odsvetuje

Ali lahko plavate v morju, če imate menstruacijo?
Ko se med letnim dopustom začne menstruacija, sta žalost in strah pred kopanjem globoko zasidrana v misli vsake ženske. Samo kopanje ni problem, če je morje prijetno in se upoštevajo določena pravila. Katera? Razkrivamo v nadaljevanju.

Strokovnjakinja svetuje, kako si pomagati ob glivični okužbi nožnice
Kdaj je treba zaradi glivične okužbe nožnice obiskati zdravnika in kako si lahko pomagamo same, tudi s preventivnim ravnanjem? Z vrsto uporabnih nasvetov odgovarja licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Serije Skrito v raju še ni konec
Res je, da se počasi že bližamo koncu, vseh epizod v prvi sezoni priljubljene slovenske serije Skrito v raju bo namreč zgolj 75, zdaj pa smo že na 65. delu te simpatične nadaljevanke. A kljub temu serije še ni konec, zgodilo se bo še veliko ...

Ste kdaj razmišljale o tem, da bi stresle bleščice v šampon za lase?
TikTok je zajel novi trend – bleščice v šamponu za lase. Bi si ga upale preizkusiti?

Blagodejni učinki savnanja za ženske
Obiskovanje savne prinaša mnogo blagodejnih učinkov na telo in duha. Redna in pravilna uporaba prispeva k izboljšanju zdravja, zagotavlja sprostitev in izboljšuje počutje. Obenem pospešuje presnovo, spodbuja proces razstrupljanja in lahko prispeva k izgubi odvečne telesne teže.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

Boste ob dieti z nizko vsebnostjo maščob (zdravo) shujšale?
Ali je mogoče (zdravo) shujšati z dieto, ki vsebuje samo 10 odstotkov maščob? Dieta, ki se osredotoča na izjemno nizko vsebnost maščob, ni tako idealna, kot se morda zdi na prvi pogled. Klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN, pojasnjuje, zakaj ni primerna za veliko večino in kako lahko celo škodi zdravju. Opozoril je na tveganja in zmote ter razkril resnico o prehrani z nizko vsebnostjo maščob.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Kako negovati intimne predele, da ne pride do vnetja?
Pravilna nega intimnih predelov je ključna za ohranjanje zdravja, kakovosti življenja, udobja in samozavesti. Koristne nasvete, kako zmanjšati tveganje za nastanek vnetja ali okužb, je podala ginekologinja Darja Gašperlin Dovnik.

Kako spanec vpliva na hujšanje?
Zadosten in kakovosten spanec je ključen za dobro počutje, zdravje, delovanje, pomembno pa spanje vpliva tudi na telesno težo. Kako in zakaj, pojasnjuje osebni trener Blaž Slaviček. Preverite!

Občutljiva, suha in razdražena koža
Občutljiva koža je pogosto samodiagnosticirano stanje. Po oceni ima 50 odstotkov žensk in 40 odstotkov moških do neke mere občutljivo kožo. To opišejo kot stanje, ko je koža zelo srbeča, neprijetna, rdeča ali suha. Vročina in mraz, pa tudi nepravilna nega, stanje še poslabšajo. Toda kaj točno je občutljiva in razdražena koža in zakaj se koža tako odzove?

Frizure, ki najbolj pristajajo ženskam po 40. letu
Ženske se trudimo za karseda mladosten videz, kar lahko seveda dosežemo z zdravim načinom življenja, pravilno nego kože ter vzdrževanjem zdrave telesne teže in fizične pripravljenosti. K celostnem videzu seveda pripomore tudi pričeska, ki nas lahko pomladi ali pa postara – in tega si seveda niti najmanj ne želimo.

Katera kožna znamenja so nevarna?
Katera kožna znamenja so nevarna in ali jih je smiselno prelepiti z obližem ali gazo? Kako nevarne so sončne opekline, kakšne so lahko dolgoročne posledice opečenosti? Odgovarja dermatolog Igor Bartenjev.

Toliko kilogramov (in nič več!) je še zdravo izgubiti na teden
"Čudežne" diete niso zdrave in praviloma nimajo dolgotrajnega učinka. Koliko kilogramov tedensko je še varno izgubiti in koliko manj kalorij je še primerno zaužiti? Zakaj med hujšanjem niso merodajne številke na navadni tehtnici, temveč bi se morali osredotočiti na druge dejavnike, na denimo pridobivanje mišične mase in na izgubo maščob ter na obseg? Pojasnjuje svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.

Imate akne? S tem stanje le še poslabšate
Okoli pet odstotkov žensk se sooča z aknami. Kakšna dnevna nega, izdelki, ličila in prehrana so primerni ob aknasti koži in kaj stanje še poslabša, je pojasnila kozmetičarka in specialistka za nego zrele in problematične kože, Mojca Rode.

Zakaj bi morale vse ženske telovaditi z utežmi?
Starejši kot smo, bolj je pomembna vadba z utežmi. Zakaj, razlaga osebni trener Blaž Slaviček.

Kaj je paleo dieta in zakaj je tako priljubljena?
Nekoč so se tako prehranjevali naši davni predniki, ampak, ali je paleolitska dieta zdrava in varna tudi za "modernega" človeka? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter.

Trener razkriva, kako porabiti čim več kalorij
Na seštevek porabe kalorij vplivajo teža in telesna sestava ter čas, intenzivnost in oblika telovadbe. Katere pa so učinkovitejše oblike vadbe in zakaj, je pojasnil osebni trener in prehranski svetovalec Daniel Jelovič.

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo
Retinol je zagotovo ena najbolj znanih in iskanih sestavin na področju lepote. Ta derivat vitamina A, ki je antioksidant, bo vidno zmanjšal pigmentne madeže, ki so posledica sonca, sledi linij, gub in velike pore. Lahko spodbudi tudi metabolizem kožnih celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

Zobna nega – dnevna rutina za lep nasmeh!
Neustrezna nega zob dokazano povzroča parodontalne bolezni in negativno vpliva na celoten organizem, saj bakterije, ki se nahajajo v vnetih ali krvavečih dlesnih, potujejo do ostalih organov ter povečujejo tveganje za infarkt, možgansko kap in obolenje pljuč.

Si puščate dolge lase? Frizer svetuje, kako najhitreje do cilja
Medtem ko imajo izbrane srečnice čudovite goste in dolge lase, po drugi strani nekaterim ženskam kar nočejo in nočejo zrasti. Prej se razcepijo, skrhajo in vsaj na videz prenehajo rasti. Ali res ne moremo imeti vse lepih dolgih las, razkriva kreativni frizer Tomaž Turk.

Prebavni encimi: zakaj jih je smiselno dodajati?
Zakaj je pomembna zdrava prebava in primerno ravnovesje prebavnih encimov, ali je smiselno dodajati encime in kakšna dieta je priporočljiva ob prebavnih težavah? Pojasnjuje klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Trik za sijoče in mehke lase vas bo navdušil
Pravilna nega las je ključnega pomena, da bodo vaši lasje zažareli v vsej svoji lepoti, pri tem pa vam lahko pomagata dve sestavini, ki pri negi nikakor ne bi smeli manjkati. Prva je morebiti malce bolj eksotična, drugo pa imamo vsi doma.

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Jeseni in pozimi je nega suhe kože še posebej pomembna. Mraz, veter, suh zrak in ogrevanje jo lahko še izsušijo, škodo ji naredimo s prekomerno uporabo odišavljenih mil in detergenti ter prhanjem s prevročo vodo, svoje naredijo še hormonske spremembe in staranje. A na srečo ni vse izgubljeno – s pravo nego lahko tudi sicer suha koža postane sijoča, lepa in prožna.

Vaginalni probiotiki – da ali ne?
Vaginalni probiotiki naj bi pomagali pri lajšanju težav ob vnetjih, srbenju, pekočem občutku, povečanem belem toku, neprijetnem vonju ... Ali učinkujejo pri tovrstnih težavah, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Kakšni so znaki, da ščitnica ne deluje pravilno?
Motnje v delovanju ščitnice so velikokrat genetsko pogojene, kar pomeni, da je več tveganja, če so prisotne v družini. Večkrat prizadenejo ženske, ki obolevajo pet do desetkrat pogosteje kot moški. Največkrat se pojavijo pri mlajših ženskah, starih med 30 in 40 let, sprožilec pa je dostikrat tudi porod. Kakšni so znaki, da ščitnica ne deluje pravilno, je pojasnil predstojnik Oddelka za nuklearno medicino v UKC Maribor, prim. Mitja Topalovič, dr. med., specialist internist.

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Začel se je retrogradni Merkur, kaj prinaša?
9. septembra se prične novo obdobje, ki ga bo zaznamoval retrogradni Merkur, in se bo končalo 2. oktobra. To je tretja retrogradnost letos, tekom katere se bo Merkur 22. septembra poravnal s Soncem. To je lahko razsvetljujoč dan, zato bodite pozorni na sporočila, ki vam pridejo naproti, in na vse znake, ki jih pošilja vesolje.

Vse, kar morate vedeti o laminaciji obrvi
Za novejši trend v lepotni industriji, ki omogoča bolj obvladljive in polne obrvi, se odločajo tudi Slovenke. Gre za laminacijo, postopek, ki se je iz Rusije razširil v zahodni svet in ki postaja vse bolj priljubljen tudi pri nas.