psihoterapevti

Ali veste, kako se zaščititi pred nadlegovanjem?
Geštalt psihoterapevtka pod supervizijo Petra Grobelnik je spregovorila o tem, kako se lahko zaščitimo pred morebitnim nadlegovanjem oz. nasiljem, razkrila pa je tudi, kakšno vlogo ima socialna podpora pri premagovanju občutka osamljenosti in nizke samopodobe. Razkrila je tudi nekaj učinkovitih tehnik in terapevtskih pristopov, poudarila pa je tudi pomen podpore prijateljev in družine.

Kako lahko ponovno pridobimo občutek 'normalnosti'?
V času, ko so katastrofalne poplave prizadele Slovenijo, so mnogi ostali brez avtomobilov, spominov in domovanja, voda pa je s seboj prinesla občutke negotovosti, praznosti, nemoči, žalosti, strahu in obupa. Ker mnogi ne vedo, kako po taki tragediji ponovno najti občutek samega sebe, smo poklepetali z geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, Petro Grobelnik, ki nam je razkrila, kako lahko ponovno pridobite občutek 'normalnosti', zaupala pa nam je tudi, kako zelo pomembno je, da v teh trenutkih brez sramu prosite za pomoč.

Kaj je čuječnost in kako bo izboljšala vaše življenje?
Obstaja več načinov za vadbo čuječnosti, vendar je cilj vsake tehnike čuječnosti doseči stanje budnosti, osredotočene sprostitve z namenom posvečanja pozornosti mislim in občutkom brez obsojanja. To omogoča umu, da se ponovno osredotoči na sedanji trenutek. Vse tehnike čuječnosti so oblika meditacije. Praksa čuječnosti vključuje sprejemanje vsega, kar se vsak trenutek pojavi v vaši zavesti. To vključuje prijaznost in odpuščanje sebi.

Rak dojk poleg vsega vpliva tudi na spolnost
Rak dojk pusti sledi na duši in telesu. Ob diagnozi se pojavijo mešani občutki, ženska občuti strah, negotovost, žalost, tudi jezo. Sledi boj za preživetje, ob katerem se zdi marsikaj obstranskega pomena in nepomembno. A vseeno je smiselno spregovoriti tudi o težavah pri spolnosti, ki jih prinaša bolezen. "To je res tema, o kateri nas v zadnjem času članice večkrat sprašujejo," je potrdila Predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze za raka dojk – Europa Donna, Tanja Španić.

Obupana bralka: Predolgo sva vztrajala skupaj nesrečna "zaradi otrok".
Brane, lepo pozdravljen. Lepo bi te prosila za tvoje mnenje, ki ga zelo cenim. Nikoli si ne bi mislila, da se mi bo to zgodilo, a se mi očitno je. Deset let sva bila s partnerjem skupaj, zgradila sva hišo, imava dva krasna otroka. Najin odnos je bil zadnja leta brez spolnosti in globokih pogovorov, oddaljila sva se, ker sva si preveč različna. Predolgo sva vztrajala skupaj nesrečna "zaradi otrok". Ko sva sezidala novo hišo, sem si mislila: "Ok, to je to, pač bom živela nesrečna in kot v celibatu do smrti (živela sem samo za otroke že itak vsa ta leta), otroci pa bodo imeli vsaj dom, hišo kot dediščino." Potem pa se je zgodil on. Inteligenten, privlačen, mlajši moški in mi "nekaj v srcu" prebudil ... Vse se je zbudilo v meni, zacvetela sem. Nekajkrat sva se dobila, to so bili najlepši trenutki v mojem življenju, dokler me ni "posekal" do samega dna. Ko sem mu izrazila, da želim več kot seks (ki je bil precej brezčuten/mehanski, brez nežnosti in gledanja v oči itd.) in da ga ljubim, me je hladnokrvno zapustil in se ni dal več prepričati v nasprotno. Popolnoma mi je uničil samozavest, sem v najlepših letih (40), modra, privlačna, uspešna, situirana, zabavna, zanimiva, inteligentna, visoko izobražena umetnica, a mu nisem bila dovolj. Je pa tudi sam po propadli dolgoletni vezi, za katere propad se močno krivi. Skratka, sedaj sem se z otroki preselila v podnajemniško stanovanje, zapustila bivšega, hišo prepustila njemu (ker je na njihovi zemlji), mali otrok pa ima žalostne in agresivne izpade, da hoče domov, v hišo k atiju. Meni se lomi srce, sama tudi prebolevam zavrnitev ljubimca, ki ga še vedno ljubim in pogrešam. Pomislila sem tudi, da razumem, zakaj kdo stori samomor, čeprav ga jaz ne bi zaradi otrok. Moj bivši partner je izvedel za "ljubimca" in me sovraži, že takoj si je prek Facebooka našel ljubice, s katerimi se sestaja, in sedaj je še bolj sovražen do mene. Do otrok je dober (zaenkrat), a z njim se ne da več normalno pogovarjati (glede skrbništva, nove hiše ...). Na smrt me je strah, kako bo, tla so se mi čisto zamajala. Kot da bi se name zgrnili temni oblaki. Vse, kar sem si želela za vse vpletene, je, da bi bili vsi srečni, a so stvari zelo kompleksne. Zdaj sem se obdala s prijatelji, psihoterapevti, mediatorji, naredila bom vse, da se "postavimo na noge". Prosim za kakšen tvoj pogled in pripombo, resnično me zanima tvoj moški pogled. Kaj bi mi svetoval? Hvala ti vnaprej za tvoj čas in odgovor, zelo cenim. Florence

5 najpogostejših razlogov za partnerske konflikte
Če bi partnerski odnos temeljil le na obdobju, ko se cedita med in mleko, bi verjetno živeli v Disneyjevi pravljici. To namreč ne obstaja. Življenjski zasuki postrežejo s svojo porcijo stresa, svoje pa dodajo še osebnostne značilnosti obeh partnerjev, želje, upanja in hrepenenja. Vsak par se skozi leta srečuje z različnimi konflikti, ki se dotikajo vzgoje, prostega časa, spolnosti, denarja in še česa. Psihoterapevti so na podlagi izkušenj naredili seznam najpogostejših tem, s katerimi se srečujemo v odnosu. Če vas je ob tem spreletelo misel: »Oh, očitno nisem edina,« naj vas potolažimo - niste. Vsi se srečujemo z enakimi težavami, umetnost pa se pokaže ravno v tem, kako se z njimi spopademo.

Brigita Chuuya: 'Vedno več parov se zavestno odloči, da bodo gradili na odnosu in komunikaciji.'
"Spremeniti drugega je ena izmed glavnih misij, ki si jih ženske zadajo v odnosih. Začne se pri spremembi stila oblačenja, frizure, govorjenja. Nadaljuje pa se z željo po spreminjanju osebnosti. Pri spremembi oblačil in frizure moški pogosto poslušajo, zatakne pa se pri večjih posegih v posameznika. Pri tem se marsikatera ženska ujame v past," pravi Brigita Chuuya, ki kot doktorska kandidatka svoje znanje nadgrajuje na doktorskem študiju zakonske in družinske terapije, nasvete s področja odnosov, osebne rasti in duševnega zdravja pa deli tudi na družbenem omrežju Instagram in njen profil smo uvrstili v marčevski izbor za naj influencerja.

Čudežna dieta obstaja, a ni taka, kot bi pričakovali
Obstaja. A ni taka, kot bi pričakovali. Ne gre za navodila, katere diete se držati ali s kakšno vadbo boste prišli do želenega rezultata. Ni hitra in ne obljublja takojšnjih rezultatov.

Ljubezenske afere, za katere še niste slišali
Kaj sploh je ljubezenska afera? Je spolna združitev brez čustev, obsesivna spolna navezanost ali romantična povezanost, ki ne vključuje privlačnosti? Kot boste lahko prebrali, je lahko vse našteto. Ameriški psihoterapevti, ki se ukvarjajo s težavami na področju partnerskih odnosov, so klasificirali devet najpogostejših ljubezenskih afer. Nekatere vključujejo obojestransko privlačnost, druge moč in nadzor nad drugo osebo, tretje samo izhod iz obupa.

Ko žrtev nasilja postanejo starši ...
Otroci naj bi bili produkt okolja, v katerem odraščajo. Če odraščajo v okolju, kjer jim starši ne nudijo dovolj ljubezni, pozornosti in materialnih dobrin ali so do njih celo nasilni ali še huje, jih zlorabljajo, običajno tudi sami v odraslosti sledijo naučenim vzorcem, ali pa se na vso moč trudijo te slabe vzorce prekiniti. Kaj pa otroci, za katere je videti, da so jezni na ves svet, svoje starše tepejo in jih psihično zlorabljajo, čeprav odraščajo v ljubečem okolju in jim materialno ne manjka nič?

Psihoterapevti trdijo: Angelina ima atlasov sindrom!
Hollywoodska zvezdnica Angelina Jolie je znana kot velika humanitarka, za njena dobrodelna dejanja pa so jo v preteklosti tudi že večkrat nagradili. In če je verjeti psihoterapevtom, je za to kriv tako imenovani atlasov sindrom.