plodnost

Prvi pomladni dan nam prinaša številne zanimivosti
Spomladansko enakonočje bo letos v četrtek, 20. marca 2025. Gre za prvi pomladni dan, ki smo ga vsi že zelo nestrpni pričakovali.

Trajnostni menstrualni izdelki vse bolj priljubljeni tudi med Slovenkami
V zadnjih letih se vse več žensk odloča za uporabo trajnostnih menstrualnih pripomočkov, kot so pralne menstrualne hlačke, pralni vložki in menstrualna skodelica. Med uporabnicami sta tudi strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj in Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja, ki sta s svojim osebnim in strokovnim vpogledom osvetlili njihove prednosti in podali primerjave med njimi.

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev
Anti-Müllerjev hormon (AMH) postaja vse bolj poznan med ženskami, ki jih zanima njihovo reproduktivno zdravje, zlasti v povezavi s plodnostjo in menopavzo. Njegove ravni namreč ponujajo dragocen vpogled, koliko časa je še na voljo za naravno zanositev in kakšne so možnosti za uspešno umetno oploditev. Kaj je AMH, kaj povedo njegove vrednosti in kako vpliva na možnosti zanositve, pojasnjuje mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?
Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Strokovnjakinja svetuje, kako si pomagati ob glivični okužbi nožnice
Kdaj je treba zaradi glivične okužbe nožnice obiskati zdravnika in kako si lahko pomagamo same, tudi s preventivnim ravnanjem? Z vrsto uporabnih nasvetov odgovarja licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Kdaj je dolžina menstruacije lahko razlog za skrb?
Menstruacija normalno traja od tri do osem dni in se običajno začne s temnejšo in močnejšo krvavitvijo, ki po nekaj dneh postane šibkejša in na koncu izzveni. O daljših menstruacijah govorimo, če trajajo dlje, lahko pa jih spremljajo tudi obilnejše krvavitve, ko ženska v prvih dneh menja vložek na vsako uro. Kje so lahko vzroki in kako ukrepati, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Ste že slišale za endometriozo? Gre za zelo pogosto ginekološko bolezen žensk, ki se kaže kot prisotnost tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline.

Na kraljevi poroki vso pozornost ukradla nevesta hrvaških korenin
Brunej je te dni v središču svetovne pozornosti, vse zaradi poroke tamkajšnjega princa Abdula Mateena, ki bo v zakonski stan stopil z lepotico hrvaških korenin – Anisho Iso Kalebić.

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje
Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Tako luna vpliva na vaša čustva in razpoloženje
Astrologija že tisočletja intrigira ljudi po vsem svetu. Ena izmed najbolj prepoznavnih astroloških entitet je Luna, naravni satelit Zemlje, ki ima po mnenju mnogih astrologov pomemben vpliv na človekovo čustveno stanje in razpoloženje. Preverite, kako naj bi položaj Lune v različnih astroloških fazah vplival na naše notranje svetove!

Maca: superživilo, ki poveča libido in krepi vzdržljivost
V zadnjih nekaj letih ste verjetno že slišali za eksotično hrano, o kateri govorijo v presežnikih in ki jo mnogi imenujejo 'superživila'. Gre za naravna prehranska dopolnila, kot so chia semena, goji jagode, spirulina, klorela in maca v prahu, ki naj bi imela številne koristne učinke, med drugim naj bi povečevala tudi libido in uravnavala hormone v času menopavze.

Ta znamenja bodo najbolj čutila retrogradni Jupiter
Tokrat bomo 4. septembra 2023 priča še Jupitrovem retrogradnem obračanju. Ta se bo pridružil četici drugih planetov, ki so v retrogradnem gibanju, in tako dodal svoj kos lekcij in nalog.

Kdaj je seks brez kondoma sprejemljiv?
Spolne aktivnosti brez kondoma prinašajo določena tveganja, vključno z možnostjo nenamerne nosečnosti in prenosa spolno prenosljivih okužb (SPO). Vendar pa v nekaterih primerih posamezniki glede na okoliščine in želje lahko razmislijo o spolnem odnosu brez kondoma. Pomembno je opozoriti, da mora sprejemanje informiranih odločitev o spolnem zdravju vključevati odprto komunikacijo s partnerjem in zdravstvenim delavcem. Tukaj je nekaj situacij, v katerih je seks brez kondoma sprejemljiv, in štiri vprašanja, ki si jih morata pred tem zastaviti.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

To je 12 astroloških znamenj kitajskega horoskopa
V kitajski astrologiji je zodiakalni sistem sestavljen iz 12 živalskih znamenj, ki so povezana z različnimi osebnostnimi lastnostmi. 12 kitajskih astroloških znamenj je ...

Strokovnjakinja razkriva, kaj povzroči seks med menstruacijo
Seks med menstruacijo ne bi smel biti tabu. Morda bo res bolj umazano, a morda bo še bolj strastno in bo orgazem poskrbel za pomiritev bolečih krčev. Kako ženske doživljamo spolnost v različnih ciklih, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Preveri, kdaj je neredna menstruacija lahko znak za preplah
Čisto vsaka se kdaj v življenju sreča z obdobjem nerednih menstruacij, ko so ciklusi daljši od 35 dni, število dni med eno in drugo menstruacijo pa je zelo različno. Kakšni so lahko vzroki, kako jih lahko same odpravite ali vsaj omilite in kdaj je treba nujno obiskati ginekologa, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska
Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Zakaj med menstruacijo naraste teža?
Med menstruacijo lahko naraste teža. Vzroki so različni, med njimi so hormonska nihanja, zastajanje vode v telesu ali povečana presnova. Zakaj ženske pred ali med menstruacijo hrepenimo po sladkem, čokoladi, slanih, bolj kaloričnih prigrizkih in kako si lahko pomagamo, da bi vseeno raje posegale po zdravi prehrani, je razkrila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

6 znakov, da ste izjemno plodne
Plodnost je eno tistih področjih v življenju, do katerega se naš odnos skozi leta drastično spremeni. Če nas v času najstništva najbolj plašijo novice, kot je ta, da je prijateljica zanosila in se v dvajsetih letih marsikatera trudi izogniti neželeni nosečnosti, pa sta v tridesetih letih nosečnost in plodnost ves čas v naših mislih. Nenadoma upamo, da smo čim bolj plodne in da se bo želja po zanositvi čim prej uresničila. V nadaljevanju razkrivamo šest znakov, ki razkrivajo, kako plodne ste in so jih razkrili strokovnjaki.

Popolno jesensko živilo, če želite izgubiti kakšen kilogram
Jesen je sezona takšnih in drugačnih buč, ki simbolizirajo plodnost in rodnost. Ker njihovo meso vsebuje zelo malo energije, pa so buče tudi odlično živilo za vse tiste, ki bi se radi znebili nekaj odvečnih kilogramov.

Kako bi morale skrbeti za maternico?
V hitenju in stresu modernega življenja pogosto pozabimo na maternico. Ne posvečamo se ji in v bistvu malo vemo o njej, čeprav brez nje ni novega življenja ter igra pomembno vlogo v ženskem življenju in zdravju nasploh. Kaj bi morale vedeti o njej ter kako jo negovati in skrbeti zanjo, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Vaginalni probiotiki – da ali ne?
Vaginalni probiotiki naj bi pomagali pri lajšanju težav ob vnetjih, srbenju, pekočem občutku, povečanem belem toku, neprijetnem vonju ... Ali učinkujejo pri tovrstnih težavah, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Suha nožnica ni nujno "zlo" staranja. Samo spregovoriti je treba
Suha nožnica je pogosta težava, ki se največkrat pojavi okoli menopavze, lahko pa tudi prej. Kakšne težave doživljajo ženske s suho nožnico, kako si lahko same pomagajo in kdaj je nujno potreben posvet z ginekologom?

Kako si lahko pomagate pri vaginalnih težavah?
Pravilna nega in higiena intimnih delov z blagimi mili brez dišav, izbira naravnih materialov, zdrav način življenja, varna spolnost, redni ginekološki pregledi in na splošno skrb za vaginalno zdravje so v življenju vsake ženske zelo pomembni. A pri vsaki obstaja tveganje za vaginalne težave, ki lahko močno prekrojijo naš vsakdanjik. Na vprašanja, katere so najpogostejše "težave tam spodaj", kako jih prepoznati, kako si lahko pomagamo same in kdaj je nujno poiskati zdravniško pomoč, je odgovorila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra Alison Kogoj.

5 kristalov za lepo nosečniško in porodno izkušnjo
Kristali za nosečnost in materinstvo: karneol, malahit, tigrovo oko in heliotrop bodo poskrbeli za dobro počutje nosečnice in lajšali porodne strahove in bolečine.

Ženske so nore na nižje moške in raziskave so pokazale, zakaj
Trenutni trend na družbenih omrežjih je pokazal, da so ženske obnoreli nižji moški in dokazale, da jim višina moškega ni več tako pomembna, kot jim je bila morda nekoč.