nasilni partner

Tjaša Hrovat: 'Nevarno je, če nasilno vedenje zamenjujemo z izražanjem ljubezni'
Odnosi z drugimi so lahko čudoviti ali težavni. Na to lahko vplivamo tudi sami, in sicer tako, da smo bolj izbirčni in pazljivi pri tem, s kom se družimo in se raje obkrožimo z ljudmi, ki nas imajo resnično radi. In prav zato moramo včasih v svojem življenju sprejeti pomembne odločitve ali samo doumeti, da so se naše sanje o popolni in večni ljubezni razblinile v trenutku, ko smo postali ujetniki odnosa, v katerem se dogajajo najrazličnejše oblike zlorabe.

Zakaj ostajamo v nasilnem odnosu?
Nežni objemi in veselje, a kmalu so padle težke besede, udarci, brez slišanega krika na pomoč. V Sloveniji naj bi okoli 20 % žensk prav zdaj, v tem trenutku, doživljalo eno od oblik nasilja, medtem ko so neuradne številke po vsej verjetnosti še višje. Med žrtvami je več žensk, a niso edine, saj je žrtev nasilja lahko vsak. Mogoče je to ženska, ki je šla mimo vas v trgovini, sosed, ki gleda v tla, fantek, ki se na igrišču edini ne igra ... Žrtve pogosto molčijo in ne spregovorijo o tem, kaj se v resnici dogaja doma za zaprtimi vrati. In dogaja se lahko veliko, tudi v njih samih, od občutkov manjvrednosti, strahu, sramu do nemoči in vdanosti v usodo. O nasilju v odnosih, o ljubezni, ki boli, smo se pogovarjali tudi s svetovalko Tjašo Hrovat iz Društva za nenasilno komunikacijo.

Nadzor, manipulacija, teror. Si res to zaslužim?
Psihično nasilje v partnerskem odnosu je v današnjem času ena od najpogostejših oblik nasilja, pa vendarle je problematika pogostokrat spregledana, opravičena ali zanikana. Želja po ohranitvi odnosa, zatiskanje oči in zatajevanje svojih potreb so velikokrat močnejši od tega, da bi se psihičnemu nasilju odločno uprli in odnos zaključili.

5 razlogov, zakaj ženske ostajajo v nasilnih razmerjih
Vsi smo že slišali za takšno ali drugačno zgodbo o nasilju v družini, predvsem psihično nasilje (v obliki zmerjanja, čustvenega izsiljevanja in groženj). Zakaj ženske pravzaprav ostajajo v tovrstnih razmerjih? Zakaj preprosto ne odidejo in zapustijo svojega partnerja, zakaj ga branijo in zagovarjajo ter se vračajo v sebi škodljivo okolje? Psihično in fizično nasilje sta prisotna tudi v slovenskih družinah in o tem se je treba pogovarjati ter žrtvam po svojih močeh tudi pomagati.

Kako se rešiti iz nasilnega razmerja?
Živijo, Brane. Imam vprašanje, za katerega sem se dolgo časa odločala, če bi ga sploh postavila. Naj razložim svojo situacijo. Stara sem 20 let in imam fanta, ki me ima sicer zelo rad, ampak kadar se razjezi, postane nasilen in govori grozne besede. Skupaj sva že eno leto in sčasoma mi je začel prepovedovati stvari. Naj jih omenim samo nekaj: ne dovoli mi, da grem iz hiše, zahteval je, da se ne družim več s prijatelji in redno mi stika po telefonu. Ko se želim o tem pogovoriti, da vseeno želim še imeti kaj od mladosti, začne name kričati in me zmerjati. Če omenim, da imam vsega dovolj, mi začne groziti. Lahko bi rekli, da me ne spusti iz svojih "krempljev". Zavedam se, da bi morala prekiniti takšno razmerje, ampak kako, če se ga bojim. Prosim te, pomagaj mi.

Med seksom zavpila tuje moško ime in pristala v bolnišnici
Trenutek intime se je za mlad italijanski par končal precej tragično. Po romantično preživetem večeru sta zlezla pod rjuhe, ženska pa je v trenutku strasti pomotoma izrekla napačno ime. Moškemu je prekipelo in je dekle močno pretepel.

Motnja - seks v globokem spancu
Čeprav se sprva zdi kot nekaj zabavnega, je motnja, pri kateri posamezniki seksajo v spanju, lahko zelo moteča in osebam s seksomnijo kot njihovim bližnjim zagreni življenje. Med nezavednim seksom v spanju lahko namreč pride celo do posilstev.