paprika

Tako lahko s prehrano podprete svoj imunski sistem
Imunski sistem predstavlja obrambni mehanizem našega telesa in deluje precej kompleksno. Ne bori se le proti dnevni izpostavljenosti pred različnimi škodljivci, kot so virusi, bakterije, glivice in paraziti, ampak odreagira na vsak tujek, ki pride v naše telo, tudi tistega, ki ga vnašamo zavestno: hrano, aditive in podobno. Alergija npr. predstavlja pretiran odziv imunskega sistem na vnos določene hrane in to je neželena reakcija našega imunskega sistema. Ob vstopu škodljivih mikroorganizmov, kot je npr. prehlad ali gripa, pa reakcijo želimo, saj nas ta obvaruje.

3 ideje za hitro pripravljene zdrave obroke na dopustu
Na dopustu pa že ne bomo pazili na (pre)hrano! Tu si končno lahko privoščim vse. Pa je to res dober nasvet? Seveda je prav, da si privoščimo jed ali obrok, ki nam je res dober in okusen, ter da ne gledamo na prav vsak grižljaj, ki ga vnesemo v telo. A tudi na dopustu je pomembno, da se prehranjujemo uravnoteženo. Pa ne zato, da s tem vplivamo na svojo telesno maso, ampak predvsem zato, da se dobro počutimo.

Nutricionistka razkriva, kako moramo prilagoditi prehrano v poletnih mesecih
Vroči, sončni dnevi terjajo pravilno prehrano, ki nas bo ohladila, hidrirala in napolnila z energijo. Najboljša "poletna hrana" ni le osvežilna, temveč tudi lahka in bogata s hranilnimi snovmi ter lahko zelo okusna. Kaj jesti v vročini in kakšni so idealni obroki, je pojasnila nutricionistka Mojca Cepuš.

Toliko vitamina C bi morali zaužiti na dan
Vitamin C velja za najpomembnejši antioksidant, ki bo vašo kožo varoval pred škodljivimi prostimi radikali. Gre za izjemno pomemben vitamin, ki je ključen tudi za tvorbo kolagena, torej preprečuje staranje kože in hkrati poskrbi za njeno elastičnost.

Zdrav recept, ki je odličen tudi za vašo prebavo
Poleti imamo na voljo največ sveže sezonske zelenjave, zato je solata stalna spremljevalka glavnih jedi. Če pa jo nekoliko nadgradite in obogatite s polnovrednimi hranili, lahko solato spremenite v okusno in zdravo glavno jed, ki bo obenem tudi prijazna do vaše prebave. V nadaljevanju vam ponujamo recept za okusno in zdravo solato, ki bo kot nalašč za vroče poletne dni!

Kako nadomestiti izgubljeno tekočino?
Šele na začetku poletja smo in že je za nami prvi vročinski val. V tem obdobju je še kako pomembno, da ustrezno nadomeščamo izgubljeno tekočino. Voda predstavlja nekje med 60 in 70 % telesne mase človeka. Tako v celični, kot v izven celični tekočini neprestano potekajo življenjski procesi in funkcije našega telesa.

To so ključni vitamini in minerali za rast las
Na videz in stanje las vplivajo številni dejavniki, od genetike do izdelkov za lase, ki jih uporabljamo, a ključno vlogo igrajo hranila, ki jih zaužijemo s prehrano. V nadaljevanju razkrivamo, kateri vitamini so najpomembnejši, v kolikor želimo, da lasje ostanejo zdravi in sijoči.

Znaki, ki kažejo na to, da vam primanjkuje vitamina C
Vitamini so bistveni za dobro zdravje, njihovo pomanjkanje pa ima lahko številne posledice za vaše telo. Če nam primanjkuje vitamina C, lahko to privede do resnih in nevarnih simptomov, ki jih razkrivamo v nadaljevanju.

Recept za napitek, ki se bori proti hiperpigmentaciji
Spremembe na koži so v zrelih letih posledica biološkega staranja kožnih celic. In vendar starost sama po sebi ni nujno odločilna za gubice, izsušenost ali pigmentne spremembe. Največ škode naredijo zunanji vplivi: izpostavljanje UV-sevanju, kajenje in uživanje alkohola ter vremenski vplivi. Proti staranju kože in pigmentnim madežem se lahko borimo tudi z uživanjem določenih živil. V nadaljevanju predstavljamo recept za napitek, ki naj bi bil zelo učinkovit prav pri slednjem.

Slovenec priznal: "Brez pomoči partnerke ne bi zmogel"
Martin Rojnik je mlad prevzemnik kmetije, ki verjame v odgovoren prehranski sistem in si želi družbo ozaveščati o odgovorni prehranski kulturi. V skladu s tem je oblikoval veganski izdelek Chiko, ki predstavlja prihodnost novega načina prehranjevanja, o katerem si lahko več preberete v nadaljevanju.

Živila, ki jih lahko jeste brez slabe vesti
Nutricionistka Jess Cording razkriva živila, ki dokazano pomagajo pri izgorevanju kalorij in izgubi odvečnih kilogramov. Pozabite na stradanje, po njih lahko posežete brez slabe vesti.

Nenavadna dieta, s pomočjo katere je shujšala za 22 kilogramov
Pop zvezdnica Christina Aguilera je šla skozi svojevrstno mučenje. Po rojstvu otrok je pridobila nekaj odvečnih kilogramov, zaradi katerih je bila deležna številnih kritik, nato pa jo je rešila čudežna dieta, s pomočjo katere je izgubila kar 22 kilogramov.

Dieta, s pomočjo katere boste izboljšale svoje počutje
Ste že slišale za mavrično dieto? Gre za precej nenavaden prehranski koncept, ki pa ima številne pozitivne učinke tako na naše fizično počutje kot na naše duhovno zdravje. Omenjena dieta sicer ni namenjena hujšanju, toda številne zvezdnice dokazujejo, da se ta odlično obnese tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Več o mavrični dieti in njenih pozitivnih učinkih na naše zdravje lahko izveste v nadaljevanju.

Živila, ki povzročajo vetrove
Tudi živila, najbolj bogata s hranili, lahko povzročajo občutek napihnjenosti in težave z napenjanjem in vetrovi. Če je to nekaj, kar vas pogosto muči, in se sprašujete, zakaj, je morda krivo eno od naslednjih petih živil.

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža
Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje hranil
Vsaki izmed nas v telesu primanjkuje vsaj enega hranila. Katerega? To lahko na zelo preprost način ugotovimo tudi same, le pozorno moramo poslušati svoje telo.

Beljakovine, ki jih morate nujno jesti, če hujšate
Beljakovine se nahajajo po vsem telesu – v mišicah, kosteh, koži, laseh in skoraj vseh drugih delih in tkivih telesa. Sestavljajo encime, ki poganjajo številne kemične reakcije, in hemoglobin, ki prenaša kisik v vaši krvi.

Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Ketogena oziroma dieta LCHF še naprej ostaja ena izmed najbolj priljubljenih diet na svetu in prepričani smo, da ste tudi vi že veliko slišali in prebrali o njej, morda ste jo tudi že preizkusili. In čeprav ima keto dieta številne pozitivne lastnosti, ima lahko tudi nekaj slabosti, zlasti če je ne izvajate pravilno. Če so namreč vir maščob predvsem nezdravi viri, se posameznik izpostavlja tveganju za dolgoročne zdravstvene posledice. Kaj dieta LCHF je, katera živila so dovoljena in katera ne, za koga je primerna in kakšni so lahko njeni negativni stranski učinki, si preberite v nadaljevanju.

Živila, ki jih morate jesti za zajtrk, če hujšate
Zjutraj jej kot kralj, opoldne kot meščan in zvečer kot berač, svetuje pregovor. Zelo smiselno se ga je držati, kajti zajtrk je resnično najpomembnejši obrok dneva in ga nikakor ne bi smeli izpuščati. Četudi oz. predvsem, ko hujšate.

Nagradna igra: Potegujte se za privlačne nagrade
Božično-novoletne praznike že od nekdaj povezujemo z rdečo barvo, ki v tradicionalnem smislu med drugim simbolizira ljubezen in srečo. Ker sta to vrednoti, ki ju ob izteku leta največkrat zaželimo bližnjim, ne čudi, da se je globoko usidrala v praznični čas. Poskrbite torej, da rdeča letos poleg dekoracije zaznamuje tudi vaš božični jedilnik!

Afrodiziak: mit ali sredstvo za boljšo spolnost?
Na kaj pomislite ob besedi afrodiziak? So to ostrige, morda jagode, prelite s čokolado, in šampanjec? Morda na kaj bolj eksotičnega, kot je denimo španska muha, ali na različne mešanice začimb? V želji po popestritvi spolnosti marsikateri par preizkuša različne pripomočke, načine in sredstva, med katera sodi tudi afrodiziak. Iskanje snovi, ki vzbudi in poveča spolni odziv, sega daleč v zgodovino, ko so ljudje verjeli, da afrodiziak odpira vrata božanskih spolnih užitkov.

NAGRADNA IGRA: Osvojite darilne bone za nakup izdelkov
Nobena skrivnost ni, da naše telo za normalno delovanje potrebuje pravo razmerje vseh makro in mikro hranil, ki jih lahko zaužijemo s pestro in uravnoteženo prehrano. Pravo razmerje pa je seveda relativno in je med drugim odvisno od našega življenjskega sloga. Vsi, še posebej aktivni posamezniki in starostniki, pa morate biti pozorni, da zaužijete predvsem dovolj beljakovin, saj so te v prvi vrsti pomemben gradnik mišic, hkrati pa imajo pomembno vlogo tudi pri številnih drugih procesih v telesu.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Verjetno je vsak že kdaj dobil nasvet 'Jej več vlaknin'. Pa veste, zakaj so vlaknine tako koristne in zakaj je ključnega pomena, da so del vašega prehranjevanja? Razkrivamo, koliko prehranskih vlaknin potrebujete, katera živila jih vsebujejo ter kako jih dodati obrokom in prigrizkom.

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?
Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

Izjemna moč antioksidantov: katere poznamo in kakšen je njihov učinek?
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres ena večjih nevarnosti za zdravje v 21. stoletju. Majhna količina stresa je v telesu stalno prisotna in lahko pripomore k pravilnemu delovanju človeškega telesa, medtem ko ima prevelika količina stresa škodljive posledice za naše zdravje, saj vodi v zgodnje staranje in bolezni, kot so ateroskleroza, srčni infarkt, Alzheimerjeva bolezen, sladkorna bolezen, kronični bronhitis in nekatere vrste raka. Eden izmed najpomembnejših elementov pri upočasnitvi procesa staranja in zmanjšanju tveganja za številne bolezni soantioksidanti, ki skrbijo za celovito zaščito organizma. Zakaj so antioksidanti pravzaprav pomembni in kje vse jih najdemo?

Vitamini, ki jih potrebujete za močan imunski sistem
Prehranska strokovnjakinja Alja Dimic poudarja, da je v času prehlada in gripe zelo pomembno, da zaužijemo veliko ekološko in lokalno pridelane hrane, ki je bogata z vitamini in minerali. To je namreč eno ključnih pravil, ki bi se jih morali držati, če želite zdrav in močan imunski sistem.

Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave
Jesen: poleg čudovitih tisočerih barv prinaša daljše noči, manj sonca, večje temperaturne razlike ... in prehladna obolenja. A na srečo lahko veliko, veliko naredite kar sami, da boste vseeno ostali zdravi.

Skrivnost lepe in mladostne kože, ki je navdušila Slovenke
Zdrava, mladostna in sijoča koža je želja vsake ženske, žal pa se nemalo predstavnic nežnejšega spola, pa tudi moških, spopada z najrazličnejšimi težavami, povezanih s kožo. Med najpogostejšimi velja omeniti nečisto kožo, ki še zdaleč ni le težava najstnikov, pa suho in občutljivo, nekatere pesti hiperpigmentacija, večinoma pa gre za upad čvrstosti kože in pojav gubic. A čeprav je staranje kože naraven proces, lahko z zdravim življenjskim slogom, ki poleg redne telesne aktivnosti vključuje ustrezno prehrano, z uživanjem prehranskih dopolnil in prilagojeno nego bistveno pripomoremo tako k zdravju kot videzu kože. Kaj torej lahko same storimo, da koži povrnemo elastičnost, mladostni videz in sijaj?

10 top idej za jesensko potovanje po Evropi
Če sodite med tiste srečneže, ki si lahko dopust privoščijo v katerem koli delu leta in si želite raziskati lepote Evrope, boste z izbiro jesenskih terminov zadeli v polno. Številni popotniki in popotniški vodiči so si namreč enotni, da je jesen idealen čas za potovanje po Evropi, saj so cene nižje kot poleti, ulice manj polne turistov, pokrajine pa odeta v prečudovite jesenske barvne odtenke. Več kot dovolj razlogov torej, da se letos podate na odkrivanje evropskih lepot, zato smo vam pripravili seznam najbolj priljubljenih evropskih jesenskih destinacij in nekaj navodil ter nasvetov, kaj ob tovrstnem popotovanju nikakor ne sme manjkati v prtljagi.

Kolagen: zakaj ga uživati in kakšni so znaki pomanjkanja
Večja je gostota in kakovost kolagenskih vlaken, bolj je koža čvrsta in napeta. Upad gostote kolagena se prične po 25. letu starosti, nanj pa zelo vpliva tudi vsakodnevna izpostavljenost UV sevanju. Kolagen bo nahranil vašo kožo od znotraj, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih.