samospoštovanje

Top dejavnost za premagovanje stresa in topljenje maščob
Se ti je že kdaj zgodilo, da si na kakšnem javnem kraju slišala znan komad in avtomatično začela migati z boki? O ja, tudi nam to zveni znano! In ne, ni nas sram, saj ples izjemno pozitivno vpliva na fizično in duševno počutje ter v morda sicer turoben vsakdan prinese svežino, ki prevzame. A to še ni vse, med plesanjem pokuriš tudi kar nekaj kalorij!

Znani Slovenki iskreno o iskanju ljubezni v letu 2024
V letu 2024 je iskanje partnerja bolj zapleteno kot kadarkoli prej. Z izzivi na tem področju pa se ne soočate le vi, ampak tudi znani vplivnici Ines Erbus in Nika Krmec. Kljub situaciji dekleti uživata v samskem življenju in sledita reku, da je bolje počakati na pravega, kot biti z nekom le zato, da nisi sam. V tem članku bomo delili njune in številne druge nasvete, ki vam lahko pomagajo dobiti partnerja, ki bo izpolnil vsa vaša pričakovanja in tudi uživati v obdobju, v katerem se trenutno nahajate.

6 stvari, za katere se nikoli ne bi smele opravičiti
Pomembno je, da se opravičite, ko veste, da ste naredili napako, a na žalost obstaja tu še mnogo drugih situacij, za katere se pogosto opravičujemo, čeprav to v resnici ni potrebno.

Ego je tisti, ki stoji med nami in ljubeznijo do samega sebe
Vsi v teoriji vemo, da je ljubezen do sebe pomembna. Čeprav vemo, da smo mi edina oseba, s katero se bomo vsak dan zbudili in z njo zaspali, je odnos, ki ga imamo sami do sebe, pogosto problematičen.

Ne pozabite na svoje dostojanstvo kljub ljubezni
Ni lepšega, kot ko se v nas naselijo močna, a prijetna čustva, ki obljubljajo ljubezen, ki smo si jo od nekdaj želeli. In navkljub visokim pričakovanjem, da bo dvojina lepša od ednine, lahko hitro, prehitro pozabimo na to, kaj smo si v resnici želeli. Ne gre samo za sklepanje kompromisov, usklajevanje naših predstav, razbijanje idealov, ampak za to, da smo pripravljeni narediti vse oziroma skoraj vse, da bi ohranili odnos, ki samo z drobtinicami hrani naše upanje, da prihajajo boljši časi. Obstajajo namreč tudi določene meje, ki bi jih morali postaviti, saj gre za naše dostojanstvo, ki ga niti v imenu ljubezni ne bi smeli žrtvovati.

Kaj je narcistična zavrženost in kateri so znaki, da se vam dogaja?
Narcistična zavrženost, znana tudi kot narcistično razvrednotenje, se nanaša na določeno fazo v odnosu z narcistično osebo. Pojavi se, ko narcis namerno in nenadoma konča ali razvrednoti odnos, pri čemer se druga oseba pogosto počuti zmedeno, prizadeto in zavrženo.

Skrivnost zadovoljstva je v odkrivanju notranje izpopolnjenosti
Pot do resničnega zadovoljstva je eden od najpomembnejših ciljev v življenju. Zato ta mesec na portalu Zadovoljna.si namenjamo projektu 'Moje zadovoljstvo'. Delili bomo različne zgodbe ljudi z različnih poklicnih področij in njihove poti, z vzponi in padci, do zadovoljstva, ki vam bodo lahko v navdih. Kaj pa pravzaprav je zadovoljstvo in kako ga lahko občutimo, kateri pogoji, če lahko tako rečemo, morajo biti izpolnjeni? "Ključno je prisluhniti svojemu notranjemu glasu, raziskovati svoje želje in strasti ter se odločiti za korake, ki nas pripeljejo bliže k življenju, ki nas resnično izpolnjuje," pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek.

V rekordnem času je izgubila 50 kilogramov, zdaj pa razkrila, kako
Jessica Simpson brez dvoma spada med tiste hollywoodske zvezdnice, ki so nas v zadnjih letih presenetile s svojo dramatično preobrazbo. V rekordnem času je izgubila skoraj 50 kilogramov, zdaj pa je končno razkrila, kako ji je to uspelo.

Medgeneracijske travme prizadenejo potomce tudi več desetletij pozneje
Medgeneracijske travme so duševne rane, ki se prenašajo z ene generacije na drugo. Pogosto so posledica hudega stresa, nasilja, izgube ali drugih travmatičnih dogodkov, ki vplivajo na družinske dinamike in vedenje. Te travme se prenašajo ne samo skozi genetsko dedovanje, temveč tudi skozi nezavedne čustvene vzorce, vedenje in komunikacijo v družini. Kaj so medgeneracijske travme, kako jih prepoznati, zakaj nastanejo ter kako jih zdraviti?

Kako se lahko osvobodimo toksične ljubezni?
Vsi, ki so že kdaj bili v toksičnem odnosu ali so še vedno v njem, vedo, da ga ni tako enostavno zapustiti, kot se zdi na prvo žogo. In tudi če smo že na pragu vrat, se pogosto zgodi, da se obrnemo in vrnemo nazaj, tja, kjer smo nekoč že bili, na začetek začaranega kroga. To pa ne pomeni, da je vse izgubljeno, ampak da moramo zbrati le dovolj poguma, da temu naredimo konec.

Pozitiven odnos do samega sebe je rezultat sprejemanja svojih šibkosti
Samopodoba ima pomembno vlogo v našem življenju, saj vpliva na to, kako gledamo na druge ljudi, kako čutimo ali doživljamo najrazličnejše situacije in dogodke, in najpomembneje, kako dojemamo sebe. Nanjo pa lahko vpliva ogromno stvari, na podlagi katerih lahko razvijemo pozitivno ali negativno samopodobo, ki nas spremlja na vsakem koraku. Več o tem, kako biti dober do sebe, nam je v pogovoru zaupal psihoterapevt Drago Švajger.

Izbira partnerja je ena najpomembnejših v življenju
Ljubezen je povsod. V vseh kulturah, jezikih, delih in tudi v nas samih. In ne glede na to, kako zelo dominira v vseh vsebinah, o njej še vedno ne vemo vsega. Vemo pa, da lahko usodno zaznamuje našo prihodnost, zato ni vseeno, koga ljubimo ali bomo ljubili. Ljudje vstopajo v naša življenje, a mi smo tisti, ki jim odpremo ključ do našega srca. Pri tem nas lahko vodijo vznemirljivi občutki, strast, metuljčki, včasih pa je to premišljena odločitev, ki jo izključno prepuščamo razumu zaradi številnih razlogov. A kakor koli obrnemo, koga bomo ljubili, je ena pomembnejših izbir v našem življenju in zaradi nje bomo lahko živeli boljše ali slabše. Ta odločitev je samo v vaših rokah.

Če poslušate ego, potem bo vedno nekdo, ki mu bo šlo bolje kot vam
Eckhart Tolle v svoji knjigi 'The Power of Now' pravi, da je ego negativna projekcija, ki spreminja ali manipulira situacijo, da bi se človek počutil bolje.

Imate občutek, da niste dovolj dobri? Tako vam lahko pomagajo vaje z ogledalom
Ko se pogledate v ogledalo, kaj vidite? Ali vidite vse stvari, ki gredo narobe, ali vidite vse stvari, na katere bi morali biti ponosni? Ogledalo ni namenjeno samo preverjanju vašega videza, ampak je tudi odlično orodje za samorefleksijo in krepitev samozavesti. Vaje pred ogledalom so namreč metoda, ki se je izkazala za zelo učinkovito, ko gre za delo na sebi. Z njo lahko premagate negativne občutke, pomaga vam razviti občutke lastne vrednosti, z njo boste razvili več samospoštovanja in ljubezni do sebe, pomagala pa vam bo tudi, da se znova naučiti imeti radi svoje življenje.

Zdrava samopodoba je ključ do boljših odnosov
Samopodoba ima velik vpliv na vse naše odnose, zato je pomembno, kako gledamo nase in koga vidimo, ko se pogledamo v ogledalo. Občutki, da nismo dovolj dobri, nenehne skrbi, kako smo videti, kaj si drugi mislijo o nas, in še in še ... Vse to nam lahko kroji življenje, celo tako zelo, da v odnosih pristajamo na manj. Besede 'NE' skoraj ni v našem besednjaku, saj za ljubezen prosimo, moledujemo, ker verjamemo, da si ne zaslužimo česa več. Ampak kako nas bodo imeli drugi radi, če sami sebe nimamo dovolj? O samopodobi v odnosih smo se pogovarjali s psihoterapevtko Diano Ploj Zec.

Kaj je zasvojenost z destruktivnimi odnosi?
Odnosi imajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje, a vseeno si lahko izberemo partnerje, ki nas bodo pahnili v čustveni prepad. V destruktivnih odnosih izgubljamo svoje želje, samospoštovanje in veselje, hkrati pa pozabljamo tudi na ljubezen do sebe. A zakaj se vseeno zapletamo v odnose, ki počasi, a zanesljivo uničujejo vse naše sanje o vzajemni ljubezni – imeti rad in biti ljubljen? V teh primerih ni v ospredju ljubezen, ampak podoživljanje bolečine v nedogled, vsakič znova in znova. Čeprav si zavestno tega ne želimo, ne moremo pobegniti pred čustveno travmo, ki smo jo nekoč doživeli in jo neuspešno rešujemo še danes. To je zasvojenost z destruktivni odnosi, o katerih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Martino Medved.

Kako postaviti meje v odnosu in reči 'ne', ko je treba?
Postavljanje meja v osebnih odnosih je veščina, ki se je učimo vse življenje. Kako spretni bomo pri tem, pa je odvisno tudi od naše vzgoje in okolja, v katerem smo odraščali. Naši prvi učitelji so namreč starši in ti so tisti, ki imajo največji vpliv na to, ali bomo imeli kasneje v življenju težave s postavljanjem meja. Ali se bomo zavedali tega, da smo vredni spoštovanja, da si zaslužimo biti ljubljeni, slišani in upoštevani ter da so naša čustva in naše želje ravno tako pomembne kot od kogar koli drugega. Naučiti se reči 'ne', je proces spoznavanja sebe in svojih potreb, pojasnjuje Brigita Chuuya in dodaja, da je predpogoj za to, da se v odnosu naučimo reči 'ne', to, da sami pri sebi ugotovimo, kaj je za nas pomembno. "Sebi moramo verjeti, da si zaslužimo najboljše in verjeti, da si zaslužimo spoštovanje."

Ko objem traja 20 sekund, se zgodi nekaj čudovitega
Povprečna dolžina objema med dvema osebama je tri sekunde, toda raziskovalci so odkrili, da se zgodi nekaj čudovitega, kadar objem traja 20 sekund ali več. Tak objem ima namreč terapevtski učinek tako na telo kot tudi na duha.

Vedno več žensk se ne brije – kaj pa Slovenke?
Najbolj razširjeno je prepričanje, da je na žesnkem telesu samo gladko "lepo". A dejstvo je, da smo tudi ženske poraščene in da smo take naravne, vse več pa se jih odloča puščati rasti dlačice, ki jih tudi ponosno pokažejo.

6 navad in razvad, s katerimi sabotiramo ljubezen
Zgodnje faze ljubezni so vedno vznemirljive, intenzivni občutki pa vzbujajo prepričanje, da smo v usojenem odnosu, kjer bo vedno vse prav. A tudi najbolj iskriva razmerja se iz oblakov zaljubljenosti počasi spustijo na tla, partnerja pa nehote izgubita maske, ki sta jih dotlej nosila. V odnosu začnemo kazati pravo (in manj lepo) podobo sebe, se povrnemo v stare navade in čez nekaj let zapademo v stanje nezadovoljstva in zagrenjenosti. A ni potrebe, da je tako. Za dolgotrajen in zdrav odnos niti ne potrebujemo veliko. Poznavanje lastnih čustvenih potreb in potreb partnerja, zavedanje svojih škodljivih navad, delo na sebi in odnosu so bistveni elementi za zadovoljstvo v dvojini. Ko enkrat odkrijemo formulo, ki ustreza obema, je vse veliko lažje. In kaj je tisto, kar odnosu najbolj škoduje?

Odločitev, koga boste ljubili, bo zaznamovala vaše življenje
V imenu ljubezni smo lahko boljši kot kadar koli prej, saj nas prevzamejo intenzivna, a tudi prijetna čustva, zaradi katerih izžarevamo svojo srečo na vsakem koraku. Priznajmo si, da je nekaj posebnega, ko nas nenadoma zadene močnejši odmerek hormona ljubezni, a vedeti moramo, da ni vse zlato, kar se sveti. Izrazi "imeti rad", "ljubiti" in "biti skupaj v ljubezni" se razlikujejo predvsem v tem, koliko časa bodo trajali vsi lepi občutki.

Razlogi, zakaj se spuščamo v odnose z zasedenimi partnerji
Večina nas sanjari o ljubezni, ki ne vključuje tretje osebe, kljub temu pa se mnogim zgodi, da se zapletejo, včasih nehote, spet drugič povsem zavestno, v odnos z osebo, ki že ima nekoga, torej drugega partnerja. V tem primeru dvome in pomisleke zamenja upanje, da se bo scenarij odvil po naših željah in tako se lahko hitro znajdemo v ljubezenskem trikotniku, kjer bomo več ali manj deležni samo drobtinic ljubezni. Samo upanje v srečen konec v teh primerih ni dovolj, a je vseeno dovolj, da v svoje življenje vzamemo tudi tiste, za katere vemo, da z njimi ne bomo dobili tega, kar si želimo – ekskluzivno ljubezen. O tem, zakaj pristajamo na manj, ko vstopamo v odnose z zasedenimi partnerji, smo se pogovarjali tudi s terapevtko Tino Korošec.

Manca Šepetavc: 'Punce se primerjajo z drugimi in ne vidijo več svoje vrednosti.'
Motivatorka, osebna trenerka, influencerka in nekdanja profesionalna atletinja, ki je na svoji atletski poti osvojila več državnih rekordov in redno tekmovala na evropskih in svetovnih prvenstvih – vse dokler ni bila zaradi poškodbe primorana spremeniti svojega življenja. A šport je še danes njena največja ljubezen in nad njim je navdušila tudi številne pripadnice ženskega spola. "Res je treba vlagati trud vase. Gibanje, prehrana in miselnost zelo vplivajo na naše duševno in seveda tudi na telesno znanje," pravi Manca Šepetavc. Želi si pomagati vsem Slovenkam, ki bi rade spremenile svoj življenjski stil, in jim omogočiti preoblikovanje postave ter miselnosti – za vse življenje.

Vzljubite sebe, da vas bodo lahko ljubili drugi
Želja po tem, da bi bili sprejeti, ljubljeni in zaželeni, nas pogosto vodi v prilagajanje drugim, kar v nekaterih primerih pomeni, da pozabimo na to, kdo smo v resnici. V današnjem svetu, kjer se opeva popolnost, se nikoli ne čutimo dovolj dobri, zato hočemo biti drugačni kot smo, da bi nas drugi imeli radi. S tem pa smo jim tudi odvzeli možnost, da bi nas resnično ljubili.

Kako imeti raje, kar vidite v ogledalu?
Kako shujšati, kako se znebiti celulita, kako imeti daljše trepalnice ... Vse to so teme, ki se pogosto pojavljajo na portalih, ki naj bi bili namenjeni ženskemu spolu, ki se mora pogosto sprijazniti tudi z družbenim poimenovanjem lepši spol, lepša polovica ... Medtem ko se moški portali ukvarjajo s tehnologijo in športom, naj bi se lepši spol pač – glede na to, kako so ga poimenovali – ukvarjal s tem, kako bi bil še lepši. Ali pač? Morda bi se bilo konstruktivneje ukvarjati s tem, kako zgraditi dobro samopodobo. Kaj ta sploh je in kaj lahko glede nje naredimo, sem se pogovarjala s psihologinjo in psihoterapevtko dr. sci. Andrejo Pšeničny, univ. dipl. psih.

Se obotavljate iti na zmenek, ker se bojite zavrnitve?
Če ste trenutno obremenjeni z mislijo, da nikoli ne boste dovolj dobre za nekoga in da boste vse življenje ostale same, potem je skrajni čas, da to misel spremenite.

Seksava vsak dan, a mu ni dovolj
Brane, zdravo! Malce sem pobrskala po tvoji rubriki in moram priznati, da mi je všeč. Zdaj pa vprašanje, dilema, kakor hočeš. V resni zvezi sem 5 let. S partnerjem sva po letih razlike dobro leto. Imam jih 25. Živiva skupaj, normalno je, da se tudi skregaš (na srečo zelo redko). Najin odnos štima, se ne zbadava z različnimi živalskimi vzdevki niti ne ponižujeva drug drugega. Seksava skoraj vsak dan. Razen med menstruacijo (takrat nimam želje). Ja, skoraj popolno razmerje. Zdaj pa, gleda porniče in si ga vrže na roko. Oprosti moji direktnosti, ampak tako je. Imam pa zelo podoben pogled na porniče kot ti. So prisiljeni, zaigrani in vse preveč (tvoje besede) popačijo samo spolnost. Verjamem, da je nekaterim to zanimivo in jih vzburja, ampak mene zanima, zakaj za vraga pri skoraj vsakodnevnem seksu še vedno drka?! Naj povem še to, da vedno seks začneva s predigro, nič ni na silo, uporabljava tudi pripomočke in menjava poze in da oba zelo uživava. Načela sem tudi ta pogovor, ampak nekako ne steče in se kar ustavi. Porniče sem našla po naključju, glede na to, da živiva skupaj, res ne moreš dolgo skrivati. Čisto po pravici, sem zelo samozavestno dekle, vendar mi to začenja zbijati samospoštovanje. Ker sva v zvezi že nekaj časa, pa me je malo strah, da se me bo prezasitil in bo rajši 'žulu na roke'. Morda boš ti našel odgovor, ker meni je že zmanjkalo razlage. Hvala in lep pozdrav. Eli

Sophie Fontanel: Ženske, naučite se moškim reči ne!
Sophie Fontanel je v svoji knjigi priznala, da se odpoveduje spolnim odnosom in v Franciji sprožila pravo polemiko. 49-letna novinarka francoskega tednika Elle je še nedolgo tega sprejemala moške in seks na, kot sama pravi, promiskuiteten način. Sophie pa ni edina ženska, ki je vnesla tako drastično spremembo v svoje življenje. Dejstvo je, da se vse več žensk odloča za seksualno vzdržnost, saj so prepričane, da si bodo na ta način povrnile samospoštovanje in se znebile vloge 'spolne sužnje', ki jim jo je skoži čas namenil moški.

VIDEO: Privoščite si odklop!!!
Prepustite se in popeljali vas bomo v adrenalinski park, kjer si boste privoščili totalen odklop in pozabili na vse skrbi. Užitek zagotovljen!