prehranske vlaknine

Tako lahko s prehrano podprete svoj imunski sistem
Imunski sistem predstavlja obrambni mehanizem našega telesa in deluje precej kompleksno. Ne bori se le proti dnevni izpostavljenosti pred različnimi škodljivci, kot so virusi, bakterije, glivice in paraziti, ampak odreagira na vsak tujek, ki pride v naše telo, tudi tistega, ki ga vnašamo zavestno: hrano, aditive in podobno. Alergija npr. predstavlja pretiran odziv imunskega sistem na vnos določene hrane in to je neželena reakcija našega imunskega sistema. Ob vstopu škodljivih mikroorganizmov, kot je npr. prehlad ali gripa, pa reakcijo želimo, saj nas ta obvaruje.

Odlični nasveti, kako lahko med prazniki na prvo mesto postavite zdravje in znova vzpostavite prehranske navade
Kaj kmalu nas bo zaobjel praznični čas, ko je morda težko vzdrževati uravnoteženo prehrano in aktiven življenjski slog. Marsikoga pogosto premami priročnost in ga zamika, da si v tem času privošči malo preveč prazničnih priboljškov in bogatih obrokov, zaradi česar se težko doseže ravnovesje, ki je potrebno za optimalno zdravje.

Živila, za katera verjameš, da so zdrava, a v resnici niso
Kaj je zdrava hrana in katera živila so tista, ki ne smejo manjkati v tvoji prehrani? To je večno vprašanje, ki bega marsikaterega posameznika, saj nas raznorazne diete in prehranski guruji prepričujejo, da določenih živil ni dobro uživati oz. obratno, da nekaterih nikakor ne smemo izpustiti iz svoje prehrane.

Top 5 idej za zdrave prigrizke za na plažo
V vročih dneh se še kako prileže ohladitev ob vodi. Ko dan preživimo na plaži, je zelo pomembno, da svoje telo tudi ustrezno (na)hranimo in hidriramo. Zdravi prigrizki za na plažo so lahki in sveži. Telo ustrezno hidrirajo in ne dodatno izsušijo ter služijo predvsem kot premostitev med glavnimi obroki, ki jih v vročih dneh praviloma pojemo v hladnejših delih dneva, zjutraj ali zvečer. Čez dan si v času kosila privoščimo še osvežilno solato s pustim beljakovinskim virom, npr. popečenim piščancem ali svežim sirom (npr. mocarelo), vmes pa, kot rečeno, raje posegamo po manjših prigrizkih.

To doleti vsako žensko vsaj enkrat v življenju
Črevesni mikrobiom je največji simbiotski ekosistem v telesu, ki igra ključno vlogo v telesu. Ta kompleksna skupnost, sestavljena iz milijonov bakterij, vpliva na imunski sistem, urejeno prebavo, absorpcijo hranil ter celo na mentalno zdravje. Vendar pa črevesni mikrobiom ni edini, za katerega je treba skrbeti. Poleg črevesne mikrobiote imajo ženske še eno pomembno mikrobioto: vaginalno. Ta druga največja zbirka bakterij v telesu je prav tako ključna za ohranjanje splošnega zdravja. Razumevanje in skrb za oba ta mikrobioma sta zato izjemno pomembna za dobro počutje in zdravje žensk.

Vsi so nori na to zelenjavo, vendar z njo nikar ne pretiravajte
Cvetača je pred nekaj leti iz zapostavljenega živila, za katerega smo še pred kratkim lahko stavili, da bo najverjetneje ostalo na krožniku, nenadoma postala nova zvezda med zelenjavo, toda nutricionisti opozarjajo, da z uživanjem omenjenega živila ne smemo pretiravati ...

Prehrana za zdrav srčno-žilni sistem pri ženskah nad 40 let
Tveganje za številne zdravstvene težave se navadno z leti povečuje, zato moramo po 40. letu spremeniti nekatere navade. Pomembna je tudi skrb za zdravje srčno-žilnega sistema, več o tem, kako lahko skrbimo zanj s pomočjo prehrane, pa razkrivamo v nadaljevanju.

9 načinov, kako shujšati brez velikega truda
Kolikokrat ste se že lotile diete, ki pa na koncu ni prinesla rezultatov, ki ste jih želele? Stradanje in odrekanje vsekakor ni rešitev do dolgoročnih rezultatov, obstaja pa nekaj trikov, ki bodo pripomogli k temu, da boste lažje in hitreje izgubile odvečne kilograme.

Superživilo, ki vpliva na zdravje kože
Ne le, da se brazilski oreščki lahko pohvalijo s številnimi pozitivnimi učinki na naše splošno zdravje, koristni so tudi za vse tiste, ki se ukvarjate s športom, nekatere raziskave pa celo razkrivajo, da ti lahko blagodejno vplivajo na zdravje naše kože.

Zakaj so datlji tako koristni?
Datlji vsebujejo veliko vlaknin in antioksidantov, njihove prehranske koristi pa lahko podpirajo tudi zdravje možganov in preprečujejo bolezni. So zelo bogati s piridoksinom (vitaminom B6), vitaminoma A in K ter vsebujejo veliko vlaknin, ki so zelo pomembne za zdravje in splošno počutje, a je zanje dokazano, da jih Slovenci zaužijemo premalo.

Bučna semena: okusen prigrizek s številnimi pozitivnimi učinki
Če iščete zdrav in okusen prigrizek, s katerim bi potešile lakoto med obroki ali pa ga grizljale zvečer ob gledanju filma, so bučna semena odlična izbira. Poleg tega, da so zelo okusna, vsebujejo še številna hranila, ki pripomorejo k boljšemu zdravju.

7 prebiotičnih živil, ki pozitivno vplivajo na vašo prebavo
Zagotovo ste že slišali za probiotike, bakterije, ki so izjemno koristne za delovanje našega telesa, a da bi imeli od njih kar največ koristi, je nujno uživati tudi prebiotike. Ti namreč spodbujajo rast in razvoj probiotikov.

Kaj so makrohranila in kako jih vključimo v svojo prehrano?
Zagotovo ste že slišale za makrohranila oz. makrohranilne snovi, ki veljajo za ključne gradnike naše prehrane. O njih smo poklepetali z diplomirano dietetičarko in prehransko svetovalko Katjo Simić, ki nam je zaupala, zakaj so makrohranila pravzaprav tako zelo pomembna za naše telo, kako jih lahko vključimo v svojo prehrano ter kako lahko uravnoteženo uživanje makrohranil prispeva k boljšemu nadzoru telesne mase.

Najboljši viri rastlinskih beljakovin in zakaj so odlična izbira
Ko pomislimo na beljakovine, imamo najpogosteje v mislih mlečne izdelke in meso, kot je perutnina. Toda ali ste vedeli, da je lahko tudi zelenjava odličen vir tega vitalnega hranila? Od stročnic, kot sta leča in čičerika, do oreščkov, semen in polnozrnatih žit, rastlinske beljakovine ponujajo široko paleto možnosti. Ta živila pa niso le bogata z beljakovinami, ampak so tudi zakladnica osnovnih vitaminov, mineralov in vlaknin.

Slovenski nutricionist razkriva resnico o prehranskih vlakninah
Prehranske vlaknine so brez dvoma ključen del naše prehrane, saj igrajo pomembno vlogo pri ohranjanju zdravega prebavnega sistema. O njih smo poklepetali z Jernejem Ogrinom, priljubljenim slovenskim nutricionistom, ki nam je zaupal, na kakšen način prehranske vlaknine pravzaprav preprečujejo zaprtje, kakšen je priporočljiv dnevni vnos in še mnogo več.

Dieta, s pomočjo katere boste izboljšale svoje počutje
Ste že slišale za mavrično dieto? Gre za precej nenavaden prehranski koncept, ki pa ima številne pozitivne učinke tako na naše fizično počutje kot na naše duhovno zdravje. Omenjena dieta sicer ni namenjena hujšanju, toda številne zvezdnice dokazujejo, da se ta odlično obnese tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Več o mavrični dieti in njenih pozitivnih učinkih na naše zdravje lahko izveste v nadaljevanju.

Pomaga preprečiti izpadanje las in izboljšati prebavo
Cimet je začimba, po kateri najbolj diši decembra, ko jo dodamo čajem, kuhanemu vinu in različnim prazničnim sladicam, toda obstajajo številni razlogi, zakaj bi morala biti ena najstarejših začimb na svetu del našega vsakdana tudi preostalih enajst mesecev v letu. Uporablja se namreč v številne namene, med drugim pa naj bi cimet pomagal tudi pri izgubi odvečnih kilogramov, preprečevanju izpadanja las, imel pa naj bi prav tako ugoden vpliv na kožo.

Ali je sladki krompir bolj zdrav od navadnega?
Sladki krompir je živilo, ki se zelo pogosto znajde na krožniku tistih, ki se prehranjujejo uravnoteženo. Ne samo, da je poln hranil in vitaminov, ampak je tudi neverjetno vsestranski, okusen in enostaven za kuhanje. Najbolj je poznan po visoki vsebnosti vitamina A, vendar je tudi dober vir vitamina C in vitamina B6. Pravzaprav vam samo en srednje velik pečen sladki krompir zagotovi več kot 100 % dnevne vrednosti vitamina A, 25 % dnevne vrednosti vitamina C in 19 % dnevne vrednosti vitamina B6.

Ali so beljakovine res tudi za hujšanje?
V svojem prizadevanju za izgubo odvečnih kilogramov se pogosto osredotočamo na štetje kalorij in izločanje določenih skupin živil. Toda ali ste kdaj razmišljali o vlogi beljakovin pri doseganju svojih ciljev? Ta skromna makrohranila igrajo ključno vlogo pri uravnavanju telesne teže in razumevanje njihovega vpliva lahko olajša vašo pot do zastavljenega cilja in bolj zdravega načina življenja.

Zato pešk limone ne bi smeli metati stran
Medtem ko so nam učinki limone in njene lupine že precej dobro poznani, pa limonine peške še vedno mečemo stran, pri tem pa se ne zavedamo, da so ta majhna semena polna dragocenih koristi.

Pomagajo izboljšati prebavo in imunski sistem
Probiotiki vsebujejo žive organizme, večinoma bakterije in glive, ki pomagajo pri prebavi. Uporabljajo jih za lajšanje določenih prebavnih težav in na splošno za izboljšanje prebave. Nekatere oblike probiotikov lajšajo drisko ali sindrom razdražljivega črevesja, namreč probiotiki v nekaterih fermentiranih živilih, kot je kefir, pomagajo vzpostaviti ravnovesje bakterij v črevesju.

Prehranske vlaknine: koliko na dan in zakaj?
Prehranske vlaknine, ki jih najdemo predvsem v sadju, zelenjavi, polnozrnatih žitih in stročnicah, so verjetno najbolj znane po svoji sposobnosti preprečevanja ali lajšanja zaprtja. Toda živila, ki vsebujejo vlaknine, lahko prinesejo tudi druge koristi za zdravje – med drugim so tudi učinkovita pomoč pri ohranjanju zdrave telesne teže in zmanjšanju tveganja za sladkorno bolezen, bolezni srca in nekatere vrste raka.

6 prednosti rednega uživanja borovnic
Odkrijte neverjetne zdravstvene koristi vsakodnevnega uživanja svežih borovnic – od krepitve imunskega sistema do spodbujanja dobre prebave. Slovijo tudi kot eden izmed najmočnejših antioksidantov, koži pomagajo ohranjati mladosten videz in preprečiti prezgodnji pojav gubic.

Superživilo, ki pomaga pri razstrupljanju telesa in izgubi teže
Pozabite na spirulino, tukaj je klorela, vrsta alge, ki je v zadnjih letih postala zelo priljubljena. Alga, ki je bogat vir številnih vitaminov in mineralov, naj bi pomagala pri razstrupljanu telesa in zniževanju ravni holesterola, poleg tega pa naj bi okrepila imunski sistem.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Verjetno je vsak že kdaj dobil nasvet 'Jej več vlaknin'. Pa veste, zakaj so vlaknine tako koristne in zakaj je ključnega pomena, da so del vašega prehranjevanja? Razkrivamo, koliko prehranskih vlaknin potrebujete, katera živila jih vsebujejo ter kako jih dodati obrokom in prigrizkom.

Kislo zelje ima malo kalorij in številne pozitivne lastnosti
Kislo zelje ima izredno malo kalorij in ima tudi druge pozitivne lastnosti, pojasnjuje certificirana nutricionistka Mojca Cepuš. Preverite, zakaj je tako zdravo!

Nasveti strokovnjakinje za hitrejšo izgubo kilogramov
Na delovanje našega metabolizma, presnove in prebave živil, vpliva veliko različnih faktorjev, kot so leta, starost, spol in vplivi okolja, v katerem živimo. Zelo veliko je odvisno tudi od hormonov in nekaj tudi od genov. Prav tako je velik dejavnik, ki vpliva na delovanje metabolizma hrana, ki jo dnevno zaužijemo pa tudi telesna aktivnost in spanje. Če si želite tudi vi izgubiti kakšen kilogram in spodbuditi svoj metabolizem, ne pozabite na naslednje korake, ki vam bodo pomagali do željene teže.

Kako najhitreje shujšati? Lipo dieta daje najboljši rezultat!
Prihaja poletje in vsi bi radi shujšali čez noč.

To je resnica o soku zelene, ki je obnorel svet
Zadnje čase je na spletu, predvsem pa na instagramu bilo mogoče brati o »čudežnem« napitku zelene, ki bi lahko pregnal obilico vaših tegob in zdravstvenih težav. Kako pa je s tem v resnici?

Kaj jesti za zajtrk, če želite shujšati?
Kaj jesti za zajtrk, če želimo izgubiti nekaj odvečnih kilogramov, je vprašanje, ki si ga zastavljamo pogosto. So to jajca? Ovseni kosmiči? Katera živila nas bodo nasitila do kosila in nas napolnila z energijo, ki jo potrebujemo za dan pred nami, obenem pa ne bodo negativno vplivala na naše hujšanje? Strokovnjaki priporočajo živila, ki vsebujejo veliko vlaknin in beljakovin, ki so polnovredna in imajo veliko hranil, a nizko energijsko vrednost.