mišična

5 trikov, kako nadgraditi hojo za večjo moč in vzdržljivost mišic
Hoja je ena najbolj preprostih, a izjemno koristnih oblik telesne aktivnosti. Ne zahteva posebne opreme, dostopna je skoraj vsem in prinaša številne zdravstvene koristi. Hoja krepi srce in ožilje, mišice in kosti, pomaga pri uravnavanju telesne teže, izboljšuje duševno zdravje, hkrati pa krepi imunski sistem.

Ali veste, kako se zaščititi pred nadlegovanjem?
Geštalt psihoterapevtka pod supervizijo Petra Grobelnik je spregovorila o tem, kako se lahko zaščitimo pred morebitnim nadlegovanjem oz. nasiljem, razkrila pa je tudi, kakšno vlogo ima socialna podpora pri premagovanju občutka osamljenosti in nizke samopodobe. Razkrila je tudi nekaj učinkovitih tehnik in terapevtskih pristopov, poudarila pa je tudi pomen podpore prijateljev in družine.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Zato nikoli ne bi smele spati z mokrimi lasmi
Včasih se zdi najbolj praktično, da si zvečer umijemo lase kar pod tušem, a smo nato preutrujene, da bi jih posušile, zato se z mokrimi lasmi odpravimo v posteljo. To nikakor ni dobra ideja, v nadaljevanju pa razkrivamo štir razloge, zakaj.

Kako izboljšati metabolično starost za boljše zdravje in počutje?
Biološko starost izražajo leta, ki pač "tečejo in nič ne rečejo". Ključni pokazatelj splošnega zdravja in počutja pa je metabolična starost, na katero lahko vsaj delno tudi sami vplivate. Kako jo lahko izboljšate in zakaj je to priporočljivo, je obrazložil osebni trener Blaž Slaviček.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Kako upočasniti upad mišic s staranjem?
Izgubo mišične mase s staranjem lahko upočasnimo, kar je ključno za ohranjanje zdravja, gibljivosti in kakovosti življenja tudi v zrelejših letih.

Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?
Ena od težav, ki se lahko pojavi tik pred in ob nastopu menopavze, je nabiranje maščobe okoli trebuha, kar ni zgolj estetsko moteče, temveč ima lahko tudi negativne učinke na zdravje. Zakaj se kopiči maščoba in kako se lahko spopadate z izzivom, je razložila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa.

Kaj se zgodi, če 30 dni hodimo po eno uro na dan?
Hoja je nekaj, kar vsi počnemo vsak dan, a pogosto se ne zavedamo, kako močno lahko ta vpliva na naše duševno zdravje in fizično počutje. Več o pozitivnih učinkih 60-minutne hoje na dan si lahko preberete v nadaljevanju, število koristi, ki jih ta prinaša s seboj, pa vas bo prav gotovo presenetilo ...

Kaj se zgodi v telesu med orgazmom?
Ko doživimo orgazem, to ni samo fizična izkušnja. Naši možgani so superračunalniki našega telesa, ki pošiljajo signale naprej in nazaj med različnimi deli telesa. Torej, medtem ko je vaše telo stimulirano, so stimulirani tudi vaši možgani. V vaše genitalije in možgane in iz njih poteka stalen tok dejavnosti, vključno s sproščanjem nevrotransmiterjev, kot sta dopamin in oksitocin.

Zakaj se pojavi 'muskelfiber' in kako ga omiliti?
Če ste kdaj koli vsaj malo telovadili, ste se verjetno že srečali z bolečimi mišicami. Morda ste bili zato še posebej ponosni nase in ste se tolažili z besedami, da je za vami dober trening in pač ni uspeha ter učinka brez trdega truda. Delno ste imeli prav. Zakaj se sploh pojavi 'muskelfiber', kako ga lahko preprečite in ali se je z bolečimi mišicami pametno izogibati aktivnosti, je razložila osebna trenerka in specialistka športne prehrane Alenka Zakojč.

Kako se spopasti z anksioznostjo?
Občasno doživljanje blage tesnobe je del življenja, saj se skoraj vsak med nami kdaj pa kdaj znajde v primežu neprijetnih občutkov, ki pa običajno tudi hitro minejo. Gre za povsem naraven odziv na zaznano grožnjo, ki nam pomaga, da se izognemo nevarnosti, in nam da energijo, potrebno za soočanje z zahtevnimi situacijami. Drugače pa je s tesnobno (anksiozno) motnjo, ki vključuje ponavljajoče se epizode nenadnih občutkov strahu, napetosti in zaskrbljenosti ter motijo vsakodnevne aktivnosti in močno poslabšajo kakovost življenja.

Zakaj se pojavijo dlake na obrazu?
Čeprav lepotni standardi narekujejo, da imajo ženske gladko kožo brez dlak, je povsem običajno in povsem normalno imeti dlake na obrazu, bodisi vzdolž čeljusti, nad ustnicami ali na bradi. Ugotovite, ali so dlake na obrazu razlog za skrb in ali je čas, da poiščete zdravniški nasvet.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

To so najboljše vaje za izgubo maščob
Poleg vadbe je pri izgubi telesnih maščob ključnega pomena tudi prehrana, poudarja osebna trenerka in specialistka športne prehrane Alenka Zakojč, poznana tudi pod vzdevkom Coach Limony.

Zakaj bi morale vse ženske telovaditi z utežmi?
Starejši kot smo, bolj je pomembna vadba z utežmi. Zakaj, razlaga osebni trener Blaž Slaviček.

Kolagen je obnorel svet, pa je res tako pomemben?
Kolagen je najbolj zastopan protein v človeškem organizmu in predstavlja kar 30 % vseh beljakovin, prisotnih v telesu. Je pomemben gradnik kože, mišic, sklepnega hrustanca in vseh vezivnih tkiv ter črevesne stene. Že po 20. letu se proces nastajanja kolagena upočasni, po 35. letu pa njegova količina drastično upade. To najprej opazimo na koži, ki postaja suha, manj napeta in prožna ter izgublja sijaj, pojavijo se drobne linije in gube. Lasje izgubijo lesk, pogosteje izpadejo in postanejo tanjši, nohti pa lomljivi. Pa lahko preprečimo upad količine kolagena in omilimo posledice njegovega pomanjkanja?

Trener razkriva, kako porabiti čim več kalorij
Na seštevek porabe kalorij vplivajo teža in telesna sestava ter čas, intenzivnost in oblika telovadbe. Katere pa so učinkovitejše oblike vadbe in zakaj, je pojasnil osebni trener in prehranski svetovalec Daniel Jelovič.

Obupana bralka: Mož se je zredil in me zato veliko manj privlači
Živijo. Imam problem. Stara sem 30 let, poročena, z možem imava dva otroka. Mož je ljubeč, zvest, delaven. Ko sva se spoznala, je bil športnik, imel je krasno telo, zelo me je privlačil. Skozi leta pa je opustil šport in sedaj se ne giblje nič, prehranjuje se slabo, in to se mu je zelo začelo kazati na telesu. Sama sem po dveh porodih, službi in ostalih hobijih še vedno čvrsta, telovadim, jem zdravo. Pač najdem čas, ker mi to veliko pomeni zase in zanj. Možu sem že večkrat namignila, da mi to ni všeč (neaktivnost in prehrana), vse, kar naredi, pa je to, da je užaljen in namesto da bi dvakrat tedensko potelovadil in jedel manj slabe hrane, je še slabše. Posledično me telesno veliko manj privlači, kot me je, in to se seveda opazi ... Njegova rešitev pa ni, da nekaj naredi, ampak tarna, da me ne privlači več. Ne vem, saj smo vendar ljudje tudi vizualna bitja, ali sem samo plehka in bi mi moralo to biti v redu in gledati samo srce? Kaj naj naredim, da mu dam motivacijo? Ali moram jaz spremeniti moja pričakovanja? Ne vem, če zmorem, da bi mi postalo to všeč in bi še naprej lahko ohranjala telesno privlačnost ... Kaj meniš?

Zakaj ni dobro nihati med dietami in najedanjem?
Kakšne so lahko vse posledice nepravilnega prehranjevanja, kar vključuje tudi prenajedanje in izključevalne, stroge diete? Kako tovrstno prehranjevanje vpliva na zdravje, je pojasnila Dajana Smolnik, dipl. in mag. dietetike z opravljenim dodatnim izobraževanjem "Binge eating essentials for health professionals".

Zakaj vaše telo potrebuje magnezij?
Magnezij se z dobrim razlogom imenuje mineral življenja, saj sodeluje pri številnih pomembnih procesih v telesu. Med drugim igra tudi pomembno vlogo pri delovanju mišic, njegovo pomanjkanje pa lahko vpliva na mišično zmogljivost.

Kaj pa ve, že dvigujete uteži?
Da dvigovanje uteži sodi med najbolj učinkovite vadbe, ko gre za preoblikovanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov, ni nobena skrivnost. Čeprav so bile uteži nekaj česar se je večina žensk v preteklosti izogibala, saj so se bale da bi postale preveč 'nabildane', se jih večina danes zaveda, da to ni res in da ima ta priljubljen vadbeni pripomoček številne koristi.

Kako izgubiti maščobo in pridobiti mišično maso?
Prenizek kalorični vnos, prenizek vnos beljakovin in preveč kardio vadbe so običajno glavni razlogi, da med hujšanjem izgubimo preveč mišične mase. Kot pojasnjuje osebni trener Blaž Slaviček, je treba trenirati v smeri pridobivanja mišične mase, ne glede na to, da jo bomo kasneje zaradi kaloričnega deficita težje gradili. Na treningu torej potrebujemo dodatno obremenitev in tudi progresijo obremenitve, saj se naše telo znova in znova adaptira na nove pogoje.

Koliko kalorij na dan?
Štetje kalorij je lahko dolgočasna praksa, ki nam ponavadi vzame veselje do prehranjevanja. Po drugi strani pa nam lahko pomaga pri tem, da se bolj zavedamo svojih dnevnih potreb po kalorijah in izbire hrane.

Odličen trening za vse, ki želite shujšati
Ne, ni res, da bomo videti kot bodibilderke, če bomo delale vaje za moč. Z dvigovanjem bremen bomo celo prej shujšale, preoblikovale telo, pokurile maščobe in pridobile mišično maso. Osebna trenerka Alenka Zakojč - Limony je razkrila, kako se lotiti treninga za moč in kako težke uteži izbrati.

Tako bi morale telovaditi v 20., 30. in 40. letih
Medtem ko lahko 20-letnice dopoldne odtečejo polmaraton, nato še pol noči preplešejo in so zjutraj videti kot "rožice", bomo 40-letnice večinoma še naslednji dan čutile posledice petkilometrskega teka. Ja, ni kaj. Mlajše se prej regenerirajo, so na višku moči in vzdržljivosti ter še ne čutijo "grehov" iz preteklosti. Ampak vse smo ženske in zmožne čisto vsega.

Ste že slišali za bolezen poljubljanja?
Če imate visoko vročino, otekle bezgavke na vratu in pazduhah, vneto grlo in glavobol, imate morda infekcijsko mononukleozo. Čeprav ta virusna okužba, ki jo mnogi poznajo tudi kot bolezen poljubljanja, pri odraslih ni tako pogosta, se še vedno lahko pojavi. Kaj torej je mononukleoza, kakšni so njeni vzroki in kako jo lahko pozdravite?

Ali so hormoni res eliksir mladosti?
Staranje je naraven proces, ki mu nikakor ne moremo ubežati in se prične že isti dan, ko se rodimo. Eliksir večnega življenja je že od nekdaj zelo iskan, a do današnjega dne ni uspelo še nikomur izumiti čudežnega napoja, ki bi zagotavljal večno življenje in mladosten videz. A kljub temu nekateri strokovnjaki trdijo, da obstaja izvir mladosti – to so naši hormoni.

Vse to vpliva na to, kako hitro boste shujšale
Bodimo realni, kilogramov niste pridelale čez noč, zato bi bilo povsem nerealno pričakovati, da jih boste čez noč izgubile. Tako kot se je vaša teža počasi višala, bo potreben tudi čas, da se boste odvečnih kilogramov znebile. Strokovnjaki opozarjajo, da na hitrost izgubljanja kilogramov najbolj vpliva naslednjih 5 dejavnikov!

KRIS5: Znan obraz ima svoj glas ta teden za Krisa!
Tudi medijska hiša PRO PLUS je z veseljem pristopila k dobrodelni akciji, s katero 19-mesečnemu Krisu iz Kopra pomagajo zbirati donacije za zdravilo, s katerim bo lahko premagal svojo bolezen. V nedeljski oddaji Znan obraz ima svoj glas bodo o zmagovalcu izjemoma odločali le žirija in nastopajoči, gledalci pa lahko namesto glasovanja prek SMS sporočil na 1919 donirajo 5 evrov s sporočilom KRIS5.