nezdrava

Živila, za katera verjameš, da so zdrava, a v resnici niso
Kaj je zdrava hrana in katera živila so tista, ki ne smejo manjkati v tvoji prehrani? To je večno vprašanje, ki bega marsikaterega posameznika, saj nas raznorazne diete in prehranski guruji prepričujejo, da določenih živil ni dobro uživati oz. obratno, da nekaterih nikakor ne smemo izpustiti iz svoje prehrane.

Šokiralo vas bo, kako je shujšala
43-letna pevka in igralka Christina Aguilera še naprej vzbuja skrb oboževalcev zaradi drastične izgube teže. "Preveč je suha," pravijo.

Top trik: zamenjaj hitro prehrano za zdravo alternativo
Čeprav ni nič narobe, če občasno uživate v svoji najljubši hrani, tudi tisti, ki ni najbolj zdrava, pa hitra in nezdrava prehrana ne bi smela biti del vaše vsakodnevne rutine. V nadaljevanju razkrivamo top trike, ki vam bodo pomagali, da boste tako imenovani 'junk food' zamenjale z zdravimi različicami.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Nezdrava prehrana, hiter tempo življenja, stres in uživanje antibiotikov lahko kaj hitro porušijo našo prebavo. Pojavijo se prebavne težave, kot so napihnjenost, napenjanje in bolečine v trebuhu. Na srečo lahko že z majhnimi spremembami v svojem življenjskem slogu bistveno pripomoremo k urejeni prebavi in se znebimo težav z napihnjenostjo.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

5 razlogov, zakaj novoletne diete nikoli niso uspešne
S prihodom novega leta se večina med nami odloči, da bomo bolj zdravo jedli in veliko več telovadili. Tako se s 1. januarjem podamo na dieto, ki na našem krožniku dovoljuje le piščanca in brokoli, kar je seveda recept za neuspeh. Tako stroga dieta nikoli ne more biti uspešna, to pa ni edina napaka, ki jo naredimo, ko se odločimo, da bomo spremenili svoj življenjski stil, in zaradi katere nam bo spodletelo.

Zakaj se redite, čeprav ne jeste ogljikovih hidratov?
Če ste na dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, s katero mnogi uspešno hujšajo, kilogrami na tehtnici pa se ne spreminjajo in ne veste, zakaj, vam v nadaljevanju razkrivamo najpogostejše možne razloge.

'Skinny fat': vitko ni vedno tudi zdravo
Suha ženska ni nujno zdrava in fit. Mogoče je namreč, da ima preveč telesne maščobe in premalo mišične mase, kar je ravno tako nevarno za zdravje kot debelost pri povišanem indeksu telesne mase. Na kakšen način lahko preverite, ali ste "skinny fat", in kako lahko dosežete zdravo telesno sestavo, je obrazložil klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Napaka, ki jo delamo vsi in škodi našemu zdravju
Z vodo boste telo očistili toksinov, se znebili odvečnih kilogramov, izboljšali boste počutje, vaša koža bo zdrava in sijoča, izboljšalo pa se bo tudi zdravje vaših las. Vse lepo in prav, a ni vsaka voda dobra voda. Če tudi vi sodite med tiste, ki pogosto pijejo vodo, ki je v kozarcu ali steklenici stala vso noč, delate eno izmed najbolj pogostih napak, ki lahko škoduje vašemu zdravju.

Vadba, ki je najboljša za kurjenje maščob
Lahko pojemo za enako kalorij zelenjave in beljakovin ter enako kalorij slaščic za iste učinke? Ali je razlika, če nekaj pojemo zjutraj ali pozno zvečer? Pomaga, če se odrečemo večerji? Kakšna vadba je za ženske najboljša za kurjenje maščob in za hujšanje? Kolikokrat tedensko bi morale telovaditi in koliko minut za najboljši učinek? Odgovarja strokovnjak Mario Sambolec.

Toliko kilogramov (in nič več!) je še zdravo izgubiti na teden
"Čudežne" diete niso zdrave in praviloma nimajo dolgotrajnega učinka. Koliko kilogramov tedensko je še varno izgubiti in koliko manj kalorij je še primerno zaužiti? Zakaj med hujšanjem niso merodajne številke na navadni tehtnici, temveč bi se morali osredotočiti na druge dejavnike, na denimo pridobivanje mišične mase in na izgubo maščob ter na obseg? Pojasnjuje svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.

Najpogostejše napake, ki jih delate na poti do fit postave
Ne glede na to, ali se za spremembo življenjskega sloga odločate v želji po izgubi kilogramov in lepši postavi ali pa si želite zgolj izboljšati splošno zdravje in počutje, je ključnega pomena, da ugotovite, kaj je razlog, da vedno znova obupate. V nadaljevanju izpostavljamo, katere so tiste najpogostejše napake, ki jih predstavnice nežnejšega spola delamo na svoji 'misiji' do lepšega telesa in bolj aktivnega življenjskega sloga. Se v kateri prepoznate?

Kaj je paleo dieta in zakaj je tako priljubljena?
Nekoč so se tako prehranjevali naši davni predniki, ampak, ali je paleolitska dieta zdrava in varna tudi za "modernega" človeka? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter.

Kaj narediti, če ste preveč pojedle?
Pred nami so božični prazniki, ki jih vsako leto zaznamujejo številne zabave in praznovanja, na katerih se hitro zgodi, da pretiravamo s hrano in preveč pojemo. Prenajdenje nas pusti brez energije, napihnjene in s pogostimi želodčnimi težavami. V nadaljevanju razkrivamo nekaj nasvetov, kaj narediti v takšnih primerih ...

Seksologinja pojasnjuje, kakšno moč in pomen ima seks
Strast, vznemirjenje, dotik in neustavljiva kemija, ki združuje par v postelji, ko skupaj postaneta eno. Spolnost igra pomembno vlogo v partnerskem odnosu, saj neguje željo tako po partnerju kot po odnosu z njim. Ne gre samo za telesno ugodje, ampak partnerja povezuje tudi v najintimnejših in najranljivejših trenutkih, ko se predata drug drugemu. Prav zato nanjo ne moremo gledati izključno kot na spolni akt, še posebej v ljubezenskih odnosih, ko spolnost postane nekaj več in jo lahko doživljamo v povsem novih sferah. Lahko vključuje nežnost, ljubkovanje, zaupanje in še marsikaj drugega. Kakšno moč ima torej spolnost v partnerskem odnosu in kaj vse vpliva na to, kakšno bo naše spolno življenje? O tem smo se pogovarjali tudi s seksologinjo Vesno Jarc.

Kaj je kalorijski deficit in kako ga doseči?
Kalorični deficit je učinkovit način za zdravo in trajnostno hujšanje, dosežete pa ga lahko na preproste načine, ki ne zahtevajo drastičnih sprememb. Treba se je zavedati, da je v ta proces potrebno vstopiti počasi. Če boste drastično zmanjšali svoj dnevni kalorični vnos na recimo 1200 kalorij dnevno, lahko s tem upočasnite presnovo telesa, izgubo mišične mase in zmanjševanje bazalnega metabolizma.

Kako si lahko pomagate pri vaginalnih težavah?
Pravilna nega in higiena intimnih delov z blagimi mili brez dišav, izbira naravnih materialov, zdrav način življenja, varna spolnost, redni ginekološki pregledi in na splošno skrb za vaginalno zdravje so v življenju vsake ženske zelo pomembni. A pri vsaki obstaja tveganje za vaginalne težave, ki lahko močno prekrojijo naš vsakdanjik. Na vprašanja, katere so najpogostejše "težave tam spodaj", kako jih prepoznati, kako si lahko pomagamo same in kdaj je nujno poiskati zdravniško pomoč, je odgovorila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra Alison Kogoj.

10 navad najbolj zdravih in uspešnih ljudi na svetu
Ali veste, katere so tiste skrivnosti, ki jih dan za dnem upoštevajo najuspešnejši in najbolj zdravi ljudje? Najbolj zdravi in uspešni ljudje imajo življenje v svojih rokah, svoje slabe rutine pa spreminjajo v dobre navade, ki prerastejo v bolj zdrav in uspešen način življenja.

Slovenka neznancu poslala intimne fotografije, zdaj pa ...
Dragi Brane, v razmerju sem 30 let, moja leta pa hitijo proti 50. letom. Z vzponi in padci v vseh teh letih, a moram reči, da je najin odnos dokaj dober. Težava pa je v tem, da dela 130 km stran od doma, kar pomeni, da zjutraj gre, zvečer pride. Otroci so že veliki, meni pa manjka družba, pogovori, nežnosti ... Skratka, ubija me ta samota. Saj veš, vikend ne more nadoknaditi vsega. Posledično sem pred več kot 10 leti začela uporabljati spletno klepetalnico, kjer sem z nekom ustvarila nekakšen virtualen odnos. Vse sva se lahko pogovarjala, si pošiljala tudi intimne fotografije. Tega sem se počasi naveličala in prekinila stike. Zdaj po več letih pa me izsiljuje s temi fotografijami. Moram povedati še to, da se fizično med nama ni nič zgodilo, on pa je očitno sanjal drugače in si vse skupaj predstavljal po svoje. In zdaj sem v dilemi .... Naj možu to povem. Priznam, sram me je o tem govoriti z njim. Ali naj molčim in čakam kaj bo? Bojim se njegove reakcije. Saj vem, kar si si skuhala, to tudi pojej ...

Psihološki opomniki za trenutke, ko nam ne gre nič prav
Vsak od nas se občasno sreča s trenutki ali celo daljšimi obdobji, ko se zdi, da se je vse zarotilo proti nam. Slaba obdobja so del življenja in nerealno bi bilo pričakovati, da bo vedno vse teklo tako, kot si želimo. Morda so posredi preizkušnje v odnosih, morda karierni izzivi, študijske prepreke, zdravstvene težave ali kaj čisto tretjega. Včasih se celo združi več dejavnikov hkrati, kar zahteva od nas še veliko več moči in volje. Kako ravnati v takšnih trenutkih ravnati? Paničarjenje ali vdajanje brezupu zagotovo ni konstruktivno, prav tako ne druga skrajnost, ki jo imenujemo nezdrava pozitivnost. Veliko pametneje se je opreti na konstruktivne psihološke opomnike, ki nam nudijo realnejši pogled na življenje. Shranite si jih za trenutke, ko boste potrebovali malce bolj prizemljene nasvete ali afirmacije.

Najboljši nasveti in izdelki za nego kože
Koža je eden izmed naših največjih organov in predstavlja obrambo pred zunanjimi dejavniki. Sestavljena je iz treh slojev: povrhnjica, usnjica in podkožje. Glavna naloga kože je, da nas ščiti pred vdorom bakterij, virusov, UV-žarkov in pred raznimi kemikalijami.

Najboljši vitamini za zdrave in močne lase
Vsi vemo, da več, kot imamo v telesu kolagena, bolj napeta je naša koža, bolj trdne so naše kosti in bolj močni, dolgi in sijoči so naši lasje. Kolagen igra veliko vlogo v zdravju črevesja, v pravilni absorpciji hranil iz hrane, vpliva na uravnano delovanje hormonov, je nepogrešljiv pri zmanjševanju maščobnih oblog in je nujen, ko govorimo o preprečevanju prehitrih vidnih in »nevidnih« znakov staranja.

6 navad in razvad, s katerimi sabotiramo ljubezen
Zgodnje faze ljubezni so vedno vznemirljive, intenzivni občutki pa vzbujajo prepričanje, da smo v usojenem odnosu, kjer bo vedno vse prav. A tudi najbolj iskriva razmerja se iz oblakov zaljubljenosti počasi spustijo na tla, partnerja pa nehote izgubita maske, ki sta jih dotlej nosila. V odnosu začnemo kazati pravo (in manj lepo) podobo sebe, se povrnemo v stare navade in čez nekaj let zapademo v stanje nezadovoljstva in zagrenjenosti. A ni potrebe, da je tako. Za dolgotrajen in zdrav odnos niti ne potrebujemo veliko. Poznavanje lastnih čustvenih potreb in potreb partnerja, zavedanje svojih škodljivih navad, delo na sebi in odnosu so bistveni elementi za zadovoljstvo v dvojini. Ko enkrat odkrijemo formulo, ki ustreza obema, je vse veliko lažje. In kaj je tisto, kar odnosu najbolj škoduje?

Povezani v ljubezni ali v travmi?
Naša predstava o ljubezni lahko vključuje tudi stvari, ki nimajo prav nobene zveze z ljubeznijo. Iz najrazličnejših odnosov, ki smo jim bili priča v otroštvu, smo se učili, kaj je in kaj ni ljubezen, zato jo lahko hitro zamenjamo ali vidimo tudi tam, kjer je ni.

Več kot 70 % ljudi si želi več takšnega seksa
Verjetno marsikdo misli, da so bili pari med pandemijo bolj spolno aktivni, a strokovnjaki ugotavljajo, da to ni res. Pandemični stres naj bi imel negativen učinek na libido in približno polovica ljudi, ki so ostali s partnerjem doma, je bila osamljenih, demotiviranih in brez želje po seksu. Po drugi strani pa tisti, ki imajo aktivno spolno življenje, preizkušajo nove stvari, kot so novi položaji, uresničevanje fantazij in seksting.

Zakaj ostajamo v nasilnem odnosu?
Nežni objemi in veselje, a kmalu so padle težke besede, udarci, brez slišanega krika na pomoč. V Sloveniji naj bi okoli 20 % žensk prav zdaj, v tem trenutku, doživljalo eno od oblik nasilja, medtem ko so neuradne številke po vsej verjetnosti še višje. Med žrtvami je več žensk, a niso edine, saj je žrtev nasilja lahko vsak. Mogoče je to ženska, ki je šla mimo vas v trgovini, sosed, ki gleda v tla, fantek, ki se na igrišču edini ne igra ... Žrtve pogosto molčijo in ne spregovorijo o tem, kaj se v resnici dogaja doma za zaprtimi vrati. In dogaja se lahko veliko, tudi v njih samih, od občutkov manjvrednosti, strahu, sramu do nemoči in vdanosti v usodo. O nasilju v odnosih, o ljubezni, ki boli, smo se pogovarjali tudi s svetovalko Tjašo Hrovat iz Društva za nenasilno komunikacijo.

Ti pari so zelo strastni, čustveni, lahko tudi bojeviti
Nesoglasja in konflikti v partnerskem odnosu so nekaj, čemur ne moremo ubežati. Normalno je, da takrat, ko z nekom prepletemo življenje, zraven pridejo tudi usklajevanje, argumentiranje, večja in manjša nestrinjanja ter iskanje kompromisov. A to nikakor ne pomeni, da razmerje ni uspešno in da imamo težave. V resnici lahko konflikti izboljšajo odnos, saj nam dajejo priložnost, da naslovimo problematične teme, ki kličejo po razrešitvi. S konstruktivnim razreševanjem lahko bolje razumemo partnerja in pridemo do rešitve, ki ustreza obema. Tokrat izpostavljamo štiri najpogostejše tipe parov in njihove načine razreševanja konfliktov.

Zakaj med samoizolacijo pojemo več (in kako s tem prenehati)
Naša življenja so se v manj kot enem letu drastično spremenila in trenutno smo sredi druge samoizolacije, kar pomeni, da imamo ponovno več prostega časa, ki pa ga seveda preživljamo doma. To za marsikoga pomeni tudi več časa za kuhanje in posledično več zaužite hrane. Zakaj med samoizolacijo več jemo in kako s tem vedenjem prenehati, si preberite v nadaljevanju.

Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
Hormoni in hormonsko neravnovesje vplivajo na naše duševno, fizično in čustveno zdravje. Ti kemični sli igrajo pomembno vlogo pri nadzoru našega apetita, teže in razpoloženja. V normalnem in zdravem stanju, endokrine žleze proizvajajo natančno količino vsakega hormona, ki je potreben za različne procese v telesu. V današnjem času pa je hormonsko neravnovesje vse pogostejša težava odraslih in tudi že otrok, saj je naše moderno življenje preobremenjeno z različnimi dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov. Hormoni v našemu telesu skrbijo za prenos sporočil in vplivajo na naše celotno delovanje.

Mastna koža, ogrci, razširjene pore, vse to so posledice ...
Nezdrava prehrana ne vpliva le na našo telesno težo, ampak pušča posledice tudi na naši koži, ki je obenem tudi najboljši pokazatelj našega odnosa do hrane.