martina medved

Kaj je zasvojenost z destruktivnimi odnosi?
Odnosi imajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje, a vseeno si lahko izberemo partnerje, ki nas bodo pahnili v čustveni prepad. V destruktivnih odnosih izgubljamo svoje želje, samospoštovanje in veselje, hkrati pa pozabljamo tudi na ljubezen do sebe. A zakaj se vseeno zapletamo v odnose, ki počasi, a zanesljivo uničujejo vse naše sanje o vzajemni ljubezni – imeti rad in biti ljubljen? V teh primerih ni v ospredju ljubezen, ampak podoživljanje bolečine v nedogled, vsakič znova in znova. Čeprav si zavestno tega ne želimo, ne moremo pobegniti pred čustveno travmo, ki smo jo nekoč doživeli in jo neuspešno rešujemo še danes. To je zasvojenost z destruktivni odnosi, o katerih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Martino Medved.

Česa nas je danes strah v odnosih?
Odnosov si želimo, a se jih istočasno bojimo, še posebej, če imamo za seboj neprijetne izkušnje in nas še vedno lovijo duhovi preteklosti. Ni lahko biti sam ali bolje rečeno osamljen, toda včasih se zaradi strahu zavarujemo pred zlomljenim srcem tudi tako, da nikogar ne spustimo več k sebi oziroma blizu. V polovičarskih odnosih ne moremo popolnoma zadovoljiti svojega hrepenenja po ljubezni, ki ne mine, kljub strahu pred njo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Martino Medved.

Naj influencerka meseca je Martina Medved
Influencerka meseca s področja duševnega zdravja in osebne rasti je Martina Medved, ustvarjalka Instagram profila Brlog nasvetov.

Martina Medved: 'Najtežje se je pogledati v ogledalo in si priznati, da ne živimo tega, kar si želimo.'
Martina Medved stoji za Instagram profilom Brlog nasvetov, na katerem odpira teme s področja osebne rasti, odnosov in duševnega zdravja in s katerim se je uvrstila v naš marčevski izbor naj influencerja. Na Univerzi v Ljubljani je dokončala podiplomski študij iz zakonske in družinske terapije ter se specializirala na programu Izpopolnjevanje iz zakonske in družinske terapije, zato so njeni nasveti strokovno podkovani in v teh časih, ko se vsi kdaj znajdemo v takšni ali drugačni stiski ali pa se soočamo z občutki tesnobe, več kot dobrodošli. "Menim, da smo Slovenci v zadnjih nekaj letih že naredili preboj, kar se tiče motivacije za delo na sebi. Vse bolj prepoznavamo pomembnost dela na sebi, na duševnem zdravju," pojasnjuje in dodaja, da je vedno več ljudi, ki želijo vlagati vase in narediti spremembo v življenju. "Sama interes za osebnostno rast in delo na sebi še posebej zaznavam pri starostni skupini 25–35 let."

Zvezda meseca: to so nominiranci za naj influencerja na področju duševnega zdravja in osebne rasti
Mesec marec smo na portalu Zadovoljna.si posvetili dobremu počutju, tako fizičnemu kot tudi duševnemu. Skrb zase je v zadnjem letu postala prioriteta, pogovor o temah, kot so tesnoba, anksioznost in čustvene stiske, pa je pomembnejši kot kdaj koli prej. Zato smo zelo veseli, da so vedno več pozornosti na družbenih omrežjih deležni tudi vsi tisti, ki spodbujajo govor o tem, ki razbijajo mite in tabuje, ki delijo svoje izkušnje in nasvete, kako si pomagati, ter – kar je najpomembnejše – nas opominjajo, da nismo edini, ki se s tem soočamo. Marčevski izbor zvezde meseca smo tako posvetili vplivnežem s področja duševnega zdravja in osebne rasti.