spodnjih trikov, s katerimi boste okrepili imunski sistem.

S krono dieto lahko izgubite 5 kg na mesec
S kronološko dieto uglednega francoskega zdravnika Alaina Delabosa lahko izgubite 5 kilogramov v enem mesecu. Vse, kar morate storiti, je, da jeste primerno hrano ob določenem času.

Težave s spanjem so povezane s hormonom kortizolom
Več kot 40 % sodobnega in odraslega prebivalstva ima težave s spanjem, kamor uvrščamo težave z zaspanostjo, nočno zbujanje in jutranjo zaspanost. Vse te težave pa so pogosto povezane s previsokim ali prenizkim stresnim hormonom kortizolom, ki izčrpava potrebna hranila, vitamine, minerale, encime, pa tudi hormone in preprečuje njihovo nastajanje. Več, kot imate kortizola, manj imate srečnega hormona serotonina in posledično spalnega hormona melatonina.

To se zgodi, ko pojeste masten hamburger
Vas zanima, kaj se dogaja v vašem telesu, ko zaužijete masten hamburger, pretiravate s kofeinom, stradate ali ne spite dovolj? Preberite podrobnosti in morda boste naslednjič ravnali drugače.

5 razlogov, zakaj nimate ravnega trebuha
Vsaka ženska si želi, da bi bil njen trebuh raven in čvrst in medtem ko nekatere s tem nimajo nobenih težav, pa se mnoge nikakor ne morejo znebiti maščobnih oblog okoli pasu. Ste kdaj razmišljale zakaj? Je res kriva samo slaba prehrana in premalo gibanja, ali se morda razlog za to skriva kje drugje?

Čas imate le še do konca meseca
Kristina, Ines in Tea, srečne izbranke izziva Zadovoljna v svojem telesu, so zadnji mesec pridno sledile navodilom osebnega trenerja Daniela Jeloviča; bolj zdravo so se prehranjevale, redno so se ukvarjale s športnimi aktivnostmi in si kritične predele telesa dvakrat dnevno mazale s kremo za oblikovanje postave. Ali je bil njihov trud poplačan in ali so torej na njihovih telesih že vidne spremembe, smo preverili mesec dni po začetku izziva. Rezultati meritev so presenetili tako dekleta kot trenerja.

Maščoba na trebuhu, bokih, stegnih? Ni panike!
Zanimivo in po mnenju številnih je nepravično, da se nam, čeprav smo enako visoke in nam tehtnica pokaže identično število kilogramov, maščoba po telesu razporeja drugače, in tako se razlikujejo tudi naše postave. Nekaterim se vsak gram obesi na zadnjico, druge imajo težave s kopičenjem sala okoli trebuha, spet tretjim sive lase povzročajo tako imenovane 'perutničke'. Mnoge se v želji po izklesanem telesu lotevajo strogih diet, celo stradajo in telovadijo do onemoglosti, pa na kritičnih predelih skorajda ni sprememb, a kot pojasnjuje dr. Max Tomlinson, so za nabiranje maščobe na točno določenih delih telesa krivi hormoni, zato je treba najti ustrezno obliko vadbe in način prehranjevanja.