odvisni

Kako do pozitivne samopodobe: premagovanje pritiska in sprejemanje lastnega telesa
Veliko žensk se pogosto ne počuti dobro v svojem telesu – to je pogosta, a žalostna realnost, ki jo dodatno zapletajo družbeni pritiski in nerealni lepotni standardi. Kljub temu da so mediji v zadnjih letih naredili korake naprej, se idealizirane podobe 'popolnih' teles še vedno prikazujejo kot cilj, ki naj bi si ga ženske prizadevale doseči. A kot kaže, narašča gibanje, ki spodbuja resnično lepoto, raznolikost in samosprejemanje.

5 stvari, ki se v zakonu spremenijo po 40. letu
Povsem razumljivo je, da se vajin odnos s časom spreminja. Spreminjajo se prioritete, vrednote, način komunikacije, predvsem pa se spreminjajo tudi čustva. Zavedati se moramo, da po več kot sedmih letih zakona vajina čustva ne morejo biti enaka, kot so bila takrat, ko sta se spoznala in zaljubila. A brez skrbi, beseda 'sprememba' še ne pomeni, da gre za nekaj slabega ...

Kako preboleti partnerja?
Preboleti konec razmerja je ena izmed najzahtevnejših preizkušenj v našem življenju. Ko se razmerje konča, se prekine naša rutina, izgubimo človeka, s katerim smo si delili življenje, izgubimo svojo prihodnost, ki smo jo načrtovali z njim. Preplavijo nas čustva in misli, ki se izmenjujejo in jih zelo težko nadzorujemo. Počutimo se same, morda celo izločene in zapuščene. Izgubimo voljo do življenja in včasih tudi svojo samozavest.

Vsi so ostali odprtih ust, ko je razkrila to
Gwyneth Paltrow je razkrila, kaj vse se nahaja na njenem seznamu želja za leto 2024.

Po 60. letih kariere je zvezdnica igralstvu pomahala v slovo
Igralka Jane Fonda se je pri 85. letih odločila, da si bo vzela premor od igranja. Po 60. letih kariere je zvezdnica igralstvu pomahala v slovo, a le do ameriških predsedniških volitev!

Ko nismo usklajeni s svojimi resničnimi željami, postanemo nezadovoljni
Vsi smo samo ljudje in imamo tudi obdobja nezadovoljstva. Takrat različni dejavniki, lahko so tudi slabi odnosi, nedoseganje osebnih ciljev, neskladje notranjih želja in vrednot, vplivajo na naše počutje. Kaj se dogaja z nami, ko se počutimo nezadovoljne, zakaj je pomembno, da se sprejemamo take, kot smo, in kako lahko razvijemo zdrav odnos do sebe, v nadaljevanju pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek.

Kako lahko ponovno pridobimo občutek 'normalnosti'?
V času, ko so katastrofalne poplave prizadele Slovenijo, so mnogi ostali brez avtomobilov, spominov in domovanja, voda pa je s seboj prinesla občutke negotovosti, praznosti, nemoči, žalosti, strahu in obupa. Ker mnogi ne vedo, kako po taki tragediji ponovno najti občutek samega sebe, smo poklepetali z geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, Petro Grobelnik, ki nam je razkrila, kako lahko ponovno pridobite občutek 'normalnosti', zaupala pa nam je tudi, kako zelo pomembno je, da v teh trenutkih brez sramu prosite za pomoč.

Najprej se moramo imeti dovolj radi, da ne bomo sprejemali odločitev proti sebi
Vsi smo nekoč sanjali, in ko nam je bilo najbolj hudo, smo se še toliko bolj oklepali svojih predstav, ki smo jih tako pridno gradili čez svoje otroštvo. Pri nas bo drugače, smo si vztrajno govorili in mislili, da bomo tako enostavno pobegnili pred vso bolečino in vzorci, s katerimi smo odraščali. In zdaj smo odrasli, a smo prehitro ugotovili, da jim ne moremo povsem ubežati, saj jih obujamo v svojih globljih odnosih, v katerih prehitro oprostimo in pozabimo vse, kar bi nas moralo opomniti, da si tega pravzaprav ne želimo več.

Kako prepoznati osebo, ki je čustveno nedostopna?
Čustvena razpoložljivost opisuje sposobnost ohranjanja čustvenih vezi v odnosih in ker je skoraj nemogoče imeti zdrav odnos brez čustvene povezanosti, so čustveno nedostopnim ljudem odnosi običajno velik izziv. Namesto tega raje ohranjajo distanco, skačejo iz ene zveze v drugo, njihovi odnosi pa so površinski.

Ko bomo doživeli poraz, se lahko naša samozavest podre kot hišica iz kart
Tisto, kar je odgovorno za to, da nekatere stvari naredimo ali ne naredimo, niso naše sposobnosti ali nesposobnosti, ampak predvsem naša samozavest.

8 znakov, da se odpira vaše tretje oko
Ste že slišali za tretje oko? Gre za šesto čakro, ki leži sredi čela nad nosnim korenom in jo pogosto imenujejo vrata duše ter je indigo barve. Po hinduistični tradiciji je šesta primarna čakra tudi energijski center, ki kadar se aktivira, pomeni veliko znanje in modrost brez pomoči ali vpletenosti materialnega sveta.

Izbira partnerja je ena najpomembnejših v življenju
Ljubezen je povsod. V vseh kulturah, jezikih, delih in tudi v nas samih. In ne glede na to, kako zelo dominira v vseh vsebinah, o njej še vedno ne vemo vsega. Vemo pa, da lahko usodno zaznamuje našo prihodnost, zato ni vseeno, koga ljubimo ali bomo ljubili. Ljudje vstopajo v naša življenje, a mi smo tisti, ki jim odpremo ključ do našega srca. Pri tem nas lahko vodijo vznemirljivi občutki, strast, metuljčki, včasih pa je to premišljena odločitev, ki jo izključno prepuščamo razumu zaradi številnih razlogov. A kakor koli obrnemo, koga bomo ljubili, je ena pomembnejših izbir v našem življenju in zaradi nje bomo lahko živeli boljše ali slabše. Ta odločitev je samo v vaših rokah.

Partnerstvo ne pomeni, da se moramo za nekoga popolnoma spremeniti, da bi nas imel rad
Tako radi rečemo, da bi za ljubezen naredili vse, ampak dobro premislite in se vprašajte, ali bi res? Verjetno razmišljate o tem, kako bi skrbeli za svojega partnerja, mu stali ob strani ne glede na vse, mu bili vedno v oporo in še in še. Bi za ljubezen poteptali tudi svoj ponos, vrednote, želje, sanje in izdali svoje bližnje? Mnogo žensk je pripravljenih narediti vse in še več, da bi obdržale ljubezen, a pri nekaterih stvareh je treba potegniti črto, saj se v nasprotnem primeru ljubezenska pravljica ne konča s srečnim koncem, vsaj ne za tistega, ki ljubi preveč, a sebe premalo.

Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, veliko razkrivajo o nas
Odnosi niso vedno takšni, kot smo si jih nekoč zamišljali ali o njih sanjarili, ko smo še fantazirali o svoji čudoviti prihodnosti, ki jo bomo živeli, ko odrastemo. Takrat še nismo vedeli, da ni vse odvisno le od nas, ampak da ima življenje včasih tudi drugačne načrte, ki niso bili v naši prvotni viziji. Izkušnje, ki smo jih navidezno pustili za seboj, so v nas prebudile dvome, protislovja, pomisleke in nezaupanje v lastne odločitve, če nimamo tega, kar smo si mogoče preveč želeli – ljubezni, ki bi nam prinesla notranje zadovoljstvo. A kljub vsem morebitnim grenkim koncem, ki običajno naznanjajo samo novo obdobje, še ni prepozno, da ga začnemo ustvarjati malo bolj po svojem okusu. Ali verjamete svojemu notranjemu občutku?

Kakšen detoks priporočajo naturopati?
Že nekaj časa razmišjate o detoksu? Se vam zdi, da vaše telo hrepeni po razstrupljanju? Vas muči pretirana želja po sladkem ali slanem ter imate povečan obseg pasu in nekaj kilogramov preveč? Se večino časa počutite utrujene, imate težave s koncetrancijo, prebavo in napihnjenostjo? Vas mučijo akne? Potem je morda detoks res tisto, kar vaše telo trenutno potrebuje.

Zakaj vaše telo potrebuje magnezij?
Magnezij se z dobrim razlogom imenuje mineral življenja, saj sodeluje pri številnih pomembnih procesih v telesu. Med drugim igra tudi pomembno vlogo pri delovanju mišic, njegovo pomanjkanje pa lahko vpliva na mišično zmogljivost.

Vitamini in minerali, ki okrepijo imunski sistem
V poplavi nasvetov o jemanju vitaminov, mineralov in prehranskih dodatkov skorajda več ne vemo, kaj je resnično smiselno uživati za krepitev imunskega sistema. Odgovor razkriva predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu Maša Koritnik Zadravec, magistra farmacije, specialistka klinične farmacije.

Strokovnjakinja razkriva vse, kar morate vedeti o negi kože pozimi
Mrzlo zimsko obdobje marsikomu prinaša težave s kožo. Še bolj suha in razdražena koža, povečana rdečica, neprijetni občutki zatezanja in pusta, izsušena koža. To še predobro občutite vsi, ki imate že v drugih razmerah suho in občutljivo kožo.

Ali je (že) zdaj pravi čas za hujšanje pred poletjem?
Mnoge si vsak ponedeljek v novem tednu ali/in tudi v novoletnih zaobljubah zadajo cilj, da bodo shujšale do poletja. Mnogim med njimi žal ne uspe. Pol leta prehitro mine, čeprav se 1. januarja zdijo junij, julij in avgust še zelo daleč, in še prej se odvrti sedem dni v tednu. Zaprisege o dieti, hujšanju in telovadbi velikokrat "padejo v vodo" že drugi ali tretji dan, kar je pogosto zaradi nerealnih pričakovanj in številnih vmesnih razočaranj ter prevelikih skomin in posledično preveč pregreh.

Kako poteka odstranitev tetovaže?
Tetovaža je za vedno, je svarilo, ki ga pogosto slišimo. Mnogi se zanjo odločijo tudi nepremišljeno in sčasoma obžalujejo odločitev. A na njihovo srečo je s pomočjo modernih medicinskih postopkov vseeno možna popolna odstranitev.

Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?
V življenju se nenehno povezujemo z drugimi – s prijatelji, starši, znanci, partnerjem, otroki, sodelavci in ljudmi, ki v naše življenje prihajajo in odhajajo. To, kar nas dela različne, pa je, na kakšen način se povezujemo, kako blizu jim pustimo in nenazadnje, kako ohranjamo odnose. Raziskave so pokazale, da ima vsak od nas svoj slog navezanosti, kar pomeni, da se z ljudmi vedno povezujemo po istem vzorcu. Temelj navezanosti je postavljen v otroštvu, in sicer v odnosu s starši, spremlja pa nas lahko (če ga zavestno ne spreminjamo sami) skozi vse življenje. Ker slog navezanosti oblikuje naše odnose, je jasno povezan tudi z odnosom do spolnosti oz. našim spolnim življenjem.

Čustvena odvisnost: kako jo prepoznati?
Odvisnost je beseda, ki jo običajno povezujemo z različnimi vrstami zlorabe substanc, spolnostjo, igrami na srečo ali celo nakupovanjem. Vendar se le malokdo zaveda, da obstaja še ena vrsta odvisnosti, ki je ne opazimo tako zlahka – gre za čustveno odvisnost. Takšnim ljudem predstavljajo čustva nevarno resničnost, ki se kaže v odvisniških odnosih. Ta vrsta odvisnosti se od ostalih razlikuje po tem, da je manj očitna, a je morda celo bolj razširjena. Kako jo prepoznati?

Vesna Španić: 'Z obrazno jogo mišice najprej aktiviramo, nato jim dodamo volumen in tonus'
Obrazna joga je v zadnjih letih pridobila na priljubljenosti tudi pri nas. Marsikatera pripadnica ženskega spola se je z njo bližje spoznala v zadnjih dveh letih, ko smo veliko več časa namenjale skrbi zase. Ena izmed teh je tudi Vesna Španić, ki jo je obrazna joga tako navdušila, da se je odločila opraviti učiteljski tečaj. "Na vzhodu so obrazne vaje tudi močno uveljavljene, pri nas pa približno 70 odstotkov ljudi še nikoli ni slišalo za obrazno jogo in upam, da se to spremeni tudi z mojo aktivnostjo na tem področju," pravi Vesna, ki želi to tehniko pomlajevanja razširiti med čim več ljudi.

V tovrstnih odnosih so prisotni globoki občutki sramu in strahu
Odnosi so prežeti z najrazličnejšimi čustvi in nekateri resnično ljubijo preveč. Njihova ljubezen vključuje trpljenje in bolečino, saj pogosto tolerirajo različne oblike zlorab, izkoriščanje, varanje ... Pomembno je le to, da lahko ljubijo svojega partnerja, za katerega so pripravljeni narediti skoraj vse, saj nekje v sebi mislijo, da morajo, ker brez njega ne bodo preživeli. Njihovo življenje se vrti okoli samo enega vprašanja: kaj še lahko naredim, da me bo ljubil tako močno, kot jaz ljubim njega? To je ljubezen, polna ran in neprijetnih občutkov, medtem ko dihajo in živijo le za utrinke ljubezni, ki so jih v resnici redko deležni. Govorimo o soodvisnikih, nekoč "poteptanih" otrocih, ki iščejo svojo vrednost v odnosih tudi kot odrasli in vedno znova in znova podoživljajo stare, nerazrešene travme. O soodvisnih odnosih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Kako postaviti meje v odnosu in reči 'ne', ko je treba?
Postavljanje meja v osebnih odnosih je veščina, ki se je učimo vse življenje. Kako spretni bomo pri tem, pa je odvisno tudi od naše vzgoje in okolja, v katerem smo odraščali. Naši prvi učitelji so namreč starši in ti so tisti, ki imajo največji vpliv na to, ali bomo imeli kasneje v življenju težave s postavljanjem meja. Ali se bomo zavedali tega, da smo vredni spoštovanja, da si zaslužimo biti ljubljeni, slišani in upoštevani ter da so naša čustva in naše želje ravno tako pomembne kot od kogar koli drugega. Naučiti se reči 'ne', je proces spoznavanja sebe in svojih potreb, pojasnjuje Brigita Chuuya in dodaja, da je predpogoj za to, da se v odnosu naučimo reči 'ne', to, da sami pri sebi ugotovimo, kaj je za nas pomembno. "Sebi moramo verjeti, da si zaslužimo najboljše in verjeti, da si zaslužimo spoštovanje."

Stilistka razkriva, katera oblačila bi morala imeti vsaka ženska
Že kar nekaj let ne velja več "kot za pribito" nepisano pravilo, da bi morala imeti sleherna ženska črno oblekico. Vseeno pa je nekaj nepogrešljivih kosov oblačil, ki bi jih morala imeti čisto vsaka. Kateri so, je razkrila svetovalka za osebni stil Barbara Žgalin.

Življenjsko zavarovanje – vse, kar morate vedeti!
Običajno začnemo o življenjskem zavarovanju razmišljati šele, ko na bankah zaprosimo za večji kredit in nas te nagovarjajo k sklenitvi življenjskega zavarovanja. Večina pa prične zavarovanja načrtovati tudi takrat, ko postanejo starši. Roko na srce – starševstvo je zahtevno, a ureditev življenjskega zavarovanja za vas in vašo družino še zdaleč ni, zato bi se bilo tega smiselno lotiti čim prej.

Kako lahko postavite meje v odnosu
Osebne meje bi morale biti nekaj obveznega, še posebej, če se želite resnično dobro počutiti v svoji koži. In nikoli, ampak res nikoli, ne bi smeli nikomur dopustiti, da vas ponižuje, daje v nič, ne spoštuje ali kakor koli drugače zaničuje. Meje so eno najmočnejših orodij, s katerimi se lahko zaščitite v odnosih.

Lepote Irske, ki jih mora vsaj enkrat v življenju doživeti vsak
Pravijo ji zeleni, tudi smaragdni, otok. Z razlogom. Irska se namreč ponaša s prečudovito pokrajino, ki očara še tako zahtevnega obiskovalca. A dejansko ponuja še veliko več, je dežela piva in edinstvene glasbe, s seboj nosi bogato zgodovino, zanimivo arhitekturo ter je divja in mila v enem. Da, vse to je Irska, otok, ki se ga vsekakor splača obiskati – morda že kar to jesen!

Strokovnjakinja razkriva znake, da vas partner vara
O partnerski ljubezni najpogosteje govorimo v dvojini, a ni nujno vedno tako, saj poznamo tudi odnose, ki vključujejo več svobode, neobvezujočih pregreh in skokov čez plot. Če v ozadju ni dogovora, s katerim se strinjata oba, je to že nezvestoba, ki je večkrat zamolčana in prikrita, saj druga oseba v razmerju ne ve, kaj se v resnici dogaja. S partnerjevimi podvigi oziroma spodrsljaji običajno nismo seznanjeni, a to še ne pomeni, da jih ne moremo razkriti in da ne bodo prej ko slej prišli na dan. Partner, ki je prevaran, se počuti izdanega, zaupanje v odnos se zamaje in pojavijo se številna vprašanja: ostati ali oditi, kdo vara in zakaj, kako pride do nezvestobe in kdaj je znak za rdeči alarm? O nezvestobi v sodobni družbi smo se pogovarjali tudi s priznano terapevtko, dr. Veroniko Podgoršek.