napenjanje

To je trenutno najbolj priljubljen napitek med Slovenkami
Ta napitek je že nekaj časa zelo priljubljen med vsemi, ki sledijo tako imenovanim 'wellness' trendom, saj naj bi spodbujal razstrupljanje telesa in pomagal pri hujšanju. Pa je 'hype' upravičen?

Zdrav in osvežilen napitek, ki vas bo navdušil
V nadaljevanju razkrivamo recept za domač metin sok. Metin sok je okusen in zdrav, najboljše pa je to, da ga brez težav pripravite sami doma tudi brez kuhanja.

Vsi so nori na to zelenjavo, vendar z njo nikar ne pretiravajte
Cvetača je pred nekaj leti iz zapostavljenega živila, za katerega smo še pred kratkim lahko stavili, da bo najverjetneje ostalo na krožniku, nenadoma postala nova zvezda med zelenjavo, toda nutricionisti opozarjajo, da z uživanjem omenjenega živila ne smemo pretiravati ...

Preprosto se znebite napihnjenosti
Nezdrava prehrana, hiter tempo življenja, stres in uživanje antibiotikov lahko kaj hitro porušijo našo prebavo. Pojavijo se prebavne težave, kot so napihnjenost, napenjanje in bolečine v trebuhu. Na srečo lahko že z majhnimi spremembami v svojem življenjskem slogu bistveno pripomoremo k urejeni prebavi in se znebimo težav z napihnjenostjo.

Hormoni vplivajo na hujšanje. Kaj je ključ do uspeha?
Za mnoge ženske je hujšanje zahteven proces, saj kljub strogim dietam in redni vadbi pogosto ni in ni želenih rezultatov. Razlogi so lahko različni in eden med njimi je tudi hormonsko neravnovesje. Kako in kateri hormoni vplivajo na izgubo teže ter kako si pomagati, razkriva certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Ali resnično obstajajo živila, ki imajo manj kalorij, kot jih porabimo za njihovo presnovo po zaužitju, oziroma hrana, zaradi katere hujšamo, ko jo jemo? "Takšna živila žal ne obstajajo, pa tudi če bi, se na tak način ne bi dalo hujšati," je poudaril klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, ki je osvetlil dejstva in zablode pri omenjanju "živil z negativnimi kalorijami".

Kaj se zgodi, če pojeste preveč kislih kumaric?
Nekaj kislih kumaric lahko popestri sendvič ali hamburger, služijo pa lahko tudi kot nasiten prigrizek, ko se vam zahoče nekaj slanega. Toda ali je mogoče pretiravati s kumaricami?

Zakaj je dobro pojesti banano pred vsakim treningom?
Banane izstopajo kot eden najbolj priljubljenih prigrizkov pred vadbo. So uporabne in okusne, bogate z ogljikovimi hidrati in lahko prebavljive. Več o tem, zakaj jo je dobro pojesti pred vsakim treningom, si lahko preberete v nadaljevanju.

7 prebiotičnih živil, ki pozitivno vplivajo na vašo prebavo
Zagotovo ste že slišali za probiotike, bakterije, ki so izjemno koristne za delovanje našega telesa, a da bi imeli od njih kar največ koristi, je nujno uživati tudi prebiotike. Ti namreč spodbujajo rast in razvoj probiotikov.

Dieta za želodec: kaj jesti in česa ne?
Prebavne težave, kot so zgaga, napenjanje, bolečine v trebuhu in težko prebavljanje, so pogoste težave, s katerimi se spopada veliko ljudi. Za lajšanje teh težav in ohranjanje zdrave prebave je pomembno sprejeti ustrezno prehrano. Kako lahko dieta za želodec pomaga pri izboljšanju prebavnega zdravja, katere vrste hrane je treba uživati in katerih se je bolje izogibati?

Zakaj so pomembne in kako pomagajo pri hujšanju?
Stročnice so eno tistih živil, ki v telesu nekaj časa pustijo občutek sitosti. Z njimi boste v telo vnesli veliko potrebnih hranil. Fižol, grah, arašidi, čičerika in ostale stročnice so lahko super izbira za hiter in enostaven prehod k izboljšanju vaše prehrane in telesne teže.

Živila, ki povzročajo vetrove
Tudi živila, najbolj bogata s hranili, lahko povzročajo občutek napihnjenosti in težave z napenjanjem in vetrovi. Če je to nekaj, kar vas pogosto muči, in se sprašujete, zakaj, je morda krivo eno od naslednjih petih živil.

Kako zdravi so v resnici riževi vaflji?
V želji po izgubi odvečnih kilogramov marsikatera poseže po riževih vafljih, ki so priljubljena izbira 'zdravega' prigrizka, kadar smo na dieti in pazimo na kalorije. Pa so riževi vaflji res dobra izbira in kaj v resnici vsebujejo?

Je glukomanan čudežna sestavina za hujšanje?
Glukomanan pridobivajo iz korenine azijske rastline konjaka in je kot prehransko dopolnilo na voljo v različnih oblikah, v prahu, v moki, v kapsulah. Kakšni so njegovi učinki, je pojasnila diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek.

Pomagajo izboljšati prebavo in imunski sistem
Probiotiki vsebujejo žive organizme, večinoma bakterije in glive, ki pomagajo pri prebavi. Uporabljajo jih za lajšanje določenih prebavnih težav in na splošno za izboljšanje prebave. Nekatere oblike probiotikov lajšajo drisko ali sindrom razdražljivega črevesja, namreč probiotiki v nekaterih fermentiranih živilih, kot je kefir, pomagajo vzpostaviti ravnovesje bakterij v črevesju.

Fodmap dieta: kaj to je in kako deluje?
Ste že slišali za FODMAP dieto? Gre za trenutno eno najbolj iskanih diet, ki jo priporočajo predvsem tistim, ki imajo sindrom razdražljivega črevesja ali težave s prebavo. Temelji na omejevanju določenih živil, ki povzročajo prebavne simptome, kot so vetrovi, driska, napenjanje, zaprtje in bolečina v trebuhu.

Mango ima številne blagodejne učinke na telo
Mango je zasluženo dobil naziv kralj sadežev: ne le, da je zelo okusen, temveč ima tudi številne blagodejne učinke na naše telo. Preverite, kakšne!

Spirulina: superhrana, ki ima številne koristne učinke
Spirulina je vrsta cianobakterije, modro-zelena alga, ki jo mnogi imenujejo tudi superhrana. Je bogat vir beljakovin, magnezija, železa in klorofila ter naj bi imela številne koristne učinke. Med drugim naj bi krepila imunski sistem, pomagala pri izgubi odvečnih kilogramov, zniževanju holesterola, imela pa naj bi tudi 'anti age' učinek.

Prebavni encimi: zakaj jih je smiselno dodajati?
Zakaj je pomembna zdrava prebava in primerno ravnovesje prebavnih encimov, ali je smiselno dodajati encime in kakšna dieta je priporočljiva ob prebavnih težavah? Pojasnjuje klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?
Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

5 domačih pripravkov, ki zdravijo najpogostejše težave z želodcem
Prepričani smo, da se je vsaka že kdaj spopadala z napihnjenim trebuhom, zaprtjem ali razdraženim želodcem in ni vedela, kako si pomagati. K sreči obstajajo številni napitki in živila, ki jih lahko pripravite same doma in so znani po tem, da pomagajo olajšati najpogostejše težave z želodcem.

10 živil, ki preprečujejo napihnjenost
Napihnjen trebuh je posledica kalorične hrane, ki smo jo zaužili v zadnjih dneh. Zaradi tega je sedaj čas, da svojemu telesu privoščite počitek, obenem pa ga očistite tako, da iz sebe sperete vse strupe in maščobe, ki so se v vmesnem času nakopičili.

Ta vadba vas bo spravila iz naslonjača
Sanjate raven trebuh, čvrsto zadnjico in dinamično vadbo, ki jo lahko izvajate kar doma? Ni vam treba več sanjati. Preklopite na M SOSESKO in se pridružite osebni trenerki Sari Tatalovič, ki vas bo spravila nazaj v formo.

5 učinkovitih načinov, kako premagati napihnjenost
Včasih se vam trebuh tako napihne, da komaj zapnete gumb na hlačah. Vedno ni težava v tem, da ste pojedli preveč, vzrok za napihnjenost lahko tiči povsem drugje. Krive so lahko pogrete testenine ali pa denimo hormoni. Poglejmo, kako se boriti z napihnjenostjo ...

6 razlogov, zakaj bi morali vsak dan jesti banane
Ena banana je dovolj, da pogasi psihološko lakoto, ki bi jo sicer potešili z nezdravimi slanimi ali sladkimi prigrizki. Banane pospešijo prebavo in metabolizem, prav tako vsebujejo odporen škrob, ki pomaga pri izgubi odvečnih maščobnih oblog. To je vrsta dietne vlaknine, ki je 'odporna' na prebavo v telesu in se ne absorbira. Na ta način poveča sposobnost telesa za izgorevanje telesne maščobe ter zmanjša občutek lakote.

Kaj narediti, če ste pojedli preveč krofov?
Bliža se pustni čas in z njim tradicionalne ocvrte slaščice: miške, flancati in seveda krofi. Prav slednjih v pustnem času pojemo največ. Medtem ko nutricionisti priporočajo, da na dan pojemo le okoli 100 kalorij nezdrave hrane, te količine v pustnem času krepko presežemo. Če bi se namreč želeli držati teh priporočil, bi lahko pojedli le četrtino krofa. In kaj narediti, če nas zaradi pretiravanja muči napihnjenost?

Veroniki se je po operaciji spremenilo življenje
Čeprav so očala lahko čudovit modni dodatek in jih zadnja leta mnogi, predvsem predstavnice nežnejšega spola, nosijo kljub temu, da nimajo težav z vidom, so lahko v številnih situacijah moteča za tiste, ki jih nujno potrebujejo. Ena od rešitev so kontaktne leče, ki pa imajo žal ravno tako svoje slabosti. Tega se še kako zaveda Veronika Blažič, ki je svoja prva očala dobila po koncu osnovne šole, od srednje šole pa je vsakodnevno uporabljala kontaktne leče, ki pa so ji povzročale številne nevšečnosti. Želja po laserski odpravi dioptrije je v njej tlela, odkar je prvič slišala za tovrstne posege, takoj ko je bilo mogoče, pa jo je tudi uresničila. Kot nam je zaupala, je sprememba po operaciji z najnovejšo metodo neverjetna, kakovost njenega življenja pa bistveno boljša.

Živila, ki jih morate jesti, če želite biti vitke
Da boste tudi v zimskih mesecih zdrave in v vrhunski formi, ne opustite telesnih aktivnosti. Še bolj kot potenje na prostem ali v zaprtih prostorih pa so pomembna živila na vašem krožniku, zato poskrbite za pameten in okusen jedilnik.

90-dnevna ločevalna dieta navdušuje po celem svetu
Razlogov, zakaj je 90-dnevna ločevalna dieta ena najbolj priljubljenih na svetu, je veliko, glavni pa je zagotovo ta, da ni ekstremna, da se nam zaradi nje ni treba odpovedati nobeni hrani, da nikoli ne stradamo in nam ni treba šteti kalorij ob vsakem grižljaju.

Večen problem: kako se znebiti oblog na trebuhu?
Trebuh je poleg zadnjice najbolj problematična točka ženskega telesa, kar opazimo predvsem takrat, ko po dolgi zimi ponovno pomerjamo kopalke. A samo telovadba pred odhodom na morje po mnenju zvezdniškega osebnega trenerja Jamesa Duigana ne bo dovolj. Še bolj pomemben naj bi bil tip vašega trebuha oziroma razlog, zakaj so nastale maščobne obloge. V osnovi naj bi tako obstajalo pet tipov trebuha, razdeljeni pa naj bi bili glede na to, v katerem delu se nam nabira maščoba, zato je temu potrebno prilagoditi tako prehrano, kot tudi obliko športnega udejstvovanja.