psihoterapija

Z Jano Lavtižar: Ko se telo spreminja, naj raste tudi odnos
Obdobje perimenopavze in menopavze je čas velikih telesnih in čustvenih sprememb – ne le za žensko, temveč tudi za moškega in za njuno razmerje. Če partnerja ne vlagata zavestno v odnos, se lahko odtujita in vsak odide v svojo smer, opozarja holistična terapevtka Jana Lavtižar. A hkrati poudarja, da je prehod v srednja leta tudi priložnost za poglobitev partnerstva, bolj iskreno komunikacijo in novo bližino. Razkriva, zakaj ljubezen niso le velika dejanja, temveč majhne pozornosti, zakaj je pomita posoda lahko najboljša predigra ter kako ostati povezan, samozavesten in čustveno zrel v obdobju, ko se marsikaj na novo sestavlja.

9 stvari, ki jih niste vedeli o igralki, ki upodablja Nado Bučar
Igralka Aleksandra Balmazović je ena izmed tistih umetnic, ki ne navdušuje le s svojimi igralskimi sposobnostmi, temveč tudi s svojo karizmatičnostjo, poglobljenim pogledom na življenje in številnimi interesi. Njeno življenje je polno zanimivih zgodb, presenetljivih dejstev in nenavadnih izzivov, ki so jo izoblikovali v osebo, kakršna je danes. Predstavljamo vam nekaj zanimivosti o igralki, ki upodablja priljubljeno psihoterapevtko Nado Bučar v seriji Skrito v raju.

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

Kako vemo, ali imamo potlačena čustva?
Potlačena čustva nas pogosto tako močno vodijo, da se na situacije (nezavedno) odzovemo tako, kot si pravzaprav sami niti ne želimo. Pogosto nas lahko pripeljejo, poleg težav v odnosih, tudi do težav s samim seboj, celo do težav z zdravjem.

Izkušnja, zaradi katere je 27-letna Valentina ugotovila, kaj je v življenju zares pomembno
Pogum, volja in vztrajnost so le nekatere osebnostne lastnosti, ki jih potrebujemo za premagovanje težav in izzivov, s katerimi se srečujemo v življenju. Motnje hranjenja so ena izmed teh težav, ki lahko zaradi različnih vzrokov doletijo posameznika. Z njo se je soočila tudi naša izjemna sogovornica, sedemindvajsetletna Valentina Šav iz Kopra. Ta izkušnja, skozi katero sem šla, mi je dala šolo in skozi to sem ugotovila, kaj je v življenju zares pomembno in da je življenje samo eno. Hitro gre mimo nas, zato je treba izkoristiti vsak dan, o svoji osupljivi življenjski zgodbi povzame Valentina.

Na izogibajoči slog navezanosti najbolj vplivajo odnosi iz otroštva
Na nas lahko vpliva ogromno stvari, tudi iz najzgodnejše preteklosti, a se marsičesa niti ne zavedamo, dokler se ne pojavijo težave. Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, so namreč vedno povezani tudi z nami. Torej, kaj je tisto, kar nas zaznamuje, da se vedemo tako, kot se vedemo z našimi partnerji? Eden od dejavnikov je zagotovo slog navezanosti, ki naj bi vplival tudi na to, kako se čustveno odzivamo in kakšno interakcijo imamo z ljudmi, ki nas obkrožajo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

Kako v odnosu prepoznamo narcisa?
Ljubezen do narcisa je polna trpljenja in bolečine, a vseeno so uspešni na svojih osvajalskih pohodih, saj običajno iščejo svojo drugo polovico, ki je njihov idealni drugi pol. Narcis potrebuje pozornost, od nas jo dobi, želi nadzor in se podredimo, ne prenese kritike, zato molčimo … Odnos je sklenjen in s tem potrdimo njihovo vsemogočnost, s katero skrivajo svojo ranljivost. O tem pripoveduje tudi Aleksandra Kocmut, avtorica knjige V opoju narcisa, ki je bila v odnosih z narcisi več kot štirideset let, in prav gotovo ni edina, ki jih zelo dobro pozna. Zgodba z njimi se vedno čudovito začne, a prej ali slej klavrno konča, in takrat se vprašamo: »Kdo je tukaj nor?« Ker je to patologija.

Raiven: 'Našla sem osebo, s katero se res ujamem in zelo sem zadovoljna.'
Pred dobrimi petimi leti je kot bleščeč meteor nenadno zadela slovensko glasbeno sceno in si nemudoma našla svoj krog oboževalcev, številne tudi v tujini, kar slovenskim pevcem ne uspeva prav pogosto. Kot bleščeč meteor jo opisujemo zato, ker so bile prav barve, v letih, ki so sledila, njen zaščitni znak: nenavadne oprave, zanimive pričeske, vsakič druga barva las. A pred kratkim je svojo prvo pesem po dveh letih predstavila v povsem drugačni obliki: z naravno barvo las, z nevpadljivo črno obleko ... in enako navdušila. Vse to sem jaz, poudarja Raiven, ki se vse pogosteje vrača k Sari Briški Cirman, svojemu pravemu imenu, ki vse bolj odzvanja tudi v opernem svetu.

Se ne morem ali se nočem zaljubiti?
V mlajših letih razumemo koncept ljubezni precej naivno. Prepričani smo, da bo nekega dne prišel pravi in nam ukradel srce. A z leti in izkušnjami kmalu ugotovimo, da vse le ni tako preprosto. Spoznavamo potencialne partnerje, se zaljubljamo, doživljamo prave zlome srca in morda celo prenehamo verjeti v ljubezen. In takrat se lahko začnemo skrivati za izgovori, da nimamo volje za novo zvezo, da imamo svojo rutino, v kateri za druge ni prostora, ali pa da nimamo priložnosti za oblikovanje novih odnosov. Roko na srce – današnji čas res ni najbolj naklonjen spoznavanju potencialnih partnerjev. A nezmožnost oblikovanja novih odnosov in vse bolj ciničen pogled na ljubezen lahko skrivata prave razloge, zakaj ne najdemo partnerja. Strah, nezaupanje, občutki nevrednosti, perfekcionizem in zlorabe so le nekateri med njimi.

Brigita Chuuya: 'Vedno več parov se zavestno odloči, da bodo gradili na odnosu in komunikaciji.'
"Spremeniti drugega je ena izmed glavnih misij, ki si jih ženske zadajo v odnosih. Začne se pri spremembi stila oblačenja, frizure, govorjenja. Nadaljuje pa se z željo po spreminjanju osebnosti. Pri spremembi oblačil in frizure moški pogosto poslušajo, zatakne pa se pri večjih posegih v posameznika. Pri tem se marsikatera ženska ujame v past," pravi Brigita Chuuya, ki kot doktorska kandidatka svoje znanje nadgrajuje na doktorskem študiju zakonske in družinske terapije, nasvete s področja odnosov, osebne rasti in duševnega zdravja pa deli tudi na družbenem omrežju Instagram in njen profil smo uvrstili v marčevski izbor za naj influencerja.

Martina Medved: 'Najtežje se je pogledati v ogledalo in si priznati, da ne živimo tega, kar si želimo.'
Martina Medved stoji za Instagram profilom Brlog nasvetov, na katerem odpira teme s področja osebne rasti, odnosov in duševnega zdravja in s katerim se je uvrstila v naš marčevski izbor naj influencerja. Na Univerzi v Ljubljani je dokončala podiplomski študij iz zakonske in družinske terapije ter se specializirala na programu Izpopolnjevanje iz zakonske in družinske terapije, zato so njeni nasveti strokovno podkovani in v teh časih, ko se vsi kdaj znajdemo v takšni ali drugačni stiski ali pa se soočamo z občutki tesnobe, več kot dobrodošli. "Menim, da smo Slovenci v zadnjih nekaj letih že naredili preboj, kar se tiče motivacije za delo na sebi. Vse bolj prepoznavamo pomembnost dela na sebi, na duševnem zdravju," pojasnjuje in dodaja, da je vedno več ljudi, ki želijo vlagati vase in narediti spremembo v življenju. "Sama interes za osebnostno rast in delo na sebi še posebej zaznavam pri starostni skupini 25–35 let."

Zvezda meseca: to so nominiranci za naj influencerja na področju duševnega zdravja in osebne rasti
Mesec marec smo na portalu Zadovoljna.si posvetili dobremu počutju, tako fizičnemu kot tudi duševnemu. Skrb zase je v zadnjem letu postala prioriteta, pogovor o temah, kot so tesnoba, anksioznost in čustvene stiske, pa je pomembnejši kot kdaj koli prej. Zato smo zelo veseli, da so vedno več pozornosti na družbenih omrežjih deležni tudi vsi tisti, ki spodbujajo govor o tem, ki razbijajo mite in tabuje, ki delijo svoje izkušnje in nasvete, kako si pomagati, ter – kar je najpomembnejše – nas opominjajo, da nismo edini, ki se s tem soočamo. Marčevski izbor zvezde meseca smo tako posvetili vplivnežem s področja duševnega zdravja in osebne rasti.

Tina Korošec: 'Zaradi tega se konča veliko zvez'
Čeprav smo v zadnjih letih postali bolj odprti za psihoterapijo, pa Tina Korošec, izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka, pravi, da še vedno nismo tako dovzetni za njo, kot bi si sama želela. "Mnogo odnosov se celo konča, ker ljudje niso pravočasno ali na primeren način začeli reševati svojih težav, enako se lahko načne tudi naše psihično zdravje," pravi in dodaja, da bi bili presenečeni, kaj vse med terapijo pride ven. Pa tudi, kako hitro fizične težave izginejo, ko jim namenimo tovrstno pozornost.

To je ključni dejavnik pri hujšanju, na katerega večina pozablja
Psihoterapija pomaga ne le pri vzpostavljanju in ohranjanju odnosov z drugimi in samim sabo, ampak je tudi zelo pomemben del uspešnega hujšanja. Vsi vemo, da ne obstaja čudežna tabletka, s katero bi čez noč izgubili odvečne kilograme, in da so diete učinkovite le na kratki rok. Da bi se enkrat za vselej znebile odvečnih kilogramov, je treba spremeniti življenjski slog in način razmišljanja. "Na odvečno težo namreč v terapiji gledamo kot na simptom in ne kot na problem, saj je namreč pogosto odraz globljih težav kot samo premalo gibanja in preveč ali nepravilne prehrane," pravi Tina Korošec, izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka.

Hrana je kot droga
Prenajedanje, ki se lahko kaže že v požrešnosti, ko je vse, na kar mislite, le še hrana in ste najbolj pomirjeni takrat, ko se pošteno najeste. A za to nenasitnostjo se lahko skrivajo čustvene stiske.

Ko zdrava hrana ubija
"Ves čas razmišljam o tem, kaj bom jedla, svoj jedilnik moram imeti stalno pod nadzorom. Imam tudi nekatera pravila, na primer pojem pet obrokov sadja in zelenjave na dan. Mlečne izdelke sem popolnoma izločila.“

Bigoreksija: Obsedeni z mišicami
Osebe z bigoreksijo so navzven 'frajerji' z izklesanim telesom, a v resnici nesamozavestni, nikoli zadovoljni z doseženim. Bigoreksija je motnja, ki prizadene v glavnem moške, zato ji nekateri tudi rečejo moška anoreksija.

Tamarin dnevnik hujšanja: Grešila z Janom Plestenjakom
Trimesečna akcija Hujšajmo skupaj, ki se je začela 5. januarja, je v polnem teku. S petimi nagrajenkami pridno telovadi in se poti tudi naša novinarka Tamara Pirih. Svoje občutke, misli, vzpone in padce pridno zapisuje v svoj dnevnik, ki ga odpira tudi bralkam in bralcem zadovoljna.si.