potlačena čustva

Današnja polna luna v raku nas poziva k čustveni prenovi
Januarska polna luna v raku nas poziva k čustveni prenovi. Soočili se bomo s preteklostjo, poglobili odnose in upoštevali svojo intuicijo. Izkoristite to energijo za osebno rast in transformacijo. Polna luna v raku bo svoj vrhunec dosegla 13. januarja 2025 ob 23.27.

Ovne čaka pomemben dogodek, device bodo izkazale hvaležnost
Pred nami je nov teden in z njim nov tedenski horoskop. Preverite, kaj vam prinaša!

Kako vemo, ali imamo potlačena čustva?
Potlačena čustva nas pogosto tako močno vodijo, da se na situacije (nezavedno) odzovemo tako, kot si pravzaprav sami niti ne želimo. Pogosto nas lahko pripeljejo, poleg težav v odnosih, tudi do težav s samim seboj, celo do težav z zdravjem.

Kako se v odnosu kažejo travme iz otroštva?
Travma iz otroštva je izraz, ki se na splošno nanaša na izkušnje, ki ste jim bili morda izpostavljeni kot otrok. Te izkušnje lahko vključujejo fizično nasilje, spolno zlorabo, nenaden travmatičen dogodek, kot so nesreča, izguba ljubljene osebe ali kateri koli drug dogodek, ko ste se počutili prestrašene, nemočne ali preobremenjene. Naša zgodnja razvojna leta v otroštvu imajo pomemben in trajen učinek na naš način interakcije s partnerji. Na primer, če ste v otroštvu doživeli travmo, to pogosto vpliva na vaše odrasle romantične odnose. Prepoznavanje teh znakov je prvi korak pri soočanju s tem, kako travma iz otroštva vpliva na vaše odnose.

Ko zanikamo svoja čustva, ta ne izginejo
Prepričanje, da moramo biti dobro, nam že samo po sebi vsiljuje odgovor, ki ga tako radi ponudimo drugim: V redu sem. In to rečemo tudi takrat, ko je to daleč od resnice. A bežanje pred bolečino nam ne bo pomagalo, če ne bomo razumeli, od kod ta prihaja, ali še huje, se bomo delali, da ne obstaja. Vsi se želimo počutiti dobro, ampak tudi bolečina je del življenja, zato pred njo ne moremo povsem pobegniti, a se lahko z njo soočimo. In prav zato si moramo iskreno prisluhniti ter se vprašati, kaj sploh čutimo. Neprijetna čustva so naš smerokaz, da je čas, da nekaj naredimo ali spremenimo, da se bomo počutili bolje. O psihični bolečini smo se pogovarjali s psihoterapevtko Petro Grobelnik.

Potlačena čustva neustavljivo in močno kričijo brez glasu
Zelo pomembno je, da se naučimo, kako prepoznati, razumeti in upravljati svoja čustva, da bi preprečili, da bi potlačena čustva vplivala na naše vedenje. "Eden izmed prvih korakov je predvsem ta, da začnemo spoznavati sebe. Da začnemo spoznavati svoj čustveni svet. Da si priznamo, kar čutimo in da skušamo temu čustvu slediti," pravi psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek. Tako bomo spoznali sebe in prepoznali, kaj se dogaja v nas.

Ste v zvezi s pasivno agresivnim moškim?
V partnerskih odnosih nobena skrajnost ni dobra, sploh, ko govorimo o komunikaciji in izražanju čustev. Če imamo na eni strani moške, ki odkrito in brez zadržkov izražajo svojo jezo, frustracije in nezadovoljstvo, so na drugi strani tega spektra moški, ki to pokažejo na drugačne, bolj prikrite načine – s cinizmom, odlašanjem, temnim humorjem, tihim kaznovanjem, lažnimi obljubami, celo sabotiranjem ... Pasivno agresijo v razmerju lahko označimo tudi kot vzorec posrednega izražanje negativnih občutkov, namesto da bi jih odkrito naslavljali.

Najpogostejši razlogi za skrivanje stiske in težjih čutenj
Stiska, nezadovoljstvo, žalost in obup so v očeh nekaterih še vedno odraz osebnega neuspeha ali celo poraza, zato mnogi svoje resnično počutje skrivajo. Nadenejo si prešeren nasmeh, ki predstavlja neke vrste obrambni mehanizem, s katerim želijo sebe in druge prepričati, da je v njihovem življenju vse v najlepšem redu. A žal je resnica zelo drugačna.

8 vsakodnevnih navad srečnih ljudi
V današnjem svetu, kjer vsi ves čas hlepimo po še več in srečo pogojujemo z materialnimi stvarmi ter zunanjimi dejavniki, kot so ljudje, ki nas obkrožajo, je zelo malo takšnih, ki lahko rečejo, da so srečni zdaj. Ta trenutek. Ki se zavedajo, da sreča ni nekaj, kar bi se lahko pridobilo v nečem zunanjem. Da srečo lahko najdeš le znotraj sebe.

Zaradi tega se veliko žensk bori z odvečnimi kilogrami
"Prekomerno prehranjevanje je velikokrat posledica kroničnega stresa in preobremenjenosti," pojasnjuje integrativna psihoterapevtka Alja Fabjan. Podatki kažejo, da je na splošno med populacijo kar četrtina takih, ki ima težave s čustvenim prehranjevanjem. Večina teh je žensk. Težava je, da je hrana lahko kot droga, s to razliko, da je hrana povsod in da gre za 'drogo', ki je dovoljena. Če jeste, ko dejansko niste lačni, je to zato, ker imate dva želodca – enega resničnega, ki vam sporoča, da so v telesu nastale biološke potrebe po vnosu hrane, in drugega, navideznega, ki vam povzroča težave. Ta daje znake lakote, ko imamo nerešene čustvene težave.

Kaj storiti, ko v trenutku postane čustveno nedostopen?
Pozdravljen! Pred tremi tedni je fant zaključil zvezo z mano, ki je trajala le slaba 2 meseca. Na začetku je bilo vse super in lepo. Bil je srečen z mano, imel je srečen obraz, kot bi ga sonce obsijalo. A kar naenkrat mi je rekel, da je ugotovil, da v resnici ni zaljubljen in da v danem trenutku več kot prijatelja ne moreva biti. Sama sem pa po naravi zelo trmasta in mi to ni bil zadovoljiv razlog. Še vedno mi ne da mi miru in ves čas razmišljam, kaj je bil pravi razlog. Rada ga imam. Delava skupaj in z vsemi se obnaša normalno, se smeje, mene pa ignorira, kot bi bil jezen name, pa ne razumem zakaj. Kaj se mu dogaja, ali so to potlačena čustva iz preteklosti? Rada bi mu pomagala in mu ponudila svoje zaupanje in oporo, a je tako nedostopen, čustveno prav hladen do mene. Grozno se počutim in jezi me, ker vem, da je bil srečen z mano, in ne morem sprejeti tega, da se je kar umaknil. Kaj mi svetujete, kaj naj naredim? Obstaja kakšna teorija o tem, kaj se je tako spremenilo v njem? Najlepša hvala in lep pozdrav.

Ste depresivni?
V deževnih dneh, ko nas namesto sonca pozdravi sivina, se veliko ljudi sooča z brezvoljnostjo, utrujenostjo in žalostjo. Kdaj so te težave znak depresije, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.