nihanje razpoloženja

Ženske v mesecu zamenjamo kar 4 osebnosti
Ste se kdaj vprašale, zakaj imate nekatere dni občutek, da bi lahko premikale gore, spet druge pa bi najraje ostale v postelji s skodelico čaja? Razlog tiči v hormonskih spremembah, ki jih moramo spremljati in razumeti.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Superživilo, ki vpliva na zdravje kože
Ne le, da se brazilski oreščki lahko pohvalijo s številnimi pozitivnimi učinki na naše splošno zdravje, koristni so tudi za vse tiste, ki se ukvarjate s športom, nekatere raziskave pa celo razkrivajo, da ti lahko blagodejno vplivajo na zdravje naše kože.

7 razlogov, zakaj ste ves čas lačne
Če se vam pogosto dogaja, da ste lačne že eno uro po zaužitju obilnega obroka, se gotovo sprašujete, v čem je težava. Nenaden pojav lakote je največkrat posledica nenadnega padca ravni sladkorja v krvi, v članku pa razkrivamo še 6 drugih razlogov, ki lahko pojasnijo vaš nenehen občutek lakote.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

6 nasvetov, da se boste lahko uprle sladkarijam
O nevarnostih sladkorja za zdravje je bilo že veliko napisanega in vsaka izmed nas je že kdaj pomislila, da bi se morala popolnoma odpovedati sladkarijam, toda popolna opustitev sladkorjev vsekakor ni najboljša rešitev. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, s pomočjo katerih boste njihovo uživanje omejile in postavile zdrave meje.

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Za kakšno vrsto kontracepcije se največkrat odločajo Slovenke?
Prijateljica, ki je pred tremi leti rodila drugega sina in ki je pred nedavnim dopolnila 42 let, mi je razkrila, da resno razmišlja o sterilizaciji. Ne želi si več zanositi, zato se ji zdi najboljša možnost trajna zaščita. Preverite, kakšna kontracepcija je prva izbira za žensko po 40. letu, ki ne želi več roditi, in kakšna za žensko, ki si morda še želi imeti otroke!

Zakaj med menstruacijo naraste teža?
Med menstruacijo lahko naraste teža. Vzroki so različni, med njimi so hormonska nihanja, zastajanje vode v telesu ali povečana presnova. Zakaj ženske pred ali med menstruacijo hrepenimo po sladkem, čokoladi, slanih, bolj kaloričnih prigrizkih in kako si lahko pomagamo, da bi vseeno raje posegale po zdravi prehrani, je razkrila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Znaki, da v vašem telesu primanjkuje vitamina D
V zimskih mesecih, ko nismo dovolj izpostavljeni sončni svetlobi, se pogosto zgodi, da nam primanjkuje vitamina D, ki ima zelo pomembne funkcije. Poleg tega, da krepi imunski sistem, med drugim poskrbi tudi za to, da je koncentracija kalcija v telesu optimalna, njegovo pomanjkanje pa lahko privede do občutljivosti ina infekcije.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin
Če ste kaj podobni nam, potem verjetno tudi vi, ko slišite "omega-3 maščobne kisline", takoj pomislite na dodatek ribjega olja. Omega-3 maščobne kisline so ena tistih edinstvenih sestavin, ki so pomembne tako za zdravje kot za lepoto, saj imajo številne koristi za vašo kožo – ne glede na to, ali jih uživate peroralno ali jih nanašate lokalno. Z razlogom pa se imenujejo esencialne maščobne kisline, saj so nujne za delovanje vašega telesa.

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Po 40. letu se lahko pojavijo težave v spolnosti. Naj ne bodo tabu!
Z leti se spreminja spolna sla in težave v spolnosti ne bi smele biti tabu. Zaupajte jih ginekologu, ki vam bo znal svetovati in pomagati, o njih pa se odkrito pogovorite tudi s partnerjem. Razkrijte mu želje, potrebe, pričakovanja, spolne fantazije. Ne bojte se sprememb in po želji vpeljite v vajino intimo (nove) spolne pripomočke. Škoda bi bilo, da bi se odpovedale užitkom in spolnosti zaradi težav, ki jih je moč odpraviti.

Kdaj so za odvečne kilograme krivi hormoni?
Hormoni so lahko razlog za številne zdravstvene težave, pomanjkanje libida, težave s spancem, nepravilnosti na koži, nihanje razpoloženja, anksioznost in depresijo ter težave s presnovo, zamaščenimi jetri in prekomerno težo.

Simptomi in z njimi povezani hormoni
Vsake toliko časa se nam zgodi, da nenadoma postanemo potrte in utrujene, mučijo nas prebavne težave, na koži opazimo akne, pojavijo se lahko tudi težave z nespečnostjo. Gre le za nekaj simptomov, s katerimi se večkrat v življenju bori marsikatera pripadnica ženska spola in ki lahko pomenijo težave s hormoni.

Sodelujte v nagradni igri in osvojite želen preventivni pregled
Hormonsko neravnovesje je dandanes ena najpogostejših zdravstvenih težav odraslih. Razlog za to je moderen način življenja, ki ga narekujejo hiter tempo, stres, premalo spanja, nezdravo prehranjevanje in pomanjkanje telesne aktivnosti. Vse to so dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov, kot so estrogen, testosteron, kortizol, inzulin, progresteron, serotonin in ščitnični hormoni. Ti so namreč tisti, ki odločajo, ali se boste v svojem telesu počutili dobro ali ne.

4 razlogi, zakaj imate lahko močno menstruacijo
Medtem ko je povsem normalno, da je menstruacija kakšen mesec močnejša, pa bi morale v primeru, da se ta pojavlja že več mesecev zapored ali morda od nekdaj, na zdravniški pregled. Razlogi za močnejšo krvavitev so različni. Lahko gre za težave s ščitnico, hormonsko neravnovesje ali fibroid. Eden od razlogov je lahko tudi endometrioza.

7 dni vsak dan pijte limonin sok in prečistite telo
Če želite spremeniti svoj videz in izgubiti kakšen odvečen kilogram, se rešitev skriva v limonah. Da, prav ste slišale. Ta priljubljeni sadež je dober ne le za krepitev imunskega sistema, ampak je tudi odlično orožje proti odvečnim kilogramom. Limonina dieta hitro topi maščobo, krepi organizem in prečisti kri. Z njeno pomočjo pa boste ne samo shujšale, ampak poskrbele za detoks telesa.

Kakšni so znaki menopavze in kako si lahko pomagate?
Menopavza navadno nastopi med 41. in 59. letom starosti. Povprečna starost žensk v Sloveniji ob nastopu menopavze znaša 47 let. V nekaterih primerih pa nastopi že prej, celo pred 40. letom starosti. Navadno se ženske v tem času spopadajo s številnimi težavami in simptomi, ki lahko trajajo mesece ali celo leta in morebiti tudi vplivajo tudi na kakovost življenja.

'Kje piše, da moramo biti stalno dobre volje in se počutiti najboljše?'
Pa je zopet tukaj. Poln pričakovanja in zimske radosti. Mesec december. Mesec, ki v nas prebuja nekaj romantičnega, magičnega. Čeprav imamo vsi radi poletje in sonce in morje, je december kljub zimi in mrazu tisti mesec, ki je ovit v tančico čarovnije in predstavlja nekaj toplega in domačega.

'Ne zaznam utripa,' so bile zadnje besede, ki sem jih slišala. In potem tema.
Si samo ena od mnogih .. sem v zadnjem času slišala milijonkrat. A čeprav naj bi bile te besede tolažilne, ne boli nič manj. In čeprav nisem ena tistih, ki je od nekdaj sanjala o otrocih, da mi osmislijo življenje in kljub dejstvu, da me je nosečnost presenetila, je bolečina ob izgubi otroka neznosna. Na dan, ko naj bi bil zame najlepši v življenju, se je vse sesulo v prah. 'Ne zaznam utripa ...' so bile zadnje besede ginekologinje, ki sem jih slišala. In potem tema. Govorila je še kakšnih pet minut; kaj, ne vem. Trudila sem se zadržati solze, a zaman, lile so v potokih. Tri dni kasneje sem imela splav.

En teden je uživala limone, in to kar se je zgodilo, je čudež!
Da bi v čim krajšem času izgubile nekaj odvečnih kilogramov in maščobnih oblog, hollywoodske zvezdnice že nekaj let prisegajo na limonino dieto, pri kateri ne gre le za hujšanje, temveč tudi za razstrupljanje telesa. Ključ do uspeha je v zmerni prehrani, gibanju in vsakodnevnem uživanju mlačne doma pripravljene limonade, ki velja za pravo bombo vitamina C.

Težava, s katero se v Sloveniji sooča vedno več žensk
Ste opazile, da ljudje v vaši okolici pogosto tožijo, da so utrujeni in da jim primanjkuje energije za vsakodnevna opravila, kaj šele za telesno aktivnost, in da so pogosto v stresu ter živijo hiter tempo življenja? Dejstvo je, da se s težavami s ščitnico v Sloveniji spopada kar 150 tisoč ljudi, vsako leto pa na novo odkrijejo skoraj 4 tisoč novih primerov bolezni. Nihanje telesne teže, pomanjkanje energije, depresija, izpadanje las, močna in boleča menstruacija, to je le nekaj simptomov, s katerimi se vsak dan soočajo številne pripadnice nežnejšega spola. Zato so vitamini, minerali in antioksidanti, ki ohranjajo zdravje in lepoto vsake ženske, zelo pomembni!

Aktivne tudi med mestruacijo
Velikokrat je težava resnična, včasih pa le izgovor. Če sodite med tiste, ki jih predmenstrualne težave resnično spravljajo v slabo razpoloženje, vas bo razveselila novica, da so tudi 'tisti dnevi' v mesecu lahko prijetnejši. Slabo počutje, glavoboli, nihanje razpoloženja in celo bruhanje spremljajo dneve mesečnega perila skoraj devetdesetih odstotkov žensk. A kako si pomagati? Poskusite za spremembo nekaj drugačnega in na življenje poglejte z druge perspektive. Morda vam utegne koristiti nekaj praktičnih nasvetov.

Pomembno odkritje o tem za ženske velikem problemu!
Japonski in ameriški ameriški raziskovalci so odkrili neverjetno – našli naj bi namreč pravi vzrok za nihanje razpoloženja, ki doleti ženske, ko vstopijo v menopavzo. Glede na njihove rezultate so glavni krivec za to, da nam v zrelejših letih ponagajajo hormoni, naši starši.

Kako v 'tistih dneh' pregnati bolečino?
Se tudi ve vsak mesec pred in med menstruacijo bojujete s slabostjo? Slabo počutje, glavoboli, nihanje razpoloženja in celo bruhanje spremljajo dneve mesečnega perila skoraj devetdesetih odstotkov žensk. A kako si pomagati? Morda vam utegne koristiti nekaj praktičnih nasvetov, ki so se jih držale že naše babice.

Organska hrana pomladi
Navdih je našla v filmu o moškem, ki se je mesec dni prehranjeval le s hitro hrano. Odločila pa se je narediti ravno nasprotno in 30 dni jesti le surovo, organsko hrano.