polnozrnata

Ogljikovi hidrati niso tako škodljivi, kot si mislite
Čeprav so rafinirani ogljikovi hidrati lahko škodljivi, če jih uživamo v prevelikih količinah, so polnovredna živila vir ogljikovih hidratov, ki so neverjetno zdravi. Pravzaprav veliko najbolj zdravih živil na svetu vsebuje kar precej ogljikovih hidratov.

9 načinov, kako shujšati brez velikega truda
Kolikokrat ste se že lotile diete, ki pa na koncu ni prinesla rezultatov, ki ste jih želele? Stradanje in odrekanje vsekakor ni rešitev do dolgoročnih rezultatov, obstaja pa nekaj trikov, ki bodo pripomogli k temu, da boste lažje in hitreje izgubile odvečne kilograme.

Osebna trenerka razkriva resnico o ogljikovih hidratih
"Ogljikovi hidrati seveda niso nič slabega, dokler niso v škatli, vrečki, ovitku ... Torej niso v obliki procesirane hrane. Kakovost ogljikovih hidratov je torej zelo pomembna, saj je konec dneva/tedna/meseca pomembno, kako se vi počutite in kakšno je vaše fizično stanje. Če ste uživali ogljikove hidrate iz čokolade, je velika razlika, kot če ste jih uživali iz žitaric," pojasnjuje osebna trenerka in specialistka športne prehrane Alenka Zakojč. V nadaljevanju si preberite, kateri ogljikovi hidrati so dobri in kateri slabi ter kako premagati zasvojenost z njimi.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Ali resnično obstajajo živila, ki imajo manj kalorij, kot jih porabimo za njihovo presnovo po zaužitju, oziroma hrana, zaradi katere hujšamo, ko jo jemo? "Takšna živila žal ne obstajajo, pa tudi če bi, se na tak način ne bi dalo hujšati," je poudaril klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, ki je osvetlil dejstva in zablode pri omenjanju "živil z negativnimi kalorijami".

Koliko magnezija potrebuje naše telo po 40. letu?
Ste vedeli, da je magnezij eden najpomembnejših mineralov za naše telo? Tega večnamenskega minerala organizem ne more proizvesti sam, zato je na pragu menopavze priporočljivo povečati dnevni vnos.

Najboljši viri rastlinskih beljakovin in zakaj so odlična izbira
Ko pomislimo na beljakovine, imamo najpogosteje v mislih mlečne izdelke in meso, kot je perutnina. Toda ali ste vedeli, da je lahko tudi zelenjava odličen vir tega vitalnega hranila? Od stročnic, kot sta leča in čičerika, do oreščkov, semen in polnozrnatih žit, rastlinske beljakovine ponujajo široko paleto možnosti. Ta živila pa niso le bogata z beljakovinami, ampak so tudi zakladnica osnovnih vitaminov, mineralov in vlaknin.

Dieta, ki vam bo podaljšala življenje
Raziskava je pokazala, da lahko harvardska dieta podaljša vaše življenje za kar 20 odstotkov. Kakšna je harvardska dieta, kako je videti tipičen obrok in kakšne so prednosti takšnega načina prehranjevanja, si preberite v nadaljevanju.

Viri vlaknin, ki bi jih morali redno uživati
V današnjem hitrem tempu je ohranjanje zdravega načina življenja ključnega pomena. Medtem ko se mnogi osredotočajo na makrohranila, kot so beljakovine in maščobe, pomen prehranskih vlaknin pogosto ostane neopažen. Vlaknine so namreč bistvena sestavina uravnotežene prehrane, saj nudijo številne koristi.

Dieta za želodec: kaj jesti in česa ne?
Prebavne težave, kot so zgaga, napenjanje, bolečine v trebuhu in težko prebavljanje, so pogoste težave, s katerimi se spopada veliko ljudi. Za lajšanje teh težav in ohranjanje zdrave prebave je pomembno sprejeti ustrezno prehrano. Kako lahko dieta za želodec pomaga pri izboljšanju prebavnega zdravja, katere vrste hrane je treba uživati in katerih se je bolje izogibati?

Pantotenska kislina je ključna pri ohranjanju zdrave kože
Pantotenska kislina, znana tudi kot vitamin B5, je večnamensko hranilo, ki ima ključno vlogo pri različnih biokemičnih procesih v našem telesu in je pogosto v senci svojih bolj znanih vrstnikov. Od proizvodnje energije do ohranjanja zdrave kože, od sinteze pomembnih molekul do podpore živčnega sistema, pantotenska kislina tiho, a nepogrešljivo prispeva k našemu splošnemu dobremu počutju.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža
Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Veganstvo: kaj jesti in kakšne so koristi?
Veganska prehrana je postala zelo priljubljena in vedno več ljudi se odloča za veganstvo zaradi etičnih, okoljskih ali zdravstvenih razlogov. Če je pravilno izvedena, ima lahko takšna prehrana številne koristi za zdravje, vključno z izgubo odvečnih kilogramov in izboljšanim nadzorom krvnega sladkorja. Obenem pa prehrana, ki temelji izključno na rastlinski hrani, lahko poveča tveganje za pomanjkanje hranil.

Priljubljena naravna moč za zdravo in sijočo kožo
Vse več žensk daje večji poudarek na naravno nego kože. Kar pomeni, da izbirajo med kremami, serumi in drugimi kozmetičnimi izdelki, ki vsebujejo učinkovite naravne sestavine. Ena takih so tudi fitosteroli, naravne spojine, prisotne v rastlinah, ki so znane po svojih številnih koristih za kožo. V nadaljevanju si preberite, kaj so fitosteroli, kako vplivajo na nego kože in zakaj so pomembni za ohranjanje zdravega in sijočega videza obraza.

Kako zdravi so v resnici riževi vaflji?
V želji po izgubi odvečnih kilogramov marsikatera poseže po riževih vafljih, ki so priljubljena izbira 'zdravega' prigrizka, kadar smo na dieti in pazimo na kalorije. Pa so riževi vaflji res dobra izbira in kaj v resnici vsebujejo?

Prehranske vlaknine: koliko na dan in zakaj?
Prehranske vlaknine, ki jih najdemo predvsem v sadju, zelenjavi, polnozrnatih žitih in stročnicah, so verjetno najbolj znane po svoji sposobnosti preprečevanja ali lajšanja zaprtja. Toda živila, ki vsebujejo vlaknine, lahko prinesejo tudi druge koristi za zdravje – med drugim so tudi učinkovita pomoč pri ohranjanju zdrave telesne teže in zmanjšanju tveganja za sladkorno bolezen, bolezni srca in nekatere vrste raka.

4 razlogi, zakaj je dobro jesti bananin kruh
Tudi vi obožujete bananin kruh? Gre za priljubljeno sladico, ki je res lahko kalorično bogata, in zato ni najbolj primerna za tiste, ki si želijo izgubiti kakšen odvečen kilogram, ima pa kljub temu kar nekaj koristnih lastnosti.

Nizkokalorična dieta: koliko kalorij na dan in kaj jesti?
Bi se radi znebili odvečnih kilogramov? Eden od načinov je nizkokalorična dieta, pri kateri s štetjem kalorij čez dan ustvarite kalorični deficit, za katerega vemo, da je ključni dejavnik, ko gre za hujšanje. Gre za vrsto diete, ki vsekakor ni za vsakega in zahteva kar nekaj discipline in načrtovanja obrokov.

Kaj narediti, če ste preveč pojedle?
Pred nami so božični prazniki, ki jih vsako leto zaznamujejo številne zabave in praznovanja, na katerih se hitro zgodi, da pretiravamo s hrano in preveč pojemo. Prenajdenje nas pusti brez energije, napihnjene in s pogostimi želodčnimi težavami. V nadaljevanju razkrivamo nekaj nasvetov, kaj narediti v takšnih primerih ...

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Verjetno je vsak že kdaj dobil nasvet 'Jej več vlaknin'. Pa veste, zakaj so vlaknine tako koristne in zakaj je ključnega pomena, da so del vašega prehranjevanja? Razkrivamo, koliko prehranskih vlaknin potrebujete, katera živila jih vsebujejo ter kako jih dodati obrokom in prigrizkom.

To živilo ima najvišjo vsebnost kalcija med vsemi žiti
Proso je starodavno žito, ki se običajno uživa v Aziji, Južni Ameriki in delih Evrope. Ta polnozrnata žitarica brez glutena, ki je tehnično seme, postaja vse bolj priljubljena tudi kot alternativa rižu ali kvinoji.

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?
Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

Kako načrtovati obroke?
Načrtovanje obrokov vnaprej je ključno, če se želite prehranjevati zdravo in uravnoteženo ali izgubiti kakšen odvečen kilogram. Obenem vam bo pomagalo, da se boste izognili vprašanjem, kot je 'Kaj jesti za večerjo', in se izognili situacijam, ko vam zmanjka časa za pripravo obroka.

Živila za mladostno, sijočo in napeto kožo
Notranje zdravje se izraža na koži. Z ustrezno prehrano, telesno aktivnostjo in zdravim življenjskim stilom lahko upočasnite staranje kože ter obenem zaustavite presnovne spremembe in posledično zavrete in/ali celo preprečite razvoj bolezenskih stanj, so pokazale številne raziskave. Katera živila pomladijo in zakaj, je razkrila magistrica dietetike Iva Weingerl.

Vitamin B: zakaj je pomemben in kje ga najdemo?
Vsi že dobro poznamo učinke in pomen vitamina C in vitamina D, marsikdo pa se ne zaveda, da je za splošno zdravje in počutje zelo pomemben tudi vitamin B. Poleg tega, da pomaga krepiti imunski sistem, skrbi tudi za to, da imamo dovolj energije.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in zmanjšujejo apetit
Katera sodobna moderna ženska se ne zaveda, kakšen izziv je ohraniti zdrav življenjski stil in dobro počutje? Sliši se enostavno, včasih pa je misija nemogoče. Hitro in stresno življenje, poln službeni in zasebni urnik nas vodijo v stanje stalne utrujenosti in pomanjkanja časa. Kmalu se pojavijo še problemi s počasno prebavo, zaprtostjo in zbeganostjo. Kaj storiti?

Najboljši vitamini za zdrave in močne lase
Vsi vemo, da več, kot imamo v telesu kolagena, bolj napeta je naša koža, bolj trdne so naše kosti in bolj močni, dolgi in sijoči so naši lasje. Kolagen igra veliko vlogo v zdravju črevesja, v pravilni absorpciji hranil iz hrane, vpliva na uravnano delovanje hormonov, je nepogrešljiv pri zmanjševanju maščobnih oblog in je nujen, ko govorimo o preprečevanju prehitrih vidnih in »nevidnih« znakov staranja.

7 nasvetov, kako ostati fit po 30. letu
Če ste v dvajsetih letih lahko jedle, kar koli ste želele in se to nikjer ni poznalo, ste po 30. letu starosti verjetno opazile, da si ne morete več vsak večer privoščiti vrečke čipsa in pričakovati, da se to ne bo poznalo na vašem telesu in počutju. S staranjem namreč postaja vaše telo vedno bolj dovzetno za nezdrave življenjske navade in da bi ostale fit, boste morale vložiti več truda.

To so najboljše diete leta 2021
Leto 2021 bo za marsikoga prvo leto, ko bo bolj pomembno počutje kot pa videz. Leto, ko se bomo za določeno dieto odločili zato, ker bo izboljšala tako fizično kot mentalno počutje, in ne samo zato, ker bi do poletja radi na vsak način izgubili 5 kilogramov. Na srečo je kar nekaj prehranjevalnih načrtov, ki vplivajo na obe področji in jih priporočajo tudi prehranski strokovnjaki. Predvsem pa gre za diete, ki ne izločajo nobene skupine hranil, ki jih vaše telo nujno potrebuje, in se namesto tega raje osredotočajo na manjše stvari, ki jih vključite v svojo dnevno rutino in bodo postale del vašega življenjskega stila na dolgi rok.