seks brez čustev

Z Jano Lavtižar: Ko se telo spreminja, naj raste tudi odnos
Obdobje perimenopavze in menopavze je čas velikih telesnih in čustvenih sprememb – ne le za žensko, temveč tudi za moškega in za njuno razmerje. Če partnerja ne vlagata zavestno v odnos, se lahko odtujita in vsak odide v svojo smer, opozarja holistična terapevtka Jana Lavtižar. A hkrati poudarja, da je prehod v srednja leta tudi priložnost za poglobitev partnerstva, bolj iskreno komunikacijo in novo bližino. Razkriva, zakaj ljubezen niso le velika dejanja, temveč majhne pozornosti, zakaj je pomita posoda lahko najboljša predigra ter kako ostati povezan, samozavesten in čustveno zrel v obdobju, ko se marsikaj na novo sestavlja.

Pasivna agresija: Kako jo prepoznati in se z njo spopasti
Pasivna agresija je posreden način izražanja negativnih čustev. Prepoznavanje njenih znakov, kot so sarkazem, molk in zavlačevanje, je ključno za učinkovito spoprijemanje in izboljšanje odnosov.

Tako se boste izognili šumom v komunikaciji
Asertivna komunikacija je najbolj učinkovita komunikacija, tudi v partnerstvu. Vsebuje jasnost, ampak hkrati tudi spoštovanje in mehkobo. Če komuniciramo na način, ki je jasen in samozavesten, je prvi pogoj to, da najprej sami vemo, kaj hočemo. Da smo lahko jasni glede svojih pričakovanj, čustev, pogledov in potreb, moramo najprej dobro poznati sebe in stati za tem, kar hočemo.

Ko avantura preraste v strastno ljubezen
Predstavljamo vam seznam večernih filmov za prihajajoči vikend od 6. do 8. decembra na POP TV, KANAL A in KINO.

Znaki, ki razkrivajo, da ste našli svojo spolno sorodno dušo
Ali ste že slišali za spolno sorodno dušo? Na področju odnosov nas koncept iskanja "spolne sorodne duše" pogosto premami z obljubo transcendentne povezanosti in osupljive kemije. Nakazuje obstoj popolnega ujemanja, partnerja, ki brezhibno izpolni vse naše želje v spalnici.

Kaj narediti, ko srečamo bivšega?
Srečanje z bivšim je lahko delikatna situacija. Lahko je nostalgično in prijetno, lahko pa v nas odpre stare rane in je jabolko spora. Srečanje z bivšim je lahko točka polemik, ker ima vsak glede tega drugačne poglede.

Naše telo in um potrebujeta reden počitek in sprostitev
Veliko ljudi vse leto čaka poletni dopust. Teh nekaj dni dopusta jih motivira vse leto, vmes pa pogosto pozabijo nase in počnejo veliko stvari, ki niso skladne z njimi. Lahko bi rekli, da kampanjsko počivajo in takrat želijo pokriti in nadomestiti vse za nazaj.

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

Kako preboleti partnerja?
Preboleti konec razmerja je ena izmed najzahtevnejših preizkušenj v našem življenju. Ko se razmerje konča, se prekine naša rutina, izgubimo človeka, s katerim smo si delili življenje, izgubimo svojo prihodnost, ki smo jo načrtovali z njim. Preplavijo nas čustva in misli, ki se izmenjujejo in jih zelo težko nadzorujemo. Počutimo se same, morda celo izločene in zapuščene. Izgubimo voljo do življenja in včasih tudi svojo samozavest.

Petra Strelec: Našla sem svoj mir, in kar je najvažnejše, našla sem sebe
Udarci vedno bolijo, ne samo fizično, ampak tudi psihično. Za seboj puščajo nemalo posledic, tudi tistih, ki niso nujno vidne na zunaj, a lahko močno zaznamujejo naše življenje. To pa ne pomeni, da ne moremo najti svojega notranjega miru in tudi nove priložnosti za boljše ter lepše življenje. O tem smo se pogovarjali tudi s Petro Strelec, ki je bila tudi sama žrtev nasilja, a se ji je uspelo osvoboditi.

Petra Strelec: Njegova opravičila so bila zame znak ljubezni
Večinoma vsi hrepenimo po ljubezni, a to še ne pomeni, da so naše predstave o njej dejansko tudi funkcionalne in zdrave. Romantična pravljica se lahko zelo hitro konča, če smo se znašli v odnosu, kjer druga stran skriva svojo pravo naravo tako pred drugimi kot pred seboj. Ta oseba te na začetku najprej omreži in ves proces upaš, da se bo ta čudovita oseba nekoč vrnila nazaj. Vendar se ne. Priznati si, da si v nasilnem odnosu, je zelo težko, ker imaš to osebo rad in sram te je. Lažje nekako živiš v laži, pravi Petra Strelec, ki je bila tudi sama žrtev nasilja.

To so temelji zdravega partnerskega odnosa
Ljudje se pogosto sprašujejo, kaj je srečna zveza. Tudi pri srečnih parih ni vedno vse idealno, a se trudita spoštovati drug drugega in skušata rešiti težave. Identificirali smo 5 glavnih temeljev zdravega partnerskega odnosa.

Čustvena sporočila Prijateljev, ki vas bodo spravila v jok
28. oktobra smo vsi izgubili Prijatelja po imenu Matthew Perry, a brez dvoma so njegov odhod najbolj čutili njegovi najbližji, med katerimi so tudi njegovi soigralci iz kultne serije Prijatelji. Ti so zdaj končno zbrali svoje misli in se tudi javno poklonili svojemu Prijatelju, ki so ga mnogi med njimi imeli kar za družino.

Prijateljstvo z bivšim? To pravijo Slovenci!
Pred kratkim smo napisali članek o petih različnih znakih, ki nakazujejo na to, da še niste pripravljene na prijateljstvo z bivšim partnerjem. Vanj smo vključili anketo z naslovom 'Ali si z bivšim partnerjem sploh lahko prijatelj', zdaj pa razkrivamo odgovore Slovenk in Slovencev.

Ljubezen ima pet stopenj, vse se zaplete pri tretji
"Zdi se, da on ni bil pravi," je stavek, ki ga pogosto slišimo od nekoga, ki se je pravkar razšel, včasih pa si to rečemo tudi same. Vsega naj bi bila kriva tretja stopnja ljubezni, ki je za mnoge pare usodna.

Kako vemo, ali imamo potlačena čustva?
Potlačena čustva nas pogosto tako močno vodijo, da se na situacije (nezavedno) odzovemo tako, kot si pravzaprav sami niti ne želimo. Pogosto nas lahko pripeljejo, poleg težav v odnosih, tudi do težav s samim seboj, celo do težav z zdravjem.

Oseba z narcistično motnjo išče svojo žrtev, ne ljubezni
Nekdo, ki je to doživel, bo tudi razumel, kaj pomeni biti žrtev v toksičnem odnosu, pa naj si gre za nasilje, razvrednotenje, žaljenje, manipulacije in tako naprej, to je izkušnja, ki te prav gotovo za vedno spremeni. In spremenila je že marsikoga, ki danes želi pomagati in odpreti oči tistim, ki še ne vidijo ... Nevarnosti. Več o tem pa v nadaljevanju.

Pozitiven vpliv jutranje rutine na vaše odnose in duševno zdravje
Dandanes lahko zaradi hitrega življenjskega sloga kaj hitro pozabimo na pomembnost jutranje rutine, ki nam lahko pomaga pri doseganju umirjenosti in organiziranosti. O tem, kako nam lahko dosledna in dobro zastavljena jutranja rutina pomaga pri izboljšanju počutja, smo poklepetali z geštalt psihoterapevtko pod supervizijo Petro Grobelnik, ki nam je zaupala tudi nekaj prav posebnih dejavnosti oz. praks, ki jih je brez dvoma vredno vključiti v jutranjo rutino.

Kako lahko ponovno pridobimo občutek 'normalnosti'?
V času, ko so katastrofalne poplave prizadele Slovenijo, so mnogi ostali brez avtomobilov, spominov in domovanja, voda pa je s seboj prinesla občutke negotovosti, praznosti, nemoči, žalosti, strahu in obupa. Ker mnogi ne vedo, kako po taki tragediji ponovno najti občutek samega sebe, smo poklepetali z geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, Petro Grobelnik, ki nam je razkrila, kako lahko ponovno pridobite občutek 'normalnosti', zaupala pa nam je tudi, kako zelo pomembno je, da v teh trenutkih brez sramu prosite za pomoč.

To je izguba, ki seže v najgloblje dele srca
Po naravni katastrofi, ki smo ji lahko bili priča, so ostale mnoge rane, ki se ne bodo zacelile čez noč. Ne gre samo za materialne izgube, ampak za bolečino, s katero se bomo prej ali slej morali soočiti tudi sami. Potrebovali bomo ogromno notranje moči, da bomo lahko začeli od začetka. "To je izguba, ki presega materialno in seže v najgloblje dele srca. Srca, ki so ostala brez doma, ne samo hiše. Ki izpod gor blata rešujejo svoje spomine. Leta dela, odrekanj in sanj, ki jih bo potrebno graditi znova," razlaga psihologinja Sabina Majerič.

Osvobodite se neprijetnih čustev
Čustva bogatijo naše življenje, izkušnje in dojemanje, hkrati pa nam lahko služijo kot smerokaz, kdo smo in kam želimo iti. Toda včasih jim nočemo prisluhniti, ampak jih raje potlačimo, kar pomeni, da jih zadržujemo v svojem telesu in se delamo, kot da ne obstajajo. To nam na dolgi rok zagotovo ne koristi, saj bo naše podstrešje prej ali slej polno, kar samo še poglablja naše težave. Torej, zakaj je dobro, da se naučimo sprejeti tudi neprijetna čustva, in kako se jih lahko osvobodimo? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Bralka po 35 letih zakona dvomi, da je bil mož sploh kdaj zaljubljen vanjo
Pozdravljen, Brane! Sem v čustveni krizi brez ideje, kaj narediti za svoj zakon oz. zase, se trudim že leta in leta, pa mi nekako ne uspeva, ja, problem je v tem, da mi mož ne izkazuje čustev. Poročena sva 35 let in nikoli mi ni znal ali hotel izreči kakega komplimenta, tudi rad te imam ali ljubim te, zelo redko, tudi do seksa je vedno zadržan, ga je bilo bolj malo, tudi objemov in poljubov, poročila sem se pri 19 mož pri 25, zaljubljena, jaz ja, za moža se sprašujem, če je sploh kdaj bil vame ... Ja, zakaj kar vztrajam v tem zakonu in čakam ... Drugače je skrben, vedno pripravljen pomagati, razumevajoč, dober oče in dedek. Mislila sem, da ko bo v pokoju, se bodo stvari med nama izboljšale, pa se niso, večkrat o tem načnem pogovor in ni uspeha. Vedno reče 'saj sem jaz za vse kriv', sploh ne predela bistva problema, potem se za kak teden ali dva odnos malo izboljša, takrat je kak seks, kak objem, potem pa spet po starem. Varal me ni, tudi jaz ne, se večkrat vprašam, zakaj pa ne, ker moja samozavest je na dnu in tudi nimam želje po tem, zelo si želim razumeti moža, kaj se v njem dogaja in zakaj je tak do mene. Zakaj, zakaj, ker v meni vre in ne vem, kako se tega rešiti. Upam, da mi pomagaš s svojimi nasveti. Sem se kar razpisala, sem nekomu morala povedati, hvala in lep pozdrav!

Izpoved bralke: 'Na zunaj smo popolna družina, v resnici pa ...'
Pozdravljen! Z možem sva oba stara 39 let. Skupaj sva 14 let, poročena in imava dva otroka, stara 3 in 12 let. Smo normalna družina, na zunaj popolna, na noter izgubljena, brez čustev, samo materializem, vse ostalo je nekam šlo. Moram pa priznati, da neke zaljubljenosti med nama ni nikoli bilo. Imam prijatelja, starega 50 let, s katerim se poznava že 20 let in sva kar precej v stiku. Tudi on ima družino. Sva tudi oba poslovneža, vsak ima svojo branžo in med nama obstaja kemija. Oba veva za to, le jaz si ne upam narediti koraka in prevarati moža, čeprav z njim nisem srečna in vem, da tudi on z mano ne. Kaj ti misliš?

Kako prepoznati osebo, ki je čustveno nedostopna?
Čustvena razpoložljivost opisuje sposobnost ohranjanja čustvenih vezi v odnosih in ker je skoraj nemogoče imeti zdrav odnos brez čustvene povezanosti, so čustveno nedostopnim ljudem odnosi običajno velik izziv. Namesto tega raje ohranjajo distanco, skačejo iz ene zveze v drugo, njihovi odnosi pa so površinski.

Razhod s partnerjem je zelo stresen in boleč dogodek
Prebolevanje ljubezni lahko boli, še posebej, če smo verjeli, da bomo ostali skupaj do konca svojih dni. Od prvega šoka, ko partner najavi, da odhaja iz našega življenja, se prej ali slej začnemo pobirati, korak za korakom, dokler naša ljubezen do njega počasi, a zanesljivo ne razvodeni. Vse je mogoče v tem obdobju prebolevanja, od tega, da ga na trenutke še vedno ljubimo, mogoče celo hočemo, da se vrne nazaj, potem ga sovražimo ali za njim jokamo, in vse do tega, ko se od njega dokončno poslovimo. Vse v življenju mine, kot bo minilo tudi to obdobje. Čas je, da greste naprej, opremljeni z novo lekcijo. O tem smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Tjašo Šuštar.

Ljubezen in seks včasih nimata veliko skupnega
Nekoč smo povezovali spolnost predvsem z ljubeznijo ali celo dolžnostjo žene v odnosu z možem zaradi potomcev, danes pa je spolno življenje povsem svobodno, stvar posameznikove izbire. Postelja je postala prizorišče najintimnejših trenutkov, golega seksa ali najrazličnejših spolnih igric in dodatkov. Še več, danes se spolnim užitkom predajamo tudi brez prisotnosti ljubezenskih čustev, ki so jih nadomestili zgolj čisti užitki.

Ko zanikamo svoja čustva, ta ne izginejo
Prepričanje, da moramo biti dobro, nam že samo po sebi vsiljuje odgovor, ki ga tako radi ponudimo drugim: V redu sem. In to rečemo tudi takrat, ko je to daleč od resnice. A bežanje pred bolečino nam ne bo pomagalo, če ne bomo razumeli, od kod ta prihaja, ali še huje, se bomo delali, da ne obstaja. Vsi se želimo počutiti dobro, ampak tudi bolečina je del življenja, zato pred njo ne moremo povsem pobegniti, a se lahko z njo soočimo. In prav zato si moramo iskreno prisluhniti ter se vprašati, kaj sploh čutimo. Neprijetna čustva so naš smerokaz, da je čas, da nekaj naredimo ali spremenimo, da se bomo počutili bolje. O psihični bolečini smo se pogovarjali s psihoterapevtko Petro Grobelnik.

Perfekcionizem – dobra ali slaba lastnost?
Perfekcionizem mnogi enačijo z uspehom in dosežki, a temu ni nujno tako, saj nas včasih močno omejuje, upočasnjuje in ovira v življenju. Prepričanje, da mora biti vse popolno, nas pogosto samo utrudi, saj nikoli nič ni dovolj dobro. Naše predstave so toge in ne dopuščajo drugih možnosti, saj gremo vedno samo na vse ali nič. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Prah.

Na izogibajoči slog navezanosti najbolj vplivajo odnosi iz otroštva
Na nas lahko vpliva ogromno stvari, tudi iz najzgodnejše preteklosti, a se marsičesa niti ne zavedamo, dokler se ne pojavijo težave. Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, so namreč vedno povezani tudi z nami. Torej, kaj je tisto, kar nas zaznamuje, da se vedemo tako, kot se vedemo z našimi partnerji? Eden od dejavnikov je zagotovo slog navezanosti, ki naj bi vplival tudi na to, kako se čustveno odzivamo in kakšno interakcijo imamo z ljudmi, ki nas obkrožajo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

Kako izraziti potrebe in občutke, da nas bo partner poslušal in tudi slišal?
Govoriš, dopoveduješ, pojasnjuješ, argumentiraš, jočeš, kriliš z rokami, partner pred tabo pa stoji kot zid. Nič ne prodre v njega, nič ga ne zamaje. Zdi se nam, da se pogovarjamo z zidom, da govorimo v kitajščini, da govorimo v prazno, da se trudimo, ampak to vedno naleti na gluha ušesa.