predsodki

Pred leti so jo obtožili, da je debela, tako je videti danes
Manekenka Barbara Palvin se je po modni brvi prvič sprehodila pri 17 letih, za italijansko modno hišo Prada. Ustvarila si je uspešno manekensko kariero, a kljub temu so tudi njo na neki točki obtožili, da je 'debela'.

Ko se lov na skrito bogastvo sprevrže v smrtonosno igro
Razkrivamo seznam večernih filmov za prihajajoči vikend od 7. do 9. marca , ki se bodo predvajali na POP TV, KANAL A in KINO.

Kljub enojni obrvi je postala izjemno uspešna manekenka
Sophia Hadjipanteli že leta ruši uveljavljene lepotne standarde. V svetu mode in lepote izstopa s svojo enojno obrvjo, s svojim videzom pa želi spodbuditi občutek samozavesti in sprejemanja samega sebe pri mladih dekletih.

Izgubila je 50 kilogramov, to je njena skrivnost
Oprah Winfrey, ena najbolj vplivnih žensk na svetu, je v zadnjem času odkrito spregovorila o svoji izgubi teže. Priznala je, da je s pomočjo zdravila izgubila skoraj 50 kilogramov, a dodaja, da obstajajo tudi veliko bolj zdravi načini hujšanja.

July Jones: Predsodke sem doživljala že od nekdaj, a me ne ganejo
V intervjuju za naš portal je priljubljena slovenska glasbenica July Jones z nami delila vpogled v svojo glasbeno pot, izzive kot ženska ustvarjalka ter osebne zgodbe, ki oblikujejo njeno vsakdanje življenje.

Trajnostni menstrualni izdelki vse bolj priljubljeni tudi med Slovenkami
V zadnjih letih se vse več žensk odloča za uporabo trajnostnih menstrualnih pripomočkov, kot so pralne menstrualne hlačke, pralni vložki in menstrualna skodelica. Med uporabnicami sta tudi strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj in Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja, ki sta s svojim osebnim in strokovnim vpogledom osvetlili njihove prednosti in podali primerjave med njimi.

Pred 80 leti so ugasnili plameni pekla na Zemlji
Vsako leto 27. januarja obeležujemo svetovni dan spomina na žrtve holokavsta. Na ta dan je vojska Rdeče armade osvobodila nemško koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau, v katerem je po krivici umrlo 1,1 milijona ljudi, med njimi približno 1600 Slovenk in Slovencev.

Kdo je transspolna igralka, nominirana za oskarja?
Karla Sofía Gascón je s svojo nominacijo za oskarja postala prva odkrito transspolna igralka, ki je bila nominirana za to prestižno nagrado. Njen uspeh v filmu Emilia Pérez je prelomni trenutek za filmsko industrijo in za reprezentacijo transspolnih oseb v medijih.

Odpovedovanje alkoholu še vedno privzdiguje obrvi – zlasti med generacijo Z
Kot je pokazala nedavna antropološka raziskava, ki sta jo pripravila družba Heineken za svojo blagovno znamko Heineken 0.0 in profesor eksperimentalne psihologije Charles Spence z Univerze v Oxfordu, naročanje pijač z manj ali brez alkohola kljub vedno večjemu sprejemanju še vedno vzbuja začudenje. Podatki raziskave razkrivajo, da se z družbenimi pritiski, povezanimi z uživanjem alkohola, v največji meri srečujejo pripadniki Generacije Z (od 18 do 26 let). Ali torej še vedno potrebujemo abstinenčne mesece, kot sta suhi januar in trezni oktober, da izberemo brezalkoholne možnosti?

Iskrena izpoved: 'Irma danes je povsem drugačna kot Irma pred 6 leti'
Ime Irma Plavec širši javnosti najbrž ni znano, v vojaških vodah pa jo poznajo mnogi. Je najboljša slušateljica štabnega šolanja v Združenih državah Amerike, ki mu je prisostvovalo 134 udeleženk in udeležencev iz različnih držav ter prva ženska v zgodovini Republike Slovenije, ki je uspešno opravila selekcijo v Enoti za specialno delovanje. Kakšen je njen recept za tako impresiven karierni uspeh?

Zakaj iti na zmenek z nekom, ki ni 'vaš običajen tip'?
Ali ste se kdaj vprašale, zakaj bi morale iti na zmenek z osebo, ki se zdi popolnoma drugačna od vašega običajnega tipa partnerja? Mnoge izmed nas imamo namreč neko predstavo o tem, kakšen bi moral biti naš idealen partner in te predstave se držimo 'kot pijanec plota'. Kljub vsemu obstaja veliko pomembnih razlogov, zakaj bi morale od časa do časa dati priložnost še komu drugemu – življenje nas namreč lahko marsikdaj preseneti.

Najpogostejši razlogi za skrivanje stiske in težjih čutenj
Stiska, nezadovoljstvo, žalost in obup so v očeh nekaterih še vedno odraz osebnega neuspeha ali celo poraza, zato mnogi svoje resnično počutje skrivajo. Nadenejo si prešeren nasmeh, ki predstavlja neke vrste obrambni mehanizem, s katerim želijo sebe in druge prepričati, da je v njihovem življenju vse v najlepšem redu. A žal je resnica zelo drugačna.

Kateri spolni slog je vajin?
V začetku razmerja je kemija med partnerjema zelo močna, spolnost intenzivna, veliko je poudarka na telesni privlačnosti in poželenju. A to spolno zelo nabito obdobje je običajno kratkotrajno in traja približno šest mesecev pa vse do dveh let – če imamo srečo. Hormoni se sčasoma umirijo, idealizacija partnerja se umakne njegovi resnični podobi, odnos pa se postopoma umiri. Ko partnerja zaplujeta v resnejše obdobje, se marsikdo sprašuje, kako in v kolikšni meri vključiti spolno intimnost v odnos, da bosta kar najbolj zadovolj(e)na oba. Čeprav je veliko odvisno od para samega, je pomembno, da si prizadevamo razviti raven intime, ki ustreza obema ter ob tem ohranjamo pozitivna spolna pričakovanja. V tem kontekstu izpostavljamo nekaj najpogostejših spolnih slogov, ki so jih opredelili raziskovalci na področju spolnosti in odnosov.

Veronika Podgoršek: 'V mnogih primerih je prav oditi veliko težje in začeti znova. A vedno je pot naprej'
Psihično in fizično nasilje sta izredno travmatična in lahko vodita do zmedenosti, dvomov in vse do tega, da krivimo same sebe. Nasilni partnerji pogosto nadlegujejo in obtožujejo žrtve, in če se iz te situacije ne umaknemo takoj, nam lahko zavestno ali pa nezavestno ostanejo občutki obupa in krivde. Kljub desetletjem ozaveščanja je zavedanje o razširjenosti in posledicah nasilja nad ženskami slabo, napačne predstave so še vedno globoko zakoreninjene. Družba še vedno porazdeli odgovornost za nasilje med storilca in žrtev. Veliko otrok in mladih meni, da fant, ki udari dekle, tako samo izkazuje, da mu je všeč. Veliko ljudi ocenjuje, da je ženska sama kriva, če doživi posilstvo in da je spolno nadlegovanje na delovnem mestu samo izmišljotina žensk brez smisla za humor. Za to, da boste zapustile partnerja, boste potrebovale veliko poguma, toda s svojim dejanjem boste odprle novo poglavje v svojem življenju, ki bo vam in vašim otrokom omogočil lepše življenje in svetlejšo prihodnost.

Ultimativni 'modni dodatek' za vsak dan
Ko mi ”crkne” pametni telefon, se vedno znajdem v dilemi. Ker sem dolgo živel ob napravah, ki so prej v družini potovale od očeta preko brata do mene, imam občutek, da si zdaj, ko sem star 21 in že zaslužim kak študentski cekin, zaslužim napravo, ki me ne bo nikoli pustila na cedilu in jo bo užitek uporabljati. Želim si telefon, ki je zmogljiv in lep, imeti pa mora tudi dobro kamero in baterijo, ki bo zmogla kljubovati uporabniškim navadam odvisnika od družbenih omrežij.

Lili Sorum razkriva: Leto 2021 bo za ženske v znamenju strasti in drznosti
Leto 2021 vibrira s številom 5, ki predstavlja ustvarjalnost, pustolovščino in iskanje novih načinov, kako početi nekatere stvari. Prinaša navdihujočo in inovativno vibracijo, ki nas bo vodila k odkrivanju nove svobode. Obenem pa bo to tudi leto odločanja. V numerološkem ciklu od 0 do 9 smo že dosegli polovično točko in v tej fazi lahko začnemo čutiti več jasnosti in razumevanja, v katero smer bi radi šli.

Brigita Chuuya: 'Vedno več parov se zavestno odloči, da bodo gradili na odnosu in komunikaciji.'
"Spremeniti drugega je ena izmed glavnih misij, ki si jih ženske zadajo v odnosih. Začne se pri spremembi stila oblačenja, frizure, govorjenja. Nadaljuje pa se z željo po spreminjanju osebnosti. Pri spremembi oblačil in frizure moški pogosto poslušajo, zatakne pa se pri večjih posegih v posameznika. Pri tem se marsikatera ženska ujame v past," pravi Brigita Chuuya, ki kot doktorska kandidatka svoje znanje nadgrajuje na doktorskem študiju zakonske in družinske terapije, nasvete s področja odnosov, osebne rasti in duševnega zdravja pa deli tudi na družbenem omrežju Instagram in njen profil smo uvrstili v marčevski izbor za naj influencerja.

Epidemija je ženske spet potisnila v vlogo gospodinje
Ime ji je Marija, stara je skoraj 45 let, visoka je 165 centimetrov in tehta skoraj 68 kilogramov. S športom se ukvarja približno dve uri na teden, skoraj vsak dan poje kakšno sadje in zelenjavo ter ne kadi. Prvega otroka je imela pri 29., poročila se je pri 30 letih. Je bolj izobražena kot njen mož, a zasluži manj, in je načeloma zadovoljna z življenjem.

Razlogov, zakaj ženske, ki so bile žrtev spolne zlorabe, molčijo, je veliko
Nicole Kidman, Angelina Jolie, Reese Witherspoon, Ashley Judd, Rose McGowan, Asia Argento in še bi lahko naštevali. Gre za najslavnejše ženske na svetu, ki so v zadnjih letih, tudi po desetletjih molčanja, priznale, da so bile žrtev spolne zlorabe. Gibanje MeToo, ki se bori za pravice žensk in za psihosocialno pomoč in odpravo stigme tistih, ki so v svojem življenju doživele zločin ali psihološko in fizično nasilje nad svojo lastno integriteto, je sprožila afera Weinstein. Ta pa je odprla tudi številna vprašanja. Zakaj ženske molčijo? Zakaj so spregovorile šele leta in leta kasneje? Gibanje MeToo se je morda začelo v Ameriki, a je kasneje zajelo ves svet. Tudi Slovenijo, kjer je, verjeli ali ne, zlorabljena vsaka peta ženska. In le peščica jih o tem spregovori. Ena redkih, ki je to storila je igralka Mia Skrbinac, ki je spregovorila o spolnem nadlegovanju in sprožila gibanje Nisi sama. Pravi, da jo je v času študija na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo dve leti spolno nadlegoval profesor. Podporo so ji izkazali številni igralski kolegi, ki obsojajo vsakršno obliko psihične in fizične zlorabe ter zahtevajo ustrezne sankcije.

Kakšen vpliv ima spolna zloraba na partnerski odnos?
Da bi lahko razumeli, kakšne so razsežnosti posledic spolnega nasilja na življenje posameznika ter na njegove odnose z drugimi, je treba poznati nekaj osnov o spolnem nasilju. Čeprav večina ljudi misli, da gre pri tej obliki nasilja bolj za izkrivljene ali neizživete spolne potrebe, je pri spolnem nasilju za storilca največkrat bistvena premoč nad žrtvijo. Če pogledamo statistiko, opazimo, da so najpogosteje storilci osebe, ki so žrtvi blizu in poznane; največ zlorab se torej zgodi ravno v družinskem okolju ali partnerskem odnosu. Pri spolnem nasilju torej ne gre zgolj za zlorabo telesa, temveč gre za zlorabo zaupanja, varnosti, odnosa kot takega, avtoritete in vse to pretrese življenje žrtve do samih temeljev.

Kakšne so lahko posledice spolnega nasilja?
O spolnem nasilju nad ženskami se v zadnjem času govori več kot kdajkoli prej, kar je zagotovo velik korak naprej. A pred nami je še dolga pot, menijo številni strokovnjaki na tem področju. Več pozornosti je treba posvetiti tudi drugim oblikam nasilja, katerega žrtve so pogosto tudi moški ter sami preventivi. Žrtve nasilja morajo vedeti, da je izhod iz nasilja vedno mogoč ter kam in na koga se lahko obrnejo. Obenem pa jih ne sme biti sram prositi za pomoč. "Vsi nepredelani travmatični dogodki v našem življenju terjajo takšne ali drugačne izpolnitve v kasnejšem življenju, a težko je reči na kakšen način, saj je to odvisno od vrste različnih dejavnikov," pravi socialna pedagoginja, Geštalt izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka Tina Korošec.

'Odločila sem se za splav ... in ni mi žal!'
Pravica do splava je v Sloveniji zagotovljena v 55. členu Ustave Republike Slovenije, ureja pa jo Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. Izvaja se z napotnico izbranega ginekologa do 10. tedna nosečnosti, pri višjih nosečnostih o splavu odloča komisija za umetno prekinitev nosečnosti, ki jo imajo vsi ginekološko - porodniški oddelki v bolnišnicah. Na papirju zveni povsem enostavno, pa je tako tudi v praksi?

Stara sem 30 let, nimam fanta in se imam super!
»Stara sem 32 let, nimam fanta, nimam otrok, nimam redne službe, nikoli je nisem imela, nimam kredita in nimam plana imeti otrok. Tako, zdaj veste. Tudi takšni živimo in ne boste verjeli, se imamo prav super,« je v svojem razmišljanju, ki smo ga pred kratkim objavili na naši spletni strani, zapisala Katarina Benček. In ni edina. Statistike kažejo, da število samski ljudi raste in sodeč po raziskavah, so prav te osebe velik plus vsakega mesta. Kdo bi namreč hodil na različne dogodke, večerne zabave in prireditve, če njih ne bi bilo? Osebe, ki nimajo partnerja, se namreč veliko več družijo in hodijo ven, medtem ko vezani večino svojega prostega časa preživljajo doma. Zakaj torej takšna panika? Zakaj je samsko življenje še vedno tako stigmatizirano?

To je razlog, zakaj so ženske pri 30 letih samske
V zadnjem času sem zasledila veliko člankov in blogov na temo samskih žensk, starih okoli 30 let. V starih časih je bila samska ženska pri teh letih nekaj skrajno nenavadnega, družba je nanjo gledala negativno, zaničevalno. Danes pa je to nekaj normalnega, a hkrati še vedno obstajajo določeni predsodki. Ljudje se sprašujejo, zakaj je ženska še vedno samska. Si mar ne zna najti partnerja? Je prevelika feministka, da bi uspešno zaživela z moškim? Je morda z njo kaj narobe? V večini primerov je resnica popolnoma drugačna – samska je, ker še ni našla ustreznega partnerja, ne želi pa se zadovoljiti z nečim manj od tega.

Najbolj nori moški stereotipi o ženskah, ki ne držijo!
Ženske veljajo za nežnejši spol, so romantične in bolj čustvene, kar pa ne pomeni, da ne znajo same sestaviti kosa pohištva, da ne vedo ničesar o športu ali ne marajo akcijskih filmov. Čeprav so nekateri moški predsodki o ženskah upravičeni, so drugi popolnoma neresnični in dokaz, da ne moremo vseh pripadnic ženskega spola metati v isti koš. Predstavljamo vam najbolj nore moške stereotipe o ženskah, ki so vse prej kot resnični!

Dame pozor: april je čas za kršenje pravil!
Srečnice, ki si bodo pravočasno zagotovile najbolj zaželene vstopnice v mestu, bodo 14. aprila v Hali Tivoli lahko uživale v ultimativnem ženskem večeru. Glavni krivci za vsesplošno evforijo, ki se bo vročično razlegala, bodo sanjski plesalci Chippendales, ki bodo v sklopu turneje »2016 Break the Rules) nevarno segreli ozračje in navihano podžigali skrite fantazije.

Ogledalo si ga je več milijonov ljudi!
Ženske vladajo družabnim omrežjem. Zavzele so Facebook, Pinterest in Instagram in se postavile klik ob klik moškim na Twitterju in Tumblerju. In prav preko družabnih omrežij so se v središču pozornosti v zadnjem letu znašli številni video posnetki, ki so zaradi svoje močne tematike v trenutku postali viralni. Veliko je takšnih, ki se osredotočajo na občutljive ženske teme, jih spodbujalo k aktivnemu življenju in podirajo dosedanje lepotne standarde in 'pravila', kakšno mora biti žensko telo.

Saj veste, kaj pravijo: ženska pijana, rit ...
Hollywoodskim zvezdnicam se je tudi v preteklem letu večkrat pripetilo, da so pregloboko pogledale v kozarec in se pred paparaci popolnoma osmešile. Nekatere so v opitem stanju komaj stale, druge so obležale na zadnjem sedežu avtomobila, tretje pa so celo pokazale več, kot so želele.

Slovenke so bolj izobražene od Slovencev, a zaslužijo manj
Mednarodni dan žena se obeležuje v več kot stotih državah po svetu. Na ta dan je opozoril o neenakopravnosti žensk v primerjavi z moškimi še več kot preko celega leta, čeprav se lahko strinjamo, da je v zadnjih tridesetih letih na tem področju zaznati vidne spremembe na bolje. Za odgovore o značilnostih, enakopravnosti in delovnih razmerah žensk v Sloveniji ter nasilju nad njimi, smo prosili direktorico Urada za enake možnosti mag. Tanjo Salecl, ki nam je prijazno nanizala ugotovitve urada na področju teh problematik.

Ruta – statusni simbol ali znak zatiranja?
Muslimanska ruta je navzven najbolj vidna ločnica med muslimankami in nemuslimankami ter predmet številnih stereotipov, razprav, sporov ... Tema, za katero se zdi, da je vedno aktualna – tudi pri nas. Na kakšen način to oblačilo pravzaprav zaznamuje ženske, ki ga nosijo? Ženske, za katere nekateri pravijo, da so sužnje svojih moških. Kaj je resnica in kaj mit?