Zadovoljna.si

obolenja

Zdravje 31. 03. 2025 05.00

Naravne rešitve za ženske v menopavzi: delujejo ali ne?

Vročinski oblivi, nihanja razpoloženja, utrujenost, nespečnost so med glavnimi simptomi, ki jih doživljajo ženske v perimenopavzi in menopavzi. A gre za prehodno obdobje, v katerem ni treba trpeti. Ginekologinja Uršula Reš Muravec je pojasnila, katere naravne metode res pomagajo, zakaj previdnost pri prehranskih dopolnilih ni odveč ter kdaj brez strahu razmisliti o hormonskem zdravljenju.

Zdravje 13. 10. 2024 22.37

Saša Šega Jazbec živi polno življenje ob razsejanem raku: njena zgodba o moči in sreči

Nevrologinja in nekdanja vodja Centra za multiplo sklerozo v Ljubljani, Saša Šega Jazbec, se je pred petimi leti soočila z novim šokom – ponovitvijo raka, ki se je tokrat razširil v druge organe. Ob diagnozi metastatskega raka je znova stopila na pot zdravljenja. Kljub izzivom, ki jih prinaša neozdravljiva bolezen, danes živi polno življenje. Ob podpori družine, prijateljev in lastne moči pravi, da je srečna kot še nikdar prej.

Dieta 27. 09. 2024 13.35

Flavonoli, ki jih je dobro vključiti v prehrano

Flavonoli so močni naravni antioksidanti s številnimi zdravstvenimi koristmi. Vključitev teh spojin v prehrano preko raznolikega vnosa sadja, zelenjave in drugih rastlinskih živil lahko bistveno prispeva k boljšemu zdravju in dobrobiti.

Zdravje 24. 09. 2024 05.00

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?

Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Šport in zdravje 05. 08. 2024 14.31

Zakaj med hujšanjem ni dobro izgubljati mišic

Hujšanja se je treba lotiti na zdrav način. Kako zelo slabo je, če ob hujšanju stradate in nič ne telovadite, in kakšne so posledice pretirane izgube mišične mase ob izgubi odvečnih kilogramov, je razložila osebna trenerka Alenka Zakojč – coach Limony.

Zdravje 02. 08. 2024 10.11

Strokovnjakinja svetuje, kako si pomagati ob glivični okužbi nožnice

Kdaj je treba zaradi glivične okužbe nožnice obiskati zdravnika in kako si lahko pomagamo same, tudi s preventivnim ravnanjem? Z vrsto uporabnih nasvetov odgovarja licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Koža 14. 06. 2024 07.54

To je razlog, da ne želimo v kopalke

Naše telo je skozi življenje podvrženo številnim spremembam. Nekatere so dedno pogojene, druge izvirajo iz okolja, za tretje poskrbi gravitacija. Vse te spremembe pustijo sledi - največkrat na koži, ki je naš največji organ in zaščitni plašč našega organizma. Čeprav se zavedamo, da vsaka sled nosi neko zgodbo, znajo te sledi močno načeti našo samozavest. Še posebej to velja za strije, ki so pogost razlog, da poleti skrivamo svoje telo za enodelnimi kopalkami in dolgimi hlačnicami ter rokavi. Čas je, da temu naredimo konec!

Zdravje 07. 03. 2024 05.00

Blagodejni učinki savnanja za ženske

Obiskovanje savne prinaša mnogo blagodejnih učinkov na telo in duha. Redna in pravilna uporaba prispeva k izboljšanju zdravja, zagotavlja sprostitev in izboljšuje počutje. Obenem pospešuje presnovo, spodbuja proces razstrupljanja in lahko prispeva k izgubi odvečne telesne teže.

Zdravje 17. 01. 2024 05.00

Zakaj je tako pomemben kakovosten in zadosten spanec?

Ženske pogosto manj kakovostno spimo in smo bolj nagnjene k razvoju motenj spanja kot moški. Kateri so lahko vzroki za različne težave s spancem, zakaj je tako pomemben kakovosten in zadosten spanec in kakšne so lahko posledice pomanjkanja? Pojasnjuje prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., specialistka nevrologije, evropska ekspertinja za motnje spanja in vodja Centra za motnje spanja (CMS), ki je prav tako podala nekaj konkretnih nasvetov, kako poskrbeti za čim boljši nočni počitek.

Zdravje 30. 11. 2023 05.00

Kako izboljšati metabolično starost za boljše zdravje in počutje?

Biološko starost izražajo leta, ki pač "tečejo in nič ne rečejo". Ključni pokazatelj splošnega zdravja in počutja pa je metabolična starost, na katero lahko vsaj delno tudi sami vplivate. Kako jo lahko izboljšate in zakaj je to priporočljivo, je obrazložil osebni trener Blaž Slaviček.

Zdravje 20. 11. 2023 05.00

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?

Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Zdravje 11. 11. 2023 05.00

Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži

Kako na videz in zdravje kože vpliva redna telesna aktivnost, katera vadba je najboljša za bolj čvrsto, napeto in elastično kožo ter kakšna je ustrezna nega preznojene kože? Odgovarjata priznan dermatolog Igor Bartenjev in specializantka dermatologije Ana Benkovič.

Dieta 18. 01. 2024 05.00

Bučna semena: okusen prigrizek s številnimi pozitivnimi učinki

Če iščete zdrav in okusen prigrizek, s katerim bi potešile lakoto med obroki ali pa ga grizljale zvečer ob gledanju filma, so bučna semena odlična izbira. Poleg tega, da so zelo okusna, vsebujejo še številna hranila, ki pripomorejo k boljšemu zdravju.

Zdravje 19. 10. 2023 05.00

Kako upočasniti upad mišic s staranjem?

Izgubo mišične mase s staranjem lahko upočasnimo, kar je ključno za ohranjanje zdravja, gibljivosti in kakovosti življenja tudi v zrelejših letih.

Osebna rast in odnosi 05. 10. 2023 05.00

Oseba z narcistično motnjo išče svojo žrtev, ne ljubezni

Nekdo, ki je to doživel, bo tudi razumel, kaj pomeni biti žrtev v toksičnem odnosu, pa naj si gre za nasilje, razvrednotenje, žaljenje, manipulacije in tako naprej, to je izkušnja, ki te prav gotovo za vedno spremeni. In spremenila je že marsikoga, ki danes želi pomagati in odpreti oči tistim, ki še ne vidijo ... Nevarnosti. Več o tem pa v nadaljevanju.

Šport 13. 09. 2023 08.48

10 stvari, ki se zgodijo, če redno telovadite

Vsi vemo, da je telovadba najučinkovitejše sredstvo v boju proti odvečnim kilogramom, da krepi telesno kondicijo, izboljšuje razpoloženje, kvaliteto spanca in nam daje bolj pozitivno samopodbo. To pa ni vse. V nadaljevanju razkrivamo številne pozitivne učinke, ki jih ima telesna aktivnost na naše telo, zdravje in življenje.

Zdravje 11. 08. 2023 05.00

Ta živila povzročajo vnetja

Eden od vzrokov za nevarna kronična vnetja, ki lahko izzovejo številne bolezni in obolenja, je tudi neustrezna prehrana. Katera živila povzročajo vnetja in katera delujejo protivnetno, je nanizal klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Dieta 28. 07. 2023 05.00

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu

Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

Šport in zdravje 08. 05. 2023 07.57

Je glukomanan čudežna sestavina za hujšanje?

Glukomanan pridobivajo iz korenine azijske rastline konjaka in je kot prehransko dopolnilo na voljo v različnih oblikah, v prahu, v moki, v kapsulah. Kakšni so njegovi učinki, je pojasnila diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek.

Zdravje 05. 04. 2023 05.00

HPV - kako se prenaša in kakšni so znaki okužbe?

HPV so virusi, s katerimi se najpogosteje med spolnimi odnosi okužijo tako moški kot ženske v Sloveniji in drugod po svetu. Obstaja več kot 200 različnih genotipov HPV, a določeni med njimi lahko povzročijo predrakave spremembe in raka na materničnem vratu. Okužba z virusi HPV nima značilnih znakov, zato je za žensko ključnega pomena, da hodi na redne ginekološke preglede in odvzeme brisa.

Zdravje 20. 03. 2023 05.00

Za kakšno vrsto kontracepcije se največkrat odločajo Slovenke?

Prijateljica, ki je pred tremi leti rodila drugega sina in ki je pred nedavnim dopolnila 42 let, mi je razkrila, da resno razmišlja o sterilizaciji. Ne želi si več zanositi, zato se ji zdi najboljša možnost trajna zaščita. Preverite, kakšna kontracepcija je prva izbira za žensko po 40. letu, ki ne želi več roditi, in kakšna za žensko, ki si morda še želi imeti otroke!

Laura Sardinšek 21. 02. 2023 05.00

Rozacea: kako omiliti znake in kateri izdelki pomagajo?

Rozacea, ki jo spremljajo rdečica, vidne razširjene majhne žilice in včasih tudi vnetne bunčice ter gnojni mehurčki, se najpogosteje pojavlja pri ženskah med 30. in 50. letom starosti.

Dieta 06. 02. 2023 05.00

Kaj je paleo dieta in zakaj je tako priljubljena?

Nekoč so se tako prehranjevali naši davni predniki, ampak, ali je paleolitska dieta zdrava in varna tudi za "modernega" človeka? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter.

Zdravje 22. 12. 2022 05.00

Vitamini in minerali, ki okrepijo imunski sistem

V poplavi nasvetov o jemanju vitaminov, mineralov in prehranskih dodatkov skorajda več ne vemo, kaj je resnično smiselno uživati za krepitev imunskega sistema. Odgovor razkriva predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu Maša Koritnik Zadravec, magistra farmacije, specialistka klinične farmacije.

Laura Sardinšek 30. 11. 2022 06.37

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?

Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Zdravje 11. 10. 2022 07.28

Vaginalni probiotiki – da ali ne?

Vaginalni probiotiki naj bi pomagali pri lajšanju težav ob vnetjih, srbenju, pekočem občutku, povečanem belem toku, neprijetnem vonju ... Ali učinkujejo pri tovrstnih težavah, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Zdravje 07. 10. 2022 05.00

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?

Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Pomanjkanje vitamina D v telesu se kaže s pojavom osteomalacije pri odraslih in rahitisa pri otrocih, pojavijo se bolečine v kosteh in mišicah. Poznamo ga tudi pod imenom sončni vitamin, saj ga človeško telo proizvaja, ko je izpostavljeno sončni svetlobi. Ta oblika vitamina je pravzaprav vitamin D3. Sicer poznamo tudi vitamin D2, a naj bi bil vitamin D3 veliko bolj učinkovit.

Novice 05. 10. 2022 05.00

Cedevita je začela s kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' za podporo bolnikom z rakom dojke in njihovim svojcem

S kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' bo Cedevita ob novem proizvodu Pink Grejp z donacijo in vrsto aktivnosti podprla delovanje združenj s področja raka dojk na Hrvaškem, v Sloveniji, Srbiji in BiH.

Zdravje 20. 09. 2022 07.48

Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave

Jesen: poleg čudovitih tisočerih barv prinaša daljše noči, manj sonca, večje temperaturne razlike ... in prehladna obolenja. A na srečo lahko veliko, veliko naredite kar sami, da boste vseeno ostali zdravi.

Lepota 17. 08. 2022 06.24

Nega pri prhljaju ob suhem in mastnem lasišču je popolnoma drugačna

Prhljaj sicer sam po sebi ni nevaren, je pa moteč, kajti lahko srbi in je neprijeten na pogled. A na srečo je običajno prehodnega značaja in se ga lahko ob pravilni negi znebimo ali ga vsaj omilimo. Kako, je razložil znani slovenski frizer Tomaž Turk, ki je poudaril tudi ključne razlike med prhljajem, ki se pojavi ob suhem in ob mastnem lasišču.

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 850