maternice

Naravne rešitve za ženske v menopavzi: delujejo ali ne?
Vročinski oblivi, nihanja razpoloženja, utrujenost, nespečnost so med glavnimi simptomi, ki jih doživljajo ženske v perimenopavzi in menopavzi. A gre za prehodno obdobje, v katerem ni treba trpeti. Ginekologinja Uršula Reš Muravec je pojasnila, katere naravne metode res pomagajo, zakaj previdnost pri prehranskih dopolnilih ni odveč ter kdaj brez strahu razmisliti o hormonskem zdravljenju.

Telovaditi med menstruacijo? – Seveda, odgovarja osebna trenerka
Veliko žensk se sooča z bolečimi menstrualnimi krči, ki pa jih je mogoče omiliti z vadbo. Prav ste prebrali – čeprav bi se takrat morda najraje skrili pod toplo odejo in si privoščili počitek, strokovnjakinja za žensko vadbo in prehranska svetovalka Urška Rojko pojasnjuje, zakaj je telesna aktivnost med menstruacijo koristna, katere vrste vadbe so najučinkovitejše in kako telovadba pozitivno vpliva na telo.

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?
Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Ali lahko plavate v morju, če imate menstruacijo?
Ko se med letnim dopustom začne menstruacija, sta žalost in strah pred kopanjem globoko zasidrana v misli vsake ženske. Samo kopanje ni problem, če je morje prijetno in se upoštevajo določena pravila. Katera? Razkrivamo v nadaljevanju.

Kdaj je dolžina menstruacije lahko razlog za skrb?
Menstruacija normalno traja od tri do osem dni in se običajno začne s temnejšo in močnejšo krvavitvijo, ki po nekaj dneh postane šibkejša in na koncu izzveni. O daljših menstruacijah govorimo, če trajajo dlje, lahko pa jih spremljajo tudi obilnejše krvavitve, ko ženska v prvih dneh menja vložek na vsako uro. Kje so lahko vzroki in kako ukrepati, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Ste že slišale za endometriozo? Gre za zelo pogosto ginekološko bolezen žensk, ki se kaže kot prisotnost tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline.

Nasveti za lajšanje menstrualnih krčev
Kako hitro in učinkovito odpraviti bolečino, ki jo povzročajo menstrualni krči, ni vprašanje, ki bi ga večina zastavila lahkomiselno.Medtem, ko se v bolečinah zvijate okoli termoforja in imate ob sebi prazen pretisni omot protibolečinskih tablet, bi vsaka za olajšanje naredila skoraj vse. V nadaljevanju pa se razkrivamo tisto, kar v tem slučaju priporočajo ginekologi.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska
Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

5 zdravih živil, ki bi jih morale jesti spomladi
Ste vedeli, da lahko vsem znano spomladansko utrujenost preženete s pomočjo določenih sezonskih živil? Predstavili vam bomo takšna, ki lahko pozitivno vplivajo na vaše razpoloženje, energijo, koncentracijo, hkrati pa bodo negovalno in blagodejno vplivala na vašo kožo ter uravnavanje presnove. Vas zanima, za katera živila gre?

Endometrioza – ko spolnost zaradi bolezni postane preveč boleča
Endometrioza pesti vsako deseto žensko. Obolijo povečini mlade in zelo je hudo, ker se od njih hkrati pričakuje, da so na višku energije in življenja ... Po vseh pravilih bi se morale veseliti partnerstva, ljubezni in spolnosti, si počasi začeti ustvarjati družino, biti karseda aktivne in produktivne. A nikakor ne morejo. Ker preveč boli. Telesno in tudi čustveno. Svoji osebni izkušnji sta zaupali Vesna in Barbara, dr. Vesna Šalamun iz Dnevnega centra za endometriozo v UKC Ljubljana pa je strokovno razložila, zakaj boli ob spolnosti in kako skušajo pomagati.

Zakaj med menstruacijo naraste teža?
Med menstruacijo lahko naraste teža. Vzroki so različni, med njimi so hormonska nihanja, zastajanje vode v telesu ali povečana presnova. Zakaj ženske pred ali med menstruacijo hrepenimo po sladkem, čokoladi, slanih, bolj kaloričnih prigrizkih in kako si lahko pomagamo, da bi vseeno raje posegale po zdravi prehrani, je razkrila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

6 znakov, da ste izjemno plodne
Plodnost je eno tistih področjih v življenju, do katerega se naš odnos skozi leta drastično spremeni. Če nas v času najstništva najbolj plašijo novice, kot je ta, da je prijateljica zanosila in se v dvajsetih letih marsikatera trudi izogniti neželeni nosečnosti, pa sta v tridesetih letih nosečnost in plodnost ves čas v naših mislih. Nenadoma upamo, da smo čim bolj plodne in da se bo želja po zanositvi čim prej uresničila. V nadaljevanju razkrivamo šest znakov, ki razkrivajo, kako plodne ste in so jih razkrili strokovnjaki.

Kako bi morale skrbeti za maternico?
V hitenju in stresu modernega življenja pogosto pozabimo na maternico. Ne posvečamo se ji in v bistvu malo vemo o njej, čeprav brez nje ni novega življenja ter igra pomembno vlogo v ženskem življenju in zdravju nasploh. Kaj bi morale vedeti o njej ter kako jo negovati in skrbeti zanjo, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Kako si lahko pomagate pri vaginalnih težavah?
Pravilna nega in higiena intimnih delov z blagimi mili brez dišav, izbira naravnih materialov, zdrav način življenja, varna spolnost, redni ginekološki pregledi in na splošno skrb za vaginalno zdravje so v življenju vsake ženske zelo pomembni. A pri vsaki obstaja tveganje za vaginalne težave, ki lahko močno prekrojijo naš vsakdanjik. Na vprašanja, katere so najpogostejše "težave tam spodaj", kako jih prepoznati, kako si lahko pomagamo same in kdaj je nujno poiskati zdravniško pomoč, je odgovorila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra Alison Kogoj.

To je resnica o soku zelene, ki je obnorel svet
Zadnje čase je na spletu, predvsem pa na instagramu bilo mogoče brati o »čudežnem« napitku zelene, ki bi lahko pregnal obilico vaših tegob in zdravstvenih težav. Kako pa je s tem v resnici?

Barve menstruacije – kaj je normalno in kdaj je treba h ginekologu?
Različne ženske imamo lahko drugačne barve menstrualne krvi. Navadno je temno ali svetlo rdeča, rožnata, črna, tudi rjavkasta in sivkasta, spreminja pa se lahko med menstrualnim ciklusom ali iz meseca v mesec. Na barvo vpliva več dejavnikov, med drugim hormonske spremembe, stres, prehrana, telesna aktivnost, način življenja, starost, okolje in zdravje. Včasih je lahko sprememba posledica vnetja, bolezni ali nosečnosti, kar pa praviloma spremljajo tudi neredne in neobičajne krvavitve.

Kako na naraven način ublažiti menstrualne bolečine?
Mnoge pestijo boleče menstruacije, zato posegajo po protibolečinskih tabletah in drugih zdravilih. Kaj pa, če bi si raje pomagale na naraven način?

Kako na naraven način olajšati menstrualne krče?
Večina obožuje vse, kar pomeni biti ženska, ko pa pride tisti čas v mesecu in se nam zdi, da nam bodo jajčniki vsak čas eksplodirali, pa se marsikatera vpraša, zakaj nam je tega treba. Na srečo obstaja kar nekaj načinov, kako na naraven način olajšati bolečine, ki jih prinese menstruacija.

4 razlogi, zakaj imate lahko močno menstruacijo
Medtem ko je povsem normalno, da je menstruacija kakšen mesec močnejša, pa bi morale v primeru, da se ta pojavlja že več mesecev zapored ali morda od nekdaj, na zdravniški pregled. Razlogi za močnejšo krvavitev so različni. Lahko gre za težave s ščitnico, hormonsko neravnovesje ali fibroid. Eden od razlogov je lahko tudi endometrioza.

Bivša misica izgubila boj s težko boleznijo
Po borbi s težko boleznijo je včeraj preminula komaj 33-letna srbska misica Dijana Milojković.

'Ni utripa. Moja zlata punčka je zaspala za vedno ...'
"Dejala sem, da je to zadnjič in da po tem ne bom več poskušala. Odšla sem po zadnjega zamrznjenčka. Globoko v sebi sem si želela, da uspe, saj sem se bala, kaj bo z mano, če bo poskus neuspešen," je v pismu, ki smo ga prejeli v uredništvo, zapisala bralka.

Mandelj – vir mladosti
Mandljevec je sredozemsko drevo, ki ga gojimo že več tisočletij in nas spomladi razveseli z belimi ali rdečkastimi cvetovi. Njegovi plodovi so mandlji in poznani kot eni najmočnejših antioksidantov. Plodove običajno uživamo samostojno ali kot dodatek k različnim jedem, v lepotne in zdravstvene namene pa uporabljamo predvsem mandljevo olje ali tonik.

Mandljevo olje za sijočo kožo, goste trepalnice in lepe nohte
Hladno stiskano mandljevo olje je bledo rumene barve in nežnega vonja. Vsebuje vitamine A, B1, B2, B6 in E, zaradi svoje univerzalnosti pa je postal nepogrešljiv izdelek, ki so mu zaupale že naše babice. Uporablja se za odstranjevanje ličil in nego kože, njegove nežne sestavine krepijo trepalnice in nohte, vlažijo trdo kožo na kolenih in komolcih, preprečujejo cepljenje konic in še bi lahko naštevali.

'Odločila sem se za splav ... in ni mi žal!'
Pravica do splava je v Sloveniji zagotovljena v 55. členu Ustave Republike Slovenije, ureja pa jo Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. Izvaja se z napotnico izbranega ginekologa do 10. tedna nosečnosti, pri višjih nosečnostih o splavu odloča komisija za umetno prekinitev nosečnosti, ki jo imajo vsi ginekološko - porodniški oddelki v bolnišnicah. Na papirju zveni povsem enostavno, pa je tako tudi v praksi?

'Stekla sem v kopalnico in doživela največji šok v življenju'
Diana je mamica dveh otrok in nikoli ni imela kakšnih posebnih zdravstvenih težav do tistega usodnega dne, ko se ji je zazdelo, da vsa njena notranjost prodira iz telesa skozi vagino. Pred leti je z nami delila svojo zgodbo, ki jo danes ponovno objavljamo.

Bosta svet rešili umetna maternica in sintetična sperma?
The Financial Times se je pred nedavnim lotil zanimivega projekta: predstavil je petdeset idej, ki naj bi spremenile svet. Pri tem je iskal rešitve za praktično vsa področja in problematike, s katerimi imamo opravka v vsakdanjem življenju. Med najbolj zanimivimi je bilo zagotovo iskanje rešitve za neplodnost in zaplete med nosečnostjo, za katere so pri omenjenem časopisu našli precej revolucionalni rešitvi: kemično proizvedeno spermo in umetno maternico.

Razkrila, koliko kilogramov ima in navdušila!
Ameriška igralka Lena Dunham je odkrito spregovorila o svojih kilogramih, temi, ki se je večina zvezdnic na vse načine izogiba.

V teh dneh imajo ženske večjo željo po seksu in za to obstaja odličen razlog
Dan pred menstruacijo je idealen termin za seks za vse pripadnice nežnejšega spola, ki si želijo doživeti nepozaben vrhunec. Ameriška seksterapevtka Laurie Watson trdi, da je to dan, ko je klitoris najbolj občutljiv na dotik, maternica pa je zaradi prihajajočega mesečnega perila pripravljena na močnejše krče.

To je bilo eno izmed najbolj osupljivih odkritij
Novorojenček je telesno nebogljen in večino časa preživi zvit v položaju fetusa, ki ga je vajen še iz maternice. Ko ga slečete, krili z rokami in nogami, če prstek slučajno zaide v usta, ga prične sesati. Ne zmore še premikanja z ene do druge točke - razen v vodi...