sardinšek

Toliko vitamina C bi morali zaužiti na dan
Vitamin C velja za najpomembnejši antioksidant, ki bo vašo kožo varoval pred škodljivimi prostimi radikali. Gre za izjemno pomemben vitamin, ki je ključen tudi za tvorbo kolagena, torej preprečuje staranje kože in hkrati poskrbi za njeno elastičnost.

Recept za napitek, ki se bori proti hiperpigmentaciji
Spremembe na koži so v zrelih letih posledica biološkega staranja kožnih celic. In vendar starost sama po sebi ni nujno odločilna za gubice, izsušenost ali pigmentne spremembe. Največ škode naredijo zunanji vplivi: izpostavljanje UV-sevanju, kajenje in uživanje alkohola ter vremenski vplivi. Proti staranju kože in pigmentnim madežem se lahko borimo tudi z uživanjem določenih živil. V nadaljevanju predstavljamo recept za napitek, ki naj bi bil zelo učinkovit prav pri slednjem.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

Navade, s pomočjo katerih boste ohranile mladosten videz
Ljudje z zdravim spolnim življenjem so lahko videti od pet do sedem let mlajši od tistih, ki tega nimajo. Toda poleg seksa je zelo pomembno, da se smejimo, saj smeh ne prinaša le veselja, ampak tudi zmanjšuje stres, v nadaljevanju pa razkrivamo še nekaj drugih navad žensk, ki se izjemno dobro starajo.

Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja
Retinoidi so ena izmed najbolj priljubljenih in najbolje raziskanih kozmetično aktivnih sestavin. V dermatologiji se uporabljajo že več kot 60 let in so bili sprva namenjeni zdravljenju aken, kasnejše raziskave pa so pokazale, da kažejo pozitivne učinke tudi na pomlajevanje kože. Ker retinoidi veljajo za zlati standard v boju proti prvim znakom staranja, jih zaznamo predvsem v anti-age kozmetiki, ugoden učinek pa izkazujejo tudi v izdelkih za posvetlitev kože. Pa veste, katere retinoide uporabljamo za nego kože?

Zakaj se pojavijo dlake na obrazu?
Čeprav lepotni standardi narekujejo, da imajo ženske gladko kožo brez dlak, je povsem običajno in povsem normalno imeti dlake na obrazu, bodisi vzdolž čeljusti, nad ustnicami ali na bradi. Ugotovite, ali so dlake na obrazu razlog za skrb in ali je čas, da poiščete zdravniški nasvet.

Kaj so alfa hidroksi kisline?
Alfa hidroksi kisline (AHA) so v zadnjih letih postale nepogrešljiv del rutine nege kože za marsikatero pripadnico ženskega spola. In za to obstaja tudi dober razlog.

Kakšna mora biti nega kože v 20., 30. in 40. letih?
Nega kože v tridesetih letih ni enaka tisti, na katero ste prisegale, ko ste bile v dvajsetih letih. Ne le, da se vaša koža ves čas spreminja (navznoter in na zunaj), ampak se z leti spreminja tudi čas, ki ga namenite njeni negi, in izdelki, ki jih uporabljate. Edina stalnica na polički v vaši kopalnici je krema z UVA in UVB zaščito, ki jo morate uporabljati ne glede na to, koliko ste stare. Kako bi morale prilagoditi nego kože glede na določeno starostno obdobje, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike že dobrih 8 let, zadnjih 5 let pa v estetski kliniki izvaja predvsem pomlajevalne tretmaje obraza in dermatološke nege obraza. "Vsakodnevna skrb za kožo in nega kože z izdelki, ki individualno ustrezajo specifičnim potrebam tipu kože, stanju kože in starosti, bo pripomogla ohraniti sijočo kožo in preprečiti znake prezgodnjega staranja."

J.Lo pravi, da je pri 23 letih zavrnila botoks, to je njena skrivnost
Pri 53 letih se lahko pohvali z neverjetno mladostnim videzom, in čeprav bi tega marsikdo pripisal lepotnim popravkom in uporabi botoksa, Jennifer Lopez pravi, da se tega ni nikoli posluževala. Botoks naj bi zavrnila, ko je bila stara 23 let, svoj mladostni videz pa namesto tega pripisuje uporabi enega kozmetičnega izdelka, ki jo spremlja že vse življenje.

Je izjemno učinkovita pri vlaženju kože, zmanjšuje tudi znake staranja
Če obstaja ena sestavina za nego kože, ki hitro in učinkovito hidrira kožo, je to hialuronska kislina. Našli jo boste kot aktivno sestavino v vseh kategorijah izdelkov za nego kože, razlogov za to pa je več. Poleg tega, da je izjemno učinkovita, ko gre za vlaženje kože, zmanjšuje tudi znake staranja.

Kolagen je obnorel svet, pa je res tako pomemben?
Kolagen je najbolj zastopan protein v človeškem organizmu in predstavlja kar 30 % vseh beljakovin, prisotnih v telesu. Je pomemben gradnik kože, mišic, sklepnega hrustanca in vseh vezivnih tkiv ter črevesne stene. Že po 20. letu se proces nastajanja kolagena upočasni, po 35. letu pa njegova količina drastično upade. To najprej opazimo na koži, ki postaja suha, manj napeta in prožna ter izgublja sijaj, pojavijo se drobne linije in gube. Lasje izgubijo lesk, pogosteje izpadejo in postanejo tanjši, nohti pa lomljivi. Pa lahko preprečimo upad količine kolagena in omilimo posledice njegovega pomanjkanja?

Ali veste, zakaj se staramo?
Človeštvo si že stoletja prizadeva spoznati, kako bi lahko ustavilo procese staranja, zato nas ideja o pomladitvi našega telesa in želja po odkritju substance, ki bi nas pomladila, že od nekdaj ženeta v odkrivanje novih načinov upočasnjevanja staranja. V sodobni družbi je poudarjanje pomena in vrednosti mladosti postalo vse bolj izrazito in mladost je na nek način postala vrednota. Kljub temu da ne želimo misliti na starost, pa je staranje naravni proces, ki se mu ne moremo ogniti.

Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi
Pred nami so topli in sončni dnevi, ko bo naša koža spet bolj izpostavljena sončnim žarkom. O tem, kako kožo, ki je naš največji organ, pripraviti na pomlad, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. "Na pomlad kožo najprej pripravimo z odstranjevanjem odmrlih kožnih celic z ustreznim pilingom," nam je zaupala in dodala, da moramo s prihodom pomladi hranljive kreme, olja in druge kozmetične izdelke z okluzivnim delovanjem, zamenjati za bolj hidratantnimi in vlažilnimi izdelki.

Rozacea: kako omiliti znake in kateri izdelki pomagajo?
Rozacea, ki jo spremljajo rdečica, vidne razširjene majhne žilice in včasih tudi vnetne bunčice ter gnojni mehurčki, se najpogosteje pojavlja pri ženskah med 30. in 50. letom starosti.

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo
Retinol je zagotovo ena najbolj znanih in iskanih sestavin na področju lepote. Ta derivat vitamina A, ki je antioksidant, bo vidno zmanjšal pigmentne madeže, ki so posledica sonca, sledi linij, gub in velike pore. Lahko spodbudi tudi metabolizem kožnih celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

Kaj je bakuchiol, vedno bolj iskana sestavina za nego kože?
Bakuchiol, ki se izgovori kot bakučiol, je nova sestavina za nego kože, ki osvaja lepotni svet. Slavijo predvsem njegove številne koristi in prednosti, saj se je izkazalo, da je to manj dražeča in naravna alternativa rastlinskega izvora priljubljenemu retinolu.

Podbradek – zakaj nastane in kako se ga znebiti?
Eden izmed najbolj izpostavljenih delov telesa je obraz, za katerega si običajno želimo, da se z leti ne bi spreminjal ter da se na njem ne bi vedno izraziteje risali znaki neprespanih noči in utrujenosti. Posledice staranja in gravitacije se pojavijo na vseh delih obraza in tudi na najnižjem delu – na podbradku. Pri negi in pomlajevanju obraza pa pogosto pozabimo na pomladitev prav tega, precej velikega področja. V sodobnem času obstaja več nekirurških in kirurških načinov, s katerimi se lahko motečega podbradka znebimo ali pa ga vsaj opazno zmanjšamo, oblikujemo vrat, kožo pa naredimo bolj napeto in sijočo.

Se lahko podočnjakov znebimo?
Oči so znane kot ogledalo naše duše in iz njih lahko razberemo marsikaj. Za marsikoga predstavljajo najlepši del obraza, žal pa jih pogosto obkrožajo temni kolobarji ali zabuhlost. Podočnjaki so pogosta težava marsikoga izmed nas – moteči so predvsem z estetskega vidika, saj dajejo izgled izčrpanosti, nenazadnje pa nas tudi postarajo. Pa se podočnjakov lahko znebimo ali jih vsaj delno omilimo?

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Jeseni in pozimi je nega suhe kože še posebej pomembna. Mraz, veter, suh zrak in ogrevanje jo lahko še izsušijo, škodo ji naredimo s prekomerno uporabo odišavljenih mil in detergenti ter prhanjem s prevročo vodo, svoje naredijo še hormonske spremembe in staranje. A na srečo ni vse izgubljeno – s pravo nego lahko tudi sicer suha koža postane sijoča, lepa in prožna.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin
Če ste kaj podobni nam, potem verjetno tudi vi, ko slišite "omega-3 maščobne kisline", takoj pomislite na dodatek ribjega olja. Omega-3 maščobne kisline so ena tistih edinstvenih sestavin, ki so pomembne tako za zdravje kot za lepoto, saj imajo številne koristi za vašo kožo – ne glede na to, ali jih uživate peroralno ali jih nanašate lokalno. Z razlogom pa se imenujejo esencialne maščobne kisline, saj so nujne za delovanje vašega telesa.

Kakšna je razlika med jutranjo in večerno nego kože?
Ne glede na to, koliko ličil nosite, se ne more nič primerjati z lepoto zdrave in sijoče kože. Poenostavljena in skrbno izvajana nega kože je vsekakor prvi korak k doseganju želenega naravnega sijaja. Če želite izkoristiti prednosti vsakodnevne nege kože, ne potrebujete tisoč in enega izdelka, ampak le nekaj izdelkov, ki jih uporabljate dosledno in so ključnega pomena za pozitivne rezultate. O tem, kakšni naj bi bili jutranja in večerna nega kože, ali je med njima kakšna razlika in katere izdelke bi morali vključevati, smo povprašali Lauro Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

Izjemna moč antioksidantov: katere poznamo in kakšen je njihov učinek?
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres ena večjih nevarnosti za zdravje v 21. stoletju. Majhna količina stresa je v telesu stalno prisotna in lahko pripomore k pravilnemu delovanju človeškega telesa, medtem ko ima prevelika količina stresa škodljive posledice za naše zdravje, saj vodi v zgodnje staranje in bolezni, kot so ateroskleroza, srčni infarkt, Alzheimerjeva bolezen, sladkorna bolezen, kronični bronhitis in nekatere vrste raka. Eden izmed najpomembnejših elementov pri upočasnitvi procesa staranja in zmanjšanju tveganja za številne bolezni soantioksidanti, ki skrbijo za celovito zaščito organizma. Zakaj so antioksidanti pravzaprav pomembni in kje vse jih najdemo?

Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti
V zadnjem času so laserski postopki za kožo čedalje bolj priljubljena metoda za pomlajevanje obraza in odstranjevanje dlak, zato se zanje odloča vse več žensk in moških. Pomembna prednost laserskega pomlajevanja kože je tudi v tem, da mnogi laserski posegi ne zahtevajo rehabilitacije oziroma okrevanja in se lahko takoj vrnemo k vsakodnevnim aktivnostim.

Kaj je povnetni eritem, ki ga povzročijo akne?
Ko je vaša koža poškodovana ali razdražena, se vname. To vnetje lahko povzroči rdečico, hiperpigmentacijo ali sive in rjave lise na koži. Lahko povzroči tudi brazgotinjenje, tudi ko se koža zaceli. Ta znamenja se imenujejo povnetni eritem ali eritem po aknah, če je kožno stanje posledica aken.

Kolagen: zakaj ga uživati in kakšni so znaki pomanjkanja
Večja je gostota in kakovost kolagenskih vlaken, bolj je koža čvrsta in napeta. Upad gostote kolagena se prične po 25. letu starosti, nanj pa zelo vpliva tudi vsakodnevna izpostavljenost UV sevanju. Kolagen bo nahranil vašo kožo od znotraj, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih.

Nutrikozmetika je hit v svetu lepote, to je razlog, zakaj
Vse več ljudi se zaveda koristi uživanja izdelkov, ki prispevajo k zdravemu življenjskemu slogu. Promocija lepote se ne osredotoča več samo na lep videz, temveč se vse bolj poudarjata zdravje in dobro počutje. V zadnjem času tako postaja vedno bolj razširjena uporaba prehranskih dopolnil za ohranjanje zdrave in sijoče kože, t. i. nutrikozmetike. Ta je v svetu vse bolj priljubljena in postaja naslednji mejnik pri prizadevanju za zdravo in lepo kožo.

Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?
Potreba po odstranjevanju dlak izvira že iz davne preteklosti, saj je že v starem Egiptu gladko telo brez dlak predstavljalo pripadnost višjemu socialnemu sloju. Dandanes je lasersko odstranjevanje dlačic eden najpogosteje opravljenih tretmajev v estetskih in dermatoloških klinikah v Evropi in drugod po svetu. V veliki večini se zanj odločajo ženske, v zadnjem času pa je zaznan porast tudi pri moški populaciji.

Strokovnjakinja svetuje, kakšna naj bo nega kože z rozaceo
Zagotovo ste se že kdaj znašli v situaciji, ko ste v družbi rekli ali naredili kaj neumnega, kar ste nato hitro obžalovali in v istem trenutku na obrazu začutili nenadno vročico in žareča lica. Zardevanje je pri nekaterih ljudeh bolj opazno kot pri drugih, gre pa za povsem normalen človeški odziv na burne čustvene odzive, ki povzročijo, da se žilice obraza razširijo, ta pa postane bolj prekrvavljen. Rdečica v normalnih okoliščinah hitro izzveni, v kolikor pa pordelost ne izgine in na obrazu ostane daljši čas ali celo trajno, pa govorimo o rozacei.

Strije: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?
Videz kože lahko zelo vpliva na človekovo samopodobo. Eden izmed estetsko manj prijetnih, a pogostih kožnih pojavov so zagotovo lise, ki spominjajo na zebraste črte – strije. Te same po sebi niso nevarne in ne predstavljajo zdravstvenih težav, vendar lahko prestavljajo veliko psihološko breme za posameznika, ki je včasih povezano tudi z zmanjšano samozavestjo in drugimi čustvenimi stiskami.