muslimanska

Kaj je burkini?
Pod burkini, elegantne kopalke, ustvarjene za muslimanske ženske, se je leta 2004 podpisala libanonsko-avstralska modna oblikovalka Aheda Zanetti, ki pravi, da je kontroverzne kopalke ustvarila, ker je ženskam želela dati svobodo, ne pa jim je odvzeti.

Na rdečo preprogo stopila v burki, a sploh ni muslimanka
Na nedavni premieri filma Dune v Londonu je ameriška igralka Anya Taylor-Joy postala tarča kritikov zaradi svoje modne odločitve. Zvezdnica se je odločila za obleko znamke Dior, ki jo je kombinirala z belo naglavno ruto. Ta kombinacija je ustvarila podobnost s tradicionalnim islamskim oblačilom, kar je na spletu sprožilo pravo senzacijo in dvignilo številne debat.

23 let kasneje spet proslavila svoje obline
Tyra Banks se je leta 1996 vpisala v zgodovino kot prva temnopolta ženska, ki je krasila naslovnico revije Sports illustrated. 23 let kasneje se je nekdanja manekenka vrnila na naslovnico, v intervjuju za revijo pa med drugim spregovorila tudi o 'body positivity' in ženski moči.

Visoka moda išče poti na Bližnji vzhod
Modna hiša Dolce & Gabbana je pred nedavnim predstavila prvo pomladno kolekcijo hidžabov in dolgih oblek, imenovanih abaja, ki veljajo za tradicionalno oblačilo muslimank. S to potezo naj bi si želeli prodreti na trge Bližnjega vzhoda, ki, kot kaže, veliko obetajo.

Ruta – statusni simbol ali znak zatiranja?
Muslimanska ruta je navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami ter predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Tema, za katero se zdi, da je vedno aktualna – tudi pri nas. Na kakšen način to oblačilo pravzaprav zaznamuje ženske, ki ga nosijo? Ženske, za katere nekateri pravijo, da so sužnje svojih moških. Kaj je resnica in kaj mit?

So ženske žrtve nasilja vseh političnih opcij?
Tudi po več kot dveh letih od strmoglavljenja predsednika Hosnija Mubaraka demonstracije v egiptovski prestolnici ne ponehajo. Na trgu Tahrir ljudstvo protestira proti ukrepom, ki jih sprejema sedanja vlada na čelu s predsednikom Mohamedom Mursijem in zahteva njegov odstop. V javnost pa prihaja tudi vse več posnetkov in zgodb žensk, ki jih je udeležba na protestih drago stala. Med borbo za večje pravice v pretežno patriarhalni družbi so namreč postale žrtve mlajših moških, ki so jih zlorabili – tako verbalno kot tudi fizično. Nekateri viri trdijo, da za nasiljem stoji vladajoča Muslimanska bratovščina, ki pa krivdo vztrajno zanika in jo vali na opozicijske stranke. Drugi menijo, da je nasilje odraz vse bolj mizernega stanja v tej arabski državi. Prestrašene in osramočene ženske pa so se prisiljene zapirati za zidove svojih domov.

Muslimanka v Sloveniji: 'Samo z ruto sem popolna!'
Muslimanska ruta – navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami, predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Spoznajte Elo Porić, muslimanko v Sloveniji. Odločila se je za ruto, ker je le z njo popolna, je ženska.

Nastaja muslimanska alternativa Facebooku
Skupina muslimanskih podjetnikov je v četrtek v Turčiji javno predstavila načrte za vzpostavitev muslimanske alternative ameriškemu spletnemu družbenemu omrežju Facebook. Novo omrežje se bo imenovalo Salamworld.com, zaživelo naj bi prihodnje leto.

Savdijke bodo lahko prvič volile leta 2015
Savdski kralj Abdulah je ženskam podelil volilno pravico, tako bodo končno lahko tudi Savdijke volile, dobile pa so tudi pravico nastopati kot kandidatke na občinskih volitvah, sicer edinih v tej skrajno konservativni zalivski državi. V nagovoru ob začetku novega mandata šure je kralj napovedal, da bodo ženske lahko postale tudi članice tega posvetovalnega telesa. Savdska Arabija je bila še zadnja večinsko muslimanska država, kjer ženske niso smele voliti. Prvič bodo lahko prišle na volišča leta 2015.

Saudske ženske bodo iz upora sedle za volan
Ženske Saudske Arabije, ki velja za eno najbolj konservativnih dežel na svetu, ne smejo voziti avtomobila, in to vse od leta 1991. A sedaj se je preko spleta razširila pobuda, ki poziva vse ženske, ki to prepoved občutijo kot omejevanje, da se uprejo in sedejo za volan.

Mami umorili svoji hčerki, ker sta se poročili iz ljubezni
Dve muslimanski mami iz severne Indije sta umorili svoji hčerki preprosto zato, ker sta se zapletli z moškima hindu porekla in s tem onečastili družino. V Indiji je odstotek dogovorjenih porok še vedno presentljivo visok, medtem ko mešanje muslimanske in hindu krvi predstavlja nekaj, česar si ne želi nobena tradicionalna muslimanska družina.

'Ne želimo biti talci žensk, ki nosijo burko'
V Franciji je stopil v veljavo zakon, ki prepoveduje nošenje burk ali nikab na vseh javnih krajih. Prepoved je sprožila številne razprave tako v Franciji, kjer živi med štiri do šest milijonov muslimanov kot v drugih državah v Evropi in širše. V Franciji si obraz popolnoma zakriva okoli dva tisoč žensk. Slovenska islamska skupnost poudarja, da nošenje burke ni stvar vere, ampak običajev.

Igralki iz Harryja Potterja brat in oče grozila s smrtjo
Afshan Azad, 22-letna igralka, ki je nastopila v vseh delih Harryja Potterja, je pobegnila od doma, saj sta ji oče in brat grozila. Temnolasa igralka se je namreč dobivala s fantom, ki prakticira hinduizem, medtem ko je njena družina muslimanska.

Prva spletna erotična trgovina za muslimane
Na Nizozemskem deluje prva spletna seks trgovina na svetu, namenjena muslimanskim zakonskim parom. Islam namreč prepoveduje trgovine, ki prodajajo pornografijo in večino erotičnih pripomočkov.

Muslimanka v Sloveniji: 'Samo z ruto sem popolna!'
Muslimanska ruta – navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami, predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Spoznajte Elo Porić, muslimanko v Sloveniji. Odločila se je za ruto, ker je le z njo popolna, je ženska.