neravnovesje

Partner ni tvoj otrok: Ohranite zdravo ravnovesje v odnosu
Vloge v partnerstvu in družini imajo svojo funkcijo in namen. Čeprav so danes vloge vedno bolj liberalno določene, je pomembno, da se jih kljub vsem držimo, ker glede na notranje psihološke arhetipe in čustvene potrebe vsaka izpolnjuje neko našo potrebo.

Ali ste vedeli, da januar velja za najbolj depresiven mesec v letu?
Januar že dolgo velja za najbolj depresiven mesec v letu, tretji ponedeljek v januarju pa je bil označen celo za najbolj depresiven dan v letu. Letos bo tako imenovani 'otožni' ponedeljek padel na 20. januar, ta datum pa naj bi bil celo znanstveno dokazan, čeprav so nekateri še vedno mnenja, da gre zgolj za trženjsko potezo.

Telovaditi med menstruacijo? – Seveda, odgovarja osebna trenerka
Veliko žensk se sooča z bolečimi menstrualnimi krči, ki pa jih je mogoče omiliti z vadbo. Prav ste prebrali – čeprav bi se takrat morda najraje skrili pod toplo odejo in si privoščili počitek, strokovnjakinja za žensko vadbo in prehranska svetovalka Urška Rojko pojasnjuje, zakaj je telesna aktivnost med menstruacijo koristna, katere vrste vadbe so najučinkovitejše in kako telovadba pozitivno vpliva na telo.

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

Navade, ki bodo pospešile vaš metabolizem
Metabolizem igra ključno vlogo pri kurjenju kalorij. Osebe, ki imajo težave s prekomerno težo ali želijo shujšati, največkrat zanima, kako pospešiti presnovo. Obstaja veliko načinov, ki lahko prispevajo k pospešenemu delovanju metabolizma, nekaj pa jih razkrivamo v nadaljevanju.

Tega nikoli ne bi smele početi na prazen želodec
Verjetno se zavedate, da nekaterih stvari enostavno ni priporočljivo početi na prazen želodec, toda zelo verjetno tudi same počnete vsaj eno od spodaj naštetih stvari, preden končno pojeste še kako potreben zajtrk.

Kdaj je dolžina menstruacije lahko razlog za skrb?
Menstruacija normalno traja od tri do osem dni in se običajno začne s temnejšo in močnejšo krvavitvijo, ki po nekaj dneh postane šibkejša in na koncu izzveni. O daljših menstruacijah govorimo, če trajajo dlje, lahko pa jih spremljajo tudi obilnejše krvavitve, ko ženska v prvih dneh menja vložek na vsako uro. Kje so lahko vzroki in kako ukrepati, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Hormoni vplivajo na hujšanje. Kaj je ključ do uspeha?
Za mnoge ženske je hujšanje zahteven proces, saj kljub strogim dietam in redni vadbi pogosto ni in ni želenih rezultatov. Razlogi so lahko različni in eden med njimi je tudi hormonsko neravnovesje. Kako in kateri hormoni vplivajo na izgubo teže ter kako si pomagati, razkriva certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Horoskopska znamenja, ki najpogosteje jokajo
Eden od ključnih vidikov naše osebnosti je način izražanja čustev in danes bomo raziskali, katera horoskopska znamenja so znana po svoji globoki čustveni plati in nagnjenosti k solzam.

Zakaj so datlji tako koristni?
Datlji vsebujejo veliko vlaknin in antioksidantov, njihove prehranske koristi pa lahko podpirajo tudi zdravje možganov in preprečujejo bolezni. So zelo bogati s piridoksinom (vitaminom B6), vitaminoma A in K ter vsebujejo veliko vlaknin, ki so zelo pomembne za zdravje in splošno počutje, a je zanje dokazano, da jih Slovenci zaužijemo premalo.

Kako vremenske spremembe vplivajo na menstrualni cikel?
Menstrualni cikel je naravni proces v življenju vsake ženske, ki se ponavlja mesečno. Vendar pa lahko številni dejavniki, vključno z vremenskimi spremembami, vplivajo na menstrualne cikle žensk. Na to nakazujejo tudi številne študije, ki kažejo, da lahko spremembe vremena, še posebej v zimskem času, vplivajo na telesne in čustvene vidike menstrualnega cikla.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Kaj jesti pred in po treningu teka?
Vsi ljudje za optimalno delovanje našega organizma potrebujemo zadostno količino vseh potrebnih makro- in mikrohranil. "Za tekače, tudi rekreativne, pa je pomembno, da je vnos predvsem beljakovin in ogljikovih hidratov še nekoliko višji. Beljakovine so namreč pomembne, da ohranimo naše mišice aktivne, močne in prožne, z večjim vnosom ogljikovih hidratov pa bomo zapolnili svoje glikogenske zaloge in imeli posledično več energije za optimalen tekaški trening," pojasnjuje osebni trener Matic Kolenc, ki je na razne maratone pripravil že kar nekaj posameznikov. Če torej rade tečete in želite svojo tekaško formo še izboljšati, hkrati pa med samim tekom tudi maksimalno uživati, je še kako pomembno, kaj jeste nasploh, pa tudi pred in po treningu.

Zakaj se pojavijo dlake na obrazu?
Čeprav lepotni standardi narekujejo, da imajo ženske gladko kožo brez dlak, je povsem običajno in povsem normalno imeti dlake na obrazu, bodisi vzdolž čeljusti, nad ustnicami ali na bradi. Ugotovite, ali so dlake na obrazu razlog za skrb in ali je čas, da poiščete zdravniški nasvet.

Rozacea: kako omiliti znake in kateri izdelki pomagajo?
Rozacea, ki jo spremljajo rdečica, vidne razširjene majhne žilice in včasih tudi vnetne bunčice ter gnojni mehurčki, se najpogosteje pojavlja pri ženskah med 30. in 50. letom starosti.

To se zgodi v telesu, če ste spolno neaktivni
Vsaka ženska si zasluži uživati v zdravi in lepi spolnosti. A ne bomo pametovali, kolikokrat tedensko bi morali pari imeti spolne odnose in kateri so najboljši položaji za dosego vrhunca. Ne, tokrat bo govora, kako pomembni so v resnici zdravi spolni odnosi v življenju nasploh (tudi v zrelejših letih) in kaj storiti ob morebitnih težavah.

Zakaj med menstruacijo naraste teža?
Med menstruacijo lahko naraste teža. Vzroki so različni, med njimi so hormonska nihanja, zastajanje vode v telesu ali povečana presnova. Zakaj ženske pred ali med menstruacijo hrepenimo po sladkem, čokoladi, slanih, bolj kaloričnih prigrizkih in kako si lahko pomagamo, da bi vseeno raje posegale po zdravi prehrani, je razkrila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Strokovnjakinja razkriva vse, kar morate vedeti o negi kože pozimi
Mrzlo zimsko obdobje marsikomu prinaša težave s kožo. Še bolj suha in razdražena koža, povečana rdečica, neprijetni občutki zatezanja in pusta, izsušena koža. To še predobro občutite vsi, ki imate že v drugih razmerah suho in občutljivo kožo.

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Kako bi morale skrbeti za maternico?
V hitenju in stresu modernega življenja pogosto pozabimo na maternico. Ne posvečamo se ji in v bistvu malo vemo o njej, čeprav brez nje ni novega življenja ter igra pomembno vlogo v ženskem življenju in zdravju nasploh. Kaj bi morale vedeti o njej ter kako jo negovati in skrbeti zanjo, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Zdrava samopodoba je ključ do boljših odnosov
Samopodoba ima velik vpliv na vse naše odnose, zato je pomembno, kako gledamo nase in koga vidimo, ko se pogledamo v ogledalo. Občutki, da nismo dovolj dobri, nenehne skrbi, kako smo videti, kaj si drugi mislijo o nas, in še in še ... Vse to nam lahko kroji življenje, celo tako zelo, da v odnosih pristajamo na manj. Besede 'NE' skoraj ni v našem besednjaku, saj za ljubezen prosimo, moledujemo, ker verjamemo, da si ne zaslužimo česa več. Ampak kako nas bodo imeli drugi radi, če sami sebe nimamo dovolj? O samopodobi v odnosih smo se pogovarjali s psihoterapevtko Diano Ploj Zec.

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Zakaj bi morali piti alkalno vodo?
Neravnovesje kislin in baz prizadene tako organe izločanja (pljuča, ledvice, črevesje, kožo in jetra) kot tudi ostale procese v telesu. Kaj povzroči zakisanost našega telesa?

Tudi moškim ni do spolnosti! Ampak, kdaj?
Ko da moški pobudo za skok med rjuhe, je običajno ženska tista, ki ima 1001 izgovor. Pa je res tako? Vse bolj se zdi, da gre samo za klasičen stereotip, ki nima veliko povezave s spolnim življenjem parov. Kar nekaj partnerskih nesoglasij namreč temelji na moški pasivnosti, ki jo ženske opisujejo kot nezainteresiranost za spolnost, hlad med rjuhami in celo dolgotrajno obdobje spolne nepotešenosti. Imata težave za vrati spalnice? Izpostavljamo nekaj ključnih razlogov, da mu ni (več) do spolnosti.

Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?
Potreba po odstranjevanju dlak izvira že iz davne preteklosti, saj je že v starem Egiptu gladko telo brez dlak predstavljalo pripadnost višjemu socialnemu sloju. Dandanes je lasersko odstranjevanje dlačic eden najpogosteje opravljenih tretmajev v estetskih in dermatoloških klinikah v Evropi in drugod po svetu. V veliki večini se zanj odločajo ženske, v zadnjem času pa je zaznan porast tudi pri moški populaciji.

Po 40. letu se lahko pojavijo težave v spolnosti. Naj ne bodo tabu!
Z leti se spreminja spolna sla in težave v spolnosti ne bi smele biti tabu. Zaupajte jih ginekologu, ki vam bo znal svetovati in pomagati, o njih pa se odkrito pogovorite tudi s partnerjem. Razkrijte mu želje, potrebe, pričakovanja, spolne fantazije. Ne bojte se sprememb in po želji vpeljite v vajino intimo (nove) spolne pripomočke. Škoda bi bilo, da bi se odpovedale užitkom in spolnosti zaradi težav, ki jih je moč odpraviti.

Strokovnjakinja razkriva recept za naravno masko, ki spodbuja rast las
V sodobni družbi so lepi, dolgi in zdravi lasje sinonim zdravja, samozavesti in uspeha. Izpadanje las je lahko zelo hud čustven stres in pritisk, še posebno za ženske. Vsepovsod se nam z reklam smejijo lepotice z močnimi in bujno bleščečimi lasmi in že od vedno so lasje tisti, skozi katere izžarevamo svojo moč in privlačnost. Ravno zato so lasje za marsikoga, ki se bojuje s prekomernim izpadanjem, velika psihična obremenitev.

Strokovnjakinja svetuje, kakšna je pravilna nega suhe kože
Suha koža in z njo povezani občutki neudobja so zelo pogosta težava. Neprijeten občutek zatezanja, iskanje novih krem, ki bodo dajale prijeten in bogat občutek, luščenje kože ali celo srbečica in občutljivost sta pri suhi koži pogosto prisotna. Stanje pa se običajno poslabša v jesensko-zimskem obdobju, ki je pred nami.

Poškodovana kožna bariera: kako izboljšati stanje?
Suha koža? Izsušena? Občutljiva? Nikakor ne najdete ustrezne kozmetike? Vaša koža ob nanosu novih produktov hitro reagira? Vas spremlja neprijeten občutek zatezanja? Ste obupali nad iskanjem kozmetike?

Kdaj so za odvečne kilograme krivi hormoni?
Hormoni so lahko razlog za številne zdravstvene težave, pomanjkanje libida, težave s spancem, nepravilnosti na koži, nihanje razpoloženja, anksioznost in depresijo ter težave s presnovo, zamaščenimi jetri in prekomerno težo.