pms

Ženske v mesecu zamenjamo kar 4 osebnosti
Ste se kdaj vprašale, zakaj imate nekatere dni občutek, da bi lahko premikale gore, spet druge pa bi najraje ostale v postelji s skodelico čaja? Razlog tiči v hormonskih spremembah, ki jih moramo spremljati in razumeti.

Negovalno olje, ki je v času menopavze nepogrešljivo
Olje šentjanževke velja za skorajda čudežno, saj uspešno blaži in celo zdravi celo vrsto simptomov kožnih težav, kot so akne, brazgotine in sončne opekline, številni pa njegovo uporabo v obliki čaja ali tinkture priporočajo tudi v času menopavze.

Ali lahko plavate v morju, če imate menstruacijo?
Ko se med letnim dopustom začne menstruacija, sta žalost in strah pred kopanjem globoko zasidrana v misli vsake ženske. Samo kopanje ni problem, če je morje prijetno in se upoštevajo določena pravila. Katera? Razkrivamo v nadaljevanju.

To je razlog, da ne želimo v kopalke
Naše telo je skozi življenje podvrženo številnim spremembam. Nekatere so dedno pogojene, druge izvirajo iz okolja, za tretje poskrbi gravitacija. Vse te spremembe pustijo sledi - največkrat na koži, ki je naš največji organ in zaščitni plašč našega organizma. Čeprav se zavedamo, da vsaka sled nosi neko zgodbo, znajo te sledi močno načeti našo samozavest. Še posebej to velja za strije, ki so pogost razlog, da poleti skrivamo svoje telo za enodelnimi kopalkami in dolgimi hlačnicami ter rokavi. Čas je, da temu naredimo konec!

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Ste že slišale za endometriozo? Gre za zelo pogosto ginekološko bolezen žensk, ki se kaže kot prisotnost tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline.

Koliko magnezija potrebuje naše telo po 40. letu?
Ste vedeli, da je magnezij eden najpomembnejših mineralov za naše telo? Tega večnamenskega minerala organizem ne more proizvesti sam, zato je na pragu menopavze priporočljivo povečati dnevni vnos.

4 stvari, ki se zgodijo, če ne zamenjate tampona
Verjetno se je vsaki od vas že kdaj zgodilo, da je pozabila zamenjati tampon in se nato v paniki spraševala, kaj je najhujša stvar, ki se zaradi tega lahko zgodi. K sreči v večini primerov ni nič hujšega, kljub temu pa naj to ne postane vaša navada.

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje
Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Nasveti za lajšanje menstrualnih krčev
Kako hitro in učinkovito odpraviti bolečino, ki jo povzročajo menstrualni krči, ni vprašanje, ki bi ga večina zastavila lahkomiselno.Medtem, ko se v bolečinah zvijate okoli termoforja in imate ob sebi prazen pretisni omot protibolečinskih tablet, bi vsaka za olajšanje naredila skoraj vse. V nadaljevanju pa se razkrivamo tisto, kar v tem slučaju priporočajo ginekologi.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Ali magnezij res blaži menstrualne krče?
Magnezij je učinkovito orožje za simptome PMS, zlasti za menstrualne krče. Da ne omenjamo, kako zelo pomemben mineral je to za naše zdravje in dobro počutje.

Zakaj med menstruacijo naraste teža?
Med menstruacijo lahko naraste teža. Vzroki so različni, med njimi so hormonska nihanja, zastajanje vode v telesu ali povečana presnova. Zakaj ženske pred ali med menstruacijo hrepenimo po sladkem, čokoladi, slanih, bolj kaloričnih prigrizkih in kako si lahko pomagamo, da bi vseeno raje posegale po zdravi prehrani, je razkrila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

6 znakov, da ste izjemno plodne
Plodnost je eno tistih področjih v življenju, do katerega se naš odnos skozi leta drastično spremeni. Če nas v času najstništva najbolj plašijo novice, kot je ta, da je prijateljica zanosila in se v dvajsetih letih marsikatera trudi izogniti neželeni nosečnosti, pa sta v tridesetih letih nosečnost in plodnost ves čas v naših mislih. Nenadoma upamo, da smo čim bolj plodne in da se bo želja po zanositvi čim prej uresničila. V nadaljevanju razkrivamo šest znakov, ki razkrivajo, kako plodne ste in so jih razkrili strokovnjaki.

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

5 znakov, ki kažejo na to, da vas vara tudi, če tega ne prizna
Vse bolj smo tolerantni do najrazličnejših odnosov, kar vključuje mnogo odtenkov, od tistih bolj svobodnih, neobvezujočih do tradicionalnih. A kakor koli pogledamo, varanje je bilo že od nekdaj prisotno, saj se je o ljubezenskih trikotnikih vedno govorilo in se še vedno govori. V njem se lahko znajde skoraj vsak, hote ali nehote in takrat ima pravico vedeti, da je prevaran.

Kdaj so za odvečne kilograme krivi hormoni?
Hormoni so lahko razlog za številne zdravstvene težave, pomanjkanje libida, težave s spancem, nepravilnosti na koži, nihanje razpoloženja, anksioznost in depresijo ter težave s presnovo, zamaščenimi jetri in prekomerno težo.

Simptomi in z njimi povezani hormoni
Vsake toliko časa se nam zgodi, da nenadoma postanemo potrte in utrujene, mučijo nas prebavne težave, na koži opazimo akne, pojavijo se lahko tudi težave z nespečnostjo. Gre le za nekaj simptomov, s katerimi se večkrat v življenju bori marsikatera pripadnica ženska spola in ki lahko pomenijo težave s hormoni.

Imate med menstruacijo vedno mozolje? Potem morate to vedeti!
Naša koža nenehno doživlja številne spremembe, na kar vplivajo številni dejavniki. Od genetike, hormonov, staranja, prehrane, pitja vode, kozmetičnih izdelkov, ki jih uporabljamo za nego do menstrualnega ciklusa. Zaradi hormonskega neravnovesja je koža lahko en dan sijoča in brez nepravilnosti, naslednji dan pa bleda in aknasta. Da bi se temu izognile, moramo nego kože ves čas prilagajati menstrualnemu ciklu, ki ga lahko razdelimo v štiri faze.

Nasveti osebne trenerke: kako ostati fit v samoizolaciji?
Kaj pa ve počnete te dni, ko smo vsi doma? Poležavate na kavču in ves čas nekaj jeste ali si vzamete tudi čas za sprehod, vadbo od doma in posegate po zdravi hrani z veliko vitamini? Telesna aktivnost in zdrava prehrana sta namreč ključnega pomena za močan imunski sistem in dobro počutje, in o tem smo se pogovarjali z osebno trenerko Alenko Zakojč. "Kljub trenutni situaciji lahko tudi doma naredite nekaj zase. Nekaj za svoje zdravje in dobro počutje. Trening bo tisto, kar vam bo v teh dneh dalo neko destrukcijo, neki cilj, nekaj, kar vas zamoti, da ne padete v paniko," pravi in doda, da je zelo pomembno, da v tem obdobju pazimo na naš kalorični vnos, če seveda ne želimo pridobiti odvečnih kilogramov.

Kdaj uporaba tamponov lahko povzroči toksični šok?
Higienskih pripomočkov, namenjenih zaščiti med menstruacijo, je na tržišču veliko, in težko se odločimo, kaj je za na nas najbolj primerno. Pakirani so v prikupnih škatlicah z vzorčki, eni dnevni, drugi nočni, nekateri dišijo lepše kot parfumčki. Vendar je katera pri izbiri pomislila tudi na to, kako higienska zaščita vpliva na naše telo ali resnično samo ščiti in ne povzroča telesu tudi morebitne škode? Kako izbrati pravo zaščito in kaj vse tvegamo z izbiro napačne, smo vprašali mag. Laro Beseničar Pregelj, dr. med., spec. ginekologije.

Kako na naraven način olajšati menstrualne krče?
Večina obožuje vse, kar pomeni biti ženska, ko pa pride tisti čas v mesecu in se nam zdi, da nam bodo jajčniki vsak čas eksplodirali, pa se marsikatera vpraša, zakaj nam je tega treba. Na srečo obstaja kar nekaj načinov, kako na naraven način olajšati bolečine, ki jih prinese menstruacija.

4 razlogi, zakaj imate lahko močno menstruacijo
Medtem ko je povsem normalno, da je menstruacija kakšen mesec močnejša, pa bi morale v primeru, da se ta pojavlja že več mesecev zapored ali morda od nekdaj, na zdravniški pregled. Razlogi za močnejšo krvavitev so različni. Lahko gre za težave s ščitnico, hormonsko neravnovesje ali fibroid. Eden od razlogov je lahko tudi endometrioza.

Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
Hormoni in hormonsko neravnovesje vplivajo na naše duševno, fizično in čustveno zdravje. Ti kemični sli igrajo pomembno vlogo pri nadzoru našega apetita, teže in razpoloženja. V normalnem in zdravem stanju, endokrine žleze proizvajajo natančno količino vsakega hormona, ki je potreben za različne procese v telesu. V današnjem času pa je hormonsko neravnovesje vse pogostejša težava odraslih in tudi že otrok, saj je naše moderno življenje preobremenjeno z različnimi dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov. Hormoni v našemu telesu skrbijo za prenos sporočil in vplivajo na naše celotno delovanje.

Kaj se zgodi, če za zajtrk pojeste banano?
O 'čudežnih' učinkih, ki jih imajo banane na naše počutje, zdravje in telo, smo pisali že večkrat. Poleg tega, da z njimi lahko blažite PMS bolečino, uravnavate prebavo in znižate krvni tlak, z njimi lahko izboljšajte tudi lase, nohte in ten kože. To pa ni vse! Zajtrk, sestavljen iz banane in kozarca mlačne vode, je lahko odlično orožje proti odvečnim kilogramom, ne glede na to, kaj boste pojedli čez dan.

Spremembe, ki se zgodijo po 40. letu
Pravijo, da so štirideseta nova trideseta, ko gre za menstruacijo, pa bi lahko rekli, da so štirideseta čas, ko večina žensk doživlja drugo puberteto. Takrat namreč marsikatera opaža spremembe v menstrualnem ciklu, kot so akne, neredna in daljša menstruacija, bolečina ...

Neisha: Moja koža – od grdega račka do laboda
Vse življenje se ukvarjam z njo ... Pretirano ... Ker me ne posluša in ne uboga, ker me z burnimi reakcijami spravlja v tesnobna stanja in me ignorira in ji ni mar za moje počutje in za vso skrb. Je res? Mogoče ravno obratno? Mogoče pa tako reagira, ker nekaj narobe počnem, jo narobe negujem tako odznotraj kot od zunaj? Preveč preizkušam, ne vztrajam, poslušam preveč ljudi, skačem od interne medicine vse tja do ezoterikov?

Napaka, ki jo na morju dela večina žensk!
Velikokrat se zgodi, da menstruacijo dobimo ravno v dneh, ko smo nekje na morju in v takšnih situacijah večina žensk higienske vložke zamenja s tamponi. Pri tem pa delajo eno veliko napako!

Takšen učinek ima na vaše telo seks med menstruacijo!
Dan pred menstruacijo naj bi bil idealen za spolne odnose, takrat naj bi bil namreč klitoris najbolj občutljiv na dotik, maternica pa je zaradi prihajajočega mesečnega perila pripravljena na močnejše krče. Kaj pa seks med menstruacijo?