samopoškodovanje

Ženske o nasilju težko spregovorijo, zmotno krivdo pripisujejo sebi
Poznamo več oblik nasilja in skoraj ni ženske, ki se v svojem življenju ni srečala vsaj z eno od njih. Poleg fizičnega nasilja v tem primeru govorimo tudi o verbalnem in psihičnem nasilju, zaradi česar mnogo žensk živi v nenehnem strahu, hkrati pa je ranjena tudi njihova samopodoba. Takšne ženske izgubijo občutek varnosti, kar lahko zelo oteži njihovo vsakdanje delovanje, pravi Tjaša Hrovat iz Društva za nenasilno komunikacijo.

Ko zanikamo svoja čustva, ta ne izginejo
Prepričanje, da moramo biti dobro, nam že samo po sebi vsiljuje odgovor, ki ga tako radi ponudimo drugim: V redu sem. In to rečemo tudi takrat, ko je to daleč od resnice. A bežanje pred bolečino nam ne bo pomagalo, če ne bomo razumeli, od kod ta prihaja, ali še huje, se bomo delali, da ne obstaja. Vsi se želimo počutiti dobro, ampak tudi bolečina je del življenja, zato pred njo ne moremo povsem pobegniti, a se lahko z njo soočimo. In prav zato si moramo iskreno prisluhniti ter se vprašati, kaj sploh čutimo. Neprijetna čustva so naš smerokaz, da je čas, da nekaj naredimo ali spremenimo, da se bomo počutili bolje. O psihični bolečini smo se pogovarjali s psihoterapevtko Petro Grobelnik.

Zlorabe, prisilno delo in neizvedljive norme
Ženski zapor IK-14 v avtonomni ruski republiki Mordoviji naj bi bil po poročanju nekdanjih zapornic eden najbolj zastrašujočih zavodov za prestajanje zaporne kazni na svetu. Ko ženske izvedo, da bodo morale na prestajanje kazni v to ustanovo, uporabijo tudi najbolj drastičnih metode, kot sta samopoškodovanje in rezanje okončin, da bi se rešile pred domnevnim peklom. O nevzdržnih razmerah v zaporu IK-14 se je začelo govoriti potem, ko je nekaj mesecev tam preživela članica feministične punk-rock skupine Pussy Riot Nadežda Tolokonikova, ki je o svoji izkušnji napisala javno pismo.

Samopoškodba - tako na pomoč kliče vsak 12. najstnik
Podatki kažejo, da se vse preveč mladostnikov sooča s težavami pri izražanju čustev in se zateka k nevarnim oblikam reševanja svojih stisk. Dolgoletna britanska študija, v katero je bilo zajetih skoraj 2.000 mladostnikov, povprečno starih 15 let, je namreč pokazala, da kar 10 odstotkov deklic in 6 odstotkov dečkov težave rešuje s samopoškodovanjem. Stanje je precej zaskrbljujoče tudi v Sloveniji.

Z britvico si je vrezal začetnice Jelene Karleuša
Neki oboževalec srbske turbofolk pevke Jelene Karleuša si je z britvico na zapestje vrezal njeni začetnici in njegovemu zgledu sta takoj sledila še dva druga zvezdničina 'fena'. S svojim dejanjem so šli veliko dlje, kot bi si zvezdnica želela.