nikab

Kaj je burkini?
Pod burkini, elegantne kopalke, ustvarjene za muslimanske ženske, se je leta 2004 podpisala libanonsko-avstralska modna oblikovalka Aheda Zanetti, ki pravi, da je kontroverzne kopalke ustvarila, ker je ženskam želela dati svobodo, ne pa jim je odvzeti.

Ruta – statusni simbol ali znak zatiranja?
Muslimanska ruta je navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami ter predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Tema, za katero se zdi, da je vedno aktualna – tudi pri nas. Na kakšen način to oblačilo pravzaprav zaznamuje ženske, ki ga nosijo? Ženske, za katere nekateri pravijo, da so sužnje svojih moških. Kaj je resnica in kaj mit?

Je za Egipčane svoboda tudi nadlegovanje žensk?
Na svetovnem spletu se je lansko zimo znašel posnetek, na katerem se je skupina moških v egiptovski Aleksandriji znesla nad žensko in jo vlekla po ulici. Ker se je pri tem gledalcu odprl pogled na njeno spodnje perilo, jo je svetovna javnost poimenovala kar 'dekle z modrim modrčkom'. A če so vsi mislili, da gre zgolj za osamljen primer, postaja danes vse bolj jasno, da ni tako. Vsak dan znova prihajajo opozorila in pritožbe žensk o otipavanju in vseh vrstah nadlegovanja. Tovrstna dejanja naj bi dosegla celo raven epidemije, najbolj žalostno pa je, da na podlagi tega velikokrat pride do hudega nasilja.

'Ne želimo biti talci žensk, ki nosijo burko'
V Franciji je stopil v veljavo zakon, ki prepoveduje nošenje burk ali nikab na vseh javnih krajih. Prepoved je sprožila številne razprave tako v Franciji, kjer živi med štiri do šest milijonov muslimanov kot v drugih državah v Evropi in širše. V Franciji si obraz popolnoma zakriva okoli dva tisoč žensk. Slovenska islamska skupnost poudarja, da nošenje burke ni stvar vere, ampak običajev.