partnersko nasilje

Petra Strelec: Njegova opravičila so bila zame znak ljubezni
Večinoma vsi hrepenimo po ljubezni, a to še ne pomeni, da so naše predstave o njej dejansko tudi funkcionalne in zdrave. Romantična pravljica se lahko zelo hitro konča, če smo se znašli v odnosu, kjer druga stran skriva svojo pravo naravo tako pred drugimi kot pred seboj. Ta oseba te na začetku najprej omreži in ves proces upaš, da se bo ta čudovita oseba nekoč vrnila nazaj. Vendar se ne. Priznati si, da si v nasilnem odnosu, je zelo težko, ker imaš to osebo rad in sram te je. Lažje nekako živiš v laži, pravi Petra Strelec, ki je bila tudi sama žrtev nasilja.

Kako končati dolgoletno zvezo
Končati partnersko zvezo, v katero smo dolgo vlagali, nikoli ni enostavno, četudi je na drugi strani tega mučnega procesa olajšanje. To, kar bežne in kratkotrajne zveze loči od dolgotrajnih, je, da je v daljših odnosih več naložbe v gradnjo intimnosti, življenja se prepletejo, tudi povezanost je mnogo globlja, kar pogosto oteži razplet. A vztrajati v odnosu za vsako ceno in le zato, ker smo vanj vložili že toliko časa, energije in sebe, je nesmiselno. Na eni točki se je enostavno treba odločiti in odnos zapustiti, čeprav v nobenem primeru ni lahko. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj ključnih vodil, kako preiti skozi to težko obdobje bolj odločno, pogumno in z manj čustvenimi ranami.

Sindrom Petra Pana: kdo so moški, ki nikoli ne odrastejo?
Verjetno vsi poznamo zgodbo o Petru Panu, dečku, ki je živel v deželi Nije in ni hotel nikoli odrasti. Čeprav gre za izmišljen lik, je sindrom Petra Pana še kako resničen, nanaša pa se na moške, ki imajo v partnerstvu in življenju nasploh težave s sprejemanjem odgovornosti in vsemi izzivi odraslosti. Prvi je izraz uporabil ugledni psiholog Daniel Kiely, z njim pa je želel pojasniti, zakaj imajo nekateri moški večje težave s čustvenim in socialnim razvojem kot drugi.

Veronika Podgoršek: 'V mnogih primerih je prav oditi veliko težje in začeti znova. A vedno je pot naprej'
Psihično in fizično nasilje sta izredno travmatična in lahko vodita do zmedenosti, dvomov in vse do tega, da krivimo same sebe. Nasilni partnerji pogosto nadlegujejo in obtožujejo žrtve, in če se iz te situacije ne umaknemo takoj, nam lahko zavestno ali pa nezavestno ostanejo občutki obupa in krivde. Kljub desetletjem ozaveščanja je zavedanje o razširjenosti in posledicah nasilja nad ženskami slabo, napačne predstave so še vedno globoko zakoreninjene. Družba še vedno porazdeli odgovornost za nasilje med storilca in žrtev. Veliko otrok in mladih meni, da fant, ki udari dekle, tako samo izkazuje, da mu je všeč. Veliko ljudi ocenjuje, da je ženska sama kriva, če doživi posilstvo in da je spolno nadlegovanje na delovnem mestu samo izmišljotina žensk brez smisla za humor. Za to, da boste zapustile partnerja, boste potrebovale veliko poguma, toda s svojim dejanjem boste odprle novo poglavje v svojem življenju, ki bo vam in vašim otrokom omogočil lepše življenje in svetlejšo prihodnost.