reševanje konfliktov

Pasivna agresija: Kako jo prepoznati in se z njo spopasti
Pasivna agresija je posreden način izražanja negativnih čustev. Prepoznavanje njenih znakov, kot so sarkazem, molk in zavlačevanje, je ključno za učinkovito spoprijemanje in izboljšanje odnosov.

Ta astrološka znamenja bodo doživela nepozaben teden
Pred nami je nov teden, ki bo za nekatera astrološka znamenja še posebej vesel in pozitiven, potem pa so tu še nekatera druga astrološka znamenja, ki jih v tem tednu čakajo izzivi in težki trenutki, a teden, ki je pred nami, bo zagotovo v vsakem primeru nepozaben za mnoge izmed njih.

Dijakinjam že 20 let predaja znanje samoobrambe: Ker mi je mar
Ob vseh številnih prednostih, ki jih dekletom prinaša tečaj samoobrambe, se sprašujemo, zakaj osnov samoobrambe ne vključimo v šolski učni načrt? Bi lahko dekletom in fantom približali samoobrambo v okviru športne vzgoje? Na ministrstvu za izobraževanje pravijo, da za kaj takšnega ne vidijo razloga, mi pa smo obiskali Katarino Nared Volavšek, učiteljico športne vzgoje na BIC Ljubljana, Gimnaziji in veterinarski šoli, kjer samoobrambo za dekleta izvaja že skoraj 20 let.

Ali veste, da moški in ženske dojemamo stvari popolnoma drugače?
Imate tudi vi včasih občutek kot, da so ženske iz Venere, moški pa iz Marsa? Da govorimo različne jezike in dojemamo stvari popolnoma drugače.

Mesečni horoskop: to nam prinaša letošnji marec
Pred nami je nov mesec in z njim nov mesečni horoskop. Preverite, kaj vam za letošnji marec napovedujejo zvezde!

To so temelji zdravega partnerskega odnosa
Ljudje se pogosto sprašujejo, kaj je srečna zveza. Tudi pri srečnih parih ni vedno vse idealno, a se trudita spoštovati drug drugega in skušata rešiti težave. Identificirali smo 5 glavnih temeljev zdravega partnerskega odnosa.

Skrivnost zadovoljstva je v odkrivanju notranje izpopolnjenosti
Pot do resničnega zadovoljstva je eden od najpomembnejših ciljev v življenju. Zato ta mesec na portalu Zadovoljna.si namenjamo projektu 'Moje zadovoljstvo'. Delili bomo različne zgodbe ljudi z različnih poklicnih področij in njihove poti, z vzponi in padci, do zadovoljstva, ki vam bodo lahko v navdih. Kaj pa pravzaprav je zadovoljstvo in kako ga lahko občutimo, kateri pogoji, če lahko tako rečemo, morajo biti izpolnjeni? "Ključno je prisluhniti svojemu notranjemu glasu, raziskovati svoje želje in strasti ter se odločiti za korake, ki nas pripeljejo bliže k življenju, ki nas resnično izpolnjuje," pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek.

Kaj storiti, ko partner odklanja spolnost?
Skoraj vsa razmerja se srečujejo z obdobji, ko moškemu ni do spolnosti. In čeprav so ta obdobja precej frustrirajoča, niso nič v primerjavi z bolečino in konflikti, ko to postane stalen vzorec spolne intime para. Nisem mu več privlačna. Kaj pa, če me vara? Sploh se me ne dotakne več. Tudi če dam pobudo in jasno pokažem, da si ga želim, me zavrne, so najpogostejša pričanja žensk, ki v odnosu trpijo zaradi pomanjkanja spolnosti.

Kako konflikti vplivajo na naše odnose?
Partnerja lahko ljubimo in on ljubi nas, kar pa še ne pomeni, da ne more priti do konfliktov, v katerih smo lahko na nasprotnih straneh. A konflikti niso nekaj, česar bi se morali bati, saj so sestavni del vsakega odnosa. Pomembneje je, ali jih znamo reševati. Nerešene zamere namreč neredko pripeljejo do prepada med dvema, ki sta se nekoč imela rada. O konfliktih v odnosu smo se pogovarjali tudi s kliničnim psihologom, kognitivno-vedenjskim terapevtom in transakcijskim analitikom Jakobom Tamšetom.

6 navad in razvad, s katerimi sabotiramo ljubezen
Zgodnje faze ljubezni so vedno vznemirljive, intenzivni občutki pa vzbujajo prepričanje, da smo v usojenem odnosu, kjer bo vedno vse prav. A tudi najbolj iskriva razmerja se iz oblakov zaljubljenosti počasi spustijo na tla, partnerja pa nehote izgubita maske, ki sta jih dotlej nosila. V odnosu začnemo kazati pravo (in manj lepo) podobo sebe, se povrnemo v stare navade in čez nekaj let zapademo v stanje nezadovoljstva in zagrenjenosti. A ni potrebe, da je tako. Za dolgotrajen in zdrav odnos niti ne potrebujemo veliko. Poznavanje lastnih čustvenih potreb in potreb partnerja, zavedanje svojih škodljivih navad, delo na sebi in odnosu so bistveni elementi za zadovoljstvo v dvojini. Ko enkrat odkrijemo formulo, ki ustreza obema, je vse veliko lažje. In kaj je tisto, kar odnosu najbolj škoduje?

Najpogostejše pasti na začetku razmerja
Začetki so lahko nekaj najlepšega, hkrati pa so pogosto tudi stresni, saj šele spoznavamo potencialnega partnerja in prav zaradi tega se lahko zapletemo v najrazličnejše situacije, od romantičnih do komičnih in tistih, ki se nam ne zdijo niti malo smešne. Vsako razmerje predstavlja tudi tveganje in v času odločitve, ali se bomo sploh spustili v partnerski odnos, se lahko zgodi marsikaj.

Ti pari so zelo strastni, čustveni, lahko tudi bojeviti
Nesoglasja in konflikti v partnerskem odnosu so nekaj, čemur ne moremo ubežati. Normalno je, da takrat, ko z nekom prepletemo življenje, zraven pridejo tudi usklajevanje, argumentiranje, večja in manjša nestrinjanja ter iskanje kompromisov. A to nikakor ne pomeni, da razmerje ni uspešno in da imamo težave. V resnici lahko konflikti izboljšajo odnos, saj nam dajejo priložnost, da naslovimo problematične teme, ki kličejo po razrešitvi. S konstruktivnim razreševanjem lahko bolje razumemo partnerja in pridemo do rešitve, ki ustreza obema. Tokrat izpostavljamo štiri najpogostejše tipe parov in njihove načine razreševanja konfliktov.

Visoka pričakovanja so obsodba ljubezni
Ljubezen se pogosto konča, istočasno kot večina filmov, v trenutku, ko nastopi resnično življenje. Če se vedno znova vrtite v začaranem krogu spodletelih vez, morda na ljubezen gledate skozi rožnata očala, zaradi katerih je pogled nanjo zamegljen. Že od ranega otroštva smo gradili pričakovanja, ki so danes samo še višja, predvsem pa so to predstave, ki so čudovite pravljice za lahko noč in konec ljubezni.