mlečni izdelki

Tako lahko s prehrano podprete svoj imunski sistem
Imunski sistem predstavlja obrambni mehanizem našega telesa in deluje precej kompleksno. Ne bori se le proti dnevni izpostavljenosti pred različnimi škodljivci, kot so virusi, bakterije, glivice in paraziti, ampak odreagira na vsak tujek, ki pride v naše telo, tudi tistega, ki ga vnašamo zavestno: hrano, aditive in podobno. Alergija npr. predstavlja pretiran odziv imunskega sistem na vnos določene hrane in to je neželena reakcija našega imunskega sistema. Ob vstopu škodljivih mikroorganizmov, kot je npr. prehlad ali gripa, pa reakcijo želimo, saj nas ta obvaruje.

Nutricionistka razkriva, kako moramo prilagoditi prehrano v poletnih mesecih
Vroči, sončni dnevi terjajo pravilno prehrano, ki nas bo ohladila, hidrirala in napolnila z energijo. Najboljša "poletna hrana" ni le osvežilna, temveč tudi lahka in bogata s hranilnimi snovmi ter lahko zelo okusna. Kaj jesti v vročini in kakšni so idealni obroki, je pojasnila nutricionistka Mojca Cepuš.

Top trik za fit postavo in optimalno linijo
Osnova zdravega življenjskega sloga je sorazmerna kombinacija gibanja in prehrane. To vemo vsi. Izziv pa se pojavi pri implementaciji teh dveh komponent v naše vsakdanje življenje. V kopici obveznosti in nepredvidljivih dogodkov je namreč težko vzdrževati zdravo rutino, zato je dobro poznati trike, ki nam lahko pomagajo ohraniti zdravje in skrbeti za vitko telo.

9 načinov, kako shujšati brez velikega truda
Kolikokrat ste se že lotile diete, ki pa na koncu ni prinesla rezultatov, ki ste jih želele? Stradanje in odrekanje vsekakor ni rešitev do dolgoročnih rezultatov, obstaja pa nekaj trikov, ki bodo pripomogli k temu, da boste lažje in hitreje izgubile odvečne kilograme.

Kako pripraviti uravnotežen velikonočni obrok?
Bližajo se velikonočni prazniki, z njimi pa tudi polne mize slastnih dobrot. Te so skušnjava zlasti za tiste, ki se trudijo pred poletjem izgubiti kak odvečni kilogram ali dva. A kot pravi prehranski svetovalec Jernej Ogrin, gre samo za en dan v letu, zato ni potrebe, da rušite temelje tradicije. Veliko lahko storite že s tem, da ste pozorni na izbiro sestavin in ne pretiravate s količinami. Kako je to videti v praksi?

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Kako poskrbeti za zadostno količino vitamina D v zimskem času?
Vitamin D, znan tudi kot sončni vitamin, igra ključno vlogo pri vzdrževanju zdravja kosti, imunskega sistema in splošnega dobrega počutja. V zimskem času, ko je manj sončne svetlobe, je pomembno razumeti, kako lahko pridobimo ta vitamin iz različnih virov.

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Ali resnično obstajajo živila, ki imajo manj kalorij, kot jih porabimo za njihovo presnovo po zaužitju, oziroma hrana, zaradi katere hujšamo, ko jo jemo? "Takšna živila žal ne obstajajo, pa tudi če bi, se na tak način ne bi dalo hujšati," je poudaril klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, ki je osvetlil dejstva in zablode pri omenjanju "živil z negativnimi kalorijami".

Zakaj se redite, čeprav ne jeste ogljikovih hidratov?
Če ste na dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, s katero mnogi uspešno hujšajo, kilogrami na tehtnici pa se ne spreminjajo in ne veste, zakaj, vam v nadaljevanju razkrivamo najpogostejše možne razloge.

Kaj se zgodi, če vsak dan pojeste proteinsko ploščico?
Nobenega zanikanja ni, da so beljakovinske ploščice priročne in okusne. So kompakten in hranljiv prigrizek, ki je postal stalnica za mnoge od nas, ki se prebijamo skozi svoja zaposlena življenja. Toda ali so beljakovinske ploščice res dobre za vas?

Poznate biotin? Pomanjkanje lahko povzroči izpadanje las
Biotin, znan tudi kot vitamin B7 ali vitamin H, je v vodi topen vitamin, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju splošnega zdravja in dobrega počutja. Je član družine vitaminov B in je bistvenega pomena za različne telesne funkcije. Kakšne so njegove prednosti in njegov pomen v telesu in kateri so najboljši prehranski viri, ki jih lahko vključite v svojo prehrano?

Kaj bi morale jesti po 50. in 60. letu starosti?
Ko vstopite v 50. in 60. leta vašega življenja, se pomen zdrave prehrane za vas še poveča, saj je ta ključnega pomena za vaše splošno zdravje. Hrana, ki jo uživate, lahko upočasni neželene spremembe v telesu, ki so povezane s staranjem, npr. upočasnjen metabolizem ter izguba mišične in kostne mase. V nadaljevanju razkrivamo, z uživanjem katerih živil se lahko tem spremembam vsaj za nekaj časa izognete.

Kako spanec vpliva na hujšanje?
Zadosten in kakovosten spanec je ključen za dobro počutje, zdravje, delovanje, pomembno pa spanje vpliva tudi na telesno težo. Kako in zakaj, pojasnjuje osebni trener Blaž Slaviček. Preverite!

Dieta za želodec: kaj jesti in česa ne?
Prebavne težave, kot so zgaga, napenjanje, bolečine v trebuhu in težko prebavljanje, so pogoste težave, s katerimi se spopada veliko ljudi. Za lajšanje teh težav in ohranjanje zdrave prebave je pomembno sprejeti ustrezno prehrano. Kako lahko dieta za želodec pomaga pri izboljšanju prebavnega zdravja, katere vrste hrane je treba uživati in katerih se je bolje izogibati?

Kaj jesti pred in po treningu teka?
Vsi ljudje za optimalno delovanje našega organizma potrebujemo zadostno količino vseh potrebnih makro- in mikrohranil. "Za tekače, tudi rekreativne, pa je pomembno, da je vnos predvsem beljakovin in ogljikovih hidratov še nekoliko višji. Beljakovine so namreč pomembne, da ohranimo naše mišice aktivne, močne in prožne, z večjim vnosom ogljikovih hidratov pa bomo zapolnili svoje glikogenske zaloge in imeli posledično več energije za optimalen tekaški trening," pojasnjuje osebni trener Matic Kolenc, ki je na razne maratone pripravil že kar nekaj posameznikov. Če torej rade tečete in želite svojo tekaško formo še izboljšati, hkrati pa med samim tekom tudi maksimalno uživati, je še kako pomembno, kaj jeste nasploh, pa tudi pred in po treningu.

Pantotenska kislina je ključna pri ohranjanju zdrave kože
Pantotenska kislina, znana tudi kot vitamin B5, je večnamensko hranilo, ki ima ključno vlogo pri različnih biokemičnih procesih v našem telesu in je pogosto v senci svojih bolj znanih vrstnikov. Od proizvodnje energije do ohranjanja zdrave kože, od sinteze pomembnih molekul do podpore živčnega sistema, pantotenska kislina tiho, a nepogrešljivo prispeva k našemu splošnemu dobremu počutju.

Živila, ki povzročajo vetrove
Tudi živila, najbolj bogata s hranili, lahko povzročajo občutek napihnjenosti in težave z napenjanjem in vetrovi. Če je to nekaj, kar vas pogosto muči, in se sprašujete, zakaj, je morda krivo eno od naslednjih petih živil.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

Ali so beljakovine res tudi za hujšanje?
V svojem prizadevanju za izgubo odvečnih kilogramov se pogosto osredotočamo na štetje kalorij in izločanje določenih skupin živil. Toda ali ste kdaj razmišljali o vlogi beljakovin pri doseganju svojih ciljev? Ta skromna makrohranila igrajo ključno vlogo pri uravnavanju telesne teže in razumevanje njihovega vpliva lahko olajša vašo pot do zastavljenega cilja in bolj zdravega načina življenja.

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža
Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje hranil
Vsaki izmed nas v telesu primanjkuje vsaj enega hranila. Katerega? To lahko na zelo preprost način ugotovimo tudi same, le pozorno moramo poslušati svoje telo.

Vadba, ki je najboljša za kurjenje maščob
Lahko pojemo za enako kalorij zelenjave in beljakovin ter enako kalorij slaščic za iste učinke? Ali je razlika, če nekaj pojemo zjutraj ali pozno zvečer? Pomaga, če se odrečemo večerji? Kakšna vadba je za ženske najboljša za kurjenje maščob in za hujšanje? Kolikokrat tedensko bi morale telovaditi in koliko minut za najboljši učinek? Odgovarja strokovnjak Mario Sambolec.

Veganstvo: kaj jesti in kakšne so koristi?
Veganska prehrana je postala zelo priljubljena in vedno več ljudi se odloča za veganstvo zaradi etičnih, okoljskih ali zdravstvenih razlogov. Če je pravilno izvedena, ima lahko takšna prehrana številne koristi za zdravje, vključno z izgubo odvečnih kilogramov in izboljšanim nadzorom krvnega sladkorja. Obenem pa prehrana, ki temelji izključno na rastlinski hrani, lahko poveča tveganje za pomanjkanje hranil.

Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Ketogena oziroma dieta LCHF še naprej ostaja ena izmed najbolj priljubljenih diet na svetu in prepričani smo, da ste tudi vi že veliko slišali in prebrali o njej, morda ste jo tudi že preizkusili. In čeprav ima keto dieta številne pozitivne lastnosti, ima lahko tudi nekaj slabosti, zlasti če je ne izvajate pravilno. Če so namreč vir maščob predvsem nezdravi viri, se posameznik izpostavlja tveganju za dolgoročne zdravstvene posledice. Kaj dieta LCHF je, katera živila so dovoljena in katera ne, za koga je primerna in kakšni so lahko njeni negativni stranski učinki, si preberite v nadaljevanju.

Aminokisline: zakaj so tako pomembne in kje jih najdemo
Aminokisline so gradniki beljakovin, ki so bistvenega pomena za rast in obnovo tkiv v telesu. Obstaja 20 različnih vrst aminokislin, od katerih jih je devet esencialnih, ker jih telo ne more proizvesti samo. Ali s svojo prehrano dobite dovolj aminokislin? Odkrijte prednosti teh osnovnih hranil in kako zagotoviti, da jih boste zaužili dovolj.

Kaj je mikrobiomska dieta?
Mikrobiomska dieta je trifazni prehranjevalni režim, katerega glavni namen je pomagati pri izgubi teže z obnovitvijo zdravja črevesja. Temelji na ideji, da uživanje prave hrane pomaga ohranjati zdrav črevesni mikrobiom, kar je pomembno za vaše splošno zdravje.

Ali magnezij res blaži menstrualne krče?
Magnezij je učinkovito orožje za simptome PMS, zlasti za menstrualne krče. Da ne omenjamo, kako zelo pomemben mineral je to za naše zdravje in dobro počutje.

Imate akne? S tem stanje le še poslabšate
Okoli pet odstotkov žensk se sooča z aknami. Kakšna dnevna nega, izdelki, ličila in prehrana so primerni ob aknasti koži in kaj stanje še poslabša, je pojasnila kozmetičarka in specialistka za nego zrele in problematične kože, Mojca Rode.

Fodmap dieta: kaj to je in kako deluje?
Ste že slišali za FODMAP dieto? Gre za trenutno eno najbolj iskanih diet, ki jo priporočajo predvsem tistim, ki imajo sindrom razdražljivega črevesja ali težave s prebavo. Temelji na omejevanju določenih živil, ki povzročajo prebavne simptome, kot so vetrovi, driska, napenjanje, zaprtje in bolečina v trebuhu.

5 znakov, da vam primanjkuje beljakovin
Beljakovine ustvarjajo občutek sitosti, nam pomagajo, da med prebavljanjem porabimo več kalorij, nanje pa so vezani vsi življenjski procesi v telesu. In ko se zgodi, da našemu telesu začne primanjkovati beljakovin, to povzroči določene simptome. Poleg tega, da se lahko pojavi povišan holesterol in smo bolj izpostavljeni poškodbam, se lahko pojavijo tudi težave s prebavo in nespečnostjo, pridobimo pa lahko tudi na teži.