mejna osebnostna motnja

Kako v odnosu prepoznamo narcisa?
Ljubezen do narcisa je polna trpljenja in bolečine, a vseeno so uspešni na svojih osvajalskih pohodih, saj običajno iščejo svojo drugo polovico, ki je njihov idealni drugi pol. Narcis potrebuje pozornost, od nas jo dobi, želi nadzor in se podredimo, ne prenese kritike, zato molčimo … Odnos je sklenjen in s tem potrdimo njihovo vsemogočnost, s katero skrivajo svojo ranljivost. O tem pripoveduje tudi Aleksandra Kocmut, avtorica knjige V opoju narcisa, ki je bila v odnosih z narcisi več kot štirideset let, in prav gotovo ni edina, ki jih zelo dobro pozna. Zgodba z njimi se vedno čudovito začne, a prej ali slej klavrno konča, in takrat se vprašamo: »Kdo je tukaj nor?« Ker je to patologija.

Naredili bodo vse, da vas prepričajo v ljubezen iz pekla
V vaše življenje bodo prišli z očarljivim nasmeškom, izbranimi besedami in dejanji. Njihova dodelana podoba, do katere si pomagajo s skrbno naučenimi strategijami, vas bo popolnoma zaslepila. Naredili bodo vse – kot bi vam brali misli – da vas bodo prepričali v ljubezen iz pekla.

35-letna Deja: Z grožnjami, da se bo ubil, me je vedno znova vlekel nazaj
Če me boš zapustila, se bom ubil. Ti boš kriva. V resnici ti je vseeno zame, ali živim ali umrem. Zakaj ne bi kar zaključil svojega življenja? Potem boš najbolj srečna. Grožnja, ki nas zagotovo ne pusti ravnodušnih in v nas sproži številna čustva, je pogosto del depresivnih in samomorilnih ljudi, ki z njimi kličejo na pomoč. Vsako grožnjo s smrtjo je treba jemati z vso resnostjo in tudi ustrezno ukrepati. A v nekaterih primerih so grožnje lahko tudi del čustvene manipulacije, s katero eden od partnerjev izsiljuje drugega. Takšno izkušnjo je doživela 35-letna Deja, ki nam je zaupala svojo zgodbo. Dolga leta me je s svojimi grožnjami čustveno izsiljeval in stiskal v kot, pove sogovornica, ki je razmerje zaključila po petih letih stalnih pritiskov.