Zadovoljna.si

materničnega

Zdravje 24. 09. 2024 05.00

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?

Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Seks 26. 10. 2023 05.00

Poze v seksu, ki so najbolj primerne za ženske v menopavzi

Raziskave so pokazale, da imajo ženske, ki so spolno aktivne, same ali s partnerjem, blažje simptome menopavze kot tiste, ki niso. V nadaljevanju razkrivamo, katere poze so najbolj primerne za ženske v tem obdobju življenja.

Trači 01. 10. 2023 05.00

Poročena sta že 23 let, to pa ju je skorajda stalo zakona

Catherine Zeta Jones in Michael Douglas sta poročena že 23 let, a kljub temu, da se imata neskončno rada, v njunem razmerju ni šlo vedno vse zlahka. Preglavice jima je povzročila predvsem Michaelova bolezen, ki pa sta jo na koncu le skupaj premagala.

Seks 01. 07. 2023 05.00

Strokovnjakinja razkriva, kaj povzroči seks med menstruacijo

Seks med menstruacijo ne bi smel biti tabu. Morda bo res bolj umazano, a morda bo še bolj strastno in bo orgazem poskrbel za pomiritev bolečih krčev. Kako ženske doživljamo spolnost v različnih ciklih, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Zdravje 03. 05. 2023 07.40

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska

Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Zdravje 05. 04. 2023 05.00

HPV - kako se prenaša in kakšni so znaki okužbe?

HPV so virusi, s katerimi se najpogosteje med spolnimi odnosi okužijo tako moški kot ženske v Sloveniji in drugod po svetu. Obstaja več kot 200 različnih genotipov HPV, a določeni med njimi lahko povzročijo predrakave spremembe in raka na materničnem vratu. Okužba z virusi HPV nima značilnih znakov, zato je za žensko ključnega pomena, da hodi na redne ginekološke preglede in odvzeme brisa.

Zdravje 20. 03. 2023 05.00

Za kakšno vrsto kontracepcije se največkrat odločajo Slovenke?

Prijateljica, ki je pred tremi leti rodila drugega sina in ki je pred nedavnim dopolnila 42 let, mi je razkrila, da resno razmišlja o sterilizaciji. Ne želi si več zanositi, zato se ji zdi najboljša možnost trajna zaščita. Preverite, kakšna kontracepcija je prva izbira za žensko po 40. letu, ki ne želi več roditi, in kakšna za žensko, ki si morda še želi imeti otroke!

Zdravje 09. 12. 2022 05.00

6 znakov, da ste izjemno plodne

Plodnost je eno tistih področjih v življenju, do katerega se naš odnos skozi leta drastično spremeni. Če nas v času najstništva najbolj plašijo novice, kot je ta, da je prijateljica zanosila in se v dvajsetih letih marsikatera trudi izogniti neželeni nosečnosti, pa sta v tridesetih letih nosečnost in plodnost ves čas v naših mislih. Nenadoma upamo, da smo čim bolj plodne in da se bo želja po zanositvi čim prej uresničila. V nadaljevanju razkrivamo šest znakov, ki razkrivajo, kako plodne ste in so jih razkrili strokovnjaki.

Zdravje 14. 06. 2022 05.00

Kako si lahko pomagate pri vaginalnih težavah?

Pravilna nega in higiena intimnih delov z blagimi mili brez dišav, izbira naravnih materialov, zdrav način življenja, varna spolnost, redni ginekološki pregledi in na splošno skrb za vaginalno zdravje so v življenju vsake ženske zelo pomembni. A pri vsaki obstaja tveganje za vaginalne težave, ki lahko močno prekrojijo naš vsakdanjik. Na vprašanja, katere so najpogostejše "težave tam spodaj", kako jih prepoznati, kako si lahko pomagamo same in kdaj je nujno poiskati zdravniško pomoč, je odgovorila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra Alison Kogoj.

Zdravje 15. 01. 2022 07.28

Barve menstruacije – kaj je normalno in kdaj je treba h ginekologu?

Različne ženske imamo lahko drugačne barve menstrualne krvi. Navadno je temno ali svetlo rdeča, rožnata, črna, tudi rjavkasta in sivkasta, spreminja pa se lahko med menstrualnim ciklusom ali iz meseca v mesec. Na barvo vpliva več dejavnikov, med drugim hormonske spremembe, stres, prehrana, telesna aktivnost, način življenja, starost, okolje in zdravje. Včasih je lahko sprememba posledica vnetja, bolezni ali nosečnosti, kar pa praviloma spremljajo tudi neredne in neobičajne krvavitve.

Zdravje 19. 12. 2020 06.00

To je najpogostejša zdravstvena težava žensk

Sindrom policističnih jajčnikov je najbolj pogosta težava žensk v rodni dobi. Bolnice imajo med drugim lahko hormonske motnje, težave pri zanositvi, prekomerno težo in težave z uravnavanjem inzulina. A simptome je možno omiliti s pravilno prehrano.

Zdravje 20. 01. 2019 09.50

Z uspešno preventivo lahko preprečimo skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu

Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za tem rakom, cepljenje proti okužbi s HPV pa to verjetnost še zmanjša.

Dieta 13. 11. 2018 07.55

Kaj se zgodi v vašem telesu, če zdravo jeste

Na vsakem koraku nas spremljajo nasveti za zdravo prehrano, pa ste kdaj razmišljale, zakaj je zdrava prehrana tako zelo pomembna in kaj se začne dogajati v vašem telesu 20 minut zatem, ko ste pojedle zdrav obrok? Strokovnjaki namreč trdijo, da je dovolj le nekaj minut, da se vidijo prve pozitivne spremembe. V nadaljevanju si preberite, kaj se dogaja v vašem telesu minute, dneve in leta po tem, ko ste se začele držati zdravega jedilnika in z njega črtale nezdravo prehrano.

Novice 29. 05. 2015 14.19

8 mesecev je pila korenčkov sok, ne boste verjeli, kaj se je zgodilo!

Američanka Ann Cameron je avtorica številnih knjig za otroke, a njeno ime je v svetu znano iz povsem drugega razloga. Pred tremi leti so jo namreč zdravniki šokirali z diagnozo, ki ji je popolnoma spremenila življenje – rak debelega črevesa. S to zahrbtno ’zverjo’ pa se takrat ni srečala prvič, leta 2005 je namreč za posledicami pljučnega raka umrl njen mož, zato se je odločila, da ne bo vrgla puške v koruza in se predala, kljub temu, da je bolezen napredovala že v tretjo fazo.

Novice 21. 01. 2014 08.13

Zaščitite se pred najhujšim!

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana poudarjajo, da imajo ženske, ki se redno udeležujejo ginekoloških pregledov, med 70 in 80 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV pred prvo okužbo.

Šport in zdravje 10. 05. 2013 06.00

Savinina stotka: v 15. tednu spoznajte svojo in partnerjevo spolno naravo

Savina Atai vas bo na portalu Zadovoljna.si vodila skozi 100-dnevni program, katerega namen je, kot pojasnjuje Savina, sistematična obnova zdravja po vzoru mojstric kitajske medicine v kombinaciji z naprednimi pomlajevalnimi, shujševalnimi in lepotnimi tehnikami ter nutricionističnimi dognanji "anti-aging" medicine.

Svet na Kanalu A 21. 01. 2013 14.13

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen

Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Dokaz, da to drži, je uspeh slovenskega programa za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu – ZORA, saj smo v osmih letih delovanja programa obolevanje za rakom na materničnem vratu zmanjšali za dobro tretjino.

Novice 17. 01. 2013 11.43

'Okužila sem se z genitalnim herpesom kljub uporabi kondoma'

''Kako je to mogoče,'' to se je spraševala 32-letna Petra, potem ko ji je zdravnica povedala, da so hudo srbeči mehurčki na njenem spolovilu znak, da se je okužila z genitalnim herpesom. Petra je namreč pri spolnih odnosih vedno uporabljala kondom in tako je bilo tudi pri zadnjem. A kljub temu se je okužila. Kot pojasnjuje ginekologinja Nina Jančar, je najboljša preventiva proti genitalnemu herpesu spolna abstinenca, stalen spolni partner in uporaba kondoma, a še v tem primeru lahko pride do okužbe. Takrat je najbolje poiskati zdravniško pomoč.

Novice 01. 06. 2012 15.52

Znanstveniki napovedujejo drastičen porast rakavih obolenj

Število primerov rakavih obolenj na svetovni ravni naj bi se po podatkih nove mednarodne raziskave do leta 2030 povečalo za 75 odstotkov. Razlogi za tako drastičen porast naj bi bili demografski dejavniki in življenjski slog ljudi.

Novice 28. 02. 2012 16.52

Dve leti je trajalo, da so slavni varuški ugotovili raka

V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Ena izmed njih je tudi vedno nasmejana ameriška igralka Fran Drescher, ki jo poznamo iz serije 'The Nanny', kjer je igrala zabavno varuško. Zbolela je za rakom na materničnem vratu, ki je drugi najpogostejši maligni tumor, takoj za rakom dojk.

Novice 08. 12. 2011 15.57

Nunam naj dovolijo kontracepcijske tabletke

Avstralski biolog, strokovnjak za razmnoževanje, Roger Short je papeža pozval, naj nunam dovoli uporabo kontracepcijskih tabletk, saj bi s tem znižali ekstremno visoko tveganje za nastanek raka dojk, jajčnikov in materničnega vrata pri njih, kar je posledica njihovega celibata.

Novice 18. 11. 2011 11.00

Slovenka rodila po odstranitvi materničnega vratu

Na Ginekološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je s pomočjo carskega reza rodila mlada ženska, potem ko so ji operativno zaradi raka odstranili maternični vrat. Je prva Slovenka, pri kateri so leta 2007 uporabili novo in zahtevno operativno metodo, ki kljub hudi bolezni ohranja plodnost, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Novice 25. 01. 2011 15.58

Preprečite raka na materničnem vratu

Za rakom na materničnem vratu vsako leto v Sloveniji umre med 30 in 40 žensk. Skoraj vsakega raka na materničnem vratu je mogoče uspešno preprečiti. Če je ženska cepljena proti virusu hpv in se redno udeležuje pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za to obliko raka, izjemno majhna.

Ne prezrite 17. 10. 2010 18.19

Oralni seks povzroča raka ustne votline

Podatki o porastu raka ustne votline so zaskrbljujoči: v zadnjih dvajsetih letih je v Veliki Britaniji število bolnikov za polovico višje pri moških, v zadnjem letu pa je zbolelo kar za 3 odstotke več žensk kot leto poprej. Številke so porušile še zadnji britanski televizijski tabu: na Bbc-ju bodo namreč v naslednjih mesecih predvajali dokumentarec, v katerem bodo odkrito govorili o oralnem seksu in tveganjih, ki jih ta prinaša. Kako pa je v Sloveniji?

Osebna rast in odnosi 10. 09. 2008 16.35

Do vrhunca brez testosterona

Za potešitev spolne sle je ključna naša psiha in ne naše telo. Najnovejša raziskava, ki so jo naredili v ZDA namreč ugotavlja, da tudi ženske z odstranjenimi jajčniki v spolnosti ne ostanejo prikrajšane.

Novice 20. 06. 2008 16.48

Brezplačno in prostovoljno cepljenje proti HPV

Zdravstveni svet je na pobudo Društva za boj proti okužbam s HPV in raku materničnega vratu podprl uvedbo brezplačnega in neobveznega cepljenja deklic proti virusu HPV (humanemu virusu papiloma), ki povzroča raka materničnega vratu.

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 850