postavljanje meja

Tako se boste izognili šumom v komunikaciji
Asertivna komunikacija je najbolj učinkovita komunikacija, tudi v partnerstvu. Vsebuje jasnost, ampak hkrati tudi spoštovanje in mehkobo. Če komuniciramo na način, ki je jasen in samozavesten, je prvi pogoj to, da najprej sami vemo, kaj hočemo. Da smo lahko jasni glede svojih pričakovanj, čustev, pogledov in potreb, moramo najprej dobro poznati sebe in stati za tem, kar hočemo.

Današnja polna luna v raku nas poziva k čustveni prenovi
Januarska polna luna v raku nas poziva k čustveni prenovi. Soočili se bomo s preteklostjo, poglobili odnose in upoštevali svojo intuicijo. Izkoristite to energijo za osebno rast in transformacijo. Polna luna v raku bo svoj vrhunec dosegla 13. januarja 2025 ob 23.27.

Hiša ljubezni je dvignila veliko prahu
Nova VOYO serija Hiša ljubezni je dvignila veliko prahu. Slovenci se pač nismo vajeni pogovarjati o spolnosti, fetiših, fantazijah in ostalih rečeh. A bi se morali. Ekipa VOYO se je odločila, da temu naredi konec. Tabuji so zato, da se jih podira, in zakaj to ne bi naredil VOYO, ki je znan kot pionir sprememb. Prav zato VOYO predstavlja dodatek k Hiši ljubezni – serijo spletnih videov, kjer bomo izvedeli vse, česar nismo upali vprašati.

Dnevni horoskop: Ovni bodo naredili korak naprej, biki pa korak nazaj
Pred nami je nov dan in z njim tudi nov dnevni horoskop! Preverite, kaj vam prinaša!

To je znak, da vas drugi izkoriščajo
Postavljanje zdravih meja je ključna vrlina sodobnega časa, v katerem smo z vseh strani bombardirani z zahtevami in nerazumnimi pritiski. Beseda NE" zato sodi med najmočnejše in hkrati tudi najbolj osvobajajoče besede. Pa znate reči NE?

Ali veste, kako se zaščititi pred nadlegovanjem?
Geštalt psihoterapevtka pod supervizijo Petra Grobelnik je spregovorila o tem, kako se lahko zaščitimo pred morebitnim nadlegovanjem oz. nasiljem, razkrila pa je tudi, kakšno vlogo ima socialna podpora pri premagovanju občutka osamljenosti in nizke samopodobe. Razkrila je tudi nekaj učinkovitih tehnik in terapevtskih pristopov, poudarila pa je tudi pomen podpore prijateljev in družine.

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

5 opozorilnih znakov, da imate opravka z narcisom
Če imate opravka z narcisom, je pomembno, da prepoznate opozorilne znake, saj so lahko nevarni. Tukaj preberite 5 glavnih opozorilnih znakov in kako se zaščititi.

Ko nismo usklajeni s svojimi resničnimi željami, postanemo nezadovoljni
Vsi smo samo ljudje in imamo tudi obdobja nezadovoljstva. Takrat različni dejavniki, lahko so tudi slabi odnosi, nedoseganje osebnih ciljev, neskladje notranjih želja in vrednot, vplivajo na naše počutje. Kaj se dogaja z nami, ko se počutimo nezadovoljne, zakaj je pomembno, da se sprejemamo take, kot smo, in kako lahko razvijemo zdrav odnos do sebe, v nadaljevanju pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek.

Kaj je čustvena varnost v odnosu (in kako jo oblikovati)?
Ste v odnosu že doživeli hrepenenje po globoki povezanosti, a je nekaj motilo intimo, ki ste jo želeli? Težko je ljubiti nekoga in ob tem ne izkusiti čustvene varnosti, ki bi omogočila poglabljanje odnosa. O njej govorimo takrat, ko partnerja v odnosu oblikujeta tolikšno zaupanje in bližino, da sta z lahkoto odprta in ranljiva. To tudi pomeni, da brez težav izražata svoj najpristnejši jaz. A ene čustvene varnosti ni brez druge – ko se eden od partnerjev počuti dovolj varnega, da razkrije svoj pravi jaz, s tem drugemu odpre vrata, da stori enako. S tem ustvarita pogoje za vse globljo in ljubečo povezavo, kar je tudi eden od temeljev ljubezni.

Razlika med zdravimi razmejitvami in čustvenimi zidovi
Osebnostna rast postaja v zadnjih letih vse bolj priljubljena tema mnogih posameznikov, ki želijo spoznavati sebe, presegati omejujoče vzorce preteklosti in delati na svoji samopodobi. V to področje sodi tudi postavljanje razmejitev, ki predstavljajo enega od temeljev zdravih odnosov. A pri vsem poudarjanju, kako pomembne so zdrave meje, se lahko hitro znajdemo v drugi skrajnosti in zgradimo okoli sebe čustvene zidove, ki onemogočajo pristne, ljubeče in osrečujoče odnose z drugimi. Kakšna je torej razlika in kako najti tisto izmuzljivo točko med obema?

Kako postaviti meje v odnosu in reči 'ne', ko je treba?
Postavljanje meja v osebnih odnosih je veščina, ki se je učimo vse življenje. Kako spretni bomo pri tem, pa je odvisno tudi od naše vzgoje in okolja, v katerem smo odraščali. Naši prvi učitelji so namreč starši in ti so tisti, ki imajo največji vpliv na to, ali bomo imeli kasneje v življenju težave s postavljanjem meja. Ali se bomo zavedali tega, da smo vredni spoštovanja, da si zaslužimo biti ljubljeni, slišani in upoštevani ter da so naša čustva in naše želje ravno tako pomembne kot od kogar koli drugega. Naučiti se reči 'ne', je proces spoznavanja sebe in svojih potreb, pojasnjuje Brigita Chuuya in dodaja, da je predpogoj za to, da se v odnosu naučimo reči 'ne', to, da sami pri sebi ugotovimo, kaj je za nas pomembno. "Sebi moramo verjeti, da si zaslužimo najboljše in verjeti, da si zaslužimo spoštovanje."

Zakaj bi moral imeti vsak v svojem življenju dvojčka
Pravi dvojček si želi doživetij, zato potrebuje okrog sebe družbo, prijatelje in zveze. Spada med bolj odprte ljudi, saj nihče ne najde stika s sočlovekom bolje kot on.

To prinašata današnja polna luna in lunin mrk
Tokratna polna luna bo hkrati tudi lunin mrk v znamenju bika. V petek, 19. novembra, bosta v dopoldanskih urah, natančneje ob 9.57, polna luna in lunin mrk.

Kaj prinaša torkova polna luna?
Polna luna bo nastopila jutri, v torek, 21. septembra, ob 01.55, in sicer v znamenju ribi. Po poročanju astrologov bo to najbolj 'zasanjana' polna luna v tem letu, ob kateri se lahko počutimo še posebej občutljivi, ekstra ustvarjalni in celo zelo intuitivni.

Kaj morate storiti, če načrtujeta otroka?
Ljudje smo si različni in odločitev za otroka ni vedno povezana z improvizacijo. Nekateri pari se držijo načela, da ko se bo zgodilo, se pač bo in iz tega ne delajo prevelike drame. Tisti, ki imajo radi življenje bolj načrtovano in potrebujejo več občutka kontrole, pa se na prihod otroka skrbno pripravijo. Ne z eno ne z drugo stranjo ni nič narobe, je pa res, da imajo pari, ki se pred prihodom otroka pogovorijo o pomembnih temah, manj možnosti za kasnejše konflikte, nestrinjanja in tudi razhode. Otrok brez vsakega dvoma obrne življenjsko rutino na glavo, spremeni poglede na svet in prestrukturira tudi partnerski odnos. Če sta z najdražjim pred to pomembno prelomnico, je priporočljivo, da razjasnita poglede na sledečih 6 tem.

'Za ženske je težak pogovor o spolnosti, ker se bojijo, da če bodo izrazile svoje želje, ne bodo sprejete.'
Ženskam pogosto govorijo, da se morajo na delovnem mestu boriti za to, kar hočejo, da morajo vztrajati pri povišanju plače, da morajo reči za napredovanje in da morajo v zvezah jasno in glasno izraziti svoje mnenje. Toda, ali ženske res vedno povedo, kaj hočejo, ko gre za romantične odnose?

'Sosed ima očitne znake sociopatske motnje. Kaj naj naredim?'
Težave imamo s sosedom in me zanima, kako pravilno reagirati, da konflikta ne zaostrujemo oziroma kako mu izogniti. Naj razložim: sosed ima že več desetletij hude težave z alkoholom, razen tega ima očitne znake sociopatske motnje: opreza okrog hiš sosedov, mimogrede kaj poškoduje, ukrade (kakšno zelenjavo, poleno, polomi grm, v kotu, ki meji na njegovo parcelo, se sušijo grmovnice, trga z dreves še zelena jabolka in jih meče po tleh). Ko smo še gradili, smo ga na primer zalotili, ko je v naši nedograjeni hiši iskal nastavke za gardenin sistem. Obrekuje in se trudi izzivati prepire – tudi širše medsosedske prepire. Nenehno laže in napleta zgodbe. Kljub vsemu temu vse do letos ni prišlo do večjih konfliktov – nasprotno – vse do zdaj smo se čisto prijateljsko družili in mu njegove družbene anomalije gledali skozi prste. Letos pa se je spustil v spor, nasprotuje postavitvi opornega zidu na cesti, ki ne meji na njegovo parcelo, in ker pri gradnji zidu vztrajamo in smo mu tudi jasno povedali, da naj se že končno briga zase, so se njegova zlobna dejanja začela stopnjevati. Po ulici ogovarja in zlobno sika, ne pusti nas pri miru, napleta vedno hujše zgodbe. Skratka, zloba se stopnjuje. Kako reagirati, da ne bo še huje.

'Postala sem živčna razvalina, pijem in samo jočem. Nič ni prav, kar naredim ...'
Imela sem težko otroštvo. Pri 18 letih sem spoznala fanta in hitro zanosila ter odšla od doma, kjer so bili vsak dan alkohol, pretepi itd. Vedno sem bila črna ovca. Fantovi starši so zelo verni in so bili že od začetka proti meni. Imajo kmetijo, brate, za katere so že od nekdaj vedeli, kaj bodo. Moj bo kmet, so rekli in tako je ostalo še danes. Imava dva odrasla otroka, en je še doma, drugi se je odselil. Ker smo v isti hiši kot starši in njegovi, sem postala živčna razvalina, pijem in samo jočem. Nič ni prav, kar naredim, dušim se. Odšla bi daleč stran, pa nimam kam, čeprav imam svojo službo. On ne bo svojim nikoli rekel nič, tudi za svoje otroke se ne zna postaviti. Postala sem živčna razvalina in samo čakam, da grem v službo. Kaj naj storim? Hvala in lep pozdrav!

Leto, ki je pred nami nas bo iz višav spustilo na trdna tla
2. decembra Jupiter, vladar znamenj strelca in rib, tisti motivator, ki navdihuje, daje smisel, osvobaja in daje upanje, prestopi iz znamenja strelca v znamenje kozoroga. To bo največja sprememba zanj in za predstavnike, ki jih zastopa. Jupiter bo v znamenju kozoroga vse do 19. decembra 2020 in to leto bo zanj resnično polno preizkusov, zahtevnih nalog, izzivov in dosežkov.

Bralka: Partner mi ne pomaga pri skrbi za dojenčka. Kaj naj naredim?
Pozdravljena! Pred tremi meseci sem postala mlada mamica. Ko smo izvedeli za nosečnost sva bila tako jaz, kot tudi partner zelo vesela. Vse je potekalo tako kot treba. In dobila sva prečudovito hčerko. Po porodu se pa vse spremeni. Partner nima interesa ustajati ponoči, nikoli mi ne privošči ene prespane noči, da bi jo popazil on. Razumeti je potrebno, da opravlja zelo težko službo v kateri je od doma odsoten en cel dan, naslednji dan pa celo noč in je nato dva dni doma. Ne zdi se mi lepo, kako misli da je dovolj če se z hčerko ukvarja samo tistih 5 minut ko pride iz službe, nato pa si vžge televizijo ali telefon in to je to. On je utrujen, on potrebuje počitek. Problem je tudi, ko bi lahko bil celo noč buden, zjutraj ko bi tudi jaz malo poležala pa bi spal do popoldneva. Potrebujem nasvet, kako nadaljevati... ker dolgo nebom zdržala tega tempa, biti cel dan okrog otroka, vmes pospravit in skuhat. Hvala in lep pozdrav!

Kako je Heleni Jereb uspelo narediti popolno transformacijo?
Začnemo najprej s konkretnim pogovorom s samim seboj in s sprejetjem te odločitve ter z zavezo do samega sebe. Naslednji korak je priznavanje samemu sebi kaj so resnični razlogi, ki so nas pripeljali do stanja kjer smo danes.

Nam zmanjkuje časa za najlepše?!
V tem hitrem življenjskem slogu, kjer (vsaj večina) skuša preživeti z razmeroma nizkimi dohodki in je glavni cilj ta,kako preživeti mesece s čim manj stroški, osnovanje družine mnogi prestavljajo na 'kasneje', na takrat, ko bodo zaključili šolanje, ko bodo imeli rešen stanovanjski problem, ko bodo imeli stalno zaposlitev – čeprav verjetnost, da bi bilo uresničeno vse troje hkrati, ni ravno velika. Kako je z materinstvom v Sloveniji? Kako je z velikokrat obsojanim dojenjem v javnosti in kakšne so sploh prednosti dojenja?