nepal

Slovenka, ki se je pred tremi leti preselila v Dubaj
Hana Brvar, 26-letna pravnica iz Zagorja ob Savi, priznava, da nikoli ni razmišljala o tem, da bi postala stevardesa, kaj šele, da bi se iz majhnega kraja s slabimi sedem tisoč prebivalci preselila v največje mesto v Združenih arabskih emiratih, ki ima več kot tri milijone prebivalcev. "Torej ne, moja zgodba se ne začne z otroškimi sanjami o letenju okoli sveta. Vedno pa sem rada odkrivala tiste skrite kotičke držav. Ne turističnih delov. To rada počnem še danes," pravi in dodaja, da ko se je pred tremi leti prijavila na delovno mesto stevardese, ni imela velikih pričakovanj. Želela si je predvsem veliko potovanj, lep zaslužek, avanturo življenja in zgodbe, ki jih bo z veseljem nekoč pripovedovala svojim otrokom in vnukom.

Načrtujete potovanje v Indijo? To morate vedeti!
Težko boste kjerkoli na svetu našli več kontrastov, kot v barviti Indiji, deželi z več kot milijardo prebivalcev. Tu so zbrane najstarejše in najrazličnejše religije sveta; na enem koncu mest si je mogoče ogledati najdražje hiše na svetu, na drugem neznosno revne brezdomce, ki tako rekoč umirajo na cestah. Gre za izjemno zanimiv del sveta, ki ga je preprosto treba obiskati, a je ob tem dobro upoštevati nekaj napotkov, da od popotovanja ne bo ostal grenak priokus.

1 leto se je spremenilo v 4 leta, 35 držav in 151 tisoč sledilcev na Instagramu
22-letna Nicola Easterby iz Brisbanea vodi blog Polkadot Passport, na kateem piše o svojih neverjetnih potovanjih. Na potovanje se je prvič odpravila, ko je bila stara 15 let in je odpotovala v Kambodžo. Lahko bi rekli, da je bil to trenutek, ko se je v potovanja zaljubila in od takrat je prepotovala že dober del sveta. Pred štirimi leti se je celo odločila, da si vzame eno leto odmora od študija in se k njemu ni nikoli vrnila. Njena potovanja plačujejo podjetja, na Instagramu pa ji sledi več kot 150 tisoč sledilcev.

Ko se je začelo tresti, so vsi zbežali iz hiše – a eden je manjkal
Dobra dva tedna po katastrofalnem potresu v Nepalu, je državo ponovno streslo. Tuje tiskovne agencije poročajo o novih smrtnih žrtvah in obupu domačinov, ki so izgubili tako rekoč vse. Med njimi je tudi družina Šrešta, ki ni izgubila samo domovanja, temveč tudi najmlajšega sina.

V sedmih dneh dvakrat na vrh sveta
Chhurim Šerpa je 29-letna Nepalčanka, ki je kot prva Zemljanka v sedmih dneh kar dvakrat stala na vrhu sveta. Po napornih kondicijskih in psiholoških pripravah se je v vsega tednu dni kar dvakrat povzpela na Mount Everest in si tako uresničila željo iz otroštva – vpisala se je v Guinnessovo knjigo rekordov. A tu se njena zgodba še ne konča. Odločena je namreč, da se bo na Everest odpravila še enkrat – tokrat s kitajske strani – na spisku njenih bodočih izzivov pa so tudi najvišji vrhovi vseh šestih celin sveta.

Pushpa Basnet, mati korajža nepalskih otrok
Pushpa Basnet ne potrebuje budilke. Vsako jutro jo namreč v njenem dvonadstropnem domovanju v nepalski prestolnici Katmandu zbudi smeh štiridesetih otrok, s katerimi si deli streho nad glavo. Medtem ko jim pomaga obleči šolske uniforme, se zdi, da je njena življenjska naloga biti njihova mati. A resnica je nekoliko drugačna in veliko bolj zapletena. Vsi ti otroci so nekoč namreč živeli v nepalskih zaporih skupaj z obsojenimi starši, 28-letnica pa jim je ponudila dom, hrano, izobrazbo in dostojno življenje.

Nepal bo pravno priznal tretji spol
Nepalski homoseksualci, biseksualci in transseksualci so v četrtek pozdravili odločitev vlade, po kateri jih bodo lahko državne institucije po novem priznavale kot tretji spol. Na identifikacijskih dokumentih bo tako poleg moškega in ženskega spola še označba "drugo".

Prvoaprilski šali povzročili težave v Nepalu in Izraelu
Izraelska mornarica je bila letos žrtev prvoaprilske šale. Tri vojaške ladje, zasidrane v izraelski Haifi, so prejele ukaz, naj se še v nedeljo udeležijo vojaških vaj pred obalo Italije, ki jih ni bilo. Prvoaprilska šala je bilo domnevno tudi obvestilo o podtaknjeni bombi v Nepalu, zaradi katerega je imelo letalo za Dubaj več ur zamude.

Najmanjši človek na svetu
Najmanjši človek na svetu naj bi bil Čandra Bahadur Dangi, 72-letnik iz Nepala, ki je velik 54,6 centimetra in ima 12 kilogramov. Po uradni meritvi predstavnika Guinnessove knjige rekordov je Dangi prejel kar dve nagradi, in sicer za najmanjšega živečega človeka in najmanjšega odraslega človeka na svetu.

V Nepalu izbrali najlepšega slona
Na jugozahodu Nepala se je odvilo vsakoletno lepotno tekmovanje slonov. Ogromne živali so ponosno paradirale po odru, nato pa je strokovna žirija izbrala najlepšega. Naslov lepotne kraljice je na koncu pripadel 15-letni slonici Kali.

Nepal bo ponovno izmeril višino Mount Everesta
Nepalska vlada je naročila novo meritev najvišje gore na svetu, Mount Everesta. Za ta korak se je vlada odločila zaradi vse pogostejših trditev Kitajske in zahodnih alpinističnih naprav, da splošno uveljavljen podatek o višini gore – 8448 metrov – ne drži.

V Nepalu prva lezbična poroka dveh Američank
Hindujsko svetišče Dakshinkali na obrobju Katmanduja je gostilo prvo lezbično poroko v Nepalu. Večno zvestobo sta si obljubili Američanki, 48-letna Sarah Welton in 41-letna Courtney Mitchell.