pretepali

Trgovina z ljudmi – prostitucija, prisilno delo in zlorabe brez meja
Ima Matul je pri sedemnajstih letih zapustila rodno Indonezijo in se odpravila 'ameriškim sanjam' naproti. A namesto poštenega dela jo je na ameriških tleh čakalo razočaranje. Postala je žrtev trgovine z ljudmi. Njeni delodajalci so jo prisilili, da je v predelovalnici hrane v težkih pogojih delala osemnajst ali več ur na dan, plačila za svoje delo pa ni nikoli prejela. Na srečo ji je uspelo pobegniti iz krempljev nehumanih delodajalcev.

So ženske žrtve nasilja vseh političnih opcij?
Tudi po več kot dveh letih od strmoglavljenja predsednika Hosnija Mubaraka demonstracije v egiptovski prestolnici ne ponehajo. Na trgu Tahrir ljudstvo protestira proti ukrepom, ki jih sprejema sedanja vlada na čelu s predsednikom Mohamedom Mursijem in zahteva njegov odstop. V javnost pa prihaja tudi vse več posnetkov in zgodb žensk, ki jih je udeležba na protestih drago stala. Med borbo za večje pravice v pretežno patriarhalni družbi so namreč postale žrtve mlajših moških, ki so jih zlorabili – tako verbalno kot tudi fizično. Nekateri viri trdijo, da za nasiljem stoji vladajoča Muslimanska bratovščina, ki pa krivdo vztrajno zanika in jo vali na opozicijske stranke. Drugi menijo, da je nasilje odraz vse bolj mizernega stanja v tej arabski državi. Prestrašene in osramočene ženske pa so se prisiljene zapirati za zidove svojih domov.

'Prisilili so me, da sem jedla surove živalske organe'
Ženska, ki je uspela pobegniti iz neke južnoameriške sekte, je razkrila, da so jo silili v skupinske spolne odnose ter da je morala jesti surove živalske dele. Razkrila je tudi, da so bodoči člani v kovčkih prinašali denar, da bi si zagotovili pomembno mesto v sekti, katere vodilni naj bi se brutalno znašali nad svojimi člani.

Predstavili dokaze, grozi jim smrtna kazen
Na procesu v primeru brutalnega posilstva in umora 23-letne Indijke pred naglim sodiščem za zločine nad ženskami v New Delhiju je danes tožilstvo prebralo obtožnico in predstavilo ključne dokaze proti petim obtožencem, med drugim tudi poslednjo izjavo žrtve.

Sohaila Abdulali: Mojega dostojanstva niso ranili
Sohailo Abdulali so pri vsega 17 letih med sprehodom s prijateljem dohiteli štirje neznanci ter jo hladnokrvno pretepli in posilili. Ko je danes 49-letna Indijka misel na to travmatično izkušnjo že skoraj dokončno zakopala globoko v sebi, so se rane ob smrti 23-letne diplomantke Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo na začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju brutalno posililo šest moških, spet odprle. Da podpre vse žrtve spolnega nasilja in jim pomaga prebroditi težko izkušnjo, je o svoji zgodbi spregovorila za revijo New York Times in poudarila, da je skrajni čas, da indijska družba dostojanstvo žensk postavi pred moško čast.

Ima Matul: Sem žrtev sodobnega suženjstva
Ima Matul je pri sedemnajstih letih zapustila rodno Indonezijo in se odpravila 'ameriškim sanjam' naproti. A namesto poštenega dela jo je na ameriških tleh čakalo razočaranje. Postala je žrtev trgovine z ljudmi. Njeni delodajalci so jo prisilili, da je v predelovalnici hrane v težkih pogojih delala po osemnajst ur na dan, plačila za svoje delo pa ni nikoli prejela. Na srečo ji je uspelo pobegniti iz krempljev nehumanih delodajalcev. Danes si v okviru združenja, ki se zavzema za odpravo suženjstva in trgovine z ljudmi, prizadeva pomagati žrtvam sodobnih oblik suženjstva, velike napore pa vlaga tudi v ponovni sprejem zakona o zaščiti žrtev trgovine z ljudmi, s pomočjo katerega želi ameriške delavke in delavce obvarovati pred izkoriščanjem s strani delodajalcev.

Več kot petina slovenskih šolarjev trpinčena
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2010 je pokazala, da se je več kot 13 odstotkov mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, v letu pred anketiranjem pretepalo vsaj trikrat, skoraj osem odstotkov je dvakrat mesečno ali pogosteje v šoli sodelovalo pri trpinčenju drugega. Več kot 20 odstotkov jih je bilo žrtev trpinčenja.

Baracka Obamo vzgajal transvestit
Ameriški novinarji so v enem izmed revnih predelov Džakarte našli osebo, ki je pazila na trenutno najvplivnejšega človeka ZDA, ko je bil še mali deček in je živel v Indoneziji. Ameriškega predsednika Baracka Obamo je po poročanju tujih medijev v času, ko je živel v Indoneziji, in sicer med njegovim 8. in 10. letom starosti, vzgajal Evie. Nič ne bi bilo nenavadnega, če se ne bi ameriški novinarji dokopali do podatka, da je zdaj 66-letni Evie transvestit, ki se je med drugim preživljal tudi s prostitucijo.

Vernikom razdelil halucinogeno hostijo
Župnik v italijanskem Campobassu Don Achile je po tem, ko je med vernike razdelil hostijo, doživel najhujših 15 minut svojega življenja, poroča Abruzzo24. Kmalu zatem, ko so verniki zaužili hostijo, naj bi začeli noreti po cerkvi, dve starejši gospe pa sta župnika celo začeli pretepati. Verniki naj bi bili prepričani, da so jezdeci apokalipse.

Dekle z modrim modrčkom – simbol ženskega upora v Egiptu
Pred časom je po spletu zaokrožil posnetek, ki prikazuje nasilje egiptovske vojske nad muslimansko protestnico, ki je bila ena izmed mnogih, ki so se po februarskem strmoglavljenju dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka utaborili na trgu osvoboditve Tahrir. Prav tako pa je le ena izmed mnogih žensk, ki so bile v tem času pretepene, posiljene ali kako drugače zlorabljene – in to s strani lastne vojske.

Bosanske deklice so morale krasti po Parizu
Francoska in italijanska policija sta v skupni akciji aretirali 18 moških, ki so osumljeni, da so iz Bosne pretihotapili v Pariz deklice, ki so jih nato silili, da kradejo. Deklice so imele normo 300 evrov na dan. Tista, ki norme ni dosegla, je bila kaznovana: pretepena in posiljena.

Zgodba o posilstvih, ki Angeline ne zanima
Med vojno na Balkanu je bilo v BiH na okruten način posiljenih več kot 20 tisoč žensk, ki so jih njihovi krvniki mučili fizično in psihično ter neštetokrat spolno zlorabili. Tesma Elezović je ena od 36 žensk, ki so nasilje in posilstva doživele v zloglasnem taborišču Omarska. In je ena od žrtev, ki se je odločno zoperstavila bizarni ljubezenski zgodbi med mlado Muslimanko in njenim posiljevalcem, ki jo hollywoodska diva Angelina Jolie namerava pokazati na velikih platnih. Posebej za naš portal je Tesma Elezović povedala svojo pretresljivo zgodbo, tudi zato, da taka grozodejstva nikoli ne bi šla v pozabo.

Resnična zgodba: Ustreljena v srce
Neda je postala simbol boja proti zatiranju milijonov ljudi po vsem svetu. Ob njeni smrti je prevladala predstava o njej kot o mučenici, a Neda je bila predvsem ženska, ki si je želela boljšega življenja, svobodne izbire in pravične obravnave žensk.

Beneški karneval: Zgodovina razvrata in prepovedi
Beneške maske imajo zanimivo zgodovino, saj jih Benečani v preteklosti niso nosili le za pusta. V vsakdanjem življenju so jim omogočale anonimnost in početje mnogih nečednosti.